Frissek az emlékek, még csak bő egy hónapja, hogy véget ért a párizsi olimpia és alig több mint egy hete zárult a paralimpia. Schmidt Ádám számára is rendkívül intenzív időszak volt ez, hiszen a játékok mindig nagy vizsgatételnek számítanak az egész magyar sport számára, ilyenkor helyezhetjük el magunkat, hogy hol tartunk a világ többi országához képest, sikerült-e előrelépni, megtartottuk a pozíciónkat vagy esetleg hátrébb csúsztunk.
„Párizsban talán az első néhány nap eredményei – Muhari Eszteré kivételével – nem úgy alakultak, ahogy reméltük – mondta az államtitkár. – Ilyenkor természetes, hogy mindenki azt érzi, jó lenne, ha jönnének már a sikerek. Összességében viszont azt tudom elmondani, minden magyar ember büszke lehet, hogy a régióban az 1., Európában a 6., világviszonylatban pedig a 14. legeredményesebb ország lettünk. Ez mindenképpen megsüvegelendő teljesítmény és magyarázatra sem szorul. Természetesen látunk olyan beavatkozási pontokat, olyan területeket, amelyeken a következő nyári játékokig, Los Angelesig változtatnunk kell. A sport fejlődése felgyorsult, olyan nemzetek sportolói jelentek meg a különböző sportágak eredményhirdetésein, amelyekre akár még 2012-ben sem gondoltunk. Ezért hangsúlyoztuk Párizs előtt, hogy már a kvótaszerzés is kimagasló teljesítmény, hát még az olimpián érmesnek lenni vagy pontszerző helyen végezni."
Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy miután 2022-ben megkezdte ebben a hivatalában a szolgálatot, az egyik legfontosabb célja az volt, hogy a különböző sportági vezetőkkel, szereplőkkel párbeszéden alapuló együttműködést alakítson ki. A korábbiakkal ellentétben minden olimpiai sportág támogatásban részesül, természetesen nem egyenlő mértékben. Két éve mindenkivel megállapodás született, szerződés formájában a Sportért Felelős Államtitkárság és a sportági szövetségek közös vállalást tettek, minden fél világossá tette, mit vállal, milyen célnak kell megfelelnie, ehhez mire van szüksége, illetve mit biztosít hozzá.
„Természetesen a párizsi olimpia volt a fókuszpont, de ennél többről van szó, hiszen a megállapodások kitérnek az utánpótlás-nevelésre, sportolói létszámra, szakemberképzésre – folytatta Schmidt Ádám. – 2023. január 1-jén indult el a Nemzeti Versenysportfejlesztési Program. Öt kalapba soroltuk a sportági szövetségeket. Talán egy sportág kivételével a Párizsban történtek hűen tükrözték a besorolási szisztémát, hiszen az eredmények döntő többsége az egyes, illetve a kettes kalapba sorolt sportágak képviselői részéről érkezett. További ösztönzésként bevezettük tavaly azt, hogy minden megszerzett kvóta után további ötmillió forintot fizetünk a szövetségeknek. Most jött el az elemzés ideje, kiküldtük a szövetségeknek a kérdőíveket, adatokat is kérünk be, majd ezeket feldolgozzuk és közösen megkezdjük a munkát. Terveink szerint 15 nap alatt az összes szövetséggel személyesen találkozunk. Az érintett sportköztestületek bevonásával elemezzük a megkapott információk alapján a párizsi eredményeket. Ezek után teszünk majd javaslatot a kormányzatnak, hogy a sportköltségvetésben a Nemzeti Versenysportfejlesztési Programban 2025-ben hogyan alakuljon a szövetségi támogatások rendszere. Ez természetesen átlátható lesz, mindenkinek nagyon szívesen elmondjuk, hogyan értékeltük az eddigi szereplést és mi alapján határoztunk a támogatásokról.”
A sportért felelős államtitkár ismét üdvözölte, hogy újra Gyulay Zsoltot választották meg a Magyar Olimpiai Bizottság elnökének és nagyon fontosnak tartja, hogy személyében egy kétszeres olimpiai bajnok vezeti a MOB-ot, aki hosszú évtizedek óta tagja a magyar olimpiai mozgalomnak. A sportirányítás és a Magyar Olimpiai Bizottság együttműködése kapcsán Schmidt Ádám hangsúlyozta: hat köztestület van, így az államtitkárságnak nem csak a MOB-bal nagyon szoros az együttműködése, hanem az olimpiával, illetve a paralimpiával kapcsolatos egyeztetéseken ott van a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Sportegyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Edzők Társaságának képviselője is. Az összes köztestületnek releváns a véleménye, és olyan hozzáadott értékkel bír, amelyek segítenek a hatékony forráselosztásban, hogy aztán a magyar sport minél sikeresebb legyen.
Schmidt Ádámot Milák Kristóffal való személyes kapcsolatáról, barátságáról is kérdezték, amely a 2017-es budapesti világbajnokságon kezdődött.
„Maximalista emberről van szó, két aranyéremért ment Párizsba, ebből egy első hely és egy ezüst sikerült, ezzel is a magyar csapat legeredményesebb versenyzőjének bizonyult az olimpián, és úgy látom, így is elégedetten és boldogan jött haza. Talán nem haragszik meg, ha elárulom, de 2021-ben, a tokiói játékok után egy családi, baráti összejövetel során azt mondta, egy baja van, hogy nincs olyan riválisa, aki felkeltené az érdeklődését. Most, Párizsban rögtön a 200 pillangó után felidézte ezt a beszélgetést és elmondta, örül, hogy van olyan ember, akinek szeretne visszavágni, már jövőre, Szingapúrban a vb-n.”
Schmidt Ádám a Sportoló Nemzet Programmal kapcsolatban kiemelte, hogy a rivaldafényben lévő versenysport mellett a közösségi sport is nagyon fontos a sportirányítás számára. Az államtitkár szeretné, hogy az év végéig érje el a program a százezer tagot és sokakat sikerüljön ösztönözni, hogy a sport minél többeknek váljon az élete részévé. Ennek érdekében továbbra is minden magyarországi nemzetközi rendezésű eseményre rácsatlakozik majd a Sportoló Nemzet Program, amely jelen lesz a jövő héten kezdődő Európai Sporthéten is, amelyen ismét megrendezik a Led’s run-t, az éjszakai fényfutást, méghozzá ezúttal a Nemzeti Atlétikai Központban.