„– 5:0-ra nyerünk – hallani.
– Ha fordítva lesz, akkor se leszek meglepett – hallani egy hangot...”– ezzel a felütéssel kezdte a Nemzeti Sport az Újpest–Juventus KK-negyeddöntős párharc első mérkőzésének tudósítását 1933 nyarán. Nos, inkább fordítva lett, hiszen a torinóiak a 12 ezres Hungária úti közönség (fél ház...) előtt már az első negyedóra végén kétgólos előnyben voltak, és úgy nyertek 4:2-re, hogy Pusztai Ferenc és Jávor Pál 0:4 után faragott valamicskét a hátrányon.
Bizony, a Közép-európai Kupában enyhén szólva is jobbhoz szokott, de leginkább többet remélt a magyar publikum, még akkor is, ha az előző két kiírásban egyik csapatunk sem élte meg a második fordulót. De az 1927-ben hódító útjára induló kupasorozat második és harmadik kiírásában a Ferencváros (1928), majd az Újpest (1929) diadalmaskodott, és a magyar futballszurkoló már csak olyan, hogy mindig (ma is...) a csúcshoz méri az aktuális produkciót.
Így volt kilencven éve is, amikor a négy magyar negyeddöntős mérkőzés mindegyike vereséggel zárult. Az senkit sem érdekelt, hogy az olasz Juventus és a csehszlovák Sparta Praha volt az Újpest és a Hungária kiejtője – ki sejtette már akkor, hogy éppen ez a két náció vívja majd egy év múlva a 2. labdarúgó-világbajnokság döntőjét? (És hogy a győztes olaszoknál kilenc, az ezüstérmes csehszlovákoknál öt – plusz a Hungária ellen nem játszó Erich Srbek – lesz ott az 1933-as Újpest- és Hungária-verők közül, köztük a későbbi Rimet-kupát elsőként magasba emelő kapus-csapatkapitány, Gianpiero Combi, a döntőt hosszabbításra mentő csatárfenomén, Raimundo „Mumo” Orsi vagy a vb-gólkirály Oldrich Nejedly.)
Az Újpestet gardírozó Tóth Potya Istvánnak különösen fájhatott a kudarc, hiszen a játékosként és edzőként (ő volt az 1929-ben a világelső Uruguayt legyőző zöld-fehérek mestere is) ősfradista legenda sikeres olaszországi évek után tért haza 1932-ben Újpestre, erre fel persze hogy egy olasz csapat ellen bukik el a KK-ban...
„A Juventus úgy játszott ma a magyar bajnokkal, mint valamikor a magyar bajnokok szoktak az egykorú olasz bajnokokkal. Amikor teljes tudásbeli fölénnyel állottak ki a mieink az olasz pályákon, ahová tanítani jártak, ahol a futball tudományának terjesztését propagálták. Minden kertelés nélkül meg kell vallanunk, hogy a szerepek ezúttal kicserélődtek s a magyar bajnoknak van sok tanulni valója a Juventustól...”– lám-már 1933-ban is volt min nosztalgiázni.
A torinói visszavágó (helyszín: a Benito Mussolini Stadion, természetesen) előtt olyan nagyon semmiben sem bízhattak a lilák, mindenesetre Futó Gyula balbekk (aki a Nemzeti Sport szerint „a Juventus egyik fő ereje”volt...) helyett Dudás Gyulát tette be Potya a kezdőbe, és mindenki azt emlegette, hogy két évvel korábban az Ambrosiana-Inter elleni hazai 2:4 után idegenben sikerült két góllal nyerni. (Más kérdés, hogy végül ez sem ért semmit, a harmadik meccsen az olaszok jutottak tovább.)
Persze a Hungária sem járt sokkal jobban – a kék-fehérek három nappal később a prágai Spartát fogadták. Az Újpest–Juventuson még könnyedén viccelődő örök MTK-főszurkoló, a színész Salamon Béla („Az is ritkaság, hogy tapssal fogadom az Újpestet...”)azt láthatta, hogy hiába szerez Kalmár Jenő vezetést, a csehszlovákok már a szünetre fordítanak, majd a harmadik góllal lényegében el is döntik a párharcot. Avagy ahogyan a Nemzeti Sport sarkosan fogalmazott: „A Sparta feltámasztotta a tudományos skót stílust, a Hungária legyilkolta a maga stílusát, meg a tudását...”
Mindkét visszavágót június 29-én játszották, mindkettő előtt ment a kötelező fogadkozás, főleg a Hungária volt bizakodó („Harmadik meccsen fog eldőlni majd Bécsben, hogy melyik megy előbbre. A Hungária meg fogja nyerni egy góllal a prágai mérkőzést...”),de valójában mindenki sejtette, hogy az 1933-as Közép-európai Kupa elődöntőjét a híres Duna-menti iskola magyarjai nélkül rendezik majd meg.
A visszavágók még siralmasabban alakultak, továbbjutási esély igazából nem volt, még úgy sem, hogy az Újpest Jávor Pál góljával rövid ideig vezetett Torinóban, a Hungária pedig Cseh „Matyi” egyenlítő találatát követően nem egészen egy percig reménykedhetett, majd a prágaiak megkapták azt a tizenegyest, amely végérvényesen szertefoszlatta a kék-fehér álmokat. „A 11-es indokolatlan volt. Kis elcsúszott és önkéntelenül érintette a labdát. Szándékosságról szó sem lehetett...”– fogalmazott a lefújás után a Hungária csapatkapitány-középfedezete, bizonyos Sebes Gusztáv. Orsi pedig a Juve–Újpest visszavágó utolsó perceiben bemutatta azt a bravúrt, amelyhez foghatót hosszas gondolkozás után sem tudnék felidézni: hat perc alatt szerzett mesterhármast, amivel egyébként négy góllal zárt – ráadásul mindhárom kései gólja szabadrúgásból vágódott a Budai 11-ből alig két hónappal korábban igazolt Hóri György kapus hálójába.
És ha a dupla kettős vereség nem lett volna elég: a Juventust és a Spartát is az egekbe emelő magyar sportsajtó az elődöntőben azzal szembesült, hogy a Weisz Árpád által irányított Ambrosiana-Inter és az Austria Wien ellen a minket legyőző két klub győztes meccs nélkül zúg ki a sorozatból. Amelyet a finálé Milánóban 2:1-re elveszített első mérkőzése után a nagy Matthias Sindelar mesterhármasával a bécsiek nyertek meg.
A magyar futball pedig 1935-ig várt arra, hogy a Fradi döntős, majd további két évet, hogy KK-győztes legyen, míg a csúcsot az 1939-es esztendő, az addig szárnyaló Közép-európai Kupa utolsó teljes, nagy éve jelentette, amikor az 1938-as vb magyar ezüstfiai egymás között döntötték el a trófea sorsát az Újpest–Ferencváros (4:1, 2:2) párharcban. De ez már végképp egy másik történet.
KÖZÉP-EURÓPAI KUPA, NEGYEDDÖNTŐ |
Újpest–Juventus 2:4 (0:2) 1933. június 22., Budapest, 1. mérkőzés Hungária út, 12 ezer néző, vezette: Beranek (osztrák) Újpest: Hóri – Sternberg, Futó – Szalay, Szűcs, Sáros – Pusztai, Avar, Jávor, Déri, P. Szabó Edző: Tóth Potya István Juventus: Combi – Rosetta, Caligaris – M. Varglien, Monti, Bertolini – Sernagiotto, G. Varglien, Borel, Ferrari, Orsi. Edző: Carlo Carcano Gólok: Pusztai (77.), Jávor (87.), illetve G. Varglien (6.), Borel (13.), Sernagiotto (64.), Orsi (76.) |
Juventus–Újpest 6:2 (3:1) 1933. június 29. Torino, 2. mérkőzés Stadio Benito Mussolini, 25 ezer néző, vezette: Zenísek (csehszlovák) Juventus: Combi – Rosetta, Caligaris – M. Varglien, Monti, Bertolini – Sernagiotto, G. Varglien, Borel, Ferrari, Orsi. Edző: Carlo Carcano Újpest: Hóri – Sternberg, Dudás Gy. – Szalay, Szűcs, Sáros – Pusztai, Avar, Jávor, Déri, P. Szabó. Edző: Tóth Potya István Gólok: Orsi (29., 82., 83., 88.), G. Varglien (36., 41.), illetve Jávor (17.), Avar (58.) |
Hungária–Sparta Praha 2:3 (1:2) 1933. június 22., Budapest, 1. mérkőzés Hungária út, 8000néző, vezette: Frankenstein (osztrák) Hungária: Szabó A. – Mándi, Kis – Barátky, Sebes, Egri – Szegő, Cseh II, Kalmár, Dudás J., Titkos. Edző: Senkey Imre Sparta Praha: Ledvina – Burgr, Ctyroky – Kostálek, Boucek, Knobloch-Madelon – Koubek, Kloz, Braine, Nejedly, Silny. Edző: Antonín Hojer Gólok: Kalmár (29.), Dudás J. (82.), illetve Kloz (37.), Boucek (45.), Silny (57.) |
Sparta Praha–Hungária 2:1 (1:0) 1933. június 29., Prága, 2. mérkőzés AC Sparta Stadion, 15 ezer néző, vezette: Mattea (olasz) Sparta Praha: Ledvina – Burgr, Ctyroky – Kostálek, Boucek, Knobloch-Madelon – Sedlácek, Kloz, Braine, Nejedly, Silny. Edző: Antonín Hojer Hungária: Szabó A. – Kalmár, Kis – Barátky, Sebes, Egri – Szegő, Cseh II, Gergely, Dudás J., Titkos. Edző: Senkey Imre Gólok: Kloz (31. – 11-esből –, 66.), illetve Cseh II (65.) |