Fotó: Action Images (archív)
2010-től sem Phelps, sem senki más nem versenyezhet csodadresszben világbajnokságon vagy olimpián
Fotó: Action Images (archív)
2010-től sem Phelps, sem senki más nem versenyezhet csodadresszben világbajnokságon vagy olimpián
A FINA-kongresszuson megszületett a döntés, amely szerint jövőre tiltott lesz az egész testet fedő úszóruha használata, sőt, a dresszek nem érhetnek az úszók térdei alá, és kizárólag klasszikus textil anyagból készülhetnek. Ez azt jelenti, hogy az eddig használt poliuretán nevezetű alapanyagból nem készíthetnek versenyruhákat a gyártók, ez ugyanis nem eresztette át a vizet, a levegőt azonban képes volt magában tartani, növelve ezzel a versenyzők teljesítményét.
A férfiak ruházata az új szabályozás szerint deréktől térdig takarhatja az úszók testét, míg a nőknél a vállakat nem fedhetik az úszódresszek.
„A legfontosabb a jövő, hiszen a múlton már nem tudunk változtatni. A kongresszus ennek megfelelően hozta meg ezt a döntést" – jelentette ki Cornel Marculescu, a FINA igazgatója, aki hozzátette, ez a döntés egyértelmű üzenet, hogy a medencéből száműzni kell a technikát, mert ott kizárólag az emberi teljesítőképességnek kell szerepet kapnia.
A FINA szabályai ugyanakkor kizárólag a világbajnokságokra és az olimpiákra terjednek ki, a többi szövetség saját hatáskörében döntheti el, hogy mit enged meg és mit nem.
A szigorításokra azért volt szükség, mert az uszodai high-tech versenyruhák tavaly februártól majdhogynem forradalmasították az úszást, a sportágban ugyanis tavaly 108, idén pedig már 30 világcsúcs született. Ezekről egyelőre nincs döntés, szakemberek szerint ez nagyjából olyan helyzetet idézett elő, mint amikor az NDK-s úszónők uralták a világversenyeket és a csúcslistákat, amely hosszú ideig megdönthetetlennek bizonyultak. Felvetődött annak a lehetősége, hogy két lista lesz nyilvántartva: egy, amelyet az új dresszekben értek el és egy, amelyet a klasszikus fürdőruhában.