Bringázás – soha! Ez a fogadalom éveken át tartotta magát, csakhogy a fitnesztermi kerékpározást egyre többen dicsérték körülöttem, ráadásul az erőnléti edzőm, Körtvélyessy Ákos igazi szaktekintély, spinning-mesteredző, ezért úgy éreztem, ki kell próbálnom, hogy mi lehet a jó az egyórányi tekerésben.
A TRX-edzésem után kezdődött az indoor cycling óra, ezért azt gondoltam, szép nyugodtan, megfigyelőként veszek részt, és eldöntöm, ez jó-e nekem vagy sem. Ákos beállította nekem a bringát, és kezdetét vette az egyórás, őrületes tekerés, amibe pár perc után magam is belendültem, és toltam keményen a többiekkel.
Azt kell mondanom, egészen magával ragadott! Nagyon jól felépített óra volt, bemelegítéssel, kemény edzéssel és levezetéssel.
A személyes élményemen túl, hogy átfogóbb képet kapjatok erről a kardió edzésfajtáról, Körtvélyessy Ákost kértem meg, mutassa be alaposabban, hogy minél többen kedvet kapjatok s bátran elmenjetek az ilyen típusú órára.
Milyen bicikliken tekerünk az órákon, s ez az eszköz miben különbözik egy szobakerékpártól?
Ezek a biciklik nem otthoni használatra valók – érkezett a válasz a szakértőtől. – Sokkal masszívabbak, sokkal nehezebbek és strapabíróbbak egy szobakerékpárnál. Az indoor cyclinget csoportos edzésre tervezik, a lelke pedig az a húsz kilogrammos, fix meghajtású lendkerék, ami az igazi kerékpáros élményt adja a résztvevőknek. Az indoor cyclingen ugyanabban a pozícióban tekerhetünk, mint a valódi országúti kerékpáron, míg a szobabringa kialakításánál ez nem feltétlenül szempont, mert ott széles, kényelmes a nyereg, függőleges a testpozíció, ráadásul ott van még a sok „kütyüprogram”, a kijelzőpanel.
Miért jobb így edzeni, mint otthon?
Mert az indoor cycling method edzés másik lelke a zene! Ennek kiválasztása, összeállítása és közvetítése az edző, pontosabban az instruktor feladata. Egy-egy zenei összeállítás nem terem csak úgy a fán, hosszú órákat, sőt napokat el kell töltenie az edzőnek azzal, hogy a leginkább érzelemgazdag zenéket válassza ki a tekeréshez. Az instruktor további feladata, hogy edzés közben ügyeljen a bringások biztonságára és kényelmére.
Fontos, hogy segítse a kezdőket abban, már az első edzés során is megtalálják az örömöt, a szépet és a szabadságot!
Hogyan épül fel egy óra?
Az indoor cycling method csoportos óra tiszta tekerési ideje negyvenöt perc. A részvevők elfoglalják helyüket, akinek szükséges, az óravezető beállítja a bringát. Elindul a zene, és ezzel kezdetét veszi a csoda! Mindegy, honnan jössz, ki vagy, mit csinálsz, itt, a teremben összehoz minket a közös edzés élménye! Alapvetően a mozgások nagyon egyszerűek: sík terep és hegymenet, ezen belül pedig állva vagy ülve kell tekerni. Az edzés végén van tíz perc levezetés, nyújtás. Itt nincs koreográfia, nincs verseny, nincsenek elvárások! Ez az igazi szabadság, amit mindenki élvezhet, aki részt vesz egy-egy ilyen órán!
Edzés közben az egyenletes ütem, a zene ritmusának pedálozás közbeni követése, a jelenben való létezés legteljesebb élményét adja!
Azért mert jó. Mert ilyenkor önmaga lehet. Minden más „eredmény”, a kalóriák égetése, a szép lábak, a vidám közérzet, az erős szív, tüdő, keringési rendszer fejlesztése „csak” ennek hozadéka.
Milyen edzettségi szinttel érdemes elkezdeni ezt az edzésformát?
Mivel tekerni csak egyféleképpen lehet, ezért ugyanazon az edzésen vesznek részt mind a kezdők, mind a régebbi kerékpárosok. A különbség csak annyi, hogy mindenki magának, a saját edzettségi szintjének megfelelően állítja a lendkerékre ható ellenállást, ami az edzések harmadik lelke!
Szükséges-e speciális ruházat, cipő?
Alapvetően nem szükséges, de lehetséges. Ha valaki elkötelezett indoor cycling-rajongóvá válik, előbb vagy utóbb beszerez magának egy-egy kerékpáros kiegészítőt, például bringásnadrágot, -cipőt, vagy -kesztyűt, ezzel még élvezetesebbé téve a kerékpározást. Azonban lehet tekerni egyszerű tornacipőben, rövidnadrágban, pólóban is.
Mit vigyünk magunkkal az edzésre?
Egy palack sima ásványvízre mindenképpen szükség lesz. Előzzük meg a szomjúságot! Ne azért igyál, mert szomjas vagy, hanem azért, hogy ne legyél szomjas! Óriási különbség! Azt a sportolót, akit utolért a szomjúság, az már eleve tíz-tizenöt százalékkal kevesebbet tud teljesíteni! A szabadban tekerve a testünk hűtése megoldott a menetszélnek köszönhetően. A teremben nincs menetszél, ami megszárítsa a testünket az izzadságtól. Hiába van klíma, a testmeleg belülről jön, úgyhogy kell egy kisméretű törülköző is az edzéshez. Ennyi az egész, és már kezdhetjük is.