Krasznai Bence –utanpotlassport.huHatodik alkalommal rendezték meg néhány nappal ezelőtt Székesfehérváron az immár kiemelkedő presztízzsel bíró fiú U16-os Szent István-kupát, amelyet már ötödször nyert meg a Real Madrid alakulata. A tornán részt vett a másik spanyol élvonalbeli együttes, a Barcelona is, amely – némi meglepetésre – csak a negyedik helyet szerezte meg. Különösen a madridiakon látszott, hogy jóval a mezőny felett járnak fizikailag és technikailag egyaránt. A viadal jó volt alkalom volt arra, hogy megtudjuk: vajon mi a spanyol kosársikerek titka? Krasznai Bence –utanpotlassport.huHatodik alkalommal rendezték meg néhány nappal ezelőtt Székesfehérváron az immár kiemelkedő presztízzsel bíró fiú U16-os Szent István-kupát, amelyet már ötödször nyert meg a Real Madrid alakulata. A tornán részt vett a másik spanyol élvonalbeli együttes, a Barcelona is, amely – némi meglepetésre – csak a negyedik helyet szerezte meg. Különösen a madridiakon látszott, hogy jóval a mezőny felett járnak fizikailag és technikailag egyaránt. A viadal jó volt alkalom volt arra, hogy megtudjuk: vajon mi a spanyol kosársikerek titka?
Juanjo Bernabe, a Real Madrid korosztályos csapatának nemzetközi menedzsere mindenekelőtt kiemelte: hazájában a két legjobb akadémiai rendszert a saját klubja és a Barcelona működteti.
„E két műhely története egyedülálló mind az eredményeket, mind pedig az utánpótlás-nevelést tekintve. Hatalmas költségvetésből gazdálkodik mindkét együttes, s a kontinens legkiválóbb szakemberei foglalkoznak a legtehetségesebb fiatalokkal.Ők a lehető legátfogóbb kiválasztási folyamatokon estek át, rengeteg energiát és pénzt áldozunk a fejlesztésükre. Mindennek nyomán a játékosok esélye nagymértékben megnő arra, hogy egyszer a világ elitjébe tartozzanak. A két rendszer azonban nem egyforma; egyik sem rosszabb, vagy jobb a másiknál, egyszerűen csak más. Mindkettő kiemelkedően versenyképes, és a cél is ugyanaz: a legtöbbet kihozni minden egyes fiatalból.”
A szakember kiemelte azt is, hogy sok, a Szent István-kupához hasonló, nívós nemzetközi tornán vesznek részt, amelyek kiemelkedően fontosak, hiszen azokon mérhetik fel, hol tartanak a nemzetközi mezőnyben. Az pedig magától értetődő, hogy az egyes viadalokon tapasztalt hibákat megpróbálják kiküszöbölni, a pozitívumokból pedig építkeznek. De ahhoz, hogy a rendszer gördülékenyen működjön, szükség van a már említett „legátfogóbb kiválasztásra” is.
„A szelekció célja gyakorlatilag ugyanaz, mint mindenütt: a különleges tehetség felismerése, a legjobbak felfedezése. Az anyagi helyzetünk egyedülálló lehetőséget nyújt ahhoz, hogy járjuk a világot, és ne csak odahaza keressük az ígéreteket. A székesfehérvárihoz hasonló tornákon is jó alkalom kínálkozik erre, de ugyanilyen lényeges a kiváló játékos-megfigyelőink tevékenysége is. Ezzel együtt az elsődleges az otthoni kiválasztás, és a spanyol bajnokság tökéletes bázis, olyan terep, amely szerintem a legerősebb Európában. Mindig arra törekszünk, hogy minél több hazai tehetséget kutassunk fel, és ha már nálunk játszanak, már csak egyetlen feladatunk van: ők is és az edzők is hozzák ki magukból a maximumot az év minden egyes napján.”
De vajon hogyan látják a szakemberek kívülről az oly sikeres szisztémát?
Matthieu Donnard, az Alba Fehérvár U16-os együttesének francia vezetőedzője részint a tradíciót említi az ibériai eredményesség okaként.
„A kosárlabda már nem ugyanaz, mint öt vagy tíz évvel ezelőtt volt. Alapvető tényezőkben különbözik a spanyol és a magyar utánpótlás-nevelési rendszer. Például abban, hogy ott már kialakult… Méghozzá nagyjából húsz-huszonöt évvel ezelőtt. De vizsgálhatjuk akár Franciaországot is. Nálunk már másfél évtizede működik a saját akadémiai szisztémánk, amely szintén igen hatékonyan működik. A magyar kosárlabdának tanulnia kell mindabból, ami az élvonalba tartozó országokban korosztályos szinten történik, ugyanakkor meg kell próbálni kialakítania saját programját is, amelyet aztán következetesen végigvisz. A spanyol vagy a francia rendszer kopírozására semmiképpen nem buzdítanék senkit, mert az eltérő genetikai jellemzők miatt az nem volna célravezető, sőt: lehetetlen küldetés lenne. Úgy gondolom, mindenekelőtt a jelentős fizikai elmaradás pótlására van szükség. Egyébként azt tapasztalom, hogy erre a magyar szakmai stáb nyitott, és elkötelezett a változtatások mellett.”
Egyéb korosztályos hírekKOSÁRLABDÁBANa sportági aloldalunkon.