Nem mumus a Mallorca

CSILLAG IMRE, GALAMBOS PÉTERCSILLAG IMRE, GALAMBOS PÉTER
2003.12.21. 22:39
Az sem keltett nagy meglepetést, hogy szombaton a Valencia a Primera División élére ugrott  az pedig még kevésbé, hogy vasárnap Mallorcán a Real Madrid visszavette az első helyet.
A Sevilla és Julio Baptista (balra) végül alulmaradt Sissokóval és a Valenciával szemben
Tény, hogy a bajnoki címvédő a közelmúltban "megégett" párszor a szigetlakók ellen – gondoljunk csak az előző évad 5–1-es vereségére vagy a kupakudarcra –, de a mostani Mallorca messze van attól, hogy mumusként riogassa a Real Madridot. Ez még akkor is igaz, ha a vasárnap késő este véget érő ütközetben a házigazdák sokáig 1–0-ra vezettek.
A Valencia egyébként jó ideig nem bírt a Sevillával, amely kiválóan megszervezte a védelmét erre az alkalomra, sőt, Dario Silva révén egy ízben nagyon közel járt egy kontra eredményes befejezéséhez. Rafa Benítez tanítványai meg, ugye, nem arról híresek, hogy ész nélkül rohamozzák az ellenfél kapuját, így amolyan "állóháború" alakult ki, mígnem a hazaiak az egyre aktívabbá váló Pablo Aimar vezérletével lassan fokozni kezdték a nyomást, és egy óra elteltével megszületett az áhított gól. Úgy kezdődött, hogy Vicente elviharzott a bal szélen, beadott, és Mista remek fejesét Esteban kapus ritka bravúrral védte. A szöglet hasonló szereposztást, de merőben más végeredményt hozott, társa labdáját a Ronaldo mögött a góllövőlista második helyén álló Mista ezúttal a hálóba bólintotta. "A második félidőben már a saját ritmusunkban játszottunk, jobbak voltunk, mint a Sevilla. Egyelőre csakis azzal törődünk, hogy az első négyben végezzünk" – jelezte Benítez mester, hogy az ideiglenes vezető pozíció nem szédítette meg őt és csapatát.
Amilyen természetes a Valencia menetelése, olyan érthetetlen a Real Sociedad teljesítménye. Az előző bajnokság aranyérméről épphogy lemaradó baszk együttes továbbra is a kiesőzónában küszködik, most a Valladolid előtt hajtott fejet a nem is oly rég még bevehetetlennek tűnő Anoetában. Holott az indulás olyan volt, mint a régi szép időkben – a török Nihat nyitotta a gólok sorát –, ám a későbbiekben a vendégek háromszor is betaláltak, sőt, a hajrában Aranzabalt még ki is állította a játékvezető. Mint sejthető, a lefújás után nem csak a piros lapnak szólt a közönség füttye… "A védekezésünk nagyon sebezhető, ezen egyelőre képtelenek vagyunk változtatni" – állapította meg Raynald Denoueix, a csíkos mezesek szakvezetője. Kollégája, Fernando Vázquez "nagy diadalnak" nevezte az eredményt (úgy látszik, ő nem a táblázat alapján ítéli meg a riválisokat), egyúttal szóvá tette a Real Sociedad futballistáinak durvaságát.
Ha már itt tartunk, csontzene volt bőven a 2–2-re végződő Atlético Madrid–Racing Santander összecsapáson is. A santanderiek vezető gólja, majd Ibagaza kihagyott tizenegyese alaposan felszította az indulatokat, aztán a szünet után a fővárosi együttes két lesipuskás találattal fordított, majd következett egy-egy kiállítás. Ám amikor a Racing tíz perccel a vége előtt büntetőből egyenlített – tegyük hozzá: megérdemelten –, elszabadult a pokol, és rövidesen két újabb Atlético-játékos, Ibagaza és Santi is idő előtt az öltözőben kötött ki. "Minden ízében őrült mérkőzés volt, rengeteg eseménnyel. Nagyon sajnálom, hogy Fernando Torres megsérült" – mondta Gregorio Manzano, az Atlético trénere.
A Deportivo tartja a lépést az előtte álló két gárdával, de a rendíthetetlenül sereghajtó Espanyol ellen éppenséggel biztosabban is nyerhetett volna. Jordi Cruyff a barcelonai kiscsapatot juttatta előnyhöz az első negyedóra végén, Albert Luque a legjobbkor, a 45. percben válaszolt rá egy távoli lövéssel. Ezt követően megnyugodtak a galíciaiak, jóllehet sziporkázásról szó sem volt, a három pontot jelentő gól eléréséhez például egy Espanyol-labdarúgó segítségére is szükségük volt. A Juventus mezében annak idején BL-t nyerő Moreno Torricelli piszkált bele Luque újabb bombájába, így saját kapusa nem háríthatott.
A Betis–Villarreal találkozón jóformán aludtak a résztvevők úgy 75 percen keresztül, aztán egyszeriben beindult a gólgyártás. Sonny Anderson kezdte, majd miután a brazil (szokásos gólöröme közben) "körbepufogtatta" a stadiont, a sevillaiak váratlanul egyenlítettek. Ez sem volt elég azonban ahhoz, hogy a Betis kilábaljon a hullámvölgyből, a végjátékban ugyanis Guayre és José Mari mégis elcsente a három pontot.
Szintén otthon kapott ki az eddig kiválóan szereplő Osasuna, a Zaragozával szemben maradt alul. Igaz, a váratlan eredmény talán nem született volna meg, ha a a pamplonaiaktól nem állítják ki Moját.

Tv: a Sport1 ma 17.15-től sugározza a forduló összefoglalóját

Primera División
17. forduló:
Valencia–Sevilla 1–0 (Ferrer 61.), Atlético Madrid–Racing Santander 2–2 (Paunovics 62., Musampa 69., ill. Matabuena 53., Valle 69.), Real Sociedad–Vallado-lid 1–3 (Nihat 5., ill. Makukula 29., Óscar 72., Losada 85.), Albacete–Athletic Bilbao 1–1 (Aranda 14., ill. Ezquerro 40.), Deportivo–Espanyol 2–1 (Luque 45., Torricelli 64. – öngól, ill. Cruyff 16.), Osasuna–Zaragoza 0–1 (Villa 35.), Betis–Villarreal 1–3 (Juanito 80., ill. S. Anderson 75., Guayre 88., José Mari 89.), Murcia–Málaga 1–2 (Karanka 22., ill. Insúa 16., Canabal 90.),Mallorca–Real Madrid 1–3 (Correa 11., ill. Raúl 45., Ronaldo 55., Figo 69. – 11-esből), Barcelona–Celta Vigo (Cocu 70., ill. Jesuli 17.).