A sísportokban a 2004-2005-ös idénnyel megkezdődött az olimpiai kvalifikációs sorozat, amelyben a mieink közül talán a legnagyobb esélylyel egy hódeszkás, Lovász Laura rajtol. Az év nagy részét Ausztriában töltő versenyző már a 2003-2004-es szezonban olyan pontokat produkált, amelyek - kvalifikációs időszak esetén - elegendőek lettek volna ahhoz, hogy a 2006-os torinói téli olimpia indulói között tudhassa magát. Lovász az elmúlt idényben a maribori Világkupa-fordulón a 25. helyet szerezte meg, amely kiváló eredménynek számít egy "peremnemzetbéli" sportolótól.
De valójában kicsoda Lovász Laura? - kérdezhetik sokan, nem véletlenül. Nos, igazi csodabogár, hiszen a magyar deszkás olyan sportágban próbál betörni a profik közé, amelyet itthon hobbiszinten űznek, vagy a földrajzi adottságok miatt egy másik, extrémebb vállfaját (jump- és slide-viadalok) részesítik előnyben. Nem mellesleg Lovász olyan sportágat választott magának, amelyben a pénz nagyon is dominál, hiszen rengeteg pénzre lenne szüksége ahhoz, hogy az egész évet havon tölthesse el. "A pénz valóban nagy úr - mondja Lovász Laura. - A pontjaim alapján például mindegyik Világkupa-futamon indulhatnék, ám sajnos válogatnom kell, csak azokon a versenyeken tudok részt venni, amelyek autóval még elérhetőek a számomra. Azt már nem engedhetem meg magamnak, hogy a tengerentúli fordulókra vagy éppen Japánba utazzak el versenyezni. Már az nagy terheket ró a családomra, hogy az ausztriai felkészülésemhez előteremtsük a pénzt, és bár a szövetség, amiben tud, segít, szponzorokra lenne szükségem ahhoz, hogy a fejlődésem garantálva legyen." Lovász problémája, mondhatjuk, szokványos, hiszen más sportágakban is tapasztalhattuk már, hogy a szerényebb anyagi háttér miatt jelentős hátrányból "indul" egy egy versenyző. Persze, léteznek olyan szakemberek, akik nyitott szemmel járnak a pályákon, így fordulhatott elő, hogy Lovász Laurával foglalkozni kezdett az osztrákok egyik híres edzője, Rene Brunner.
Lovász Laura indulni akar a 2006-os téli olimpián – a legjobb magyar hódeszkás a három akadályból egyet már sikerrel vett, egy hete 130 pontot szerzett Olaszországban
"Rene rengeteget segített nekem az elmúlt évek során - folytatta a magyar deszkás. - Kétezer-három őszén sokat tréningeztünk együtt a pitztali gleccseren, ahol elsősorban a technikai munkára helyeztük a fő hangsúlyt. Sajnos ez a kapcsolat most egy időre megszakadt, mert Rene, aki korábban az osztrák férfiválogatott mellett dolgozott, aláírt a kanadai csapathoz, amelyben a boardercross válogatott munkáját irányítja. Így hát edző nélkül maradtam, de a lelkesedésem töretlen, most is azt mondom, hogy szeretném kivívni az olimpiai kvalifikációt." Persze a 22 éves Lovász Laura számára nem szokatlan, hogy magára van utalva, gyerekkora óta utazik versenyekre, és gyakorlatilag öt éve teljesen külön él a családjától. "Mostanában teljesen magamra vagyok utalva az edzésmunkában - mondta a sportoló. - Olykor egy finn lánnyal, aki szintén edző és háttércsapat nélkül járja a világot, öszszefogunk. Megnézzük egymás stílusát, technikáját és igyekszünk jó tanácsokat adni egymásnak. Egy-egy Világkupa-verseny előtt előfordult már, hogy a nagyobb csapatok trénerei beengedtek minket tréningezni az általuk előkészített, kitűzött edzőpályákra, ám tanácsokat nem adtak nekünk, ők is tisztában vannak vele, hogy mennyire fontos a kvalifikációs sorozat, minimális különbségeken múlik majd, hogy ki jut ki a torinói olimpiára."
Lovász Laura
Született: 1982. április 11., Budapest Edzôje: – Legjobb eredményei: vb-31. (Kreischberg, 2003); junior-vb-18. (Rovaniemi, 2002); Vk-25. (Maribor, 2004); Ek-3. (Krynica, 2002)
Nos, Laurának jó esélye van rá. A múlt hét végén ugyanis 130 pontot ért el egy olaszországi FIS-viadalon, vagyis egy akadályt már legyűrt, hiszen kétszer kell 120 vagy annál nagyobb pontot érő eredményt elérnie a szezon során. "Kétszer százhúsz pont vagy egy huszonötödik helyezés a világbajnokságról, illetve a Világkupáról… Ez a kritérium - magyarázta Lovász. - Januárban a whistleri világbajnokságon szerepelek, és nagyon bízom benne, úgy jövök majd haza a tengerentúlról, hogy nem kell tovább számolgatnom." ---- Míg idehaza a hóhiány miatt sorra elhalasztották a versenyeket, addig szinte egy pillanatra sem "pihentek meg" a Vk-sorozatok, minden sportágban pörögtek az események. Alpesi síben rendkívül izgalmasan alakult a "havas cirkusz", a nőknél a svéd Pärson és az osztrák Götschl vetélkedett az idény legjobbjának járó kristálygömbért, amelyet végül pályafutása során először az északi síző kapott meg. A férfiaknál négy versenyző, Hermann Maier, Eberharter, Raich és Miller az utolsó fordulókig szinte fej fej mellett haladt, ám az idény legjobbja címet - immáron negyedszer - a 2001-es motorbalesetét követően ismét csúcsformában szereplő osztrák Maier nyerte el. A szakági Világkupák pontversenye a férfiaknál ismét osztrák fölényt mutatott: műlesiklásban az osztrák Schönfelder, óriás-műlesiklásban az amerikai Miller, szuper-G-ben Maier, lesiklásban pedig az osztrák Eberharter diadalmaskodott. A nőknél a műlesikló és az óriás-műlesikló Vk-t Pärson, a szuper-óriásműlesikló- és lesiklóversenyt az osztrák Götschl nyerte meg. Sílövészetben a Poirée család zsebelte be a legjobbaknak járó elismeréseket, hiszen a férfiaknál a francia Raphael Poirée, a nőknél pedig norvég felesége, Liv Grete lett az idényelső. Hódeszkában a kanadai Anderson, a nőknél a francia Pomagalski állhatott fel a szezon végén a dobogó legfelső fokára. Sífutásban is bajnokokat avattak: a férfiaknál a német Sommerfeldt gyűjtötte össze a legtöbb pontot, a hölgyeknél pedig az olasz Paruzzi ülhetett fel a sportág trónjára, síakrobatikában pedig a kanadai Omischl és a norvég Traa lett az idény legeredményesebbje. Bár idehaza az északi bajnokságok elmaradtak, márciusban az ausztriai St. Lambrecht megrendezték a magyar alpesi bajnokságot, amelyen Berecz Anna és Barbai Áron műlesiklásban, Tuss Réka és Ács Tamás óriás-műlesiklásban nyert. ---- Negyedszer nyert az "elpusztíthatatlan"
Két évvel ezelőtt még az is kérdéses volt, hogy egyáltalán lábra tud-e állni. Aztán hamarosan léceket csatolt, és egy szezon leforgása alatt ismét a csúcsra küzdötte magát. Hogy kiről van szó? Természetesen Hermann Maierről, a flachauiak "elpusztíthatatlanjáról", aki 2001-es motorbalesete után megnyerte a 2003-2004-es Világkupa-sorozatot. Maier 1998, 2000 és 2001 után negyedszer emelhette a magasba az idény legjobb öszszetett versenyzőjének járó kristálygömböt, ami azért is számít hatalmas bravúrnak, mert az osztrákok legjobbja valóban majdnem a lábát veszítette a baleset során. "Ez a negyedik összetett győzelmem - mondta a 31 éves versenyző. - Ez csodálatos érzés, már csak azért is, mert úgy futottam neki ennek a szezonnak, hogy egyetlen célom lehet, végigversenyezni azt. Bevallom, ezzel a sikerrel saját magamat is megleptem." Az osztrákok sízsenije két lesiklást, három szuper-G-t nyert meg, és összességében kilencszer állhatott fel a dobogóra a szezon során, ami elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy az összetett címért folyó versenyben a dobogó alsóbb fokaira utasítsa két honfitársát, Stephan Eberhartert és Benjamin Raichot. Persze, nem volt annyira egyszerű ez a szezon, mint amilyen könynyeden ecseteltük Maier diadalát. Az utolsó felvonásig, azaz a sestriére-i Világkupa-döntőig ugyanis kérdéses volt a győztes kiléte, hiszen négy olyan síző is akadt a mezőnyben, akinek úgymond "állt a zászló". Végül a 2002-2003-as szezont megnyerő Stephan Eberharter mindössze 42 ponttal elmaradt ősi riválisától, Maiertől, aki újabb nagy lépést tett a halhatatlanság felé. ---- JANUÁR Sikeres pajzsmirigyműtéten esik át Zágrábban Janica Kostelic háromszoros olimpiai bajnok horvát alpesi síző. A 22 éves, kétszeres összetett Világkupa-győztes két napot tölt kórházban, ám nem kezdheti el a versenyzést, mert jobb térdében, amelyet 2003-ban négyszer kellett megoperálni, újabb porcleválást fedeznek fel az orvosok. Testvére, Ivica sem jár sok szerencsével, hiszen a schladmingi műlesikló Vk-n keresztszalag-sérülést szenved.
FEBRUÁR A 2002-es Salt Lake City-i olimpián doppingvétségen ért spanyol Johann Mühlegg, akit bukása után kizárt soraiból a spanyol szövetség, bejelenti, hogy büntetése után szeretne felkészülni és elindulni a 2006-os torinói téli olimpián.
MÁRCIUS Minden sportágban véget érnek a 2003-2004-es Világkupa-sorozatok, s kiosztják a legjobbaknak járó trófeákat (lásd. Ez történt az évben című keretesünket.)
ÁPRILIS A brit Alain Baxter Salt Lake City-i doppingbotránya után újabb eset rázza meg az alpesi sí Világkupa-sorozat világát. Ezúttal az osztrákok műlesikló Világkupa-győztese, Rainer Schönfelder akad fenn a rostán: a hírek szerint stimulálóval, etilefrinnel élt a versenyző. Schönfelder azt állítja, nem nyúlt tiltott szerekhez, "mindössze" hatalmas hibát követett el azzal, hogy megfázását orvosi kontroll nélkül próbálta meg kezelni.
SZEPTEMBER A kétszeres összetett Világkupa-győztes alpesi síző Stephan Eberharter a nyári pihenő után úgy dönt, hogy honfitársához, a lesikló-világbajnok Hannes Trinklhez hasonlóan befejezi sportpályafutását. A norvégok két világklasszisa, Kjetli Andre Aamodt és Lasse Kjus megerősíti azokat a híreszteléseket, amelyek szerint hosszú sérülés után októberben elindulnak a 2004-2005-ös Vk-sorozatban.
OKTÓBER Bode Miller és Anja Pärson győzelmével Söldenben megkezdődik a 2004-2005-ös alpesi sí Világkupa-sorozat, és fokozatosan minden téli sportágban megkezdődnek a Vk-küzdelmek. A Magyar Síszövetség tisztújító közgyűlésén Rudi Zoltánt, a Magyar Televízió elnökét választják meg vezetőnek.
NOVEMBER Hazánkba látogat Alberto Tomba, az olaszok háromszoros olimpiai bajnok alpesi síelője, aki a 2006-os torinói olimpia "nagyköveteként" érkezik Budapestre.
DECEMBER A Magyar Síszövetség megválasztja legjobbjait, alpesi síben Berecz Anna és Barbai Áron, sífutásban Zámbó Viktória és Tagscherer Zoltán, míg sílövészetben Gottschall Zsófia és Tagscherer Imre lesz az esztendő embere. Berecz Anna sajnálatos módon keresztszalag-szakadást szenved, így számára nehéz feladat lesz kivívni a kvalifikációt a torinói téli játékokra.