Nyíltvízi Európa-kupa: a meleg a legkegyetlenebb ellenfél

2013.06.21. 20:49
Pénteken már a helyszínen edzettek a LEN Nyíltvízi Úszó Európa-kupa résztvevői, így a magyar esélyesek közül olimpiai bajnok Risztov Éva, valamint Gyurta Gergely és Gercsák Csaba is. A tapasztalatok egyértelműek: rendkívüli kihívás lesz végigúszni a 10 kilométeres távot, a Balaton vize ugyanis a pálya egy részén 30 fokos.
A Magyar Úszás Napja eseménysorozat fő rendezvényén, Balatonfüreden reggel fél tízkor rajtol az Európa-kupa mezőnye. A hajókikötőből induló pályán a délutáni hőség csúcspontján harmincfokos volt a víz hőmérséklete. „Ez nagyon kemény. Londonban húszfokos volt a víz....” – mondta a szövetség vezetőinek Risztov Éva, miután edzett egyet a tóban. Gyurta Gergely szerint „ez nagy kihívás lesz, eddig huszonnyolc fokos volt a legmelegebb víz, amiben úsztam...”Edzőjük, Kovácshegyi Ferenc úgy véli, itt a helyezés hovatovább mindegy, aki végigússza a távot, már győztesnek számít. „Tíz kilométer alatt meg lehet főni ilyen meleg vízben...” – mondta a szakember.A résztvevők abban reménykednek, hogy éjszaka talán hűl valamennyit a víz, de nagy csodára senki sem számít. Kiss László szövetségi kapitány ugyanakkor jelezte, Gyurta Gergely és a 2011-es vb-bronzérmes Gercsák Csaba például jó esélyekkel bír, ugyanis ilyen körülmények között a kistestű úszók kifejezetten előnyben vannak. Bár így sem lesz könnyű dolguk a magyaroknak, a férfimezőnyben ugyanis ott lesz a belga Brian Ryckeman, aki két éve hazája első Európa-bajnoki aranyérmét nyerte, igaz, 25 kilométeren, és kvalifikálni tudott a pekingi és a londoni olimpiára is.A Magyar Úszás Napja keretében az amatőröket is várják egy 2.5 kilométeres kör leúszására – a szervezők egyébként jelezték, a pályán beljebb, a mélyebb részek felé már hűvösebb a víz, csak a célnál, a sekélyebb részen igazán meleg, azaz igazi élmény várja a Samsung Olimpiai Úszófesztivál résztvevőit a balatonfüredi kikötőben.