Hiába játszott jól, s lett végül hatodik a Ferencváros, a csapatot a másodosztályba száműzték. Nem a pályán, hanem a gazdasági életben bukott meg. Kácsor Attilát, az FTC gazdasági igazgatóját is a kizárásért felelős vezetők között emlegetik, még Albert Flórián is kritizálta őt. Interjút kértünk és kaptunk Kácsor Attilától, aki szerint hatalmasat hibáztak az MLSZ vezetői.
Meggyesi Bálint
Az Üllôi úti klubház falai mögött szép lassan eladósították a klubot?
Meggyesi Bálint
Az Üllôi úti klubház falai mögött szép lassan eladósították a klubot?
– Mióta dolgozik gazdasági vezetőként a Ferencvárosnál? – Hat éve kerültem ide, még Torgyán József irányítása idején, a klub tartozása már akkor öt-hatszáz millió forintra rúgott – mondta Kácsor Attila. – Már akkor a válságmenedzselés volt az elsődleges feladatunk, próbáltunk megfelelő tulajdonost, hátteret találni, s ez nekünk sikerült elsőként a magyar klubok közül. A Fotex kétezer-egy júliusában lépett be a Ferencváros életébe, a szerződés szerint 2.4 milliárd forintért. Úgy tűnt, hosszú távon működhet majd biztonságosan a klub. Sajnos minden másként alakult. A mai napig rendkívül sajnálom, hogy Várszegi Gábort tulajdonképpen elüldözték a Ferencvárostól. Azóta a vezetők mást sem csináltak, mint támogatók után rohangáltak. A kapu nyitva van bárki előtt, és hiába mondták, hogy Furulyás János távozása után majd jönnek az érdeklődők, senki sem kopogott be. Tény, nem könnyű jövőt építeni.
Kácsor Attila jogsértésekrôl beszél
– Ugye nem azt akarja mondani, hogy nincs felelős a kizárásért, a csődhelyzetért? – Biztos a mi hibánk, jóllehet, én nem voltam döntési helyzetben még akkor sem, amikor Furulyás Jánossal, majd Ináncsy Miklóssal részt vettem egy-két tárgyaláson. A magyar futball már nem azt jelenti, mint néhány évtizeddel ezelőtt. Talán a legnagyobb hiba az volt a részemről, hogy nem tudtam megakadályozni az irreálisan magas pénzekről, fizetésekről szóló szerződések megkötését a játékosokkal. Görgettük az adósságot, és ez lett a vége.
– Mennyi az adóssága a labdarúgó rt.-nek és mennyi a klubnak? – Az rt. a tavaly év végi mérleg szerint ötszázmillió forinttal tartozik a játékosoknak, edzőknek, szállítóknak, hitelezőknek. A klubnál van a kétszázharmincmillió forintos hitel, no meg százmillió forint egyéb tartozás.
– Nem gondolt arra, hogy lemondjon? – Ha ez valamit segítene a klubon, készséggel lemondanék. Csakhogy a Fradi egy tisztességtelen játék áldozata, s erről senki sem beszél. Amikor a Torgyán-éra véget ért, utódja, Boros Imre utasítására egyik pillanatról a másikra hagytak itt bennünket a szponzorok. Az élő szerződések ellenére rengeteg pénzt vontak el a klubtól. De beszéljünk a mostani helyzetről. Arra hivatkozott Kisteleki István, az MLSZ elnöke, hogy a Ferencvárosnak nincs pénze elkezdeni a bajnokságot. Ne féltsen ő minket. Megoldottuk volna ezt a gondot, ha nem vonják vissza jogtalanul a licencengedélyünket. Írja csak le még egyszer: jogtalanul zárták ki a Fradit! Mi május utolsó napján már megkaptuk a licencet, így érvényes rajtengedélyünk volt, ezt júliusban egyszerűen nem vonhatták volna vissza. Azt kell mondanom, hogy a labdarúgó-szövetség igencsak a Fradi ellen van, és nem segít bennünket abban sem, hogy megkapjuk a Huszti Szabolcsért járó százötvenmillió forintunkat. Velünk akarnak példát statuálni úgy, hogy mi tisztességes költségvetést készítettünk. Csinálhattuk volna azt, mint a riválisok, s odabiggyeszthettük volna a papírra, hogy játékosaink havi hetvenezer forintot keresnek. Mindenki tudja, hogyan trükköznek a klubok, hogyan fizetnek külső kft.-k segítségével a játékosoknak. Arról nem is beszélve, hogy több csapat évek óta jogtalanul indul az NB I-ben a jogutód szervezetekkel való trükközés miatt. Nem akarom a felelősséget áthárítani, de az MLSZ a sumákságot támogatja, s a Ferencvárost áldozta fel.
Sürgősség a bíróságon Az FTC beadta jogorvoslati kérelmét a bírósághoz, s bízik abban, hogy heteken belül megszületik az elsőfokú döntés a labdarúgócsapat NB I-es licencének visszavonása ügyében. „A nyári ítélkezési szünet nem befolyásolja a vizsgálat gyorsaságát, mert sürgősségi eljárást kértünk, és bár még nem bírálták el ezt a kérelmünket, úgy gondolom, tekintettel az ügy súlyára, jó esélyünk van arra, hogy pár héten belül megszületik az elsőfokú határozat” – mondta Petró László, a ferencvárosiak jogi képviselője az MTI-nek. A bíróságtól azt kérik a zöld-fehérek, hogy a május 31. után született elnökségi döntéseket és licencbizottsági határozatokat helyezze hatályon kívül, ez ugyanis azt jelentené, hogy a Ferencvárosnak érvényes élvonalbeli rajtengedélye van.
A miniszter tehetetlen volt Megkerestük Boros Imrét, aki a következőket mondta Kácsor Attila vádjaira: „Magam is Fradi-szurkoló vagyok, és megdöbbenve hallottam a csapat kizárásáról, számomra ez durva támadás a magyar lélek ellen. Ami pedig a szerepemet illeti: kétezer-egy februárjában hat hétig megbízott miniszterként dolgoztam Torgyán József után, így kerültem kapcsolatba a klub ügyeivel. Sajnos azt kellett tapasztalnom, hogy az FVM és a Ferencváros között megkötött szerződések közül több sem volt jogszerű, így muszáj volt felbontani azokat. Egyszerűen fogalmazva: megpróbáltak a Fradiba pénzt csempészni. Pedig a Ferencvárosnak nem lett volna szüksége minderre, hiszen szabályos szerződésekkel, legális úton is juthatott volna pénz és támogatás a zöld-fehér klubhoz, de tény, hogy akkor több megállapodás megszűnt, és kevesebb pénz került a Ferencváros számlájára.”