Tokió 2020: Pétervári-Molnár Bendegúz célja a döntőbe jutás


„Még két ilyen, vagyis két oda-vissza, aztán jövünk!”
Azzal felpattan a kerékpárjára, és a fia nyomába ered.
Az egyik húz, a másik hajt.
A sportág sajátossága ez, az evezősök körében teljesen természetes, hogy miközben a sportoló a hajóban dolgozik, az edzője a partról kíséri – rendszerint kerékpáron.
A tokiói Tengeri Evezősközpontban szerda kora délelőtt Pétervári-Molnár Bendegúz, a tokiói olimpia egyetlen magyar evezőse edz a vízen, a parton pedig a bringát édesapja, egyben edzője, Molnár Zoltán hajtja.
„Na, még egy, aztán visszafelé én meg sem állok nálatok, futok a stéghez, segítek Bendének, hozzuk a hajót úgy, hogy tudjatok fotózni is, jó?”
Naná!
És a jelenet ismétlődik: miközben Bendegúz megfordul a pályán, és újra nekiveselkedik a (harmadik) kétszer kétezer méternek, édesapja már újra a nyeregből követi a fia minden mozdulatát.
„Néha úgy csinál, mintha nem hallaná, amit kiabálok neki a partról, de hallja, mert tökéletesen végrehajtja a kérésemet” – szól vissza nekünk még Molnár Zoltán, de aztán „gázt ad”, mert a fia erőteljes csapásokkal halad a vízen, és lassan-lassan eltűnik a látókörünkből.
Ahogyan az édesapja is.
Pétervári-Molnár Bendegúz a teljes magyar küldöttség első tokiói fellépője lesz – magyar idő szerint csütörtökről péntekre virradóra.
A minden igényt kielégítő evezőspályán, bár a szerdai nap után Bendegúznak erről, pontosabban a vízről más a véleménye: „Csak kívülről tűnik nyugodtnak, bent teljesen más, jól el is fáradtam…”
Az edzés végén a stégnél fújtat néhányat a hajóban, edző-édesapja mindaddig türelmesen várja. Aztán az evezőket viszi a papa, a hajót meg a fia, s ahogy Molnár Zoltán ígérte az edzés elején, majdhogynem elénk teszi le.
Egy olimpián mindig szigorúbbak a szabályok, a koronavírus-járvány tovább szigorított rajtuk, így aztán szó sincs arról, hogy akkor beszélgethetünk Bendegúzzal, amikor a hajót takarítja, hiszen még véletlenül se járhat egy ösvényen az edző-versenyző páros és a többi, helyszínen jelen lévő ember, ez utóbbiak közé tartozunk mi is.
„Majd valahol a busz környékén tudunk beszélni, bár itt most jó nagy a szigor. Mindjárt itt vagyok, csak elmegyek zuhanyozni” – mondja a kordonon belülről Bendegúz, s miután tökéletesen letakarította hajóját, elfut az öltözők felé.

Pétervári-Molnár Bendegúz edzése (Fotók: Mirkó István)
Addig édesapja tart minket szóval.
„Nem tereltem Bendét az evezés felé, más sportágakat is kipróbált, mégis ezt választotta, mert azt mondta, szereti benne, hogy gondolkodni kell. Végig a kétezer méter során – mondja Molnár Zoltán. – Kétszáznegyven csapás, és végig észnél kell lenni. Itt, Tokióban is. Bendét a tizenkét kiemelt közé sorolták, de nem csak emiatt mondom, hogy tényleg reális esélye van annak, hogy elérje a célját, hogy bejusson a döntőbe.”
Végszóra megérkezik Bendegúz, máris „támadunk”, az akkreditációs kártyájának pántja ugyanis telis-tele van jelvényekkel.
„A riói akkreditációs kártyám van vagy két kiló, annyit gyűjtöttem össze. Akiknek ez a szenvedélye, messziről megismerik egymást, persze ebben segít, hogy a jelvények a pánton vannak, a kártya meg ugye állandóan a nyakunkban lóg. Nehéz nem észrevenni – mosolyog Pétervári-Molnár Bendegúz. – De miről beszéltetek eddig?”
Beavatjuk. Aztán amikor a tokiói célhoz-álomhoz érünk, Bendegúz csak bólogat:
„Nem azt mondom, hogy állandóan ezt hajtogatom, ráadásul ország-világnak, de azok közé a sportolók közé tartozom, akik mernek beszélni az álmaikról, akik kimondják a céljaikat. Így kézzelfoghatóbbá is válik. És mostanra meg is tanultam kezelni ezt a helyzetet. Van sportpszichológusom, de egyedül is képes vagyok rá. A riói olimpiából sokat tanultam, ott megtapasztaltam, hogy az öt karika valóban fejbe kólinthatja az embert, esetemben most nemcsak a járvány miatt más minden, hanem azért is, mert akkor a kvóta megszerzése volt a célom, ezúttal viszont a sikeres kvalifikáció csak az olimpiai felkészülésem egyik állomása volt. Mert abban biztos voltam, hogy itt leszek Tokióban.”
Itt van, ahogy megtudjuk, két másik magyarral osztja meg az apartmanját: lakótársai az ökölvívó Gálos Roland és a triatlonos Bicsák Bence – mert az olimpiát ez is jellemzi. Alapesetben. Ezúttal viszont mindenkinek a saját versenye után 48 órával el kell hagynia az országot.
„Rióban végig kint voltam, szurkoltam a többi magyarnak, jártam olyan meccseken, amilyeneken korábban még sohasem” – erősíti meg Pétervári-Molnár Bendegúz, hogy ezúttal tényleg minden más, mint öt esztendeje volt.
Rajta a sor, hogy a vízen is megmutassa, valóban más, mint volt öt éve, Rióban.
PÉTERVÁRI-MOLNÁR BENDEGÚZ
Született: 1993. március 14., Budapest
Sportága: evezés
Száma az olimpián: egypárevezős
Egyesülete: Budapesti Evezős Egyesület
Edzője: Molnár Zoltán
Olimpiai részvétel: 1x (2016)
Legjobb eredményei: 1x olimpiai 14. (2016), 1x világbajnoki 2. (2014), 1x tengeri-vb 1. (2017)
AZ OLIMPIA EVEZŐSVERSENYÉNEK MENETRENDJE
JÚLIUS 23., PÉNTEK
01.30: női, férfi egypár (Pétervári-Molnár Bendegúz), kétpár, négypár – előfutamok;
JÚLIUS 24., SZOMBAT
01.30: női, férfi egypár, kétpár – vigaszág; női, férfi kormányos nélküli kettes, négyes, könnyűsúlyú kétpár – előfutamok;
JÚLIUS 25., VASÁRNAP
02.00: női, férfi egypár – vigaszági helyosztók; női, férfi kormányos nélküli kettes, négyes, könnyűsúlyú kétpár – vigaszág; női, férfi nyolcas – előfutamok;
JÚLIUS 26., HÉTFŐ
02.00: női, férfi egypár – középfutamok; női, férfi kétpár – elődöntő; női, férfi négyes – vigaszág;
JÚLIUS 27., KEDD
01.30: női, férfi egypár – vigaszági helyosztók; női, férfi könnyűsúlyú kétpár – elődöntők, C-döntő; női, férfi négypár – döntők; női, férfi kettes – elődöntők;
JÚLIUS 28., SZERDA
01.30: női, férfi kétpár, négyes – döntők; női, férfi nyolcas – vigaszág; női, férfi egypár – elődöntők;
JÚLIUS 29., CSÜTÖRTÖK
01.30: női, férfi kormányos nélküli kettes, könnyűsúlyú kétpár – döntők; női, férfi egypár – vigaszági döntők;
JÚLIUS 30., PÉNTEK
01.45: női, férfi egypár, nyolcas – döntők;
A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja: Kovács Erika, Mirkó István, Nedelykov Tamás, Szűcs András, Tumbász Hédi

Három napon túli csodák – Ballai Attila publicisztikája
