A Canadian Running Magazine nemrég adott hírt róla, hogy az ausztrál olimpikon Izzi Batt-Doyle 15:25-ös eredménnyel írta át az 5 km-es női parkrun világrekordját. Az előző legjobb eredmény nem sokáig élt, hiszen a walesi atléta, Melissa Courtney-Bryant alig egy héttel korábban futott 15:31-et, hogy aztán a 2021-ben rendezett tokiói olimpián 5000 méteren 15. Batt-Doyle hat másodperccel „hajtson” gyorsabban Adelaide-ben.
Az ausztrál futó nemrég 2:28:10-zel mutatkozott be maratonon, vagyis hosszabb távon is van keresnivalója. Ám ahelyett, hogy leragadnánk Batt-Doyle eredményeinél, inkább nézzük meg, mi is a világszerte népszerű, ám az események számát tekintve Magyarországon ismeretlen parkrun.
A lap rövid meghatározása szerint a parkrun heti rendszerességű futás, amely ingyenes és közösségi alapon szerveződik. Az indulók mindig időméréssel tehetik meg az öt km-es távot, ízlés szerint futva, lassan kocogva vagy szimplán gyalogolva. Jellemzően szombat délelőttönként tartják az eseményeket.
Ennek megfelelően változatos társaságok gyűlnek össze világszerte, a tagok egyéni céljuktól függetlenül motiválják és bátorítják a többieket. Nincs értékesebb vagy kevésbé értékes teljesítmény, hiszen sokaknak az egészségügyi állapotukból vagy az életkorukból fakadóan akár a táv lassú lesétálása is „csúcsprodukció”. Ráadásul remek alkalom a közösségépítésre, emberi kapcsolatok kialakítására, amely sokak magányán enyhíthet.
Kanadában vagy az Egyesült Királyságban profin működő honlapokon keresztül lehet regisztrálni az eseményekre, de több európai országban sem ismeretlen a műfaj. Hogy ne menjünk messze, a szomszédos Ausztriában sem. Hasonló néven azonban nem találjuk nyomát hazai eseményeknek, igaz, hasonlóak a Sziget Run rendezvényei, amelyeken a budapesti szigetkörön mérnek minden hónap első szombatján 5 km-es távot.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!