Birkózás, kadét-vb: Takács István ezüstöt, Szőke Alex bronzérmet nyert

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2017.09.06. 23:48
Címkék
Az athéni kadet-világbajnokság kötöttfogású versenyének zárónapján Takács István ezüst-, Szőke Alex pedig bronzérmet tett Vátzi Bálint előző napi ezüstje mellé. A tíz aranyérmen hét ország osztozott, az ukránok hármat, az irániak kettőt nyertek. Megkezdődött a női szakág versenye; Szél Anna vigaszágon indulhat a bronzérem felé. Tudósítónk a vesztett mérkőzése miatt a szabályokat kárhoztatja.

Szekeres István A kadetvébéről szóló beszámolót a nap legfontosabb mérkőzésével kezdem. Az athéni olimpia birkózóversenyének a helyszínén, az Ano Lioszia-sportcsarnokban Takács István a kötöttfogás 76 kg-os súlycsoportjának az aranyérméért az iráni Mehran Szádatifard ellen birkózott.Szekeres István A kadetvébéről szóló beszámolót a nap legfontosabb mérkőzésével kezdem. Az athéni olimpia birkózóversenyének a helyszínén, az Ano Lioszia-sportcsarnokban Takács István a kötöttfogás 76 kg-os súlycsoportjának az aranyérméért az iráni Mehran Szádatifard ellen birkózott.

Az első pont abból eredt, hogy a magyart megintették. Belefér – legyintettem magam is. Ha nincs akció, a bíróknak az egyik versenyzőt meg kell inteniük. Ők Takácsot látták kevésbé aktívnak. Az viszont már nemigen fér bele, hogy ezek után úgy pereg le a mérkőzés, hogy sem akció, sem pont. A BVSC versenyzője az első menetben kétszer fordult be válldobásra, igaz, nem lett belőle semmi. A második elején harmadszor is kísérletezett, az sem jött össze, de az aktivitását letagadni sem lehetett. Az iráni csípődobással kísérletezett, a magyar szépen hárította. A bírók tanácskoztak, de nekik is az jött ki, hogy ezért nem lehet pontot adni. Takács még rámenősebben támadott, Szádatifardot figyelmeztették… De az intés elmaradt.

Takács István nagyot lépett előre
Takács István nagyot lépett előre

Takács István nagyot lépett előre

A hajrában a magyar hátraeséssel kockáztatott, az iráni repült is, de nem eléggé. Ámbár láttam már hasonlót, amelyet az ítészek ponttal jutalmaztak. A magyar kispad is arra gondolt, és – lesz, ami lesz alapon – challenge-et kért. De azt elbuktuk, és az ilyenkor kötelező büntetőponttal lett 2-0 a mérkőzés hivatalos végeredménye.

Istók, ahogy a társai nevezik, újabb nagy lépést tett előre. A júliusi Eb-n szerzett bronza után a világbajnoki ezüst magáért beszél.

A nap utolsó előtti mérkőzését Szőke Alex vívta a grúz Zakariadze ellen a 85 kg bronzérméért. Tehette, mert megharcolt érte. Két vigaszági mérkőzést nyert meg magabiztosan, az egyiket kazah, a másikat görög ellenféllel szemben. A másik, név szerint Iliasz Pagkalidisz régi ismerős. Alex őt a júliusi szarajevói Eb elődöntőjében úgy győzte le, hogy a szünetben – intéssel – még 0-1-re állt, de a második menetben egy perc is elég volt neki ahhoz, hogy elérje a technikai tust. Egy levitel és a nyomában négy pörgetés. Most ennél szorosabb volt a meccs, de az egy-egy intés mellett csak a magyarnak volt akciója. Szegény görög, nyilván a bizonyítási vágy túlfeszített állapotában a szőnyegen hasalva zokogni kezdett, a bíró nem tudta kihirdetni a meccs eredményét. Alex nagyon helyes volt, úgy vigasztalta az ellenfelet, mint egy kisgyereket.

No, de jöjjön az a bronzmeccs!

Csak-csak lett érme Szőke Alexnek is Fotók: MBSZ
Csak-csak lett érme Szőke Alexnek is Fotók: MBSZ

Csak-csak lett érme Szőke Alexnek is  •  Fotók: MBSZ

Alex 0-4-ről fordított a grúz ellen, az első menetben ugyanis levitel és megkontrázott szaltó hozott a konyhára két-két pontot az ellenfélnek. Hanem jött a feltámadás. Intés, 1-4, remek hátraesés, 5-4, majd fel is fordította volna az ellenfelét, aki lábat fogott… Az két pontot plusz intést ér (7-4), és Alex a szenzációs második két percével megszerezte a bronzot.

A magyar kötöttfogású csapat két ezüst- és egy bronzéremmel zárta az athéni világbajnokságot. A tíz arany összesen hét országba került, közülük hat európaiba (Ukrajna 3, Azerbajdzsán, Oroszország és Törökország 1-1), három ázsiaiba (Irán 2, Japán 1) és egy az amerikai kontinensre, az Egyesült Államokba.

Megjegyzendő: India két ezüstöt nyert a leggyengébb fogásnemében. Én már régóta vegzálom a kedves olvasóimat azzal, hogy az indiai birkózás hihetetlen iramban jön felfelé. És mit ad isten: a női szakág első versenynapján mind a két magyar lány indiaitól kapott ki…

Szabados Noémi jót birkózott Tina Tina ellen, az ellenfél azonban kétszer is hidba billentette. A 0-5, noha örömtelinek nem lehet mondani, tisztes eredmény.

Az 56 kg-ban az Európa-bajnok Szél Anna a nyolcaddöntőben birkózott Szonam Szonam ellen… 4-0-ra hozta az első menetet, két mutatós átfordítással. A másodikban két mögékerüléssel egyenlített az indiai, 4-4. Ekkor még 37 másodperc volt hátra, és Anna remekül leültette az ellenfelét, 6-4.

Már csaknem véget ért a meccs, amikor az indiai kikapta Anna fél lábát. Ő a másikon a szőnyeg széle felé szökdelt. Ott azonban már visszatámadott, igaz, közben kilépett az érvényes felületről. Az egy pont jogos lett volna, és akkor 6-5 a vége. Az indiaiak azonban challenge-et kértek, és a bírók akkor már úgy ítélték meg, hogy Anna menekült, amiért neki intés, az ellenfélnek pedig két pont jár. Így aztán 6-6 lett a vége, és az utolsó akcióval az indiai győzött.

Már most… Ha valaki visszatámad, és közben, mondjuk véletlenül, éppen csak kilép a szőnyegről, azt aligha lehet menekülésnek ítélni. Ez ellentmond annak a törekvésnek, hogy minden módon segíteni kell a támadóbirkózást. Itt azt a momentumot ragadták ki a bírók, hogy a magyar kifelé tartott a szőnyegről, és ki is lépett, de nem látták a folyamatot, hogy befelé már ellentámadást indított. S állítólag a szabály is ezt diktálja. Ha tényleg így van, én meg kimondom: ez hülye szabály.

Mellesleg nem volt bölcs döntés kifelé ugrálni. Ez lett belőle.

Most már mindegy, persze. Annál is inkább, mert Szonam Szonam döntőbe jutott, miáltal Szél Anna pedig a vigaszágra. Két meccset kell megnyernie, egyet a litván Viktorija Augustauskaite, egyet a moldovai Irina Ringaci ellen; az egyik hetedik, a másik nyolcadik volt a szarajevói Eb-n, amelyet Anna megnyert, de ott egyik mostani ellenféllel sem birkózott. És ha a két győzelem megvan, következhet a bronzmérkőzés a svéd Ida Jönsson ellen, aki a kadetvébék egyszeres, az Eb-k kétszeres bronzérmese. Szarajevóban az Európa-bajnokság elődöntőjében a magyar úgy győzte 8-4-re, hogy 8-2 után kicsit már kiengedett.

Még egy megjegyzés… A bíráskodással nincs különösebb gond, egy-egy hümmögni valót leszámítva. A kötöttfogás 42 kilós döntőjének a mérkőzésvezetője például nagyszerűen tette a dolgát. Ő magyar bíró: Weisz György…

• • •

Csütörtökön újabb három magyar lép szőnyegre. Szekér Szimonetta az 52 kg-ban selejtezőt vív a norvég Othelie Høie ellen, aki ötödik volt az Eb-n. A nyolcaddöntőben mutatkozik be Bognár Erika (60 kg) a kazah Irina Kuznyecova ellen (kétszer volt ötödik Ázsia-bajnokságon), illetve Nagy Bernadett (70 kg) az ugyancsak kazah Albina Kajrgeldinova, az idei Ázsia-bajnokság ezüstérmese ellen.

Amit a kadet-világbajnokságról már megírtunk
A nagyvilág mérlegén (beharangozó, teljes programmal)
1. versenyap, kötöttfogás: Vb-döntőben az Eb-győztes Vátzi Bálint
2. versenynap, kötöttfogás: Vátzi ezüstérmes, Takács a döntőben

Egyéb korosztályos hírek BIRKÓZÁSBAN a sportági aloldalunkon.

KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, ATHÉN
Női birkózás
1. programcsomag: 38, 43, 49, 56, 65 kg
A magyar szereplők
56 kg: Szél Anna (Orosházi Spartacus BK). 65 kg: Szabados Noémi (FTC)
A magyar mérkőzések
Selejtező. Szél–Tanja Taneva (bolgár) technikai tus, 12-2 a 2:46. percben. Tina Tina (indiai)–Szabados 5-0. Nyolcaddöntő. Szonam Szonam (indiai)–Szél 6-6, utolsó akcióval
Kötöttfogás
2. programcsomag
A második nap magyar szereplői
76 kg: Takács István (BVSC-Ganz-Jászkisér). 85 kg: Szőke Alex (ESMTK)
A magyar mérkőzések
Vigaszág. Szőke – Jelaman Ajup (kazah) 2-0. Szőke – Iliasz Pagliakisz (görög) 2-1
Bronzmérkőzés. Szőke – Luka Zakariadze (grúz) 7-4
Döntő. Mehran Szádatifard (iráni) – Takács 2-0
A világbajnokok és a magyar helyezések
42 kg (15 induló): Gurban Gurbanov (Azerbajdzsán), magyar induló nem volt
46 kg (16): Vladiszlav Kuzko (Ukrajna), magyar induló nem volt
69 kg (25): Vladiszlav Kravcsenko (Ukrajna), …17. Putnoki Zsolt
76 kg (25): Mehran Szádatifard (iráni), 2. Takács István (Magyarország)
85 kg (28): Muhammed Dursun (Törökország), …3. Szőke Alex (Magyarország)
A pontverseny: 1. Oroszország 60 pont, 2. Irán 50, 3. Ukrajna 49, …10. Magyarország 26

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik