Mielőtt Wladár Sándor elnök átnyújtotta a megbízóleveleket a grémium tagjainak, és rövid beszédében megemlítette: „A mai nappal elindul az a folyamat, hogy azt a bizalmat, amit kaptunk a közgyűlésen, megfelelőképpen törleszthessük a tagság felé. Tanulnunk kell a múlt hibáiból, tudjuk, mi miatt vonták meg a bizalmat az előző elnöktől – valóban egy szolgáltató, képviselő, balhéktól mentes úszószövetségre van szükség. A MÚSZ-nak érzékelhetővé, megfoghatóvá kell válnia a tagság számára, látniuk, tapasztalniuk kell, hogy ez mostantól fogva egy más szövetség. Azt szeretném, hogy ezentúl az együvé tartozás vezesse a tetteinket."
Az elnök ezután röviden ismertetett néhány új stratégiai célt: a meglévő, igen fontos és szokásos feladatok magas színvonalú ellátása mellett azonnali beavatkozásra van szükség a tehetségek megmentése érdekében.
„Számos, már bizonyító fiatal 10-14 éves kora között veszik el a sportág számára, amikor választaniuk kell a tanulás vagy az úszóversenyzői életpálya között. Ekkor megfelelő, célzott anyagi támogatással érzékelhető figyelmet kell kapjanak" – közölte Wladár Sándor, aki név nélkül megemlítette két, ma már fényes jövő előtt álló tehetség példáját; az egyiküknél gondot okozott a minőségi tanuláshoz szükséges magántanárok megfizetése, illetve egy olyan sportorvosi tesztsorozat költségeinek fedezése, amely végül nagyban hozzájárult az adott úszó mai sikereihez.
Ezzel szoros összefüggésben az elnök és Batházi Tamás főtitkár az új vezetőség egyik legfontosabb törekvésének nevezte, hogy minden eddiginél magasabb nívóra emeljék a sportorvosi-sporttudományos hátteret. Az edzői szakmát képviselő tagok, így Verrasztó Zoltán, illetve a jelen lévő szakemberek kérését meghallgatva azt is elfogadták, hogy a jövőben a legfontosabb nemzetközi viadalokon kamerával rögzítsék a magyar versenyzők valamennyi úszását.
Az elnökség határozott a különböző bizottságok új vezetőiről. Az edzői bizottság feje ezentúl Turi György szakmai alelnök lesz, és új tagként bekerült Selmeci Attila (Milák Kristóf mestere). A sportolói bizottság elnöke Gyurta Dániel, az átigazolási és nyilvántartási bizottságé dr. Török Enikő, az utánpótlás-bizottságé Törös Károly, a fegyelmi bizottságé dr. Fábry György, a versenybírói testületé pedig Bodrogi Viktor lett. Az elnökség felállított egy új bizottságot is, amely Batházi Tamás főtitkár vezetésével a tagszervezetek ügyeivel hivatott foglalkozni, nem csupán a szakmai kérdésekkel, de operatív-működési gondok orvoslásával is – ennek üléseire valamennyi érdeklődő tagszervezet hivatalos lesz.
Az elnökség elfogadta a budapesti világbajnokságról, a minden idők legjobb szereplését hozó netanyai junior Eb-ről és indianapolisi junior vb-ről, illetve a nyílt vízi világversenyekről készült kapitányi beszámolókat; egyszersmind jóváhagyta az indianapolisi világbajnokságon fantasztikus eredményeket elérő fiatalok állami jutalmait, ennek értelmében a versenyzők mindösszesen 12.9, edzőik pedig 6.5 millió forintot kapnak a kiváló eredményeikért. A testület szintén elfogadta a Gerevich-ösztöndíj jövő évi felosztásának alapelveit, illetve a 2018. évi országos bajnokságok időpontjait – a felnőtt ob-re március 28–31-én kerül sor.