FA-kupa, 5. kör: Stevenage-Tottenham

2367391 23673912367391 2367391
Vágólapra másolva!
2012.02.19. 13:02
Az FA-kupa. A világ legjobb kupasorozata. Vita nincs. Nem azért mondom ezt, mert ebben a sorozatban a legeredményesebbek közé tartozunk, és nem is...

Az FA-kupa. A világ legjobb kupasorozata. Vita nincs. Nem azért mondom ezt, mert ebben a sorozatban a legeredményesebbek közé tartozunk, és nem is azért mert idén egész jó esélyünk van egy szép menetelésre. Hanem azért, mert egészen különleges varázsa tud lenni ennek a kupának - egyrészt ugye a világ legöregebb sorozata, másrészt a kilencedosztályig mindenki elindulhat benne, sőt néhány tizedosztályú csapat is benevezhet. Idén 763 klub versenyez a trófeáért, és kiemelés híján olyan szépségek is előfordulhatnak, hogy a harmadik fordulóban (amikor az igazán nagyok is bekapcsolódnak) egyaránt rendezhetnek manchesteri derby-t és Fleetwood-Wycombe rangadót is. Legendákból nagyon el van eresztve az FA-kupa, és a legcsodálatosabb történetek jelentős hányada a pöttöm csapatok óriásöléseihez köthető. Mai ellenfelünk, a Stevenage is letette a névjegyét ebben a műfajban.Az FA-kupa. A világ legjobb kupasorozata. Vita nincs. Nem azért mondom ezt, mert ebben a sorozatban a legeredményesebbek közé tartozunk, és nem is azért mert idén egész jó esélyünk van egy szép menetelésre. Hanem azért, mert egészen különleges varázsa tud lenni ennek a kupának - egyrészt ugye a világ legöregebb sorozata, másrészt a kilencedosztályig mindenki elindulhat benne, sőt néhány tizedosztályú csapat is benevezhet. Idén 763 klub versenyez a trófeáért, és kiemelés híján olyan szépségek is előfordulhatnak, hogy a harmadik fordulóban (amikor az igazán nagyok is bekapcsolódnak) egyaránt rendezhetnek manchesteri derby-t és Fleetwood-Wycombe rangadót is. Legendákból nagyon el van eresztve az FA-kupa, és a legcsodálatosabb történetek jelentős hányada a pöttöm csapatok óriásöléseihez köthető. Mai ellenfelünk, a Stevenage is letette a névjegyét ebben a műfajban.

STEVENAGE

De még mielőtt rátérnénk az FA-kupára ismerkedjünk meg egy kicsit közelebbről ezzel a hertfordshire-i gárdával. Kalandos életű csapat a "The Boro" becenévre hallgató együttes - első inkarnációjában 1894-ben alapították Stevenage Town-ként, de csak a hatvanas évekig létezett eredeti formájában, ekkor pénzügyi gondok miatt megszűnt, majd Stevenage Athletic néven született újjá. Ez a második próbálkozás rövid életű volt, hiszen krónikus pénzhiány következtében pár év múlva megintcsak le kellett húzni a rolót. A jelenlegi formájában legújabb újjáalapítása, 1976 óta létezik a klub - 2010-ig Stevenage Borough F.C. névre hallgattak, ez magyarázza az egyébként randomnak tűnő becenevet. Jelenleg a harmadosztály osztályozós helyén állnak - tehát előfordulhat, hogy jövőre a Championshipben vitézkednek majd mai ellenfeleink. És ez valami egészen hihetetlen teljesítmény lenne tekintve, hogy honnan indult ez a klub. Nézzük csak. (Kapaszkodjatok.)

GEJZÍR

1980/81-ben még a tizedosztály árnyékvilágában találjuk őket! Ebben az idényben bajnokok lettek és következett három év a kilencedik vonalban. Az újabb promóciót követő második szezonjukban a nyolcadosztályt is megnyerték. A hetedik vonal azonban ikaroszi magasságnak bizonyult még ekkor - 1988-ban estek egy szintet. A kilencvenes éveket azonban két egymás utáni feljutással és bajnoki címmel kezdték! Az 1990/91-es évadban 107 ponttal és 122-29-es gólkülönbséggel árazták be a huszonkét csapatos divíziót - de a hetedosztályban sem tököltek sokáig: az 1992/93-as szezonban, történetük során először a hatodosztály sporttelepeinek valószínűtlenül zöld gyepét csodálhatták a Stevenage amatőrjei. Nem szokhatták meg azonban ezt az osztályt sem, hiszen a második hatodikos szezonjukban már megint nyertek egy bajnokságot. Ez azt jelentette, hogy az évtizedet még a nyolcadik ligában kezdő csapat 1994-ben ötödosztályúnak tudhatta magát, és elérhető közelségbe került a Football League-tagság megszerzése!

KÁNAÁN

A Football League (a "Liga") az angol focipiramis négy legfelső osztályát foglalja magában - a Conference (ötödosztály) az idáig vezető út végső állomása. A Ligába azonban nem engednek be bárkit - minimális előírásoknak azért eleget kell tenni a sporttelepek méretét tekintve. A Stevenage már 1996-ban bebocsáttatást nyerhetett volna az ígéret földjére, mert második szezonjukban az ötödosztály minden egyes csapatát maguk mögé utasították. Azonban ekkor még csak kb. 3000 ember fért el a Broadway Hall-on - egészen a 2000-es évek elejéig kellett várni, hogy a szponzor után Lamex Stadium-ra keresztelt pálya lelátói megfeleljenek a negyedosztály előírásainak. 1996 után tizennégy évet kellett várni az újabb bajnoki címre, ám ekkor már nem volt akadálya annak, hogy történetében először a Liga tagjává váljon a Stevenage.

MENNYORSZÁG

A csodálatosnál is jobban sikerült a klub első Football League-szezonja - egy ponttal beslisszoltak az osztályozós helyekre, és ha már ott voltak fel is jutottak a harmadosztályba. Amint már említettem, jelenleg itt is a hatodik, osztályozót érő helyen tanyáznak - tehát nem lehetetlen az újabb hihetetlen feljutás. Kapásból nem tudok az övékhez hasonló sikertörténetet mondani a közelmúltból.

TOTTENHAM vs STEVENAGE

Még sosem találkozott egymással a két csapat - holott ha bajnokin nem is, de az FA-kupában megvolt erre a lehetőség. Sőt, tavaly óta a Ligakupában is összefuthatunk velük. A Stevenage óriásölő figyelme egyetlen csapatra irányult az évek alatt: a Newcastle United-re. Először még a kilencvenes évek végén kerültek nagyon közel ahhoz, hogy ötödosztályú csapatként kiejtsék az Alan Shearerrel rohamozó Toont - ekkor azonban "csak" egy hazai 1-1 jött össze, minekután az újrajátszást Shearer két góljával 2-1-re behúzta a PL-klub. A történethez hozzátartozik, hogy az első 'Castle-gólnál nem haladt át a labda a gólvonalon - így méltán érezhették a Stevenage-szurkolók igazságtalannak a helyzetet. Tavaly azonban megkapták a lehetőséget a bosszúra, és éltek is vele! 3-1-re kalapálták el Pardew fiait.

KÖZÖS PONT

Ha már Pardew szóba került - alighanem említettem valamelyik Newcastle-meccsről szóló posztban, hogy a Toon jelenlegi mestere megfordult még játékosként egy pár hétig kölcsönben a Spurs-nél is. Egészen pontosan az 1995-ös Intertotó-kupában lépett pályára négy alkalommal - ezeken a meccseken pedig a Stevenage jelenlegi kapusa, a most 36 éves Chris Day védte a hálónkat!!! Kicsi a világ. Amikor az 1. FC Köln ellen léptek pályára mindketten beírták a nevüket a Spurs történelmébe - ekkor szenvedtük el a Klub történetének legnagyobb arányú vereségét: 8-0-ra égtünk. Persze borítékolható volt a szívás, hiszen amíg a több világbajnokot és világbajnoki résztvevőt fevonultató kölniek legjobb felállásukban szerepeltek, addig a Spurs alsóbb osztályú csapatokból e célra kölcsönvett játékosok és ifik alkotta bulicsapattal állt ki. A gólszerzők között olyan neveket találunk mint Labbadia, Polster és Munteanu - de a kapujukat is ismerős legény, bizonyos Bodo Ilgner védte. (Ekkor egyébként az UEFA bepipult, és a Wimbledonnal együtt bennünket is eltiltottak egy évre az európai kupaszerepléstől a komolytalan csapat-szelekció miatt.)

CSAPATHÍREK

Nehéz megmondani, hogy milyen kezdőt állít össze mára Harry. Kétlem, hogy lebecsülnénk a Stevenage-et - különösen a tavalyi Newcastle elleni győzelem intheti óvatosságra a mieinket. Van der Vaart még mindig sérült, még az sem biztos, hogy a North London Derby-re rendbejön... Gallas szintén sérült, Kaboul viszont már elkezdett edzeni. (Huddlestone újabb műtéten esett át, és már biztos, hogy a szezonban nem lép pályára.) A védelemben szerintem a Nelsen-Dawson kettős kezdhet (ha már a 'Castle elleni bajnokin együtt fejezték be a meccset), mellettük Rose és Walker, mögöttük Cudicini. A középpálya képlékeny, de Kranjcar és Livermore játékát sanszosnak érzem, de az sem lepne meg, ha Jake helyén Sandro-t láthatnánk, míg a jobb oldalon Lennon kezdhet. Azza legutóbb csak a padról szállt be, de ennek az oka alighanem az volt, hogy Redknapp nem akart kockáztatni a gyógyulása után. A fennmaradó helyen Modric vagy Bale játszhat (esetleg az Újvilágból visszatért Dawkins sokkolhat még a középpályán). Legelöl kissé egyszerűbb a képlet - Defoe és Saha adja magát, nehogy Adebayor lesérüljön. Tehát valami ilyesmit várok:

Cudicini

Walker - Dawson - Nelsen - Rose

Lennon - Kranjcar - Livermore/Sandro - Modric/Bale/Dawkins

Defoe - Saha.

Ezzel a kezdővel szerintem kényelmesen ki lehet harcolni a továbbjutást. Persze ha jobban belegondolunk nincs olyan nagy különbség a Stevenage és a Watford játékereje között - utóbbi a másodosztályban küzd a kiesés ellen, míg előbbi a harmadosztály osztályozós helyeiért hajt. A Vicarage Road-on kifejezetten erős csapattal kezdtünk, és mégis csak van der Vaart szerencsés távoli góljának és a Darazsak pontatlan támadóinak köszönhettük a továbbjutást. Mindazonáltal konszenzusos vélemény, hogy aznap atomszarul fociztunk, tehát bízhatunk abban, hogy egyszeri hullámvölgy volt az a meccs. Azóta iskoláztunk a Toon ellen, és olybá tűnik, hogy visszatért a magabiztosság és könnyed kreativitás a csapat játékába.

HASRAÜTÉS

Illene két góllal nyerni - habár a Stevenage még nem kapott gólt az idei FA-kupában. Négy ellenfelet intéztek el és mindig tartották a clean sheet-et. Ilyen messzire még sosem jutottak a kupában, tehát már ebben is történelmet írtak az első harmadosztályú szezonjukban. Cudicini kapuját sem vették még be idén a sorozatban - de szerintem most mindkét oldalon zörög majd a háló. Saha, Defoe és Nelsen góljaival nyerünk 3-1-re.

A meccset a SportKlub adja, ami nekem nem segít, de alighanem az interneten lehet majd találni stream-eket a bejáratott helyeken. Jó keresést és még jobb szurkolást! Tovább kell jutni! Irány a negyeddöntő!

COME ON YOU SPUUUUUUUUUUURRRRRRRRSSSSSSSSSSS!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik