Súlyos baleset árnyékolta be a június végén Pannonhalmán megrendezett felnőtt országúti kerékpáros országos bajnokságot. Egy figyelmetlen, pályára behajtó autós elütötte a szökevénycsoportot, amelyből Gönczy Gergő sérült meg legsúlyosabban. Az Epronex Hungary 25 éves bringásának többek között eltört a kulcscsontja, de arc- és lábsérülést is szenvedett.
Nincsenek könnyű napok a háta mögött…
Valóban nehéz időszakon vagyok túl, de összességében egész jól tartom magam – mondta a Csupasportnak a dietetikus diplomával rendelkező Gönczy Gergő.
A balesetig hogyan alakult a verseny?
Hogy történhet meg, hogy a felnőtt kerékpáros országos bajnokságon behajt egy autó a pályára, és elüti a szökevénycsoportot?
Láttuk, hogy van egy busz a pályán, ám szerencsére beállították egy buszmegállóba, így nem akadályozott a haladásban. A következő akadály az autó volt, amely a balesetet okozta.
Egy rendőr utasította a vezetőt, hogy maradjon az út szélén és engedjen el minket, de amikor a rendőr továbbhaladt, az autó is megindult.
Négyen azonnal telibe találtuk oldalról, az ötödik versenyző szerencsére elkerülte az ütközést. Eleve nem kellett volna beengedni az autót a versenypályára, ez felveti a szervezők felelősségét, és azt, hogy milyen biztonsági személyzetet bíztak meg.
Mi futott át az agyán, amikor bevágott a kerékpárosok elé az autó?
Ekkor már eléggé beszűkült tudatállapotban voltam, csak azt észleltem, hogy mentenem kell a helyzetet. Annyit tudtam cselekedni, hogy kinéztem hova csapódjak be. Az autó C-oszlopát céloztam meg, nem akartam az üvegen átrepülni.
Milyen sérüléseket szenvedett?
A kulcscsontom és két bordám eltörött, valamint agyrázkódást szenvedtem. Az arccsontom és az alsó állkapcsom zúzódott, szerencsére a fogaim megúszták. A jobb lábszáramba beleállt egy lánckerék, emiatt lett egy háromcentis, mély vágás, amit össze kellett varrni.
A baleset estéjén már hazaengedtek, azóta itthon lábadozom és kontrollra járok. A jobb kulcscsontomon van egy seb, ami miatt nem lehet azonnal műteni, ám beavatkozás nélkül is teljes lehet a felépülésem. Meg lehetne operálni, de mindenképpen meg kell várni, hogy begyógyuljon a seb, mert kórokozók vannak benne, és ezek nem kerülhetnek a véráramba. A műtét miatt ez most kockázatos lenne.
Mikor bringázhat legközelebb?
Akár már most is felülhetnék görgőre, igaz, valamelyest fájna. Rögzíteni kell a karomat, de ha visszakapom a kerékpáromat, és szerzek egy görgőt, akkor mehet. Nem akarok leépülni, így amint van rá lehetőségem, máris bringára pattanok.
Mi történt a balesetet okozó hatvanhat éves férfivel?
Úgy tudom, büntetőeljárás folyik ellene. A baleset óta nem keresett, haragszom rá, és nem vigasztalna, ha megkeresne, mert már nem lehet változtatni a dolgokon. Vállalhatatlanul viselkedett, ki sem szállt az autóból, a volán mögül nézelődött. Amikor megérkezett a neutrálautó, még a kocsi alatt feküdtem, és képes volt megkérdezni, arrébb álljon-e… Anélkül, hogy körülnézett volna, képes lett volna továbbmenni… A neutrálautó sofőrje azonnal benyúlt az ablakon és kihúzta a kulcsot.
Biztosítása van?
A Magyar Kerékpáros-szövetségnek kötelessége biztosítani az eseményt, vagy az esemény szervezőjének kell külön biztosítást kötnie a verseny idejére. A Nemzetközi Kerékpáros-szövetség szabályzata szerint kötelező a biztosítás, náluk nyújthatok be kárigényt. Nekem is van biztosításom, szóval ebből a szempontból nem vagyok rossz helyzetben.
Mentálisan túltette már magát a baleseten?
Rossz, ha rá gondolok, de igyekszem a feladatomra, a rehabilitációra és a hétköznapjaimra koncentrálni. Nem estem depresszióba, igyekszem előre nézni. Dietetikus vagyok, a barátnőm pedig gyógytornász, most van alkalmam kihasználni a tudásunk adta lehetőségeket.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!