70 éves a 70-szeres válogatott legenda, Nyilasi Tibor

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
Vágólapra másolva!
2025.01.18. 07:45
Csak a Fradi – játékosként, edzőként itthon csak a klubot szolgálta (Fotó: Árvai Károly)
Január 18-án tölti be 70. életévét Nyilasi Tibor, a hetvenes-nyolcvanas évek egyik legjobb magyar labdarúgója, a kilencvenes évek egyik legsikeresebb hazai edzője, napjaink elismert televíziós szakkommentátora. Az ezüstcipős, Európa-válogatott, a Ferencvárossal bajnok, kupagyőztes, a válogatottal 1978-ban és 1982-ben vb-szereplő játékos generációk bálványa volt, aki később trénerként is tovább írta az FTC történelmét. Szubjektív visszaemlékezéssel és fotókkal villantjuk fel eredményes pályafutása csúcspontjait.

 

„Isten éltessen, Nyíl!

Tudom, némiképpen neheztelsz, ha netán hallasz arról, hogy a Nemzeti Sport megemlékezik a 70. születésnapodról. Szokták mondani, hogy ünnepli a születése napját. Embere válogatja, te nem ünnepled, kimondottan rigolyás leszel, ha az életkor szóba kerül. Márpedig voltál akkora futballista, hogy ne menjünk el a kerek szám mellett szó nélkül. Détári Lajos hatvanadikjáról sem feledkeztünk meg, noha tudtuk, Döme – más okból – sem ad interjút…

Ezerkilencszázhetvennégy márciusában, Albert Flórián búcsúmeccsén a ZTE ellen (3–0) a Népstadionban egy rokonommal ácsorogtunk a lelátón, arról dumáltunk, lesz-e a Fradiban a közeljövőben a Császárhoz méltó futballista, mire megjegyezte, jött egy langaléta gyerek az Úttörőstadion együttesétől, Nyilasinak hívják, belőle lehet valami… Eltelt egy-két év – lett.

Egyáltalán nem volt jó passzban a honi futball, amikor egyre erősebben kopogtattál a Fradi öltözőjének ajtaján. Aztán Dalnoki Jenő gondolt egy merészet, Ebedli Zolival, Onhausz Tiborral, Magyar »Csókával«, Takács Lászlóval meg persze veled, pályára küldte a csikó Fradit. Aztán jött a bajnoki cím, de előtte még a válogatottság meg a KEK-menetelés. Az ember fiatalon persze a saját korosztályára fogékonyabb, tudtuk, a Dózsában van egy bizonyos Törőcsik, aki »Ebédlő« nagy cimborája, pedzegették, mi lenne, ha hárman együtt játszanának a válogatottban? Ez is megtörtént, az osztrákokat vertük meg a Práterben 4–2-re, Bruno Pezzeynek nemcsak Törővel, veled is meggyűlt a baja, mert két gólt szereztél. Aztán egy héttel később, a Dynamo Dresden elleni BEK-meccsen Udo Schmuck úgy lefejelt, hogy koponyaalapi törést szenvedtél, a műtét után 16 meccset ki kellett hagynod. A visszatérést követően az 1978-as vb-re igyekvő csapat vezére voltál – ahogyan négy, sőt nyolc évvel később, utóbbit hagyjuk, már nem lehettél ott Mexikóban… Viszont az ötösöddel Luxemburg grófja vagy, mint senki más!

Sokat gondolkodtam azon, mitől váltál generációd legjobbjává. Pintér Sanyi többet gürizett, Ebedli Zoli jobban indította Pusztai Lacit, Várady Béla erősebben lőtt – erről eszembe is jut Bánki Dodó könyvéből egy sztori: Dalnoki mondta, tiszta erővel lődd rá a 16-osról, aztán fuss utána, és az öt és felesről guríts be… Kiss Laci jobban fejelt, Törő ördöngös cselei utánozhatatlanok voltak, és mégis. Ahogyan bevetted a lábad közé a labdát, és kígyóztál, kitéve az evezőket, ne férhessen hozzád senki. Felvállaltad, ha úgymond neked kellett megnyerni a meccset, mint például 1983-ban, amikor a Fradi–Vasason (4–3) az utolsó percben lőtted a győztes gólt, a labdát Kakas Lászlón átemelve. Aztán májusban hiába vetted a hátadra a csapatot, Győrben „csak” 3–3 lett, pedig a vezető gólod mellett még két tizenegyest is belőttél. Az egyetlen vagy, aki kétszer is 10-est kapott a Népsporttól: a Tatabánya elleni négyes és a Honvéd elleni tripla után. Láttalak egyszer Bécsben is, akkor éppen az osztrák Fradi, a Rapid nyert, de az Austriában – a játékod mellett – becsülték benned, hogy nem akartál Herbert Prohaska nyakára nőni, előtte te is, ő is nyolcas mezben játszottatok, kint – gesztusként – a tízest választottad.

Aztán edzőként is bajnok lettél, háromszor kupagyőztes, Lipcsei Peti, akiből – ne csűrjük-csavarjuk – te csináltál labdarúgót, nem véletlenül hív a második faterjának, ha szóba kerülsz.
Isten éltessen! Találkozzunk még sokszor a Normafánál futás közben!” 

Született: 1955. január 18., Várpalota
Sportága: labdarúgás
Posztja: középpályás, csatár
Klubjai játékosként: Úttörőstadion (1965–1970), Ferencváros (1970–1983), Austria Wien (osztrák, 1983–1988)
Válogatottsága/góljai: 70/32
Kiemelkedő eredményei játékosként: 2x magyar bajnok (1976, 1981), 3x Magyar Népköztársasági Kupa-győztes (1974, 1976, 1978), KEK-döntős (1975), BEK-nyolcaddöntős (1977), magyar gólkirály (1981), Európa-válogatott (1981), 2x vb-résztvevő (1978, 1982), 3x osztrák bajnok (1984, 1985, 1986), Osztrák Kupa-győztes (1986), BEK-negyeddöntős (1985), UEFA-kupa-negyed­döntős (1984), osztrák gól­király (1984), az UEFA-kupa gólkirálya (1984)
Csapatai edzőként:  Ferencváros (1990–1994, 1997–1998), magyar válogatott (stábtag, 2014–2015)
Kiemelkedő eredményei edzőként: magyar bajnok (1992), 3x Magyar Kupa-győztes (1991, 1993, 1994), magyar Szuperkupa-győztes (1993)
Elismerései, díjai: Ezüstcipő (1981), az év labdarúgója Magyarországon (1981),
az FTC örökös bajnoka (1984), Bécs város Pro Urbe-díjasa (1984), Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje (1994) 
NÉVJEGY – Nyilasi Tibor
Édesapjával, Nyilasi Jánossal még tiniként, az Úttörőstadion mezében
1970-ben került a Ferencvároshoz, a felnőttek között 1974-ben mutatkozott be
Nyilasi Tibor
1975. október 19.: a Luxemburg elleni szombathelyi Eb-selejtezőn (8–1) öt gólt szerzett (Fotó: MTI)
1976. október 20.: a Dynamo Dresden ellen megsérült, Farkas és Juhász doktor támogatta le a pályáról (Fotó: Képes Sport)
1977. október 29.: Nyilasi az első, Törőcsik András a második gólt lőtte a Bolívia ellen 6–0-ra megnyert vb-selejtezőn (Fotó: Imago Images)
1979. március 14.: Tatabánya–FTC 1–5, Nyilasi négy gólt jegyzett, a Népsporttól 10-es osztályzatot kapott (Fotó: Képes Sport)
1981. november 18-án vette át Párizsban az Ezüstcipőt, majd közös kép készült az egyetlen honi aranylabdással, Albert Flóriánnal (Fotó: Fradi.hu)
1982. június 16.: két gólt szerzett a Salvador ellen 10–1-re megnyert elchei vb-meccsen (Imago Images)
Football - Tibor Nyilasi making a goal
1983 nyarán a bécsi Austriához szerződött, amelynek mezében már 1984-ben osztrák gólkirály volt (Fotó: AFP)
1984-ben, 1985-ben, 1986-ban bajnok, 1986-ban kupagyőztes is az Austriával
Az újpesti legendához, Törőcsik Andráshoz szoros barátság fűzte (Fotó: Németh Ferenc)
Edzőként is bajnoki címre és háromszor kupagyőzelemre vezette a Fradit (Fotó: Képes Sport)
Nyilasi Tibor adta át Mezey Györgynek 2020-ban az MSÚSZ Életműdíját az M4 Sport – Az Év Sportolója Gálán (Fotó: Nemzeti Sport)
Tibor Nyilasi Ungarn
Fotó: Imago Images)

 

 
 
 

Mucha József
„Hát mit mondjak erről az aranyemberről? Amikor felkerült a felnőttkeretbe, már látszott, óriási tehetség, aki az évek során a magyar futball egyik legnagyobbjává nőtte ki magát. Vezéregyéniség, kiváló csapatember. Ami a játéktudását illeti: páratlan irányítókészséggel megáldott karmester volt, remekül fedezte a labdát, szinte nem lehetett tőle elvenni. Nemcsak lábbal, fejjel is gólerősnek bizonyult, nem véletlenül zúgott a kórus az Üllői úton: »Bólints, Tibi!« Számos nagy csatát vívtunk meg együtt, nekem az egyik legnagyobb élményem a KEK-ben a Malmö elleni odavágó, amelyet idegenben 3–1-re megnyertünk, és Nyíl szerezte az első gólunkat. Nem volt nagy gól, kilépett a labdával, de ahogyan magától értetődően, higgadtan belőtte, még ma is előttem van. Megszereztük a vezetést, a mezőny legjobbja volt alig húszévesen – aztán a KEK-döntőig meneteltünk! Ha egy mondatban kellene jellemeznem: elkötelezettsége a Fradihoz példaértékű.”

 

Garaba Imre
„A Honvédban Nyíl ellen futballoztam, a válogatottban mellette. Utóbbi jobb volt… Ráadásul a bemutatkozásom a Fradi elleni rangadóra esett, Tichy Lajos rám bízta Tibit, aki akkoriban előretoltan játszott. Mindenki azzal jött utána, hogy sikerült lefognom – én nem voltam annyira elégedett, ráadásul a Fradi a végén egyenlített egy egyre. Tibi nem volt jó passzban, lelkileg nehezen heverte ki, hogy a vébé után eltiltották a válogatottságtól. Nem sokkal a rangadó után a Fradi kikapott a Volántól, be is sokallt, leállt egy időre. Általában nem az én feladatom volt az őrzése, de a párharcokra nagyon oda kellett figyelnem: labdabiztos volt, tökéletes technikával játszott, termete miatt nehéz volt hozzáférni, ráadásul kitette a karjait, az »evezőket«, remekül fedezte a labdát. A válogatottban mindig odafigyelt a többiekre, kiállt mellettem, ha kellett, ez jólesett, mert három évvel fiatalabb vagyok nála.”

 

Esterházy Márton
„Budafokról kerültem a Fradiba 21 évesen úgy, hogy a klub nagy szurkolója voltam, ráadásul Nyílék 1976-ban bajnokságot nyertek. Akkoriban ritkán voltunk egyszerre a pályán, később a válogatottban annál többször. Az egyik legjobb labdarúgó, akivel valaha játszottam. Nagyon jó hatással volt a többiekre, akár edzésen vagy meccsen kiválóan tudott bennünket motiválni. Óriási élményem a Hanappi-stadionban az osztrák–magyar, amelyen a három nullás győzelmünkkel kiharcoltuk a mexikói vébérészvételt. Megérdemelte volna, hogy gólt szerezzen, nem sok választotta el, a beadásomat jól fejelte kapura, de Friedrich Koncilia bravúrral védett, aztán Kiprich Józsi szemfülesen belőtte a második gólját. Igazi vezéregyéniség, csapatkapitány, kapocs volt Mezey György kapitány és a játékosok között. A sors igazságtalansága, hogy nem lehetett velünk Mexikóban. Ha kint van, talán minden másképpen alakul… Boldog születésnapot, Nyílkám!”

 

Lipcsei Péter
„Rengeteget köszönhetek Nyilasi Tibornak, nem véletlenül tartom második »fateromnak«. Többen is kiszúrták, amikor 1990-ben a Kazincbarcikával a Bozsik-stadionban a Honvéd ellen osztályozót játszottunk, és Nyíl Magyar Zoltán szakosztály-igazgatóval az oldalán ott volt a lelátón. Engem jött megnézni, bár akkor már sínen volt, hogy a zöld-fehérekhez igazolok, noha apu nem örült a Budapestre költözésemnek. Meglepett, hogy az első fordulóban a Megyeri úton beállított az Újpest elleni meccsen, amelyen öt nullára nyertünk. Nyilasi bemutatott ugyan a csapatnak, de aztán a dunavarsányi edzőtáborba mentem, mert az ifiválogatottal készültem a gyulai Eb-re. De jól döntött, ugye? Mindent neki köszönhetek: a bajnoki címet és a Magyar Kupa-sikereket. Nekem Albert Flórián és Ebedli Zoltán mellett Nyíl jelent mindent a zöld-fehéreknél.”

 

Ifj. Nyilasi Tibor
„Édesapám hetven… Nehéz szavakba foglalni, mit jelent ő nekem. Amikor Bécsbe szerződött, már terhes volt velem anyu, de ugye nem volt mobiltelefon, messenger, ám valahogy megtudta: bármelyik pillanatban érkezhetek. Azt mesélték, csapot-papot, talán egy mérkőzést is otthagyott, kocsiba pattant, és száguldott a Tétényi úti kórház felé, hogy ott legyen, amikor megszületek. Odaért, ez is mutatja, milyen fontos vagyok neki, amit azóta is érzek. Szeretetet, odaadást, figyelmet kapok, és persze rengeteget nevetünk. Hatéves voltam, amikor a Fradi edzője lett, mindennap vitt magával, az öltözőben nőttem fel, szinte a kapu mögött voltam óvodás. Ahogy nőttem, furcsa volt, hogy a nevem hallatán visszakérdeznek: az a Nyilasi, annak a Nyilasinak vagyok a rokona? De aztán megszoktam ezt, és büszke voltam arra, hogy őt mindenhol ismerik, mindenhol szeretik. Nyilván amikor futballoztam gyerekként, mindig megkaptam, apád ezt így csinálta, de tudtam, aligha lehetek olyan a pályán, mint ő volt. Ma egyre többször hallom: az arcod, a szemed, tiszta apád vagy, le sem tagadhatnád – dehogy tagadom, mondom erre mindig, a legbüszkébben vállalom. Azt gondolom, több mint négy évtized is eltelt, de a kapcsolatunk ugyanolyan szoros és szeretetteljes, mint akkor, amikor rohant miattam Bécsből Budapestre.”

RÓLA MONDTÁK 

(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2025. január 18-i lapszámában jelent meg.)

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik