A hír szerda reggel futótűzként terjedt – itthon.
A rövid pályás gyorskorcsolyázók között már jó ideje beszédtéma az, ami, úgy tűnik, szerdán immár hivatalossá is vált. Vagy legalábbis majdnem hivatalossá.
Azt tudjuk, hogy az Oroszországot érintő doppingbotrány miatt jó néhány olyan sportoló és szakember van, aki nem lehet ott Pjongcsangban, ahogyan az is hetekkel korábban eldőlt: nem orosz zászló alatt indulnak az orosz sportolók a téli játékokon.
A sportágat néhány napja szó szerint megrázta a hír, amely azt tudatta a világgal, hogy a hatszoros olimpiai bajnok, amúgy dél-koreai születésű, de már évek óta orosz színekben versenyző Viktor An az egyik eltiltott – a sportoló nyílt levélben tiltakozott kizárása ellen, és arra hivatkozott, hogy sohasem volt doppingvétsége. A hírek szerint ő fellebbezett is a döntés ellen, csakhogy Pjongcsangot illetően feleslegesen, hiszen mire az ügyét elbírálják, már nemhogy az olimpiának, de minden bizonnyal a szezonnak is a végére érünk…
Ekkor már sokan beszéltek arról is, elképzelhető, hogy az oroszokból álló férfiváltó nem indul Pjongcsangban – akárhányszor ilyen hír futott be, Bánhidi Ákos, a magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott edzője és menedzsere mindannyiszor hárított, mondván: „Amíg mindez nem válik hivatalossá, nincs értelme beszélnünk róla.”
Szerda reggel, miután az olimpia hivatalos honlapján mindössze három orosz férfi short trackes található a nevezettek között, s azon csapatok, amelyek kvótát szereztek a váltóversenyekre, öt versenyzőt nevezhettek, természetesen újra Bánhidi Ákoshoz fordultunk.
„Amíg nem hivatalos teljesen – mert hivatalos értesítést erről még nem kaptunk –, addig nem foglalkozunk a kérdéssel” – jött a mester válasza első körben.
S hogy miért faggattuk az edzőt, s miért is érint minket az orosz váltó távolmaradása?
Az olimpiákon nyolc csapat indulhat a férfiaknál és nyolc a nőknél, s a kvalifikációs világkupaversenyek után kialakuló világranglista alapján a kvóták kiosztását követően rögtön ki is alakul a két elődöntő összetétele, hiszen az első, a negyedik, az ötödik és nyolcadik helyezettek kerülnek egy futamba, a többiek a másikba. Nos, eddig mi az előbbi kategóriába tartoztunk, lévén a férfiváltónk a nyolcadik helyen zárt, az oroszok kiesésével viszont a mieink előrébb lépnek egy helyet, s így rögtön a második elődöntőbe kerülnek, vagyis Kanada, Hollandia és Kína helyett Dél-Koreával, az Egyesült Államokkal és Japánnak küzdenek a döntős helyekért, azaz az első két pozícióért. És bár a jég csúszik, ahogy mondani szokták, ebben a sportágban bármi és mindennek az ellenkezője is megtörténhet, ez a futam egy fokkal könnyebbnek ígérkezik.
A 9. helyen Kazahsztán végzett a kvalifikációs rangsorban, és az olimpia honlapján nevezett országnál öt férfi short trackes szerepel a rajtlistán, így eldőlni látszik a dolog, melyet csak megerősít, hogy a nemzetközi szövetség honlapja hírül adta szerdán: az oroszokból álló férfiváltó nem indul Pjongcsangban, így Kazahsztán stafétája lesz a nyolcadik résztvevő rövid pályás gyorskorcsolyában.
„Ha ez valóban igaz, újra kell gondolnunk a futamunkat. Mások lesznek az ellenfelek” – szólalt meg második felvetésünkre Bánhidi Ákos. Visszafogott nyilatkozata továbbra is annak volt köszönhető, hogy ennek kapcsán a csapat semmiféle értesítést nem kapott, sőt, szerda délutánig a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Országos Korcsolyázószövetség sem.
A magyar rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott szöuli mini-edzőtáborozása egyébként szerdán véget ért, a csapat csütörtökön átköltözik a pjongcsangi, úgynevezett jeges olimpiai faluba, és a jövő szombati első versenynapig a játékok színhelyén folytatja a felkészülést.