Eb-hírfolyam

Vadnai Jonatán: Ez egy megnyert negyedik hely, nem egy elbukott bronzérem!

Mint ismert, befejeződött a férfi ILCA7-es hajóosztály küzdelme a párizsi olimpián, Marseille-ben. A magyar Vadnai Jonatán a harmadik helyen ért célba az éremfutamban, ezzel összesítésben a nagyon előkelő negyedik helyen végzett. A versenyt követően a Magyar Vitrolásszövetségnek nyilatkozott.

 

Úgy indult el első olimpiáján a laser (ILCA7) hajóosztályban versenyző Vadnai Jonatán, hogy az éremszerzést tűzte ki célul, ami elsőre talán merész vállalásnak tűnt, aztán mégis minden esélye megvolt rá Marseille-ben, az olimpia vitorlásversenyein. A tíz alapfutamból végül kettőt nem rendeztek meg a gyenge szél miatt, így a 26 éves magyar sportoló a hatodik helyről várta kedden a tíztagú éremfutamot, amit egy nappal elhalasztottak, és szerdán rendezték meg.

Nem indult egyszerűen az éremcsata, amelyen a szabályok szerint duplán számítottak a pontok. A futamot előbb visszahívták, majd másodszorra félbeszakították, közben a magyar versenyző fel is borult, végül a harmadik rajt is az összeszedetten vitorlázó Vadnainak sikerült a legjobban, egyszerűen nem lehetett kizökkenteni, és nagyon céltudatosan, hiba nélkül hajózott a gyenge szeles fináléban.

„Nagyon boldog vagyok, hiszen ez egy megnyert negyedik hely, nem egy elbukott bronz. Persze matematikai esélyem volt az éremfutam előtt, ezért megpróbáltam mindent, a határokat feszegettem, ez okozta a borulást is a később visszalőtt futamban, de ez tényleg csak matematikai esély volt. Így is feljöttem a hatodikról a negyedik helyre, örülök neki, nincs hiányérzetem. Ha az olimpia kilenc futamát nézzük, akkor az az előkelő helyezés titka, hogy nem bakiztam egyszer sem nagyot. Nem volt egyetlen rossz futamom sem, amikor a mezőny végén értem volna célba. Ez kifizetődött végül – mondta a verseny után Vadnai, akinek edzője kétszeres olimpikon bátyja, Benjámin volt. – Szeretném megköszönni minden segítőmnek a támogatást, különösen Benjinek, a bátyámnak. Gyerekkorunk óta ő motivált, hajtott, edzőpartnerem volt, neki köszönhetem, hogy egyáltalán eljutottam a nemzetközi szintre. Itt Marseille-ben pedig át tudott adni minden tapasztalatot, amit ő versenyzőként gyűjtött az előző két olimpián. Ő volt a jobbkezem, segített a vízen és a parton, szakmai tanácsokat adott, mindig átbeszéltük a stratégiát, nélküle nem sikerült volna. Nagyon élveztem a versenyzést, az olimpia hangulatát, most azt mondom, hogy irány, Los Angeles! Persze, négy év hosszú idő, de már várom az újabb olimpiai futamokat.”

Az olimpia szerinte sokkal feszültebb volt, nagyobb felhajtással, mint bármilyen más világverseny, de csak az első versenynapon érzett drukkot és zavarták meg a külső tényezők, utána már nyugodt tudott maradni, az éremfutamban pedig csak magára figyelt.

„Az utolsó nap volt számomra az olimpia csúcspontja, a rajtokkal, a borulásommal, hogy vissza tudtam állni a versenybe, ez mind-mind fontos emlék marad. Megtiszteltetés volt itt lenni az éremfutamban" – fogalmazott Vadnai Jonatán, akinek negyedik helyezése minden idők harmadik legjobb magyar eredménye a nyári olimpiák vitorlásversenyein. 1980-ban Detre Szabolcs és Detre Zsolt végzett a harmadik helyen repülő hollandival, 2021-ben a jelenlegi szövetségi kapitány, Berecz Zsombor szerzett ezüstérmet finn dingivel.

Idegörlő az ilyen halasztás, de ebből is látszik, Jonatán mennyire hideg fejjel versenyzett, mert a rajtoknál rendre végigvitte, amit eltervezett, utána pedig a bal oldalt védte és tartotta, ami be is jött neki. Szerintem döntő pillanat volt, amikor az utolsó cirkálószakaszban a bal csapáson húzta keresztbe a hajót, vezette is a mezőnyt, de egyszer talán feleslegesen fordult rá a norvég ellenfelére, ha továbbmegy az ausztrállal és a ciprusival, szerintem ő vette volna először a bóját. Az a négy pont, amivel végül lemaradt, összesen csupán két hely, és ahogy láttam, az utolsó helyről a perui csak úgy került az angol ellenfél elé, hogy megfütyülték, az ausztrál pedig szerintem szabálytalanul fordult az utolsó bójánál, óvott is a ciprusi, igaz, végül nem vették figyelembe. Ugyanakkor annyira pörgött a szél, hogy még az utolsó pillanatokban is nehéz volt stratégiát választani, de Joni végig nagyon koncentráltan versenyzett, csak nüanszokon múlt, hogy nem szerzett érmet, mert ebben bizony benne volt. Gyönyörű versenyzés volt, első olimpiáján pláne!
MAJTHÉNYI Szabolcs, 15-szörös világbajnok vitorlázó

 

Előzetesen mindenki aláírta volna a negyedik helyet, de fergeteges, ahogyan megszületett! Joni végig tökéletesen vitorlázott, úgy, hogy egyszer sem volt igazán szerencséje, nem jött neki a lap. Kizárólag a kemény munkának, a fegyelmezett, taktikus vitorlázásnak köszönheti ezt a sikert, tankönyvet lehetne írni arról, amit az elmúlt napokban csinált. Az éremfutamban mind a három rajtnál ő volt a legjobb, olyan belső erő, koncentráció és alázat van benne, amilyennel nem nagyon találkoztam. Ez az első olimpiája, fantasztikus jövő áll előtte.
BERECZ Zsombor, szövetségi kapitány

 

PÁRIZS 2024
VITORLÁZÁS
FÉRFI ILCA7
Olimpiai bajnok: Matt Wearn (Ausztrália) 40
2. Pavlosz Kontidesz (Ciprus) 56
3. Stefano Peschiera (Peru) 80
4. Vadnai Jonatán (Magyarország) 84
5. Hermann Tomasgaard (Norvégia) 85
6. Michael Beckett (Nagy-Britannia) 87

A sportolók és a 85 hajó már készen álll

Már fél órát sem kell várni a hivatalos megnyitóig. A Szajnán 85 hajó – minden eddiginél különlegesebb ünnepséget láthatunk.

 

Köszönjük a figyelmet!

Az Európa-bajnokság véget ért ezzel együtt lezárjuk élő hírfolyamunkat. A kontinenstorna nyitó napjától kezdve végigkövettük az Eb-hez kapcsolódó legfontosabb történéseket és fejleményeket. Köszönjük az olvasóink kitartó figyelmét!

NYOLCADDÖNTŐ
JÚNIUS 29. – SZOMBAT
Berlin: Svájc–Olaszország 2–0 (38. mérkőzés)
Dortmund: Németország–Dánia 2–0 (37. mérkőzés)
JÚNIUS 30. – VASÁRNAP
Gelsenkirchen: Anglia–Szlovákia 2–1, h. u.  (40. mérkőzés)
Köln: Spanyolország–Grúzia 4–1 (39. mérkőzés)
JÚLIUS 1. – HÉTFŐ
Düsseldorf: Franciaország–Belgium 1–0 (42. mérkőzés)
Frankfurt am Main: Portugália–Szlovénia 0–0, 11-esekkel 3–0 (41. mérkőzés)
JÚLIUS 2. – KEDD
München: Románia–Hollandia 0–3 (43. mérkőzés)
Lipcse: Ausztria–Törökország 1–2 (44. mérkőzés)

NEGYEDDÖNTŐ
JÚLIUS 5. – PÉNTEK
Stuttgart: Spanyolország–Németország 2–1, h. u. (45. mérkőzés)
Hamburg: Portugália–Franciaország 0–0, 11-esekkel 3–5 (46. mérkőzés)
JÚLIUS 6. – SZOMBAT
Düsseldorf: Anglia–Svájc 1–1, 11-esekkel 5–3 (48. mérkőzés)
Berlin: Hollandia–Törökország 2–1 (47. mérkőzés)

ELŐDÖNTŐ
JÚLIUS 9. – KEDD
München: Spanyolország–Franciaország 2–1 (49. mérkőzés)
JÚLIUS 10. – SZERDA
Dortmund: Hollandia–Anglia 1–2 (50. mérkőzés)

DÖNTŐ
JÚLIUS 14. – VASÁRNAP
Berlin: Spanyolország–Anglia 2–1

 

A spanyol játékosok a királyi családtól is begyűjtik a gratulációt

 

Az ESPN is összerakta saját álomcsapatát

Harry Kane ezúttal sem járt sikerrel

Harry Kane már több mint 600 mérkőzést játszott felnőtt karrierje során. Hét csapattal is próbált trófeát nyerni, 78-szor próbálkozott és hatszor is döntőbe jutott, de a győzelem továbbra is elkerüli az angol támadót.

Van, aki Baszkföld elárulásának tartja Oyarzabal és Merino győztes gólját a spanyol válogatottban

Mikel Merino a németek elleni negyeddöntőben, Mikel Oyarzabal a vasárnapi Európa-bajnoki döntőben szerzett győztes gólt a spanyol labdarúgó-válogatottban, a szurkolók hősként ünnepelték őket, ám szűkebb hazájukban, Baszkföldön nem mindenki örül a tetteiknek, sőt – derül ki a Marca spanyol sportnapilap hétfői beszámolójából.

„Nemet mondunk a spanyol válogatottra. A mi válogatottunk a baszk” – olvasható Baszkföldön, Elorrio városában a Basilica de la Purísima Concepción épületére kifeszített molinón, alá az egyértelműség kedvéért Mikel Oyarzabal és Mikel Merino nevét is felfestették a templom falára, továbbá az „árulók” kifejezést.

Merino Pamplonában született, Oyarzabal Eibarban látta meg a napvilágot, mindketten a baszkföldi Real Sociedad futballistái. Oyarzabal édesanyja elorriói, az ismeretlen plakátolók ezért érezhették illetékesnek magukat a véleménynyilvánításban.

A Spanyolország autonóm közösségeinek egyikeként létező Baszkföld függetlenségének kiharcolását a zászlajára tűző ETA merényleteiben rengeteg ártatlan ember lelte halálát az elmúlt század második felében. Bár az erőszak nem bizonyult célravezetőnek, és a terrorszervezet 2010-ben fegyverszünetet hirdetett, 2018-ban feloszlott, a politikai szárny aktív marad.

Ennek jegyében hétfőn a Baszkföldi Egységpárt (EH Bildu) vezetője is egyértelművé tette: sohasem fog spanyol sikert ünnepelni.

„Nem az én csapatom, nem az én királyom, nem az én himnuszom – idézi a Marca spanyol sportlap Arnaldo Otegit, aki hozzátette: – Sokan úgy vélik, ez spanyolellenesség, én azonban inkább abból a szemszögből közelítek, hogy a baszk futballistáknak nincs lehetőségük a spanyollal egyenrangú baszk válogatottban szerepelni, mert a spanyol állam nem ismeri el a jogunkat erre.”

 

„Én ideges vagyok, ők meg táncolgatnak” – Unai Simón a fiatal spanyolokról

A spanyolok kapusa, Unai Simón egy mondatban tökéletesen összefoglalta, hogyan viselkedik Lamine Yamal és Nico Williams: „Az Eb-döntőben fogok pályára lépni, és idegeskedem, ők meg táncolnak.”

Már Madridban a spanyolok

Hétfőn délután Madridban leszállt a friss Európa-bajnok spanyol labdarúgó-válogatottat szállító repülőgép. Késő délután királyi fogadás, majd miniszterelnöki látogatás vár a csapatra, mielőtt beindulna a közös bulizás a szukolókkal.

 

Gareth Southgate mérlege az angolok élén

Gareth Southgate 102 meccsen át vezette az angol válogatottat. Ezeken 64-szer ünnepelhetett győzelmet, továbbá 20 döntetlent és 18 vereséget könyvelhetett el.

 

 

A torna csapata a WhoScored és az Opta szerint

A kapusposzton mindkét oldalnál Zsorzs Mamardasvili került be, a védelem jobb oldalán Joshua Kimmich helye is biztos. Mindkét csapatban szerepel Fábian Ruiz, Dani Olmo, Nico Williams, Dani Olmo és Cody Gakpo is.

A Metallica is a spanyolokat éltette a koncert közben

 

A spanyolok csapatkapitánya Olaszországba igazol

A nemzetközi sportsajtó napok óta pedzegeti Álvaro Morata Milanba igazolását – nos, hétfői lapinformációk szerint úgy tűnik, az Európa-bajnok spanyol labdarúgó már szerdán aláírhatja szerződését.

 

Mikel Oyarzabal négy fináléban vett részt, mindegyikben gólt szerzett

Mikel Oyarzabal 37 felnőttválogatott mérkőzésén 12 gólt szerzett. A 27 éves játékos felnőttpályafutása során négy döntőt játszott, és mind a négyben betalált. A 2021-es olimpián a brazilok kapuját vette be, 2021-ben a Spanyol Kupában az Athletic Bilbao elleni góljával trófeához segítette a Real Sociedadot. Szintén 2021-ben a Nemzetek Ligája döntőjében is betalált Franciaország ellen, és a vasárnap esti fináléban is gólt szerzett.

 

Harry Kane közösségi oldalán mondott köszönetet

„Összetört a szívünk, hogy nem tudtuk elérni azt, amiért olyan keményen dolgoztunk. Hosszú, kemény verseny volt, és nagyon büszke vagyok a fiúkra és a stábra, hogy bejutottunk a döntőbe. A célunkat nem értük el, ezzel együtt kell élnünk, de ahogy mindig, most is összeszedjük magunkat, leporoljuk magunkat, s készen állunk arra, hogy újra harcba szálljunk az angol mezben. Köszönjük a szurkolóknak, akik hittek bennünk, a végsőkig támogatva minket” – írta Harry Kane, az angol válogatott csapatkapitánya az X-oldalán.