Előhozakodhatnánk azzal, hogy Anasztaszija Miszkina évente történelmet ír a francia fővárosban, elvégre tavaly ő lett az első orosz, aki Grand Slam-trófeát nyert egyesben, most meg ő az első, aki címvédőként rögtön az első körben kiesett, de igazából semmi vicces sincs abban, ami vele történt, történik. Állandóan felhánytorgatják, hogy az idén mintha egy másik Miszkinát látna a teniszvilág (sehol egy tornagyőzelem, sőt döntő sem), ami végtére is igaz - sajnos. Az érzékeny lelkű orosz tünemény alighanem a nap minden percében édesanyjára gondol, aki a hírek szerint súlyos, egyes források szerint daganatos betegséggel küzd; nem véletlen, hogy Miszkina hétfői legyőzője, Maria Sánchez-Lorenzo rezignált arccal vette tudomásul, hogy kiejtette a címvédőt.
Anasztaszija Miszkina nem elsôsorban a formája, sokkal inkább beteg édesanyja miatt aggódik
Anasztaszija Miszkina nem elsôsorban a formája, sokkal inkább beteg édesanyja miatt aggódik
"Ötletem sincs, hogy mit hogyan kellene csinálnom, mert aki szembejön velem, legyőz. Néha tényleg azt érzem, hogy félek a felém jövő labdáktól. Sánchez-Lorenzo semmi extrát sem csinált, mégis ez lett a vége" - mondta utóbb Miszkina.
Habár kategorikusan cáfolta, hogy a sérülékeny válla zavarta volna a játékban, erőtlen szerváira aligha van más magyarázat (kilencszer veszítette el az adogatójátékát, ami még a nőknél is döbbenetes…), nem is beszélve a 69 ki nem kényszerített hibájáról. "Egy ideig látni sem szeretnék teniszpályát" - jelentette ki Miszkina. Szó, mi szó, jobban járt volna, ha az idén a Roland Garros salaktengerét sem tekinti meg.
Maria Sánchez-Lorenzo (spanyol)–Anasztaszija Miszkina (orosz, 5.) 6:4, 4:6, 6:0
1. adogatások (%-ban)
47
57
Ászok
1
1
Kettős hibák
7
5
Ki nem kényszerített hibák
48
69
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
62
50
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
39
32
Direkt pontok (adogatásból is)
9
16
Sikeres brékpontok
9/19
6/13
Pontok/kísérletek a hálónál
5/9
4/8
Összes pontok
89
74
Mérkőzésidő (perc)
105 (39+41+25)
S ha már szóba hoztuk a történelmi vereséget: komolyan felvetődött bennünk, hogy a világranglista élén trónoló Lindsay Davenport lesz az első hölgy, aki az egyes kiemelési szám dacára elbúcsúzik a nyitányon. Elveszítette az első szettet Katarina Srebotnik ellen, szemlátomást zihált egy-egy hosszabb labdamenet végén - de az utolsó szalmaszálak egyikébe kapaszkodva összeszedte magát, méghozzá látványosan: 3:6, 2:2-es állást követően sorozatban kilenc gémet nyert meg, hogy aztán kissé körülményesen ugyan, de lezárja a meccset. Bezzeg Kim Clijsters nem vacakolt, holott éppen az ő esetében lehetett volna számítani megingásra, hiszen néhány hete térdsérülést szenvedett a berlini WTA-tornán, és csak az utolsó pillanatban adta le a nevezését a Roland Garrosra, sőt azt is megszellőztették, hogy hétfőn mégsem vállalja a játékot. Természetesen vállalta. Ôt nem olyan fából faragták, hogy meg se próbálná, ráadásul nem is veszített vele sokat, mert 48 perc elegendő volt neki a továbbjutáshoz.
Női egyes1. forduló: Davenport (amerikai, 1.)-Srebotnik (szlovén) 3:6, 6:2, 6:2; Gyementyijeva (orosz, 4.)-Strycová (cseh) 6:3, 6:3; Sánchez-Lorenzo (spanyol)-Miszkina (orosz, 5.) 6:4, 4:6, 6:0; Schnyder (svájci, 8.)-Cso Jun Dzseong (dél-koreai) 6:3, 6:4; Zvonarjova (orosz, 9.)-Meusburger (osztrák) 6:3, 6:1; V. Williams (amerikai, 11.)-Marrero (spanyol) 6:3, 6:2; K. Clijsters (belga, 14.)-Tu (amerikai) 6:1, 6:0; Lihovceva (orosz, 16.)-Fedak (ukrán) 2:6, 6:4, 6:4; Farina-Elia (olasz, 18.)-Kremer (luxemburgi) 7:5, 6:2; Aszagoe (japán, 19.)-Schruff (német) 7:5, 6:2; Hantuchová (szlovák, 20.)-M. Krajicek (holland) 6:3, 6:1; Pierce (francia, 21.)-Ducsevina (orosz) 6:2, 7:5; Razzano (francia)-Szafina (orosz, 25.) 6:3, 6:3; Frazier (amerikai, 27.)-Shaughnessy (amerikai) 7:5, 5:7, 7:5; Sprem (horvát, 31.)-Camerin (olasz) 6:4, 6:2; Pennetta (olasz, 32.)-Craybas (amerikai) 6:3, 6:4; Peng Suaj (kínai)-Andrieux (francia) 6:0, 6:1; C. Fernández (argentin)-T. Panova (orosz) 6:3, 6:2; Castano (kolumbiai)-Chladková (cseh) 6:1, 6:2; Cervanová (szlovák)-Nakamura (japán) 4:6, 6:2, 6:1; Birnerová (cseh)-Kirilenko (orosz) 2:6, 7:5, 6:3; Kostanic (horvát)-Tanasugarn (thaiföldi) 6:0, 6:1; Domachowska (lengyel)-Cohen-Aloro (francia) 6:3, 6:3; Klösel (német)-Santangelo (olasz) 7:6, 6:1; Mamic (horvát)-Raymond (amerikai) 6:2, 6:4; Morigami (japán)-Haynes (amerikai) 7:5, 6:4; Parra-Santonja (spanyol)-Perry (amerikai) 3:6, 6:3, 6:4; Díaz-Olíva (argentin)-Ferguson (ausztrál) 6:4, 3:6, 6:1; Zuluaga (kolumbiai)-Prusová (cseh) 6:1, 6:0; Karatancseva (bolgár)-A. Bondarenko (ukrán) 4:6, 7:5, 6:4; Loit (francia)-Schaul (luxemburgi) 6:3, 6:0; Gagliardi (svájci)-Perebijnisz (ukrán) 3:6, 6:3, 7:5 ---- "Ô tehet arról, hogy teniszező lett belőlem… Tavaly, amikor először találkoztam vele, úgy éreztem magam, mint egy gyerek, holott már régen nem vagyok az. De mit tegyek, mindig is csodálni fogom őt" - regélt Justine Henin-Hardenne a Steffi Graf iránti "érzelmeiről", miután egy bemutató jellegű vegyes páros mérkőzésen ellene teniszezhetett.
"Nem tudom, hogy valaha is visszatérek-e a csúcsra, az elmúlt hetekben történtek mindenesetre biztatóak" - magyarázta a 2003-ban Roland Garrost nyerő Henin-Hardenne. Idei 20, 1-es győzelem, vereség mutatója, továbbá az egymás után aratott három salakpályás tornagyőzelme (Charleston, Varsó, Berlin) valóban tekintélyt parancsol.
"A legszebb napjaimat idéző intenzitással ütöm a labdát, úgyhogy alig várom a kihívásokat. Ebben a korban ez azért nem semmi" - utalt sikeréhségére a 35 éves Andre Agassi, a férfi egyes 1999-es bajnoka.
"Tudtam, hogy a négyhetes kihagyásom után nem fogok parádézni a nyitányon, bár őszintén szólva ilyen döcögős kezdésre sem számítottam. Meglehet, nem így kellett volna felkészülnöm, de most már úgyis mindegy" - merengett el a három szettben továbbjutó Lindsay Davenport.
"Szerencsére nem rakoncátlankodott a térdem - a baj csak az, hogy ebből a meccsből nem lehet megállapítani, mennyire terhelhető. Mindenesetre jó érzés, ha az ember könnyen túljut az első fordulón" - szólt az elmúlt hetekben térdsérüléssel bajlódó Kim Clijsters a 6:1, 6:0-s mérkőzését követően.
Szavazás
---- Első ránézésre mintha kötelező rossznak tekintette volna a hétfői bemutatkozást, de végül is könnyedén továbbjutott az első fordulóból Roger Federer. A selejtezőből érkező izraeli Dudi Sela volt kijelölve neki, érthető, hogy különösebben nem hozta lázba a mérkőzés, bár amikor trükkös vagy kifejezetten nehéz ütést alkalmazhatott, akkor megtette - hiába, imád játszani. "Az egyik gémben kitűnően teniszezett, a másikban rosszul, szóval, semmilyen logikát sem véltem felfedezni Sela játékában" - hozott fel egy indokot a viszszafogottságára a svájci világelső. Egyik nagy vetélytársát, a salakon jó ideje verhetetlen Rafael Nadalt viszont mintha rajtgépből lőtték volna ki, úgy verte meg 6:1, 7:6, 6:1-re Lars Burgsmüllert, hogy a német legény jól játszott. Nadal mindenesetre nem ájult el magától.
"Idegesebb voltam a kelleténél" - magyarázkodott az immár 18 meccs óta veretlen siheder. Holott nem kellene, elvégre ez az első Roland Garrosa. Mivel kortársa, Richard Gasquet is továbbjutott - negyedik nekifutásra sikerült neki -, közelebb kerültek a harmadik fordulós összecsapásig, jóllehet Nadalra a következő körben is nagy feladat vár: Xavier Malisse legyőzése. Az extralaza belga srác szédületes formában játszott hétfőn, ugyanakkor nyilván benne is elevenen él még az idei monte-carlói élmény - a 6:0, 6:3-as vereség Nadaltól. Férfi egyesben egyébként a 17. kiemelt Dominik Hrbaty kiesését könyvelhetjük el meglepetésként, a remek szlovák teniszező meccslabdáról kapott ki a szerb Janko Tipszarevicstől.