A Barca ellen Hiddink tizenegy év alatt az ötödik elődöntőjére készül

Vágólapra másolva!
2009.04.27. 20:25
A holland Guus Hiddink az elmúlt tizenegy évben négyszer jutott el aktuális csapatával nagy torna elődöntőjébe. A holland és a dél-koreai válogatottal vb-n, az orosz nemzeti együttessel Eb-n, míg a PSV-vel a BL-ben szerepelhetett a legjobb négy között, de mindegyik csatát elbukta. Kedden következik az újabb elődöntő, ezúttal a Chelsea-vel. Összeállításunkban Hiddink alakulatainak menetelését, illetve „bukását” elevenítjük fel.
Elődöntőből volt már elég: Guus Hiddinknek a Barcelona ellen kellene fináléba vezetnie a Chelsea-t
Fotó: Action Images
Elődöntőből volt már elég: Guus Hiddinknek a Barcelona ellen kellene fináléba vezetnie a Chelsea-t
Elődöntőből volt már elég: Guus Hiddinknek a Barcelona ellen kellene fináléba vezetnie a Chelsea-t
Fotó: Action Images
Elődöntőből volt már elég: Guus Hiddinknek a Barcelona ellen kellene fináléba vezetnie a Chelsea-t

Guus Hiddink „valamihez” nagyon ért: 1998 és 2009 között a Chelsea az ötödik csapat, amelyet nagy torna elődöntőjébe vezetett, ráadásul úgy, hogy mindegyik gárdája meglepetést szerzett a négy közé jutással. Egyvalamit viszont már kevésbé tud a holland „mágus”: döntőbe kerülni.

A 62 éves szakember a közelmúltban elsősorban a különböző válogatottaknál elért eredményei révén vívott ki hatalmas elismertséget, a legnagyobb sikerét azonban 21 évvel ezelőtt még egy klubcsapat, a PSV vezetőedzőjeként érte el, amikor 1988-ban – a döntőben a Benficát legyőzve – Bajnokcsapatok Európa-kupáját nyert. Azóta csak elődöntőbe jutott.

1998: HOLLANDIA

Hiddink 1994 és 1998 között a holland válogatottat irányította, és ami az 1996-os Eb-n még csak egy hajszálon múlott (a franciákkal szemben a negyeddöntőben tizenegyespárbajban veszítettek Van der Sarék), az 1998-as világbajnokságon már összejött: Argentína legyőzésével a legjobb négy közé jutott az oranje – ott azonban hosszabbítás és 11-esek után alulmaradt a címvédő Brazília ellen.

A Hiddink-csapatok általános ismérvei már ekkor megmutatkoztak: 4–4–2-es hadrend, stabil védekezés, villámgyors támadójáték, sok gól. A holland válogatott a franciaországi vb-n hét meccsen 13 gólt rúgott, és a negyeddöntőben 2–1-re legyőzte a többek között Juan Sébastian Verónnal, Gabriel Batistutával felálló, a szakma által esélyesebbnek tartott argentinokat (Dennis Bergkamp a torna egyik legszebb góljával küldte haza a dél-amerikaiakat). És ha Patrick Kluivert nem puskázza el egy kivételével (a 87. percben 0–1-nél ő egyenlített) a legnagyobb helyzeteit, akkor a nagyon kreatív focit játszó hollandok Brazíliát is felülmúlhatták volna.

BERGKAMP GYÖNÖYÖRŰ GÓLJA AZ ARGENTINOKNAK


VB-MÉRLEG – 1998

M Gy D V Gk
7 3 3 1 13–7


2002: DÉL-KOREA

De nem múlták felül, és a bronzmeccsen is kikaptak a horvátoktól, így végül a negyedik helyen zártak a világbajnokságon, ahogy négy év múlva Hiddink következő válogatottja, Dél-Korea is. A hazai pályán szereplő ázsiaiak sohasem fogják lemosni sikerükről, hogy a bírók sorozatosan az ellenfelek kárára tévedtek, de ez semmit sem von le a holland edző érdemeiből, aki egy rendkívül egységes, remek csapatot faragott a korábban a futballban nem különösebben jeleskedő koreai együttesből.

Az An Hjung Hvan nevével fémjelzett, elsősorban a kontratámadásaira alapozó gárda az ázsiai labdarúgás legnagyobb sikerét érte el a négy közé jutással, nem mellesleg sem előtte, sem azóta nem jutott tovább világbajnoki csoportból. Dél-Korea 2002-ben az olaszok és a spanyolok kiejtése után a németek elleni elődöntőben 1–0-ra kikapott, majd a törökök elleni bronzmeccset is elveszítette, így három győzelemmel, két döntetlennel és két vereséggel, 8–6-os gólkülönbséggel a negyedik helyen zárt.

DÉL-KOREA–OLASZORSZÁG (2002)


VB-MÉRLEG – 2002

M Gy D V Gk
7 3 2 2 8–6


2005: PSV

Hiddink Dél-Korea után visszatért Hollandiába, a PSV-hez, ahol a 2004–2005-ös szezonban ismét elődöntőig jutott, csak ezúttal a Bajnokok Ligájában. Csapatában ezúttal sem hemzsegtek a sztárok, és az elődöntőben újra egy esélyesebbnek tartott riválissal, a Milannal szemben maradt alul, úgy, hogy az olaszok továbbjutást jelentő gólját az eindhoveni visszavágón a 91. percben szerezte Massimo Ambrosini.

BL-MÉRLEG – 2004–05

M Gy D V Gk
12 6 3 3 14–12


2008: OROSZORSZÁG

Guus Hiddink előbb Angliát megelőzve kivezette a szbornaját a svájci-osztrák közös rendezésű Európa-bajnokságra, majd ott meglepetésre az elődöntőig menetelt. Csapata csak egy válogatottól kapott ki, a spanyoltól, de Luís Aragonés gárdájától kétszer is. Emellett három meccset megnyertek az oroszok, és öt mérkőzésen hét gólt rúgtak Andrej Arsavinék, akik Hiddink előző együtteseihez hasonlóan a stabil védekezésből induló villámgyors akcikókra alapoztak.

OROSZ GYŐZELEM HOLLANDIA ELLEN AZ EB-N








EB-MÉRLEG – 2008

M Gy D V Gk
5 3 0 2 7–8


2009: CHELSEA

A londoniak kispadjára másodállásban ült le Hiddink (főállásban továbbra is az orosz válogatott szövetségi kapitánya), azt követően, hogy februárban menesztették a „kékek” menedzserét, a brazil Luis Felipe Scolarit. Amint a holland munkához látott, teljesen megváltozott a Chelsea játéka: „guusztusossá”, gólerősebbé vált. Didier Drogba ismét klucszerepet kapott, és olyan, a keretben megbújó értékeket fedezett fel Hiddink, mint a Liverpool elleni BL-elődöntőben két gólt szerző szerb védő, Braniszlav Ivanovics, akit Scolari sokszor mellőzött.

A Chelsea a nyolcaddöntő óta veretlen a BL-ben, búcsúztatta a Juventust és – ez már nem is meglepő – a fogadóirodák által a negyeddöntőben esélyesebbnek tartott Liverpoolt, s ezalatt négy fellépésén tíz gólt lőtt a londoni gárda.

CHELSEA–LIVERPOOL 4–4



A keddi elődöntőben aztán következhet a Barcelona, amely, akárcsak a többi vetélytárs a már említett elődöntőkben, esélyesebb Hiddink csapatánál…

BL-MÉRLEG – 2009

M Gy D V Gk
4 2 2 0 10–7


HIDDINK, A VÁNDORMADÁR

Guus Hiddink igazi világjáró, hiszen Európán kívül Ausztráliában és Ázsiában is dolgozott, de négy évnél többet egyhuzamban egyetlen csapatnál sem töltött. Érdekesség, hogy igazi európai sztárklubnál a Chelsea előtt csak egyszer dolgozott, még a Real Madridnál, ahonnan viszont szezon közben menesztették – igaz, így is nyert a blancókkal egy Világkupát. Olyan együttest tehát ritkán irányíthatott, amely a végső győzelemre is esélyes volt egy adott sorozatban, így az elődöntőt mindig sikerként könyvelték el a csapatainál. Ez a Chelsea-nél már nem feltétlenül lesz így, hiszen tavaly Avram Grantet (egy elbukott) BL-döntő után menesztette Roman Abramovics. Hiddinkkel ugyanez most biztosan nem történhet meg, mivel jó előre jelezte: a nyártól már csak az orosz válogatottnál dolgozik tovább, vagyis ismét tovább áll. A kérdés csak az, hogy a londoniak szurkolói milyen emlékeket őriznek majd róla.

EDDIGI CSAPATAI EDZŐKÉNT
De Graafschap (holland) 1982–1984
PSV (holland) 1987–1990
Fenerbahçe (török) 1990–1991
Valencia (spanyol) 1991–1994
Hollandia 1994–1998
Real Madrid 1998–1999
Betis 1999–2000
Dél-Korea 2000–2002
PSV 2002–2006
Ausztrália 2005–2006
Oroszország 2006-tól
Chelsea 2009-től
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik