A csúcsszintű sportszakmai összejövetel egyértelmű célja, hogy az olimpiákon legrégebben – 1900 óta – szereplő labdajáték, a vízilabda népszerűsítésében, korszerűsítésében előrelépés történjék, például közérthetőbbé tegyék a nézők számára az olykor kevésbé érthető bírói ítéleteket, ezzel is közelebb hozva a közönséghez a sportágat. A FINA által meghívottak sorában, a póló lehetséges modernizálásával, a játék továbbfejlesztésével foglalkozó előadók között van Kemény Dénes, a férfiválogatottal három olimpiai bajnoki aranyat nyerő korábbi szövetségi kapitány, a Magyar Vízilabda-szövetség jelenlegi elnöke is.
A FINA előzetes hírlevele szerint a konferencián a vizes szakemberek, továbbá a szponzorok és a média képviselői mellett jelen lesznek és megosztják ismereteiket, tapasztalataikat a saját csapatsportjuk népszerűsítésében elért sikerek hátteréről a világszerte közkedvelt amerikai profiligák közül az amerikaifutballisták (NFL), a kosarasok (NBA) és a jégkorongozók (NHL) reprezentánsai is.
Cancúnban a nemzetközi összejövetelt követően tanácskozik a FINA vezérkara, a Büro, amely az úszók technikai bizottságának ajánlásai közül mondhat igent több javaslatra is. Ilyen például az, hogy ettől az évtől már a junior korosztály világcsúcsai is nyilvántartásba kerüljenek. A lányoknál 14–17, a fiúknál 15–18 évesek érhetik el ezeket. Rábólinthat a testület arra is, hogy világbajnokságokon – 50 és 25 méteres medencében egyaránt – az előfutamokat 10, az elődöntőket és döntőket pedig nyolc pályán rendezzék. A vezető testület megerősítheti továbbá, hogy a 2016. évi riói olimpián a 10 kilométeres nyílt vízi versenyen – akárcsak 2012-ben Londonban – 25-25 férfi és nő indulhat.
A Büro-ülésen Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség első embere, a FINA alelnöke bemutatja azt az angol nyelvű leporellót, amely a Budapesten sorra kerülő 2017-es junior- és 2021-es felnőtt-világbajnokságra épülő új uszodakomplexum terveit ismerteti.