Hatalmas csata a döntőben, Spanyolország lett a világbajnok!

PATAI GERGELY (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)PATAI GERGELY (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2022.07.03. 19:50
A budapesti vizes világbajnokságon a férfi vízilabdatorna címvédője, Olaszország ötméteresekkel kikapott a fináléban Spanyolországtól.
Döntőhöz méltó csata (Fotók: Árvai Károly) – A GALÉRIA MEGTEKINTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÉPRE!

19. FINA VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
VÍZILABDA,

FÉRFIAK

DÖNTŐ
Spanyolország–Olaszország 9–9 (3–3, 3–0, 2–3, 1–3) – ötméteresekkel 6–5
Gólszerző: Granados 4, Munarriz 2, Famera, Tahull, Perrone, ill. Cannella 2, Bruni, Di Fulvio, Di Somma, Dolce, Fondelli, Marziali, Presciutti

A férfiaknál megismétlődött a legutóbbi vb-döntő párosítása, az olasz és a spanyol válogatott is nagy skalpokat begyűjtve jutott el a fináléig. A csoportkörben már találkoztak a felek, akkor az ibériaiak nyertek, s ezúttal is ők kezdtek jobban, Alberto Munarriz vezérletével hamar elléptek kettővel. Az olaszok még az első negyed vége előtt egyenlítettek, de a vezetést nem tudták átvenni, köszönhetően a feszes spanyol védekezésnek és Unai Aguirre bravúrjainak.

A túloldalonAlvaro Granadosszabott fazont a támadásoknak, a nagyszünetben 6–3-ra vezetett Spanyolország, amely a második negyedben gólt sem kapott. A térfélcsere után Gianmarco Nicosia érkezett az olasz kapuba, eksztázisban védett, csapata pedig két perccel a vége előtt, 9–9-nél utolérte ellenfelét.

Mindkét együttesnek volt labdája a győzelemhez, de egyik sem tudott élni a lehetőséggel, így a világbajnoki cím szétlövésben dőlt el. Az idegek harcát a spanyol válogatott bírta jobban, amely története során harmadszor hódította el a világbajnoki címért járó trófeát, míg az olaszoknak címvédőként ezúttal be kellett érniük az ezüstéremmel.

A spanyol Unai Aguirrét választották meg a torna legjobb kapusának
A spanyolok léphettek fel a dobogó legfelső fokára

Jöhet az éremátadás, aztán a záróünnepség.

Világbajnok: Spanyolország! A vb-döntőkben még soha nem esett ilyen sok gól!

waterpololive.webpont.com

Cannella... ha kihagyja... KIHAGYJA, PONTOSABBAN A SPANYOL KAPUS, LORRIO JOBB KÉZZEL VÉD A JOBB FELSŐ ELŐTT!!!

Granados... jobbal a bal felsőbe pattint!

Damonte ballal a bal alsót találja el!

A spanyol Perrungo jobbal a bal alsóba talál!

Kapuscsere mind a két oldalon.

Presciutti a bal sarokba lő, 4–4!

Cabanas a jobb alsóba talál, 3–4!

Di Fulvio jobbal a jobb sarokba talál, Aguirre beleér jobb kézzel, de gól a gól. 3–3!

Larumbe jobbal a jobb felsőbe lő, Nicosia csak beleérni tud. 3–2!

Echenique a lécre lő, de a labda onnan a bal sarokba pattan. 2–2!

A spanyol Munarriz meg a lécre pattintja a labdát!

Cannella ballal a jobb sarkot választja, félmagasan, eléri azonban a labdát Aguirre!

Granados jobbal a bal alsóba lő, 1–2!

Damonte ballal a bal alsóba talál, 1–1!

Perrone nyerte a tippversenyt, ő lő végül először, a másik kapura, jobbal a bal felsőbe lő. 0–1!

Damonte, a Ferencváros légiósa az első, de nem, mert a spanyolok nyertek.

Mintha elfeledkeztek volna a pénzfeldobásról.

Nicosia áll az olasz kapuba.

NA, NÉZZÜK!

8. PERC VÉGET ÉRT A NEGYEDIK NEGYED!

8. perc Munarriz eladja, leventehiba. Cannella szerzett labdát, de elfogy a támadóidő. Jöhetnek az ötméteresek, 9–9!

8. perc Presciutti eladja, spanyol támadás. Emberelőny, igazi spanyol időkérés.

7. perc Di Fulvio szereli a centert, de ötről hiába lő a jobb felső felé, Aguirre bravúrral véd!

6. perc Fondelli szereli Granadost! Presciutti meg egyenlít, Aguirre nem hiszi el. Hétről talált be a bal sarokba, félmagasan.

6. perc Fondellli a lécre lő, Dolce a kapu közepébe talál két méterről, Di Fulvio csodapasszából. 8–9!

6. perc Olasz időkérés.

5. perc Munarriz lövését blokkolja Cannella, de Fondellinél kontrafault! Perrone nyolcról a lécre lő! Perrone három ember között labdát szerez, de a lövése rossz.

4. perc Di Fulvio ötről a léc alá lőne, de ez meg Aguirre kapusé.

4. perc Granados a léc fölé lő ötről.

4. perc Di Somma kiáll harmadik személyi hibával. Egy-egy blokkolt lövés a két kapu előtt.

3. perc Di Fulvio jobbal a bal alsóba lő, 7–9!

3. perc Ötméteres, szabálytalan időkérés volt a spanyoloktól, nem az övék volt a labda, Valaki véletlenül megnyomta....

Áll a játék, időkérést számolt az óra támadóidő helyett.

2. perc Aguirrének csemege Bruni csavarja, Echenique blokkolja a másik kapu előtt Cabanas hatalmas bombáját.

1. perc Az olasz centernél, Bruninál támadóhiba, kontra, a bal szélről eredményes Famera. 6–9!

1. PERC FOLYTATJUK!

Gonzalo Echenique argentin születésű, volt spanyol válogatott is, 2017-ig. Most olasz.

Hat gól az első negyedben, vb-rekord!

A világbajnokságok történetében most először fordul elő, hogy egymást követő két tornán ugyanaz a két csapat játssza a döntőt, Kvangdzsuban az olaszok 10–5-ös győzelmükkel a negyedik vb-címüket szerezték meg.

8. PERC VÉGET ÉRT A HARMADIK NEGYED!

8. perc Kontrafault, a spanyoloké az utolsó attak. Perrone lövését fogja az olasz kapus, pontosabban a jobb alsó elől a lécre tolja.

8. perc Tiki-taka a spanyoloknál, Granados közelijét blokkolja Di Somma. Aguirre eléri a másik oldalon Fulvio szép csavarását.

7. perc Fondelli jobbal a jobb felsőbe lő három és fél méterről, középről. 6–8!

7. perc És olasz időkérés!

7. perc
Cabanas gólja érvénytelen, olasz emberelőny.

5. perc Perrone bejátszását Cabanas egy méterről teszi kapura, de véd a balra elmozduló olasz kapus, Del Lungo. Di Somma lövését a spanyol kapus, Aguirre éri el.

4. perc Bemutató kemény védekezésből és kapusbravúrokból. Blokk blokk hátán az olasz kapu előtt, Echenique távolija Aguirre-csemege.

2. perc Itt a spanyol válasz, természetesen Granadostól. 4–8, de azonnal válaszol ötről Cannella, a jobb alsóba lő.

1. perc Marziali centerből maga mögé húzza a labdát, kettőről, a bal alsóba. Egy bekk is beleért még. 4–7!

1. perc A labdaelhozás után Perrone a jobb alsóba lő háromról, kissé balról. 3–7!

A címvédő a legjobb nyolc közé jutásért könnyen nyert Ausztrália ellen (17–6), majd a mieinket, az elődöntőben pedig a görögöket győzte le 11–10-re.

8. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK NEGYED!

Pár rossz dobás után...

7. perc Spanyol emberelőny, három lehet a különbség... Perrone beadása remek, közelről a kapuba pöccint Compte.

6. perc Presciutti pattintott lövése a vízen, majd a lécen is megpattan.

5. perc Di Somma lő a víz alól szinte, de fölé. Cabanas lövése a blokké az olasz kapu előtt, Di Fulvio a jobb alsóba lőne váratlanul, Aguirre odaér.

4. perc Granados megdöngeti a lécet, labdával, Del Lungo a kapufára tolja Munarriz lövését. Granados jobbal a jobb alsóba talál balra elhajolva, ötről. 3–5!

3. perc Echenique ballal a bal alsóba lőne hatról, ezt is a spanyol kapusé!

3. perc Marziali kapura húzza a labdát szép akció végén, de figyel Aguirre, Del Lungo lövése meg a spanyol kapusé.

2. perc Granados balról jobbal a jobb alsóba lő négyről, nagyon magasra emelkedve, a kapus hóna alatt. 3–4!

1. perc Di Fulvio elhozza a labdát, kettős olasz emberelőny, nagy mentés Domingueztől, Di Fulvio távolija Aguirréé. A center Bruni tekerését elkapja a jobb sarok előtt Aguirre.

A címvédő olaszok az ötödik világbajnoki címüket szerezhetik meg, míg a spanyolok a harmadikat

Kiegyenlített a mérleg a vébéken.

8. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ NEGYED!

8. perc
Sanahuja ötméteres lövését kitolja a jobb felsőből az olasz kapus, Bruni a bal sarokba lő centerből, másfél méterről. Éppen róla állították ki Bustost, alig indult meg a spanyol, már kapta is a center a labdát Di Sommától. 3–3!

7. perc Del Lungo szépen jön ki, a visszaúszás közben fault a spanyoloknál, majd még egy, Cannella kissé balról, négyről a bal alsóba lő. 2–3!

6. perc Del Lungo a hóna alá kapja Mallarach balkezes, háromméteres lövését. Kontra, döngő Cannella-léccel a végén.

6. perc
Di Fulvio a jobb oldali kapufára lő, Damonta a bal alsót választja, Aguirre erre számított, az előző lövést a fejével tolta a kapufára.

5. perc Munarriz! Kilencről jobbal óriási gólt hajít a jobb alsó sarokba, 1–3! Del Lungo csak egyet védett ma.

4. perc Tahull távolija a kapusé, Echenque próbálkozása a bal oldali kapufán csattan.

3. perc Kettős olasz emberelőny, rossz Echenique-lövéssel, de javít jobb szélről éles szögből Di Somma, Aguirre válláról ment a labda a jobb felsőbe. 1–2!

3. perc Perrone passzát kissé jobbról, háromról a rövid sarokba dobja nagy erővel Munarri. 0–2, megerősíti ezt a VAR is.

2. perc Fulvio lövését eléri egy bekk, de megütik őt visszaúszás közben. Echenique ballal hatról a lécre lő.

1. perc Spanyol támadással, Compte lövését blokkolják. Prescuttinál kontrafault, megúszás, a jobb felsőbe lő a spanyol házi gólkirály, Granados. 0–1!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az olaszok fehér sapkában, a spanyolok piros-kékben.

FINA-VB 2022: VÍZILABDA – ADATBANK

– Ez az első nagy tornája az olasz válogatottban – gondolta volna, hogy egyből világbajnoki döntőben játszhat?
– A célunk mindig a győzelem, személy szerint szerettem volna döntőt játszani, de ez egyáltalán nem volt egyszerű feladat. Hat csapat is képes lehetett volna a fináléba jutásra, mert a tudásuk nagyon közel áll egymáshoz – végül mi eljutottunk a végjátékig, ami nem lehet véletlen.

– Egy lépés még hátravan, de talán azt lesz a legnehezebb megtenni...
– Ugyanúgy kell játszanunk, mint az előző két mérkőzésen: élveznünk kell a vízilabdázást és akkor nem lehet gond a döntőben sem.

– Mintha önbizalmat merítettek volna abból, hogy a saját uszodájukban múlták felül a magyarokat...
– Ez így van, ugyanakkor nagyon veszélyes volt a negyeddöntőben aratott győzelem után két nappal medencébe ugrani, mert rendkívül boldogok voltunk, miután nyertünk a magyarok ellen. Azonban jól kezeltük a helyzetet, sikerült még egy jó meccset játszanunk.

– Minek köszönhetően tudták legyőzni a görögöket az elődöntőben?
– Kis különbség volt a két csapat között a végeredményt nézve, de egyébként jóval nagyobb – válaszolta Luca Damonte, az olasz válogatott és az FTC-Telekom balkezese. – Nagyon örülünk, hogy végül győzni tudtunk és bejutottunk a döntőbe. Nehéz meccs volt, de hát tudtuk előre, hogy jó csapattal találkozunk. Megérdemelten nyertünk, mert jobban vízilabdáztunk.

A 7. HELYÉRT

Montenegró–Magyarország 6–8(1–0, 4–2, 2–1, 1–3)
AZ 5. HELYÉRT

Szerbia–Egyesült Államok 13–10 (3–3, 5–3, 3–1, 2–3)
BRONZMÉRKŐZÉS
Görögország–Horvátország 9–7
(1–0, 4–3, 3–2, 1–2)

Vizes vb: a férfi vízilabda van a középpontban záró napon – élő hírfolyam itt!

Először lett magyar elnöke a FINA-ban a vízilabda technikai bizottságnak és az edzőbizottságnak. Előbbi tisztséget Molnár Tamás háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázónk, utóbbit Kemény Dénes háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitányunk tölti be – jelentette be Facebook-oldalán Fürjes Balázs államtitkár, nemzetközi sporteseményekért felelős kormánybiztos, a FINA Büro tagja.

„Rögös út vezetett a döntőig, a magyar és a görög válogatott ellen is nehéz dolgunk volt   – szögezte le Alessandro Campagna, az olaszok szövetségi kapitánya. – Mindkét mérkőzés szorosan alakult, de szinte végig mi vezettünk, mentálisan erősek voltunk, emberhátrányban is jól védekeztünk. A döntő mindig különleges, a spanyol csapat a legjobbak közé tartozik, de elsősorban a saját játékunkra kell koncentrálnunk.”

„Nehéz két hét áll mögöttünk, de nem foglalkozunk a fáradtsággal, el sem hiszem, hogy ott vagyunk a döntőben   – örvendezett Nicosia.  – Egyszer már átélhettem, milyen érzés magasba emelni a világbajnoki trófeát, nagyon boldog lennék, ha megvédenénk a címünket. Rengeteget dolgoztunk azért, hogy idáig eljuthassunk, most pedig egyetlen lépésre vagyunk attól, hogy büszkévé tegyük az olasz embereket.”

Kapusposzton az olaszok sem panaszkodhatnak, a csapatkapitány Marco Del Lungo mellett az 1998-as születésű Gianmarco Nicosia is bizonyított már a vb-n.

„Az érdem a csapaté, én csak tettem a dolgom a legjobb tudásom szerint   – mondta szerényen a 19 éves Aguirre. –  A mezőnyjátékosok rengeteget segítenek a blokkokkal, ha a döntőben is csak öt gólt kapunk, kilencven százalék, hogy nyerünk. A csoportkörben már sikerült legyőznünk az olaszokat, de ez teljesen más mérkőzés lesz, sokat számíthat a jó védekezés.”

A pályafutása első felnőtt-világbajnokságán szereplő kapus az elődöntőben 71 százalékkal védett, így nagy szerepet játszott a spanyolok döntőbe jutásában.

Ha Marco Del Lungo úgy véd, mint ellenünk, abból címvédés lehet (Fotó: Imago Images)

„Három éve sima vereséget szenvedtünk az olaszoktól, ám most trónfosztásra készülünk  – jelentette ki határozottan David Martín, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya. – Az olaszok saját közönségük előtt búcsúztatták a magyarokat, majd a tokiói olimpián ezüstérmes görögöket is legyőzték, ez is mutatja, mennyire nehéz dolgunk lesz ellenük. Mégis bizakodó vagyok, mert az egész tornán jól működött a védekezésünk, kapusunk, Unai Aguirre a horvátok ellen is bizonyította klasszisát.”

NINCS EGYÉRTELMŰ ESÉLYESE a férfi vízilabdázók döntőjének, a közelmúlt az olaszok, a jelenlegi forma a spanyolok mellett szól. Mindkét csapat Sopronban kezdte a tornát, az egymás elleni csoportmeccsüket 14–12-re a spanyolok nyerték meg, akik ezzel bejutottak a legjobb nyolc közé. Az egyenes kieséses szakaszban Montenegrót nagy csatában (7–6), Horvátországot a vártnál könnyebben (10–5) búcsúztatta a spanyol válogatott, amely 2019 után játszhat ismét vb-döntőt.

Az olasz válogatott a csoportkörben elszenvedett vereségért, míg a spanyol a 2019-es vb-döntőért venne revansot ellenfelén a férfi vízilabdatorna vasárnap esti fináléjában.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!