Láttátok, gyerekek, mekkora gólt lôttem? Így örült Anders Svensson, a svédek középpályása a szabadrúgásgólját követôen
Láttátok, gyerekek, mekkora gólt lôttem? Így örült Anders Svensson, a svédek középpályása a szabadrúgásgólját követôen
Az argentin válogatott kezdőcsapatába az előzetes jósolgatásokkal ellentétben Marcelo Bielsa mégsem nevezte Batistuta mellett Crespót, maradt a jól bevált egyékes rendszernél. Mijagiban ezúttal nem volt olyan kínzó délutáni hőség, kifejezetten kellemes időben, húsz fokban vágtak neki a továbbjutásban reménykedő csapatok a kilencven percnek. A tizenhatba kerüléshez a dél-amerikaiaknak győzniük kellett volna, míg a svédeknek el kellett kerülniük a vereséget – számukra Dánia mutatott példát kedden Franciaország legyőzésével.
A nyitásban Bielsa együttese nyújtott meggyőzőbb teljesítményt, láthatóan jót tett a csapatnak, hogy a formán kívül játszó Verónt Aímar váltotta a kezdőben. Az alacsony középpályás remekül irányította társait, szögletei veszélyesek voltak, és a 14. percben ő tette ki a labdát a jobb szélen meglóduló Zanettinek, aki remekül ívelt be az ötösön érkező Sorínnak. A középpályás jó ütemben ugrott fel, de a földre bólintott labdája éppen telibe találta Hedman kapust. A kiválóan helyezkedő loboncos labdarúgó utána fölé és a jobb kapufa mellé is bólintott egyet, utóbbi labdát a becsúszó Batistuta kis híján elérte. A félidő derekára nyomasztóvá vált a kétszeres világbajnok fölénye, a tizenhatos mellett a számára megítélt szabadrúgásokból, valamint a hirtelen húzásokat követő elfutásokból beívelt labdák folyamatos fejfájást okoztak a svédeknek.
Ôk mondták Lars Lagerbäck: – Mindkét fél óvatosan kezdett, de aztán felpörgött a ritmus. A gólunk után hosszú-hosszú idôre beszorítottak minket, ám szinte hibátlanul védekeztünk. Ez megmutatta, milyen lelkierejük van a fiúknak, és szerencsére Magnus Hedman is remekül védett. Volt egy kis szerencsénk, de hát ilyen a futball. Csodálatos válogatottunk van, mert nemcsak jók a játékosok, hanem csapatorientált a gondolkodásuk. Mindannyian nagyon keményen dolgoznak egymásért, mint például Henrik Larsson, aki közben Európa egyik legeredményesebb góllövôje. Azt hiszem, ez a válogatottunk titka. No meg az, hogy sokat gyakoroljuk a szabadrúgásokat, akár az edzések után is. Megnyertük a csoportot, ami azért fontos, mert így eggyel több napot pihenhetünk.
Marcelo Bielsa: – Ha azt mondanám, le vagyok törve, nagyon enyhén fogalmaznék. Ez életem legrosszabb napja. Nagyon sajnálom a fiúkat, mert csodás csapatot alkotnak, és borzasztó balszerencsével estünk ki.
Olof Mellberg: – Elképesztô volt. Védekezésben mindent elkövettünk, amit csak lehetett. Úgy éreztem, öt csatárral, óriási erôvel rohamoznak. Nem tudom, hogy nekem ez volt-e életem legjobb produkciója, de a csapatnak öszszességében feltétlenül.
Pablo Aímar: – Rettenetes érzés, hogy nem jutottunk tovább. Mindent kiadtunk magunkból, mégis képtelenek voltunk belôni a helyzeteinket. Olyan csapatok ejtettek ki minket, amelyek nem jobbak nálunk.
Gabriel Batistuta: – Gyôzelmet vártunk magunktól, felelôsséget éreztünk az argentin népért. Nagyon szoros volt, de borzasztóan elszomorít minket, hogy adósak maradtunk a sikerrel. Mindent megtettünk, ami tôlünk tellett, ha hibáztunk, nagyon sajnáljuk. Vége mindennek, nagyon fáj, hogy így végzôdött, mert más befejezésrôl álmodtam. Nem kell videóról visszanéznem ezt a meccset ahhoz, hogy tudjam: a problémáink ellenére gond nélkül tovább kellett volna lépnünk ebbôl a csoportból.
Az európai csapat azonban ellenállt a nyomásnak, a védőknek rendre sikerült tisztázniuk, és persze, a szerencse is mellettük volt Claudio López egyre veszélyesebb lövéseinél. Sorín szerepét az első félidő hajrájára átvette a Lazio csatára, bal oldalról eleresztett bombái Hedman kapujának legfőképp a jobb sarkát veszélyeztették. Amikor a svédek átjutottak a felezővonalon, sikerült pontrúgáshoz – szöglethez vagy szabadrúgáshoz – jutniuk, és kifújhatták magukat a rohamok után. De az első 45 percben korántsem voltak olyan meggyőzőek, mint Dánia… Caniggia viszont meggyőzően fújta a magáét az első félidő ráadásában, amiért Bujszaim játékvezető kiállította. A csatár egy percet sem játszott a távol-keleti tornán, a kispadról azért sikerült kiharcolnia a piros kártyát. Egyedülálló produkció!
A második félidő elején még mindig gól nélküli döntetlenre álltak a felek, ami cseppet sem volt megnyugtató Argentína számára. És az sem, hogy az Allbäckot Andreas Anderssonra cserélő svédek igen elszántan vágtak neki a második felvonásnak. Az 55. percben Chamot sárga lapot érően szabálytalankodott, a szabadrúgásból Anders Svensson középről, 25 méterről laposan centikkel mellé lőtt. Négy percre rá Almeyda szinte ugyanott teremtette a földre Svenssont, így a svéd középpályás ismét célba vehette Cavallero kapuját. A Southampton játékosa ezúttal már nem hibázott: középmagasan kilőtte a jobb sarkot.
Argentína roppant messzire került a továbbjutástól, pláne, hogy a két szabadrúgás között Bielsa Batistuta helyére beküldte Crespót, azaz lemondott Batigolról és a kétékes támadójátékról. A gól után a maradék két cserelehetőségét is kihasználta az argentin kapitány, Sorín és Almeyda helyett Verónt, illetve Kily Gonzálezt küldve be a gyepre. A tizenhatoson belül az egyetlen veszélyes embert, azaz Sorínt immár nélkülöző argentinok a levegőben tehetetlenek voltak a svéd védelemmel szemben, López és Crespo inkább a földön keltett zavart.
A gólok 1–0 59. perc: Almeyda az argentin kaputól 25 méterre buktatta Anders Svenssont. A sértett állította le szabadrúgáshoz a labdát, amelyet végül középmagasan a kapu jobb oldalába csavart.
1–1 88. perc: A svéd tizenhatos jobb oldalánál Jonson buktatta Ortegát, a játékvezetô tizenegyest ítélt. A sértett a kapu bal oldalát vette célba, de roppant rosszul helyezett, így Hedman kiütötte a labdát. A tizenegyes-végrehajtóval egy idôben, tehát korán bemozduló Crespo termett ott elsôként a kipattanó labdára, és estében, ballal Hedman alatt a kapuba talált.
A nyomás után a svédek percei következtek. Jonson a bal oldalon az alapvonalról középre lőtt, és a labda Pochettinóról éppen Cavalleróra, onnan pedig a mezőnybe pattant – hatalmas mázlijuk volt az argentinoknak. Egy percre rá Kily González a kaputól 25 méterre csúnyán szabálytalankodott Larssonnal szemben (sárgát is kapott érte), aki nem élt a lehetőséggel, másodpercekkel később ugyanis Cavallero kezébe emelte a leállított labdát. A 78. percben Larsson a saját térfeléről indulva középen meglódult, és amikor Kily González utolérte, összeütközött vele. A Celtic gólzsákja a földre huppant, Bujszaim pedig nem Kilynek, hanem neki mutatta fel a figyelmeztető kártyát.
Az utolsó tíz percben előbb Aímar lövését kellett egy védőnek tisztáznia, majd Hedman első (!) igazán nagy bravúrja következett Claudio López 16 méteres lövése után. A kitámadó argentinok ellen a 85. percben a svédek is kihagytak egy oltári ziccert: A. Andersson szépen kevert a tizenhatoson belül, de hét méterről a felső lécet találta telibe. Ám amíg ez megbocsátható hiba volt (a svédek tudták, még döntetlennel is továbbjutók), a túloldalon minden kihagyott helyzetért meg kellett fizetniük a dél-amerikaiaknak.
A 87. percben aztán Jonson belépett Ortega elé, s az argentinok csillagának nem is kellett több ennél – a középpályás "padlót fogott”, Bujszaim pedig tizenegyest ítélt. A tízes lövését Hedman ugyan kivédte, ám a labda épp Crespóhoz pattant (a csatár felettébb lelkes volt, a büntető elrúgásának pillanatában ő is csak 11 méterre volt a kaputól…), aki nem sokat vacakolt, állítás nélkül a hálóba lőtt. 1–1!
Mivel a csoport másik záró meccsén Anglia szerzett egy pontot Nigéria ellen, az albicélestének még egy gól kellett a vigassághoz, ez azonban a nagy akarás ellenére sem akart összejönni, hiábavaló volt minden próbálkozás. Bujszaim négy percet hosszabbított, de a levegőben a svédek voltak az urak, több tizenegyest pedig már nem sikerült kiharcolniuk Verónéknak. A lefújást követően csordultak, mit csordultak, patakokban folytak az argentin könnyek.