Négy verseny leforgása alatt három különböző csapattárs: Max Verstappen az előző idényt még Sergio Pérez mellett fejezte be, ám az újat már Liam Lawson oldalán kezdte meg, miután a mellette négy bajnokságot teljesítő mexikóit elküldték az év végén. A várakozásokon alul teljesítő új-zélandi azonban nem húzta sokáig: mindössze két versenyhétvégét élt meg a Red Bull második számú ülésében, és a most hétvégi Japán Nagydíjon már Cunoda Juki lesz a garázs túlsó oldalán.
Arról már a „vörös bikák" tényleges bejelentése előtt szóltak hírek, hogy a négyszeres világbajnok nem támogatja az újabb versenyzőcserét, ám a csapat így is hajthatatlan volt, és nem adott több időt Lawsonnak a bizonyításra. A döntés nagy port kavart, hiszen míg egyesek azt hangoztatták, hogy eredetileg is a jóval tapasztaltabb japánnak kellett volna megadni a lehetőséget, mások brutálisnak tartották a korai váltást. Köztük volt a korábbi Formula–1-es versenyző Giedo van der Garde, aki éles kritikát fogalmazott meg az osztrák alakulattal szemben. A cserét megalázónak és pánikszerű lépésnek minősítő poszt önmagában is felkeltette többek érdeklődését, de igazán nagy figyelmet azután kapott, hogy Verstappen is kedvelte.
Noha a címvédő azóta sem osztotta meg nyilvánosan a véleményét, a Red Bull egyáltalán nem tagadta, hogy holland versenyzője nem ért egyet a döntésével: a tanácsadó, Helmut Marko, valamint a csapatfőnök, Christian Horner is őszintén megosztotta, Verstappen nem örült a korai cserének, hiszen szerinte nem a csapattársa személyével, hanem a nehezen vezethető, és egyelőre túl lassú autóval van a gond, amivel még neki is meggyűlik a baja, és nehezen tudja kordában tartani.
Verstappen először a Japán Nagydíj csütörtöki sajtónapján beszélt nyíltan a történtekről, de nem igazán bocsátkozott részletekbe, mivel úgy gondolja, az, hogy kedvelte a posztot, mindent elmond. „Mindent megbeszéltem a csapattal, váltottam néhány szót Liammel is, és csak ennyit mondanék erről. A csapat tudja az álláspontomat, nemcsak erről a cseréről beszéltünk, hanem sok más dolgokról is. Szó esett ezekről már az előző versenyhétvégén és a gyárban is. Mindent megosztottam a csapattal, azt, hogyan vélekedek a különböző dolgokról. Bizonyos helyzetekben nem szükséges mindent a nyilvánosság elé tárni."
„Kedveltem a posztot, ez mindent elmond, nem? Nem véletlen volt. Tudják, néha előfordul, hogy véletlen rányomsz valamire" – egyértelműsítette, majd azt is elmondta, az RB21-es jelenti a gondot.
„A fő problémánkat a kocsi jelenti, amely nem ott tart, ahol szeretnénk. Szerintem ezzel mindenki tisztában van a csapatban, és most erre összpontosítunk. Amint versenyképesebbé és általában véve könnyebben vezethetővé válik, automatikusan könnyebb lesz a másik, vagyis a második autóban is. Liam összességében tizenegy versenyen indult, de azt is két részletben. Egy újonc számára egyébként sem könnyű az évkezdés, mert a pályák nagy részét nem ismeri, és akkor ott vannak a sprinthétvégék is. Mindez nem segít" – vette védelmébe a Racing Bullshoz visszafokozott új-zélandit, majd kitért arra is, hogy milyen sajátosságai lehetnek a Red Bullnak, amelyek már több márkatársa vesztét is okozták.
„Nehéz megmondani, hiszen ez az egyetlen autó, amelyet ismerek. De amit kívülről látok, az alapján azt mondanám, hogy kissé ideges és instabil a kanyar különböző fázisaiban. Talán jobban, mint ahogy ahhoz egyes csapattársaim hozzászoktak. Bizonyos részleteiben egyértelműen gyorsabb ez az autó, mint ahonnan jöttek, de nehezebb összeilleszteni a darabokat. Úgy vélem, sok dolog összjátéka, függ a kanyar sebességétől, az aszfalttól, a gumitól, a buckáktól, a túlmelegedéstől és a kerékvetőktől is. Néhány versenypályán még korlátozottabb. Bizonyos problémákat könnyebb orvosolni, mint másokat. Mindenki nagyon keményen dolgozik, hogy gyorsabbá tegye a gépet."
„Csapatként természetesen azt akarod, hogy mindkét autóból kihozd a benne rejlő potenciált. Számunkra ez eddig nehézséget okozott bizonyos okokból. Mindig a lehető legjobbunkat nyújtjuk, és én is mindig igyekszem a lehető legtöbbet kihozni a kocsiból. A folytatásban is így fogok tenni, összességében javítani kell a gép teljesítményén, és kiszámíthatóbbá kell tenni. Az mindenkinek a segítségére lenne."
Azt a Red Bull is elismerte, hogy több probléma hátráltatta Lawsont, de a versenyző szerint ezt a csapat nem vette eléggé figyelembe. „Ez egy lehetőség ezen a hétvégén, talán nem számítottam rá ilyen hamar, de nyilván nem én hoztam meg a döntést. Most számomra minden arról szól, hogy a lehető legtöbbet hozzam ki ebből a helyzetből, hogy még itt vagyok az F1-ben. Jól alakult a felkészülés, szóval izgatott vagyok. Kínában még fogalmam sem volt róla, mi fog történni. Talán a nagydíjat követő hétfőn vagy kedden születhetett meg a döntés. Én elkezdtem az előkészületeket Japánra, majd kaptam egy hívást, hogy ez fog történni."
„Meglepett voltam. Nyilván még nagyon korai szakaszában járunk az idénynek, és bíztam benne, hogy olyan pályán is mehetek, amelyet már ismerek, és tiszta hétvégém lehet. A döntést akkor hozták meg, amikor engem értesítettek. Bár nehéz volt hallani, de volt egy-két napom felkészülni rá. Aztán Faenza felé vettem az irányt, és nekifogtunk az előkészületeknek, részt vettem az üléspróbán, és egyszerűen a munkára fókuszáltam. Még mindig a Formula–1-ben vagyok, és az a lényeg. Izgatott vagyok, hogy itt lehetek, az istálló jól kezdett, így pluszizgalommal tölt el, hogy ebbe a pozícióba kerülhetek. Az F1-ben vannak problémák, a részét képezik, talán reménykedtem abban, hogy mindezt jobban számításba veszik."
„A történtek nem változtatták meg azt, hogy mit gondolok magamról. Számomra a legjobb az lett volna, ha maradok, a legjobb lehetőséget a Red Bull jelenti, ez az, amiért mindannyian dolgozunk, én is ezt tettem, mióta tizenhat éves koromban csatlakoztam a juniorprogramhoz, szóval nyilván úgy érzem, az lett volna a legjobb lehetőségem és az érdekem. De Christian és a csapat másként látta, és végső soron ők hozzák meg a döntést. Mindannyian tudjuk, hogy az F1-ben nagyon gyorsan változnak a dolgok. Ha visszatekintek egy évvel ezelőttre, akkor még ülésem sem volt, kívülről figyeltem az eseményeket, és azt kívántam, bárcsak lenne helyem. Aztán az év végén lehetőségem nyílt vezetni, amit a Red Bullos esély követett, mindez tizenkét hónap leforgása alatt történt."
„Számomra az a legfontosabb, hogy autóban lehetek, és bebizonyíthatom, hogy idetartozom, és ez az, amiért dolgozni fogok, és ezt teszem minden egyes alkalommal, amikor elfoglalom a helyem a volán mögött, mint ahogyan lesz ezen a hétvégén is. Nagyon gyorsan változhatnak a dolgok annak kapcsán, hogy miként alakulhat a jövőm, ezt nem tudhatom, az egyetlen dolog, amivel hatásom lehet rá az, ha gyorsan vezetek."
39. JAPÁN NAGYDÍJ | |
ÁPRILIS 4., PÉNTEK | |
1. szabadedzés | 4.30–5.30 |
2. szabadedzés | 8.00–9.00 |
ÁPRILIS 5., SZOMBAT | |
3. szabadedzés | 4.30–5.30 |
Időmérő | 8.00–9.00 |
ÁPRILIS 6., VASÁRNAP | |
A verseny (53 kör, 307.471 km) rajtja | 7.00 |
KÖVETKEZŐ VERSENYEK | |
Bahreini Nagydíj, Szahír | április 13., 17.00 |
Szaúdi Nagydíj, Dzsidda | április 20., 19.00 |
Miami Nagydíj, Miami | május 4., 22.00 |