Világcsúcsok veszélyben az olimpián

Vágólapra másolva!
2021.03.23. 17:49
Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke szerint örömteli, ha a technológia fejlődésének köszönhetően számtalan világrekordot látunk majd Tokióban, ugyanakkor sokan aggódnak is.

Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) brit elnöke szerint a futócipők folyamatos fejlődésének köszönhetően sok világcsúcsot fogunk látni a tokiói olimpián.

Fotó: AFP

„Modern időket élünk, ki kell használnunk a technológia adta segítségeket – mondta az IAAF videokonferenciáján a 64 esztendős sportvezető. – Az egyre modernebb cipőfejlesztéseknek köszönhetően jó esélyünk van rá, hogy néhány új világrekordot lássunk Tokióban. Bízom benne, hogy így is lesz, óriási öröm nekem, amikor az atléták kiváló teljesítményt nyújtanak, és még csúcsdöntéssel is párosul.”

Az elmúlt időszakban az atlétikában sokan megjegyezték, hogy ezek a csúcsdöntések sokkal inkább a fejlett cipőknek köszönhetőek, mintsem az egyének teljesítményének.

 

Mo Farah világcsúcsa félmaratoni távon 2020 szeptemberében Brüsszelben. Fotó: Martin Bureau/AFP

„Elismerem, hogy a cipőgyártó cégek nagy szerepet játszanak a sportolók életében, de biztos vagyok benne, hogy a legtöbb a futókon múlik. Tény, ahogy fejlődik a technológia, úgy látunk egyre több csúcsdöntést. A rekordok azért vannak, hogy megdöntsék őket, nem igaz?”

Az elmúlt években egy vezető amerikai sportszergyártó cég piacra dobott szénszálas lemezeket tartalmazó cipőket, amelyek egyre könnyebbek és rugalmasabbak, segítik az elrugaszkodást a talajtól, széles középtalpa pedig támogatja a stabil, puha talajfogást. Sokak szerint ez a kulcsa a rekordoknak.

Az elmúlt fél évben férfi 10 000 és női 5000 méteren, illetve a férfi félmaratonin dőltek meg a rekordok.

A kétszeres olimpiai bajnok Sebastian Coe megemlítette a tavaly világcsúcsot döntő Mo Farah-t is, aki egy óra alatt 21.33 kilométert tett meg Brüsszelben. Sokak szerint, ha ilyen gyakran dőlnek meg rekordok az atlétikában, elveszik a világcsúcs értéke.

„A világrekordokat nem osztják csak úgy, keményen meg kell dolgozni értük, és mert nagy múltra tekintenek vissza, ápolnunk kell ezt a hagyományt. Új mérce, képesség, tehetség, kemény munka és nagyszerű edzői teljesítmény. Ez mind szükséges a csúcsokhoz. Na meg persze megfelelő cipő.”

Címlapon: a kenyai Peres Jepchirchir 2020 őszén a női félmaratoni világcsúcsát döntötte meg.

Fotó: Mateusz Slodkowski/AFP

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik