A szervezőbizottság társelnökeként is tevékenykedő Körmendy-Ékes Judit kiemelte, hogy az európai és a nemzetközi tornaszövetség illetékeseitől „nagy dicséreteket” kaptak a közelmúltban.
„A terveink minden bemutatott elemével nagyon jól állunk, ezért a versenyt megelőzően már nem is lesz több ellenőrzés” – mondta.
Kifejtette, Magyarországon a sportág sokat profitálhat a kontinensviadalból.
„Generációváltás után vagyunk, a versenyzőink fiatalok, tehetségesek. Ez az Európa-bajnokság nagy lehetőség lesz számukra. Az a cél, hogy a ritmikus gimnasztika május után is a köztudatban maradjon” – hangsúlyozta a sportvezető.
Magyar Zoltán, a ritmikus gimnasztika szakágat is magában foglaló Magyar Tornaszövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy jelentkeztek a szertorna világ- és Európa-bajnokság megrendezésére is, és bár azokat nem kapták meg, nagy örömmel és várakozásokkal tekintenek a májusi verseny elé.
„Nagyon sikeres Európa-bajnokságot szeretnénk rendezni, bízom benne, hogy nagy érdeklődés lesz iránta az egész kontinensről. Régóta készülünk arra, hogy Magyarország ismét vendégül lássa Európa legjobbjait ebben a szakágban” – mondta, hozzátéve, hogy Áder János köztársasági elnök felesége, Herczegh Anita lesz az Európa-bajnokság fővédnöke.
Altorjai Sándor, a Magyar Tornaszövetség főtitkára a jegyeladások eddigi adatai alapján reményét fejezte ki, hogy közelítőleg telt házas lesz az esemény.
A ritmikus gimnasztika Európa-bajnokságokon hagyományosan változik a lebonyolítás páros és páratlan években. Páratlan évben – mint most is – a felnőtt egyéni rg-seknek nincs összetett, csak csapatverseny (most team-eredmény) és szerenkénti döntők. A páros években rendeznek egyéni összetett Eb-t, melyre az előző évi kontinenstorna kvalifikál. A budapesti Európa-bajnokságon a legjobb 24 eredményt elérő (a három legerősebb pontszámot veszik figyelembe) tornász vívja ki a szereplést a 2018-as Eb-re. |
Deutsch-Lazsányi Erika, a ritmikus gimnasztika szakág technikai bizottságának vezetője elmondta, hogy a felnőtt egyéni válogatott tagjai – Kis Alexandra, Pigniczki Fanni és Váray Míra –, valamint a Juhász Anna, Borda Korinna, Földi Cintia, Ákoshegyi Eszter, Várkonyi Dea, Juhász Emma, Györe Dorottya összetételű junior együttes kéziszer-válogatott az alapozó, majd formába hozó felkészülési időszak után, két hónappal az Európa-bajnokság előtt a kijevi Grand Prix-n kezdi meg a versenyszezont. Az azt követő hetekben pedig világkupákon és egyéb nemzetközi versenyeken próbálhatják ki új koreográfiáikat és tökéletesíthetik felkészülésüket.
Az Európai Tornaszövetség az új ciklusban több ponton is újított a versenyek lebonyolításán. Ami a verseny formátumát illeti, bevezették az úgynevezett team-eredményt, amit a junior együttes kéziszercsapat és a felnőtt egyéni tornászok által bemutatott nyolc – szerenként két-két – gyakorlat pontszámainak összegéből számolnak ki.
Ezzel egyidejűleg megszűnt a felnőtt egyéni csapat eredmény.
„Módosult a lebonyolítás is. Az első és harmadik versenynap gyakorlatilag változatlan, de a második napon nagy változás történt: a rajtlistát itt nem sorsolják, hanem az első versenynap eredménye alapján határozzák majd meg a szőnyegre lépés sorrendjét. Azt gondolom, a közönség számára ezzel érdekesebbé teszik a team-versenyt” – mondta Kovács Andrea versenyigazgató.
A május 19. és 21. között a Papp László Budapest Sportarénában sorra kerülő Európa-bajnokságon 37 ország – a felnőttek között 35, a junioroknál 28 – ritmikus gimnasztikázói vesznek részt.
Egy olimpiai ciklus lezárulta után mindig átmeneti év jön ritmikus gimnasztikában: megváltozik a FIG hivatalos szabálykönyve – ez hol radikális, hol kisebb változtatásokkal jár, ezúttal az utóbbi következett be –, sokan visszavonulnak, így aztán átrendeződik a sportág elitje is. A 2016-os olimpiai döntő résztvevői közül szünetet tart pályafutásában az aranyérmes orosz Margarita Mamun – nem valószínű, hogy visszatérne versenyzőként a szőnyegre – és az ezüstérmes Jana Kudrjavceva. Szintén visszavonult az olimpiai 4. fehérorosz Melityina Sztanjuta, az 5. dél-koreai Szon Jon Dzse, csak helyi szinten tornázik tovább a 7. spanyol Carolina Rodríguez. Az olimpián szereplő huszonhat egyéni rg-sből kilenc nem lép szőnyegre az új ciklusban. A magyar versenyzőknek ebben az átrendeződő térben kell „helyezkedniük.”
A MAGYAR VÁLOGATOTT FELKÉSZÜLÉSI PROGRAMJA 2017. május 19–21. BUDAPEST, EURÓPA-BAJNOKSÁG |