A futás alapvetően monoton sport, a futópad meg különösen, aki viszont bírja, annak rendkívül hasznos és hatékony lehet.
„A kinti futás mindig nehezebb, ellenben hatékonyabb, mert a futópadon a szalag mindig segíti a mozgást, akkor is, ha emelkedőre van beállítva – kezdte Laczkó Márta személyi edző, kardiotréner. – Viszont a futópados futás közben lehet egyéb gyakorlatokat is végezni – például kitöréseket, illetve kar- vagy vállgyakorlatokat –, így máris fantáziadúsabb lesz a mozgás. Ez a powercardio, amikor menetelsz, és – mondjuk – minden második lépésnél van egy oldalemelés vagy vállból nyomás. Így pedig már nemcsak az állóképességre, hanem az erő-állóképességre is jó hatással lesz a mozgás.”
Az év eleji, életmódváltásra vonatkozó fogadalmak után sokan veszik célba a futópadot, amely a hideg miatt is kellemesebb lehet. Nyugodtan választhatjuk ezt az eszközt, de fontos, hogy figyeljünk a megfelelő pulzusra, ami egyénenként változó.
„Ha képes vagy egy-másfél óráig ugyanarra a tempóra, az elégetett kalóriák akár ötven százaléka lehet zsíralapú – de jó néhány éve már az intervalledzések a divatosak – folytatta Laczkó Márta. – Ezek nem annyira egysíkúak, unalmasak, s bár kevesebb zsírt égetünk el, változatosabb az edzés – sőt, ezeknek a gyakorlásoknak utóégető hatásuk is van. Akinek fontos, hogy ne fázzon, maradjon tiszta a ruhája, és tűri az egy helyben történő edzést, annak nagyon jó választás a futópad, és az intervalledzésekkel színezheti programját.”
A szakember hozzátette, a kinti futás mellett szól – főleg megfelelő környezetben – a friss levegő, a több oxigén, de ő is találkozott már olyan sportolóval, aki futópadon készült a Spartan Race-re. Működőképes módszer, csak nem annyira hatékony.
„Mivel mozog alattad a pad, nem kell mindenért ugyanúgy megdolgozni, mint a szabadban; hasonló, mint görgőn biciklizni. A semminél mindkettő jobb, de azért a maratonit se futópadon futjuk.”