– Megszokta már Amerikát?
– A jót könnyű megszokni – felelte lapunk érdeklődésére Baráth Botond, a január óta a Sporting Kansas Cityben futballozó, 26 esztendős, háromszoros válogatott védő. – Szeretek itt lenni, jó az élet, jó a bajnokság. Korábban sohasem jártam az Egyesült Államokban, de a terveim között szerepelt, hogy egyszer eljussak ide, mondhatni, amikor aláírtam a szerződésemet, a kellemest összekötöttem a hasznossal. Komolyra fordítva: mostanra a beilleszkedés nehézségein is túl vagyok, bár ha jobban belegondolok, jelentős problémával nem kellett megküzdenem.
Azok után, hogy az MLS első játéknapján, a Los Angeles FC ellen 2–1-re elveszített mérkőzésen csereként lépett pályára, a másodikban, a Philadelphia Union ellen már kezdőként jutott lehetőséghez Baráth Botond. Az amerikai labdarúgásra specializálódott Jenkifoci érdekes statisztikát tett közé a 2–0-ra megnyert meccs lefújását követően: Baráth hét légi párbajt nyert meg, három fontos szerelése volt (ebből egy utolsó védőként), 95 százalékos hatékonysággal passzolt, s öt hosszú indításra is vállalkozott, amelyekből négy pontos volt. A Sporting KC egyik legjobbjának bizonyult. |
– Kisebb mizériát mi okozott?
– Az itteni szleng. Magával a kommunikációval nincs gond, a Magyar Futball Akadémián tanultam angolul, egyedül a speciális kifejezésekkel gyűlik meg a bajom. Időnként elhangzanak olyan szavak, amelyeket életemben nem hallottam. Az a szerencsém, hogy két honfitársamra, csapattársamra, Németh Krisztiánra és Sallói Dánielre minden téren támaszkodhatok, mi több, vezetőedzőnk, Peter Vermes is tud annyira magyarul, hogy szükség esetén kisegítsen.
– Ezenkívül minden rendben?
– Abszolút! Azt kaptam, amit reméltem. Vagy talán még annál is többet. Az idei első két tétmeccsünkön, a Toluca elleni CONCACAF Bajnokok Ligája-párharcban még nem jutottam lehetőséghez, ám az azóta lejátszott három mérkőzésünkön pályára léphettem, igaz, ehhez kellett Andreu Fontás sérülése is. Ha már lehetőséget kaptam a sorstól, igyekszem élni vele.
– Úgy tartják, aki jó teljesítményt nyújt, hamarabb elfogadtatja magát.
– Ami tőlem telik, megteszem. Új környezetbe csöppenve úgy boldogul legkönnyebben az ember, ha jól futballozik, engem viszonylag gyorsan bedobtak a mély vízbe. A visszajelzések alapján elégedettek velem, ám ez nem jelenti azt, hogy ezután bérelt helyem van a csapatban. Megkövetelnek tőlem egy minőséget, azt mindennap hoznom kell. Amit eddig felmutattam, kezdésnek nem rossz.
Jövő hét elején hosszú utazás vár Baráth Botondra (és a válogatott keretbe szintén meghívott Németh Krisztiánra). A Sporting Kansas City magyar idő szerint hétfőn hajnali két órától lép pályára a Colorado Rapids vendégeként. A lefújást követően a játékosok klubja gondoskodik arról, hogy a Dick's Sporting Goods Parkból eljussanak az onnan mintegy száz kilométerre lévő denveri repülőtérig. Baráth Botond és Németh Krisztián első légi útja New Yorkba vezet, ahonnan – átszállást követően – a lengyel légitársaság közvetlen járatával már meg sem állnak Budapestig. A menetrend szerint kedd reggel 8.50 órakor szállnak le Ferihegyen, s onnan már csak egy ugrás Telki. |
– Nincs megállás: magyar idő szerint péntek hajnalban vívják az Independiente elleni BL-negyeddöntő visszavágóját. A panamai aranyérmes otthonában elszenvedett kettő-egyes vereség ellenére elvárható a továbbjutás a Sportingtól?
– Igen, elvárják tőlünk. Nagy tett lenne, ha bekerülnénk a legjobb négy közé. Az első meccsből kiindulva nehéz lesz. Ellenfelünk remekül védekezik, Panamában az volt a benyomásom, nem is tizenegy, hanem tizenkét játékossal. Van két-három gyors futballistájuk, arra spekulálnak, hogy a megszerzett labdát gyorsan előrevágják, ők meg kezdenek vele valamit. Vitathatatlan, amit csinálnak, jól csinálják, de nem gondolom, hogy nincs ellenszer erre a stílusra. Verhető csapat az Independiente, reményeink szerint meg is verjük.
– Álmodnak a BL-trófea elhódításáról?
– Úgy állunk hozzá, hogy szeretnénk megnyerni. A mexikói klubok uralják ezt a sorozatot, ám az nincs benne a kiírásban, hogy amerikai csapat nem végezhet az élen.
– Váltsunk sorozatot: milyen a Major Soccer League?
– Tetszik. A körítés parádés, a pályán ádáz csata zajlik. Nagy az iram, szinte mindenki keresi a párharc lehetőségét, sok az egy az egy elleni ütközés.
– Ha nem tévedek, ön sem húzza vissza magát.
– Nem vagyok az a típus…
– Marco Rossi is értékeli ezt, ezért is hívta meg a Szlovákia és a Horvátország elleni Európa-bajnoki selejtezőre készülő keretbe. Igaz, mivel csupán két nappal a nagyszombati mérkőzés előtt érkezik haza, a szövetségi kapitány jelezte, jó eséllyel csak vasárnapi, a horvátok elleni mérkőzésen juthat játéklehetőséghez.
– Az igaz, hogy Németh Krisztián társaságában kedd délelőtt landolok Ferihegyen, ugyanakkor bízom benne, nem visel meg annyira a hosszú utazás, illetve a hatórás időeltolódás. Amikor januárban Amerikába repültem, nem okozott problémát az átállás. Ha rajtam múlik, játszom Nagyszombatban. De nem rajtam, hanem elsősorban Marco Rossin múlik.
Parádés góllal vitte be a kegyelemdöfést a mexikói Santos Laguna az észak-amerikai New York Red Bullsnak a CONCACAF Bajnokok Ligája-negyeddöntő visszavágóján. A mérkőzés eleve érdekesen alakul. A közép-amerikaiak a párharc első találkozóján idegenben 2–0-s győzelmet arattak ugyan, hazai pályán egy félidő alatt elszórakozták az előnyt. A második játékrészben aztán négy gólt szereztek, az utolsónál Brian Lozano emelte 60 méterről már-már megalázó lazasággal a kapuba a labdát. A Santos Laguna bejutott az elődöntőbe, ahová a Baráth Botondot, Németh Krisztiánt és Sallói Dánielt foglalkoztató Sporting Kansas City is megválthatja a helyét, ha magyar idő szerint március 15-én hajnalban hazai pályán felülmúlja a panamai Independientét. Az első mérkőzés 2–1-es kansasi vereséggel zárult. |
– Az rendben, hogy vasárnap 18 738 néző előtt győzték le a Philadelphia Uniont kettő-nullára, de nem jutott eszébe, hogy jobb lett volna a Kisvárda–Honvéd meccsen pályára lépni?
– Hogy őszinte legyek, nem. Figyelemmel követem korábbi csapatomat, szoktam beszélgetni a kispesti barátaimmal is, s ha időm engedi, az internetes közvetítés jóvoltából a Honvéd mérkőzéseit is megnézem, ám valahogy nem hiányzik az NB I. Talán azért sem, mert azt érzem, hogy élmény itt játszani.
Némiképp meglepte a közvéleményt Zlatko Dalic, a horvátok szövetségi kapitánya, ugyanis a hétvégén térdszalagszakadást szenvedő Marko Pjaca helyére a Dinamo Zagreb támadóját, Bruno Petkovicot hívta be a tartalékok közül – a 24 esztendős futballista még egyszer sem szerepelt a válogatottban. Bár többen értetlenkedtek a döntés után, a szakvezető röviden és tömören válaszolt a válogatási elveit kritizálóknak. „Nem szeretném hosszasan magyarázni a döntésem hátterét, mindig úgy válogatom össze a játékosokat, hogy a legerősebb csapatot küldhessem pályára – mondta a kétkedő újságíróknak a vb-ezüstérmes válogatott szövetségi kapitánya. – Nem érdekel a médiától vagy a közösségi oldalakról érkező nyomás, a stábommal csak arra koncentrálunk, hogy minél eredményesebb válogatottat építsünk. Brunót azért hívtuk meg, mert megérdemelte.” A zágrábi együttes támadója az idényben 16 bajnokin nyolc gólnál és öt gólpassznál jár, míg az Európa-ligában nyolc találkozón két gól és négy gólpassz a mérlege. Lehet, hogy jövő vasárnap Magyarország ellen mutatkozik be a horvát válogatottban. |
A szlovákok elsősorban legnevesebb játékosuktól, a frissen kinevezett csapatkapitánytól, Marek Hamsíktól várják, hogy vállára vegye a válogatottat, ám többen aggódnak a 31 esztendős támadó formája miatt. A labdarúgó télen az európai élcsapatnak számító Napolitól a kínai élvonalban szereplő Talien Jifangba szerződött, az ázsiai országban azonban szünetel a bajnokság, így odahaza, a Zólyombrézóval (Podbrezová) készül. „Nincs értelme kételkedni Marekban – mondta legnevesebb játékosával kapcsolatban Pavel Hapal szövetségi kapitány. – Március elején láttam játszani a kínai élvonalban, az erőnlétét és a formáját sem érheti kritika. Szlovákiában készül, látjuk, milyen edzésmunkát végez, mindenki biztosra veheti, hogy vezérként játszik majd.” |
EB 2020, SELEJTEZŐ, MENETREND
E-CSOPORT
Március 21., csütörtök
20.45: Horvátország–Azerbajdzsán
20.45: Szlovákia–Magyarország
Március 24., vasárnap
15.00: Wales–Szlovákia
18.00: Magyarország–Horvátország
Június 8., szombat
15.00: Horvátország–Wales
18.00: Azerbajdzsán–Magyarország
Június 11., kedd
18.00: Azerbajdzsán–Szlovákia
20.45: Magyarország–Wales
Szeptember 6., péntek
20.45: Szlovákia–Horvátország
20.45: Wales–Azerbajdzsán
Szeptember 9., hétfő
18.00: Azerbajdzsán–Horvátország
20.45: Magyarország–Szlovákia
Október 10., csütörtök
20.45: Horvátország–Magyarország
20.45: Szlovákia–Wales
Október 13., vasárnap
18.00: Magyarország–Azerbajdzsán
20.45: Wales–Horvátország
November 16., szombat
18.00: Azerbajdzsán–Wales
20.45: Horvátország–Szlovákia
November 19., kedd
20.45: Szlovákia–Azerbajdzsán
20.45: Wales–Magyarország