„Egészen varázslatos, amit a FIFA felépített erre a világbajnokságra! A katari környezetre pedig, amely a dohai utcákon világbajnoki hangulatba sodorja a látogatókat, nehéz szavakat találni...”
Bár helyesebb inkább birodalomról, vagy kisebb városról beszélni, elvégre a Qatar National Conventional Centre nevű épülettömbben kiépített média-főhadiszálláson talán csak kutyakozmetika nem működik, de előfordulhat, hogy csak én nem láttam. A világbajnokságra akkreditált 12 300 újságírót, televíziós és fotóriportert, operatőrt a hatalmas munkatermek, sajtótájékoztató-helyszínek és a két virtuális stadion mellett kávézó, étkezde, vegyesbolt, konditerem és mosoda is várja. Utóbbi területen bírálói szerint amúgy is jelentős a tapasztalata a futballirányító szervezetnek, a katari vb-helyszín 2010-es kijelölése óta erős a gyanú, a FIFA mosógépében szinte bármekkora összeg tisztára mosható. Itt mindenesetre százdollárosokat nem vállalnak, csak zoknit, szoknyát és nadrágot, sőt igény esetén ki is vasalják a szakemberek (ugye a dolgok elsimítása sem idegen terület errefelé). Folytassuk azonban barangolásunkat a szinte beláthatatlan méretű épületegyüttesben, amelyben elkülönített részleg áll a nemzetközi hír- és fotóügynökségek, valamint külön blokk a nagy televíziós jogtulajdonosok rendelkezésére, kiegészítve a tv-tartalom boszorkánykonyhájával, a sokféle kameraállást mutató képernyők bűvös összevisszaságát kínáló központi keverőszobával. A külön a férfiaknak és nőknek berendezett imaszoba Katarban szinte kötelező része a nyilvános intézményeknek, a bekanyarodó mozgólépcső viszont egyáltalán nem, itt azonban még ilyennel is meglepték a világújdonságok terén lemaradásban lévő magyar újságírót. Mozgójárda is fut egyébként a hosszabb folyosókon, például ahhoz a kijárathoz, amelytől ingyenes különbuszjáratok viszik a sajtóalkalmazottakat a meccshelyszínekhez.
A legközelebb eső Education City Stadionhoz viszont érdemes inkább metróval eljutni (egy megálló), én is azzal megyek, hogy a FIFA-újítások önként rendelt tesztnapján a Lengyelország–Szaúd-Arábia mérkőzésen próbálhassam ki, mit tud a FIFA+ applikáció. A lelátón ülve hamar meggyőződhettem arról, hogy jóval többet, mint a médiaközpont virtuális stadionja: a letölthető alkalmazás lehetővé teszi, hogy a telefon kameráját a pályára fókuszálva a képernyőn megjelenő látványhoz élő statisztikai kiegészítéseket kapjunk, netán párhuzamosan más kameraállásból is követhessük az eseményeket. A lefújás előtti percek próbája során például megmutatta a telefonom, hogy a 2–0-s győzelmüktől karnyújtásnyira lévő lengyelek 67 százalékban játszották meg a labdát a pálya középső harmadában, 22 százalékban az ellenfél kapujához közelebb eső harmadban. Támadásaikat 34 százalékban a jobb, 17 százalékban a jobb középső, 23 százalékban a középső, 13 százalékban a bal középső és 13 százalékban a bal szélen futtatták, és a hőtérkép alapján a jobb oldali hangsúly jellemezte Robert Lewandowski mozgását is. Ő egyébként 33 kilométer per órás sebességnél érte el a maximumát, 64 százalékos pontossággal passzolt és 10.37 kilométert tett meg mostanáig. De még mindig halad, le is olvasom a telefonomról, mondom gyorsan, éppen 6 kilométer per órás sebességgel poroszkál a kezdőkörben.
Hát így varázsol a FIFA Katarban a modern idők futballutazójának.