Rafael Nadal–Roger Federer döntőt rendeznek Melbourne-ben

2009.01.30. 15:43
Az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság férfi egyes elődöntőjének második mérkőzésén a világelső spanyol Rafael Nadal öt szettben, 6:7, 6:4, 7:6, 6:7, 6:4-re győzött honfitársa, a tizennegyedik helyen kiemelt Fernando Verdasco ellen. Mindez azt jelenti, hogy Nadal lesz Roger Federer ellenfele a vasárnapi döntőben.
Rafael Nadal lesz Roger Federer ellenfele a döntőben
Fotó: Reuters
Azt már az Australian Open elődöntőjének második meccse előtt tudni lehetett, hogy 1997 után újra spanyol finalistája lesz az év első Grand Slam-tornájának. Carlos Moyá és Pete Sampras 12 évvel ezelőtti csatája után ezúttal Rafael Nadal–Roger Federer döntővel zárul az ausztrál nemzetközi bajnokság.

Ebben nincs semmi meglepő, hiszen a verseny első kiemeltjének, egyben a jelenlegi világelsőnek elvben nem okozhatott gondot a tizennegyedikként rangsorolt Fernando Verdasco legyőzése.

Csakhogy a világranglista 15. helyezettjének nagyon ment a játék ezen a tornán, amit mi sem bizonyít jobban, mint a francia Jo-Wilfried Tsonga és a brit Andy Murray elleni győzelme. Igaz, előbbit négy, utóbbit öt szettben verte meg, így jelentősen több időt töltött a pályán, mint a legjobb négy közötti ellenfele.

Az első szettet így is sikerült megnyernie Verdascónak – pedig Nadal ellen az idei Australian Openen ez még senkinek sem sikerült.

Az adogatások sorrendje miatt 4:5-nél Nadalnak a szettben maradásért kellett adogatnia, és már 0–30-ra állt, amikor egymás után három labdamenetet nyert meg, s végül ásszal fejezte be a gémet.

Mint utóbb kiderült, ezzel csak iaz dejét és erejét pocsékolta, mivel Verdasco a szett rövidítésében 7–4-re felülmúlta őt.

A második felvonás az elsőhöz hasonlóan alakult, azzal a különbséggel, hogy Nadal 5:4-es vezetésénél Verdasco adogatott a játszmában maradásért, ám a világelső egy gyönyörű tenyeressel lezárta a gémet és a szettet is.

ÚJ REKORD SZÜLETETT

A Nadal–Verdasco meccs új rekordot hozott. A két spanyol 314 percen keresztül püfölte a labdát a Rod Laver Arénában, ami azt jelenti, hogy – ha csak három perccel –, de megdöntette az Australian Open leghosszabb mérkőzésének rekordját. A korábbi csúcsot 18 évvel ezelőtt sikerült felállítani, akkor Boris Beckernek 5 óra 11 percig tartott Omar Camporese legyőzése – ő később megnyerte a tornát.

A Grand Slamek történelmének leghosszabb meccsét egyébként két francia vívta: a 2004-es Roland Garros első fordulójában Fabrice Santoro 6 óra 33 perc alatt 6:4, 6:3, 6:7, 3:6, 16:14-re verte Arnaud Clementet.
Folyamatát tekintve a harmadik játszma az előző kettő ellentéte volt: miután Nadal nagy nehezen elvette Verdasco adogatását, csak úgy röpködtek a breakek, végül azonban, akárcsak az első szettben, rövidítés következett. Nadal ekkor már nem hibázott: 4–1-es előnye után nem volt kétséges, hogy övé lesz a játszma, és végül 7–2-re győzött is a tie-breakben.

A negyedik szettben ismét 5:4-ig meneteltek a játékosok. Ekkor már látszott, Verdasco ereje fogytán, ám ennek ellenére gyönyörű megoldásokat láthattak tőle a nézők – és Nadal sem maradt adós a látványos játékkal. 30–30-nál ismét felcsillant a remény Verdasco előtt, hogy megint szettet nyerjen, ám Nadal határozott két ponttal, bátran kezdeményezve fejezte be a gémet.

Ezt követően pedig, a meccsen immár harmadszor, jöhetett a rövidítés, amelyben Verdasco nagyszerű labdamenetet követően vezetést szerzett, majd két minibréket nyert, és mivel a saját adogatásait is hozta, már 5–0-ra vezetett. Teljesen új erőre kapott, és hat játszmalabdánál, 6–0-nál hibázott először. A szettért adogatva azonban nem remegett a keze, és egy ászt követően kiegyenlített.

Az ötödik játszma a korábbi forgatókönyv szerint zajlott, és egy-egy alkalommal mindketten közelálltak a másik adogatásának elvételéhez. Végül Nadal 5–4-es vezetése után ez a világelsőnek sikerült – három meccslabdájából a harmadikat váltotta valóra.

Helyesebb azonban úgy fogalmazni, hogy Verdasco ütötte ki magát a mérkőzésből, az utolsó pontot ugyanis a 14. kiemelt kettős hibája után jegyezhette fel a világelső. Ez pedig azt jelenti, hogy a világelső és a második helyen álló Roger Federer jutott a magyar idő szerint vasárnap délelőtt rendezendő fináléba. Nadal és Federer pályafutások során a hetedik Grand Slam-döntőjükre készülnek egymás ellen – és az első találkozásukra az Australian Openen.

AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, AUSTRALIAN OPEN, MELBOURNE (22 000 000 ausztrál dollár, kemény pálya)