Önkéntesek dolgoznak a versenyek helyszínén (Fotó: AFP)

 

Mindenki egészségesen, jó kedvvel készül az olimpiai rajtra a magyar cselgáncsozóknál, versenyzőink a világhírű Kodokan Intézetben, valamint a Kita negyedben hangolnak a soron következő fellépéseikre – eddig sikerrel. Mindössze ma csúszott két jelentősebb porszem a magyar különítmény gépezetébe: a reggeli edzésen megsérült Pánczél Gábor férfi szövetségi kapitány, aki egy labdás foglalkozásnál szenvedett – a bokáját látva és az érzései alapján – feltehetőleg részleges szalagszakadást, a másik pedig a magyarok sorsolása, hiszen nem mondhatni, hogy kedvező ágakra kerültek versenyzőink.

„A szerencse ma nem a mi oldalunkon pattogtatta a labdát, de tudtuk, hogy az olimpia ilyen. Nehéz lesz, de nem lehetetlen feladat előtt állunk” – fogalmazott a sorsolást követően Pánczél Gábor.

Hogy mit takar a nehéz sorsolás?

Nem mondhatni, hogy kedvező lenne versenyzőink ága.

Londoni olimpiai bronzérmesünk, Csernoviczki Éva (48 kg) ugyan az első mérkőzésén az indiai Shusila Devi Likmabammal kezd, aki 46. a világranglistán, a folytatásban a japánok legjobbja, a 2019-es tokiói vb ezüstérmese, Tonaki Funa vár rá. Pupp Rékának (52 kg) az olimpiai címvédő koszovói Majlinda Kelmendi ellen kell felvenni a harcot, Karakas Hedvignek (57 kg) pedig a világranglista-14. lengyel Julia Kowalczykkal, akit ha megver, akkor az elefántcsontparti Dabonne és az olimpiai bronzérmes, Európa-bajnoki címvédő Telma Monteiro meccsének győztesével folytatja, vagyis már a második körben megismétlődhet a 2020-as Európa-bajnoki döntő a portugál ellen, amelyet akkor a BHSE versenyzője nyert meg. Ha ezúttal is ő diadalmaskodik, akkor feltehetően a világbajnoki címvédő, világranglista-éllovas kanadai Jessica Klimkaittal kell szembenéznie. Özbas Szofi (63 kg) a németek 2019-es vb-bronzérmesével, Martyna Trajdossal került össze az első fordulóban, ám ő is azon az ágon van, amelyen a japánok legjobbja, a 2019-es vb-ezüstérmes Tasiro Miku található.

A férfiaknál Ungvári Attila (81 kg) az egyiptomi Mohamed Abdeelal ellen lép szőnyegre az első körben, de az ágán található az Eb-bronzérmes olasz Christian Parlati és a japán Nagasze Takanori is. Tóth Krisztián (90 kg) erőnyerőként indul, majd a menekültek csapatából Popole Misenga ellen folytatja a küzdelmet, győzelme esetén pedig feltehetően a japán Mukai Shoichiro vár majd rá ellenfélként. Cirjenics Miklós (100 kg), ha az első körben legyőzi a lett Jevgenijs Borodavkót (akit eddig már kétszer is megvert), a világbajnoki ezüst- és bronzérmes orosz Nijaz Iljasovval kell felvennie a harcot.

Vagyis igaza van Pánczél Gábornak.

A labda nem a mi oldalunkon pattog…

De az olimpia attól is szép, hogy bárki képes lehet a bravúrra.

AZ OLIMPIA CSELGÁNCSVERSENYÉNEK MENETRENDJE

JÚLIUS 24., SZOMBAT
04.00:
női 48 kg, férfi 60 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 48 kg, férfi 60 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 25., VASÁRNAP
04.00:
női 52 kg, férfi 66 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 52 kg, férfi 66 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 26., HÉTFŐ
04.00:
női 57 kg, férfi 73 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 57 kg, férfi 73 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 27., KEDD
04.00:
női 63 kg, férfi 81 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 63 kg, férfi 81 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 28., SZERDA
04.00:
női 70 kg, férfi 90 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 70 kg, férfi 90 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 29., CSÜTÖRTÖK
04.00:
női 78 kg, férfi 100 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női 78 kg, férfi 100 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő

JÚLIUS 30., PÉNTEK
04.00:
női +78 kg, férfi +100 kg – selejtezők, negyeddöntők
10.00: női +78 kg, férfi +100 kg – elődöntők, vigaszág, bronzmérkőzés, döntő 

JÚLIUS 31., SZOMBAT
04.00:
mix csapatverseny – selejtezők, negyeddöntők, elődöntők, vigaszág
10.00: mix csapatverseny – bronzmérkőzés, döntő

A MAGYAR INDULÓK

CSERNOVICZKI ÉVA
Születési idő, hely:
1986. október 6., Érd
Klubja: Ippon Judo Tatabánya SE
Súlycsoportja: 48 kg
Olimpiai eredményei: 3. (2012), 7. (2008, 2016)
További legjobb eredményei: vb-3. (2011), 2x Európa-bajnok (2013, 2014), 5x Eb-2. (2011, 2010, 2009, 2016, 2018), 4x Eb-3. (2008, 2012, 2015, 2017)

PUPP RÉKA
Születési idő, hely:
1996. július 4., Dunaújváros
Klubja: Atomerőmű SE
Súlycsoportja: 52 kg
Olimpiai eredménye: újonc
Legjobb eredménye: Eb-3. (2021)

KARAKAS HEDVIG
Születési idő, hely:
1990. február 20., Szolnok
Klubja: BHSE
Súlycsoportja: 57 kg
Olimpiai eredményei: 5. (2012), 7. (2016)
Legjobb eredményei: vb-3. (2009), Európa-bajnok (2020), Eb-2. (2015), 2x Eb-3. (2010, 2009)

ÖZBAS SZOFI
Születési idő, hely:
2001. október 19., Szolnok
Klubja: Békés Megyei Kano Judo SE
Súlycsoportja: 63 kg
Olimpiai eredménye: újonc
Legjobb eredményei: junior világbajnok (2019), U23-as Európa-bajnok (2019), junior Európa-bajnok (2019)

UNGVÁRI ATTILA
Születési idő, hely:
1988. október 25., Cegléd
Klubja: Ceglédi VSE
Súlycsoportja: 81 kg
Olimpiai eredménye: újonc
Legjobb eredményei: 2x Eb-3. (2010, 2019)

TÓTH KRISZTIÁN
Születési idő, hely:
1994. május 1., Darmstadt
Klubja: MTK
Súlycsoportja: 90 kg
Olimpiai eredménye: 9. (2016)
Legjobb eredményei: vb-2. (2014), vb-3. (2021), Eb-2. (2016), 2x Eb-3. (2014, 2021)

CIRJENICS MIKLÓS
Születési idő, hely:
1990. augusztus 11., Pécs
Klubja: Atomerőmű SE
Súlycsoportja: 100 kg
Olimpiai eredménye: 17. (2016)
Legjobb eredménye: Universiade-3. (2013)

A TOKIÓI OLIMPIA ADATBANKJA

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja: Kovács Erika, Mirkó István, Nedelykov Tamás, Szűcs András, Tumbász Hédi