Győzelem a legenda emlékére

Kecskés István, Pietsch TiborKecskés István, Pietsch Tibor
2006.08.07. 01:24
Lekerült a lakat a bajnoki meccsekre novemberig bezárt Megyeri úti pályáról: a szerdán elhunyt újpesti legenda, Szusza Ferenc emléke előtt adózhattak a játékosok, a nézők – a lilák méltóképpen teljesítettek: győztek.
A kezdés elôtt a legendás újpesti játékosra, az ETO egykori edzôjére, a szerdán elhunyt Szusza Ferencre emlékeztek a hazai és a gyôri játékosok
Németh Ferenc

„Engem idekötött minden. A gyermekkor, az újpesti utcák és a Megyeri úti stadion. Most megkérdezhetné bárki, hogy nem bántam-e meg ezt a hűséget. Nyugodt szívvel állíthatom, nem...” – az újpesti szurkolók által magasba emelt, csaknem 100 méter hosszú fehér vászonra festett idézet természetesen a 82 esztendősen, múlt szerdán elhunyt Szusza Ferenctől származik. Az Újpest legendájaként emlegetett hajdani kiválóságot gyászolták vasárnap délután – az emlékezés méltó volt az utolérhetetlen támadó pályafutásához (463 bajnoki mérkőzésen 397, 24 válogatott találkozón 18 gól, edzőként MNK-győzelmek az ETO-val).

Miután a hűséges barátok egyike (sőt talán a legjobb), Várhidi Pál elvégezte a meccs kezdő rúgását, kissé nehéz volt visszaugrani a múltból a jelenbe: lehetőségek mindkét kapu előtt adódtak, ám egytől egyig kimaradtak. Az embernek közben azért eszébe jutott: ezekből a helyzetekből Szusza Ferenc biztosan értékesített volna legalább egyet...

A térfélcserével a játék képe is megváltozott: amíg az első játékrészben nehéz volt eldönteni, hogy az Újpest vagy az ETO futballozik otthon, addig a folytatásban komoly rohamokba kezdtek a lila-fehérek. Mindez nem volt egyenlő azzal, hogy a győriek lemondtak volna a gólszerzésről, csak a mezőnyfölény helyett megelégedtek az ellenakciókkal. Jól indult a második félidő – állapítottuk meg negyedórányi focit követően, elfeledkezve Vaduzról és Szkopjéról, hogy aztán a hátralévő játékidőben megbánjuk elhamarkodott kijelentésünket. Persze azt követően, hogy – némiképp váratlanul – Kovács Zoltán a 84. percben megszerezte a házigazdák első gólját, az eddig bosszankodó újpesti drukkerek egy csapásra az év mérkőzését látták a gyepen, különösen Lucas Cariati mindent eldöntő találata után.

Nekünk annyi feladatunk maradt, hogy rögzítsük: az Újpest valamivel jobban teljesített riválisánál, így megérdemelten nyert, és ezzel méltóképpen tisztelgett Szusza Ferenc emléke előtt.

A mérkőzésre kilátogató 3331 néző között akadt egy angol vendég is. A Bolton együttesét képviselő megfigyelő nem titkoltan Vanczák Vilmos miatt érkezett Újpestre, igaz, a védő nem volt ismeretlen a számára, hiszen egy héttel ezelőtt a játékos járt Angliában, mi több, egy felkészülési mérkőzésen szerepelt is a Wanderers együttesében. A Premiership augusztus végi rajtjára készülő klubnál nem tettek le a 14-szeres válogatott hátvéd szerződtetéséről.

Szavazás

Melyik csapat nyeri a magyar bajnokságot?

---- 7. perc: Müller buktatta a középen cselezgető Kőhalmit. A kaputól 22 méterre leállított labdát Tóth Norbert ballal a bal felső sarok mellé lőtte.
12. perc: Vermes húzott el a jobb oldalon, a tizenegyespont vonalából középre adott, az érkező Kovács Zoltán pedig nyolc méterről csak kevéssel csúsztatott a bal kapufa mellé.
15. perc: Virágh emelt középre a bal oldalról, a tizenhatos előtt Bajzát úgy vette át a labdát, hogy ezzel becsapott két újpesti védőt, ám 17 méterről jobbal a kapu fölé emelt.
19. perc: A bal oldalról az alapvonal közeléből Bajzát emelt középre, Vincze Ottó 14 méterről kapásból jobbal alig lőtt a kapu bal oldala mellé.
22. perc: Vincze Ottó bal oldali szöglete után a győri Kovács Zoltán elé pattant a labda, a védő végül hat méterről jobbal a kapu jobb oldala mellé emelt.
24. perc: Erős Károly játszott Tiszához, aki a jobbösszekötő helyén kapura fordult, és 18 méterről jobbal lőtt – csak centikkel a kapu fölé.
30. perc: Tisza cselezgetett a győri tizenhatos előtt, majd középről jobbal kevéssel a jobb kapufa mellé lőtt.
35. perc: Virágh egyedül lépett meg a bal oldalon a vonal mellett, majd az ötös magasságából középre emelt. A nagy lendülettel érkező Bajzát négy méterről felugorva jobb térddel lőtt, először a labda, majd a lendülettől egyensúlyát vesztő csatár csattant a kapufán: szerencsére a támadónak semmi baja nem lett.
44. perc: Kőhalmi emelt középre a jobb oldalról, a labdát Sándor György továbbcsúsztatta, az érkező Tóth Norbert pedig 14 méterről, kapásból, ballal a jobb kapufára bombázott.
49. perc: Kőhalmi jobb oldalról elvégzett bedobása után a középen érkező Tóth Norbert 17 méterről, ballal kapásból lőtt, ám Sztevanovics vetődve ütötte ki a jobb alsó sarok elől a labdát.
53. perc: Tóth Norbert jobb oldalról elvégzett szögletrúgását követően Vaskó hét méterről fejelt kapura, de Sztevanovics mentett a jobb alsó sarok elől, míg a kipattanó labdát Sándor György 12 méterről jobbal a kapu fölé emelte.
74. perc: Vincze Ottó végzett el szabadrúgást a bal oldalról: Kovács Zoltán fejelt kapura, ám a győri védő csúsztatását Balajcza megfogta.
84. perc: Völgyi jó ütemben passzolt a tizenhatos jobb oldalán helyezkedő Lucashoz, aki továbbpasszolt Kovács Zoltánhoz, és az újpesti támadó 11 méterről jobbal a bal alsó sarokba lőtt.
1–0
90. perc:
Völgyi 14 méterről leadott lövését követően Sztevanovics bravúrral hárított. A labda azonban a középen felzárkózó Lucas elé került, és ő tíz méterről, jobbal az üres kapuba lőtt.
2–0 ---- Az újpesti kapuban nem lehetett panasz Balajcza Szabolcsra: amit kellett, azt megfogta. A védelemből elsősorban Böjte Attilát és Vanczák Vilmost lehet dicsérni, míg a középpályások közül Erős Károly és Tóth Norbert nyújtott az átlagosnál jobb produkciót. Kovács Zoltán volt a mezőny legjobbja, hiszen fontos gólt szerzett, s jól teljesített Lucas Cariati, aki mindkét hazai találatból kivette a részét. Szasa Sztevanovics munkáját talán Mátyus János segítette a leginkább, a védő több alkalommal tisztázott. Vincze Ottónak akadtak nagyon jó passzai, s két veszélyes lövést is feljegyezhettünk tőle. Elöl Bajzát Péter többször is helyzetbe került, csakhogy azt is megmutatta, milyen az a csatár, aki elpuskázza az öszszes lehetőséget... ----