Szekeres István A kadetvébéről szóló beszámolót a nap legfontosabb mérkőzésével kezdem. Az athéni olimpia birkózóversenyének a helyszínén, az Ano Lioszia-sportcsarnokban Takács István a kötöttfogás 76 kg-os súlycsoportjának az aranyérméért az iráni Mehran Szádatifard ellen birkózott.Szekeres István A kadetvébéről szóló beszámolót a nap legfontosabb mérkőzésével kezdem. Az athéni olimpia birkózóversenyének a helyszínén, az Ano Lioszia-sportcsarnokban Takács István a kötöttfogás 76 kg-os súlycsoportjának az aranyérméért az iráni Mehran Szádatifard ellen birkózott.
Az első pont abból eredt, hogy a magyart megintették. Belefér – legyintettem magam is. Ha nincs akció, a bíróknak az egyik versenyzőt meg kell inteniük. Ők Takácsot látták kevésbé aktívnak. Az viszont már nemigen fér bele, hogy ezek után úgy pereg le a mérkőzés, hogy sem akció, sem pont. A BVSC versenyzője az első menetben kétszer fordult be válldobásra, igaz, nem lett belőle semmi. A második elején harmadszor is kísérletezett, az sem jött össze, de az aktivitását letagadni sem lehetett. Az iráni csípődobással kísérletezett, a magyar szépen hárította. A bírók tanácskoztak, de nekik is az jött ki, hogy ezért nem lehet pontot adni. Takács még rámenősebben támadott, Szádatifardot figyelmeztették… De az intés elmaradt.
A hajrában a magyar hátraeséssel kockáztatott, az iráni repült is, de nem eléggé. Ámbár láttam már hasonlót, amelyet az ítészek ponttal jutalmaztak. A magyar kispad is arra gondolt, és – lesz, ami lesz alapon – challenge-et kért. De azt elbuktuk, és az ilyenkor kötelező büntetőponttal lett 2-0 a mérkőzés hivatalos végeredménye.
Istók, ahogy a társai nevezik, újabb nagy lépést tett előre. A júliusi Eb-n szerzett bronza után a világbajnoki ezüst magáért beszél.
A nap utolsó előtti mérkőzését Szőke Alex vívta a grúz Zakariadze ellen a 85 kg bronzérméért. Tehette, mert megharcolt érte. Két vigaszági mérkőzést nyert meg magabiztosan, az egyiket kazah, a másikat görög ellenféllel szemben. A másik, név szerint Iliasz Pagkalidisz régi ismerős. Alex őt a júliusi szarajevói Eb elődöntőjében úgy győzte le, hogy a szünetben – intéssel – még 0-1-re állt, de a második menetben egy perc is elég volt neki ahhoz, hogy elérje a technikai tust. Egy levitel és a nyomában négy pörgetés. Most ennél szorosabb volt a meccs, de az egy-egy intés mellett csak a magyarnak volt akciója. Szegény görög, nyilván a bizonyítási vágy túlfeszített állapotában a szőnyegen hasalva zokogni kezdett, a bíró nem tudta kihirdetni a meccs eredményét. Alex nagyon helyes volt, úgy vigasztalta az ellenfelet, mint egy kisgyereket.
No, de jöjjön az a bronzmeccs!
Alex 0-4-ről fordított a grúz ellen, az első menetben ugyanis levitel és megkontrázott szaltó hozott a konyhára két-két pontot az ellenfélnek. Hanem jött a feltámadás. Intés, 1-4, remek hátraesés, 5-4, majd fel is fordította volna az ellenfelét, aki lábat fogott… Az két pontot plusz intést ér (7-4), és Alex a szenzációs második két percével megszerezte a bronzot.
A magyar kötöttfogású csapat két ezüst- és egy bronzéremmel zárta az athéni világbajnokságot. A tíz arany összesen hét országba került, közülük hat európaiba (Ukrajna 3, Azerbajdzsán, Oroszország és Törökország 1-1), három ázsiaiba (Irán 2, Japán 1) és egy az amerikai kontinensre, az Egyesült Államokba.
Megjegyzendő: India két ezüstöt nyert a leggyengébb fogásnemében. Én már régóta vegzálom a kedves olvasóimat azzal, hogy az indiai birkózás hihetetlen iramban jön felfelé. És mit ad isten: a női szakág első versenynapján mind a két magyar lány indiaitól kapott ki…
Szabados Noémi jót birkózott Tina Tina ellen, az ellenfél azonban kétszer is hidba billentette. A 0-5, noha örömtelinek nem lehet mondani, tisztes eredmény.
Az 56 kg-ban az Európa-bajnok Szél Anna a nyolcaddöntőben birkózott Szonam Szonam ellen… 4-0-ra hozta az első menetet, két mutatós átfordítással. A másodikban két mögékerüléssel egyenlített az indiai, 4-4. Ekkor még 37 másodperc volt hátra, és Anna remekül leültette az ellenfelét, 6-4.
Már csaknem véget ért a meccs, amikor az indiai kikapta Anna fél lábát. Ő a másikon a szőnyeg széle felé szökdelt. Ott azonban már visszatámadott, igaz, közben kilépett az érvényes felületről. Az egy pont jogos lett volna, és akkor 6-5 a vége. Az indiaiak azonban challenge-et kértek, és a bírók akkor már úgy ítélték meg, hogy Anna menekült, amiért neki intés, az ellenfélnek pedig két pont jár. Így aztán 6-6 lett a vége, és az utolsó akcióval az indiai győzött.
Már most… Ha valaki visszatámad, és közben, mondjuk véletlenül, éppen csak kilép a szőnyegről, azt aligha lehet menekülésnek ítélni. Ez ellentmond annak a törekvésnek, hogy minden módon segíteni kell a támadóbirkózást. Itt azt a momentumot ragadták ki a bírók, hogy a magyar kifelé tartott a szőnyegről, és ki is lépett, de nem látták a folyamatot, hogy befelé már ellentámadást indított. S állítólag a szabály is ezt diktálja. Ha tényleg így van, én meg kimondom: ez hülye szabály.
Mellesleg nem volt bölcs döntés kifelé ugrálni. Ez lett belőle.
Most már mindegy, persze. Annál is inkább, mert Szonam Szonam döntőbe jutott, miáltal Szél Anna pedig a vigaszágra. Két meccset kell megnyernie, egyet a litván Viktorija Augustauskaite, egyet a moldovai Irina Ringaci ellen; az egyik hetedik, a másik nyolcadik volt a szarajevói Eb-n, amelyet Anna megnyert, de ott egyik mostani ellenféllel sem birkózott. És ha a két győzelem megvan, következhet a bronzmérkőzés a svéd Ida Jönsson ellen, aki a kadetvébék egyszeres, az Eb-k kétszeres bronzérmese. Szarajevóban az Európa-bajnokság elődöntőjében a magyar úgy győzte 8-4-re, hogy 8-2 után kicsit már kiengedett.
Még egy megjegyzés… A bíráskodással nincs különösebb gond, egy-egy hümmögni valót leszámítva. A kötöttfogás 42 kilós döntőjének a mérkőzésvezetője például nagyszerűen tette a dolgát. Ő magyar bíró: Weisz György…
• • •
Csütörtökön újabb három magyar lép szőnyegre. Szekér Szimonetta az 52 kg-ban selejtezőt vív a norvég Othelie Høie ellen, aki ötödik volt az Eb-n. A nyolcaddöntőben mutatkozik be Bognár Erika (60 kg) a kazah Irina Kuznyecova ellen (kétszer volt ötödik Ázsia-bajnokságon), illetve Nagy Bernadett (70 kg) az ugyancsak kazah Albina Kajrgeldinova, az idei Ázsia-bajnokság ezüstérmese ellen.
Amit a kadet-világbajnokságról már megírtunk
A nagyvilág mérlegén (beharangozó, teljes programmal)
1. versenyap, kötöttfogás: Vb-döntőben az Eb-győztes Vátzi Bálint
2. versenynap, kötöttfogás: Vátzi ezüstérmes, Takács a döntőben
Egyéb korosztályos hírek BIRKÓZÁSBAN a sportági aloldalunkon.
KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, ATHÉN
Női birkózás
1. programcsomag: 38, 43, 49, 56, 65 kg
A magyar szereplők
56 kg: Szél Anna (Orosházi Spartacus BK). 65 kg: Szabados Noémi (FTC)
A magyar mérkőzések
Selejtező. Szél–Tanja Taneva (bolgár) technikai tus, 12-2 a 2:46. percben. Tina Tina (indiai)–Szabados 5-0. Nyolcaddöntő. Szonam Szonam (indiai)–Szél 6-6, utolsó akcióval
Kötöttfogás
2. programcsomag
A második nap magyar szereplői
76 kg: Takács István (BVSC-Ganz-Jászkisér). 85 kg: Szőke Alex (ESMTK)
A magyar mérkőzések
Vigaszág. Szőke – Jelaman Ajup (kazah) 2-0. Szőke – Iliasz Pagliakisz (görög) 2-1
Bronzmérkőzés. Szőke – Luka Zakariadze (grúz) 7-4
Döntő. Mehran Szádatifard (iráni) – Takács 2-0
A világbajnokok és a magyar helyezések
42 kg (15 induló): Gurban Gurbanov (Azerbajdzsán), magyar induló nem volt
46 kg (16): Vladiszlav Kuzko (Ukrajna), magyar induló nem volt
69 kg (25): Vladiszlav Kravcsenko (Ukrajna), …17. Putnoki Zsolt
76 kg (25): Mehran Szádatifard (iráni), 2. Takács István (Magyarország)
85 kg (28): Muhammed Dursun (Törökország), …3. Szőke Alex (Magyarország)
A pontverseny: 1. Oroszország 60 pont, 2. Irán 50, 3. Ukrajna 49, …10. Magyarország 26