Erste Liga: Kestilä triplázott, a Fradi fél tucatot lőtt az Acélbikák ellen

2023.01.08. 18:22
Kestilä (balról a második) háromszor fogadhatta a csapattársak gratulációit (Fotó: fradi.hu)
A hazai bázisú nemzetközi jégkorongbajnokság (Erste Liga) vasárnapi játéknapján a Ferencváros 6–2-re legyőzte a Dunaújvárosi Acélbikákat. A nap rangadóján a BJA a ráadás utolsó másodpercében nyerte meg a hétgólos meccsét a Csíkszereda vendégeként, a Brassó a DVTK-t, a DEAC az Újpestet győzte le magabiztosan.

JÉGKORONG
ERSTE LIGA
FTC-TELEKOM–DUNAÚJVÁROSI ACÉLBIKÁK 6–2 (3–0, 2–1, 1–1)
Tüskecsarnok, 628 néző. Vezette: Rencz, Soós, Gottlibet, Váczi
FTC: NAGY KRISTÓF – HRABAL 1 (1), Seregély Máté (1) / Kucsma, Mesikämmen / Boros, Kärmeniemi – KESTILÄ 3 (1), Kreisz B. (2), Kulmala (2) / Betteridge 1, Nagy G. (2), Tóth A. / Bán, Kozma D. (1), Tóth Gergő 1 / Farkas L., Galántai (1). Edző: Fodor Szabolcs
DAB: Kovács D. – Brus, Léránt / Kmec, Svars / Varga A. (1), Vas Márk / Lammi, Tamás – Embrich (1), Ödman Hadzinikolic 1, Valtola (1) / MIHÁLIK (1), Somogyi B., SZALMA 1 / Dézsi Bence, Niskanen, Pinczés O. / Horváth Á., Marosi, Szabó Cs. Edző: Niko Eronen
Kapura lövések: 33–40
Gól – emberelőnyből:
2/1, ill. 2/0

Noha a vasárnapi mérkőzésre mindkét csapat győztes meccsel a háta mögött érkezett, nem túlzás azt állítani, hogy két, egyaránt rossz formában lévő brigád találkozott a Tüskecsarnokban. A megelőző két bajnokiját megnyerő Ferencváros három vereség után győzött, míg a DAB 13 (!) vesztes meccs után diadalmaskodva várta a fellépést. Ami a hazaiaknak sikerült jobban, köszönhetően elsősorban a zöld-fehérek finn csatárának, Aku Kestilänak, aki már a 8. perc elején megadta az alaphangot góljával, majd Oliver Betteridge emberhátrányos találata után gyakorlatilag az első negyedóra végére el is dőlni látszott a mérkőzés Josef Hrabal góljával. A középső felvonásban ugyan a Bikák Oliver Ödman Hadzinikolic révén szépítettek, ám a harmad második felében két újabb Kestilä-góllal már 5–1-re vezetett a Fradi. A harmadik harmadban aztán Szalma Zsolt találatával a 19. perc elején betalált a Dunaújváros, ám Tóth Gergő fél percen belül visszaállította a négygólos különbséget, beállítva a 6–2-es végeredményt.

CORONA BRASOV (romániai)–DVTK JEGESMEDVÉK 5–1 (0–0, 4–0, 1–1)
Brassó, 1400 néző. V: Rédai, Csata (romániaiak), Stefan (román), Magyar Á. (romániai).
BRASSÓ:
TOTH – BORISZENKO (1), Sweeney (1) / Garcia, O. Williams / Bors, Clarke (1) / Gajró T. – Kóger D. 1, Schaber (2), VanWormer (1) / Domingue (1), Gliga (2), VALCHAR 3 / Gajdó B. 1, Sills, Szabó K. (1) / Antal, Buda, R. Vasile. Edző: Dave MacQueen
DVTK: Voris (Kiss B.) – Wehrs, Ilvessuo / Illés, Szirányi B. (1) / Fazakas, Vojtkó – Lövei, Blasko, Farkas M., / Galajda, Miskolczi, Mattyasovszky / PÁTERKA, RAZUMNJAK 1, Kulesov (1) / Vas J., Ritó. Edző: Tokaji Viktor
Kapura lövések: 31–34.
2/1, ill. 10/0.
Fegyelmi büntetések:
végleges kiállítás (Voris, Sills)
Dave MacQueen: – Parádés három mérkőzést tudhatunk magunk mögött tizenkilenc lőtt és négy kapott góllal. Fontos pillanatokban találtunk be a miskolciak kapujába, és az emberhátrányos játékot is kiválóan oldottuk meg, mostanában öt a három ellen is sok helyzetet kivédekezünk.
Tokaji Viktor: – A Brassó felszálló ágban van, mi pedig az erdélyi túránk negyedik napján a harmadik meccsünket játszottuk. Nem kezdtünk rosszul, de ennél többet várok magunktól. A második játékrészben gyorsan megszórtak minket négy góllal, ezután pedig nem volt visszaút.

A nap második meccsén a DVTK Jegesmedvék a három győztes meccsből álló sorozatot építő Corona Brasov vendégeként zárták az év eleji erdélyi túrájukat – nem túl nagy sikerrel. A gól nélküli első húsz perc után a hazaiak sebességet váltottak, s ebben is élen járt Radim Valchar, aki öt és fél perc alatt ütött mesterhármast, a harmad közepén Kóger Dániel is betalált, ezzel el is dőlt a találkozó. A harmad végén a DVTK kapusa Janis Voris és Connor Sills bunyója „színesítette” a meccset – a záró játékrészre már egyiküknek sem kellett visszajönnie. A Jegesmedvék kapujába érkező Kiss Bence sem úszta meg kapott gól nélkül, ám Gajdó Balázs találata előtt Valentin Razumnyak kozmetikázott az eredményen, ám egyről nem jutottak a vendégek, hiába tölthették az utolsó négy percet végig emberelőnyben, a vége 5–1 lett, három vereséggel – köztük egy hosszabbításossal – zárta az erdélyi túrát a miskolci brigád.

Izacky lövését itt még védte Sági Márton (Fotó: utehoki.hu)

ÚJPESTI TE–DEAC 2–5 (0–1, 2–1, 0–3)
Megyeri út, 410 néző. V: Mach, Varjú, Kövesi, Balla.
UTE: Sági Máté – Jekunen (1), Pokornyi / Kiss D., Muzzillo / Ph. Kiss, TORNYAI (1) – Kovács Alex 1, Nádasy, Pereszunko (1) / Kiss P., Madácsi, SHIRLEY 1 / Benk, Németh A., Simon / BALOGH B., Kovács S., Nemes. Edző: Virág Csaba
DEAC: Hetényi Z. – Jakabfy, ZALAMAJ (2) / Bukor, Vokla / Bogesics, Szoszunov / Sándor B. – DALECKY 1 (2), Mihalik A. 1 (1), Spirko 1 (1) / Izacky (2), Novotny 1, SZMIRNOV 1 (1) / Molnár D., Sági Martin, Versich / Kozma F., Mazzag, Révész M. Edző: György József
Kapura lövések: 30–44.
3/1, ill. 3/1

A nap másik budapesti mérkőzésén a kiszámíthatatlan csapatok összecsapásán az Újpest fogadta a DEAC-ot. Az újpesti jégcsarnokban rendezett találkozó remek iramban kezdődött, a nézők lüktető játékot – ugyanakkor mindkét részről sok hibát is láthattak, na meg egy gólt: Mark Szmirnov a harmad közepén egy gyors kontra végén előnybe juttatta a debrecenieket. A vendégek a második harmadban aztán Jan Dalecky remek kapáslövésével duplázták a fórjukat, ám az játékrész második fele egyértelműen a lila-fehéreké volt: előbb Kovács Alex használt ki egy emberelőnyt, majd a Collin Shirley egyenlített, nem is érdemtelenül. A záró húsz percben megtáltosodott az ekkor már egyértelmű fölényben játszó DEAC, s a 45. és az 55. perc között szerzett három góllal eldöntötte a három pont sorsát.

SC CSÍKSZEREDA (romániai)–BJA HC 3–4 (1–1, 1–1, 1–1, 0–1) – hosszabbítás után
Csíkszereda, 1950 néző. V: Radu, Filip (románok), Bandi (romániai), Gheorghies (román).
CSÍKSZEREDA: Adorján A. – Szavcsenko, Szeleznyov / Kubát, Schaus / Láday, MIKKOLA (2) – BECZE T. (2), Krikunov (1), MILAN 2 / Szkacskov, Sofron, Stach / Péter B. 1, Részegh T., Rokaly Sz. / Reisz (1). Edző: Tom Coolen
BJA HC: Farkas R. – Garát 1, Dóczi / K. VARGA (2), Tóth Gergely / POZSGAI (1) – Culigin 1, Galoha, Djumic / Elo, Viikilä (1), SCHLEKMANN 1 / Tóth R. 1, Nagy K. (1), Ritter / Molnár B. (1), Weidemann. Edző: Kangyal Balázs
Kapura lövések: 33–25.
Gól – emberelőnyből: 8/2, ill. 1/0
Tom Coolen: – A hosszabbításig több gólszerzési lehetőségünk nyílt, mint a budapestieknek. Kétszer betaláltunk emberelőnyben, de ez akár négy is lehetett volna. Az ellenfelünk rendszerezetten védekezett, nemes egyszerűséggel ennél jobban kell játszanunk, nem érdemeltünk győzelmet. Ráadásul Roman Szavcsenko első csíki mérkőzésének első cseréjében eltörte a kezét. Ez szörnyű!
Kangyal Balázs: – Alapból kevesen utaztunk Erdélybe, de azóta is két-három játékos kiesett, a csakat hatvan-hetven százaléka pedig betegen játszott. Ennek fényében azt kell mondjam, ez igazi férfimunka volt! Csak a hokiistenre tudok hivatkozni, aki mindig megjutalmazza azt, aki rengeteget dolgozik.

A Tüskecsarnokban és Brassóban rendezett meccsekhez képest jóval izgalmasabbban alakult a címvédő Csíkszereda és a sorozatban három vesztes meccse után érkező korábbi listavezető Budapest JA összecsapása: az első harmad elején három és fél percen belül váltottak gólt a csapatok – a vendégektől Ilja Culigin góljára Péter Balázs válaszolt –, a másodikban pedig Cody Milan emberelőnyös góljára Tóth Richárd felelt kilenc és fél perc múlva, így 2–2-ről várták a felek az harmadik harmadot. Amelyet egy áthúzódó büntetés miatt emberelőnyben kezdett a Csíkszereda, s alig 40 másodperc alatt Milan második találatával ki is használ. A válasz közel tíz perc múlva érkezett a a BJA-tól Garát Zsombor gólja révén, ám újabb gól nem esett, így következhetett a hosszabbítás. Sokáig úgy tűnt, hogy végül szétlövéssel dől majd el a mérkőzés, ám egyetlen másodperccel az öt perc ráadás vége előtt a válogatott csatár, Schlekmann Márk góljával végül három meccs nyeretlen mérkőzés után megnyerte az összecsapást a BJA.

1. Gyergyói Hoki Klub 28 20 1 2 5 125–70 +55 64
2. Budapest Jégkorong Akadémia 28 17 3 1 7 124–74 +50 58
3. DVTK Jegesmedvék 29 14 4 2 9 96–78 +18 52
4. Corona Brasov 28 13 4 2 9 92–74 +18 49
5. DEAC 29 14 1 2 12 97–97 0 46
6. FTC-Telekom 27 13 1 2 11 88–84 +4 43
7. Sport Club Csíkszereda 28 10 4 5 9 97–94 +3 43
8. UTE 29 8 2 3 16 90–110 –20 31