Az biztos, hogy a holtszezonban is pezsgett az átigazolási piac, s az is, hogy a Real Madrid és a Barcelona sem tétlenkedett, amikor a bevásárlásokról volt szó. Bár mint tudjuk, augusztus 31-ig még bármi előfordulhat az átigazolási piacon, azért a jelenlegi keretek nagyjából már körvonalazzák a következő szezon erőviszonyait.
Mi a helyzet a bajnokkal?
Augusztus 23., szombat |
19.00: Málaga–Athletic Bilbao |
21.00: Sevilla–Valencia |
21.00: Granada–Deportivo La Coruna |
23.00: Almería–Espanyol |
Augusztus 24., vasárnap |
19.00: Eibar–Real Sociedad |
21.00: FC Barcelona–Elche |
21.00: Celta Vigo–Getafe |
23.00: Levante–Villarreal |
Augusztus 25., hétfő |
20.00: Real Madrid–Córdoba |
22.00: Rayo Vallecano–Atlético Madrid |
Fogós a kérdés, hogy mi lesz a bajnokkal. Az Atlético Madrid korántsem költött annyit, mint a Barcelona vagy a Real Madrid, de néhány nagy hal azért fennakadt a Diego Simeone irányította gárda hálójában.
Itt van például a legdrágább ember, Antoine Griezmann, aki a Real Sociedadból érkezett, és az előző szezonban igen jól játszott a ligában, amit 16 gólja is bizonyít. Alig harmincmilliót kóstált a francia fiú. Hogy megéri-e az árát, az még kérdéses, San Sebastiánban azonban jól jött az érte kapott pénz, ez nem vitás.
Diego Costa távozott, és vele a rengeteg gól, hoztak hát helyére egy igazi tankot Münchenből, Mario Mandzukicot 22 millióért. Mondjuk abból a 38 millióból, amit Costáért kaptak, lehetett is vásárolni.
A Szuperkupáért vívott párharcban a Real Madrid ellen úgy tűnt, jó vételt csináltak Mandzukiccsal (a második találkozón ő szerezte az Atléti győztes gólját), és egyértelműen helye lesz a csatársorban. Ahogy az új szerzemények közül nagy erősítés lehet Guilherme Siqueira is, aki a Granadától érkezett nem kevés pénzért, és igen jól mozgott a védelemben a brazil.
Távozott az alapemberek közül Filipe Luís, David Villa, Diego és Adrián is – hogy csak a legfontosabbakat említsük –, valamint az eddig kölcsönben Madridban játszó Courtoisis. A liga egyik legjobb kapusának távozását minden bizonnyal megérzi a csapat, bár a Getaféból érkezett Moyá egyáltalán nem tűnik rossz vételnek, mint ahogy nyilván nem a kispadra vették drága pénzen a Benficától Jan Oblak kapust sem. A versenyhelyzet garantált.
Mindezek ellenére a masszív Atlético legnagyobb erősítése mindenképpen Diego Simeone vezetőedző, aki nagy taktikus és remekül tud motiválni.
„Szerintem Raúl Jiménez érkezésével sikerült kialakítani azt a keretet, amelyet szerettem volna. Pontosan azon a poszton játszik, ahol szükségünk van jó játékosra. Úgy vélem, Griezmannal, Raúl Garcíával, Mandzukiccsal és Jiménezzel meglesz a kellő támadóerőnk” – magyarázta a vezetőedző.
„Igaz, hogy jó futballisták távoztak tőlünk, ezért új csapatot kell építeni, és sok mindent újra kell kezdeni. De mindezt csak nyugodtan érdemes tenni. A csapatom erőssége az a szerkezet, ahogy felépül, és ennek a gerincét Mario, Gabi, Tiago, Koke és Raúl adja.”
Mindebből már látszik, hogy nem lesz könnyű megismételni a tavalyi teljesítményt, és bizony meglepetés lenne, ha idén is az Atlético játékosainak a nyakába akasztanák az aranyat, főleg, hogy hivatalosan maga Simeone is a harmadik hely megszerzését tűzte ki célul. Egy nagy skalpot azonban máris begyűjtöttek, mert a Szuperkupáért nem kaptak ki a Real Madrid vendégeként (1–1), otthon pedig nyertek. Ezzel jelezte az Atléti, hogy igenis számolni kell vele.
A 2013–2014-ES SZEZON ÖSSZEFOGLALÓJA ÉS TABELLÁJA
Aranyra fáj a Real és a Barca foga…
KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!
Az előző szezon méretes pofonnal ért fel a Real Madrid és a Barcelona híveinek, hiszen bár mindkét csapatnak megvolt az esélye a végső győzelemre, egészen váratlanul elbuktak a végén. Nem mintha rossz lenne egy érem a világ egyik legerősebb bajnokságában, de a szurkolók másra vágytak. Az idén viszont emelték a tétet a fővárosban és Katalóniában is.
A tavalyi ezüstérmes Barcelona új edzővel vág neki a szezonnak. Tata Martino nem tudta beváltani a katalán reményeket, és bár az utolsó fordulóban még megszerezhette volna a bajnoki címet, ez nem sikerült neki, mint ahogy valahogy az egész szezonban nem találta a helyét Barcelonában. Távozott is. Helyére Luis Enriquét szerződtette a vezetőség. Óriási kérdés, hogy ez a húzás mennyire válik be.
Első ránézésre Luis Enrique nem tűnik túl nagy fogásnak. Eddigi állomáshelyein nem tudott igazán nagyot dobni, emlékezetes volt például, ahogy leszerepelt a Romával (a 7. helytől senki nem ájult el). Mivel azonban házon belül kerestek megoldást, jó ötletnek tűnik. Az előző szezonban jól szerepelt az egyik kiesőjelöltnek vélt Celtával, most pedig egy minőségi kerettel sikeres is lehet.
Már ha sikerül neki összekovácsolnia az új keretet, és megtalálja a helyét a régi sztárok mellett az új fiúknak is. A 81 milliós Luis Suárez kálváriáját most mellőznénk. A harapdáló uruguayi elvileg október végéig nem léphet pályára, de addig még sok minden változhat.
Jók a kapusok. Jelenleg még nem lehet megmondani, hogy Ter Stegen, Bravo vagy Jordi Masip lesz a kezdő, Enrique is titkolózik, de a kapuban aligha lesz gondja a Barcának.
A védelmet két új ember hivatott megerősíteni, a Valenciából Jérémy Mathieu, valamint az Arsenalból Thomas Vermaelen. Jó esély van rá, hogy velük rendbe lehet tenni a megtépázott hírnevet. A középpályán a robotoló Rakitic segíthet a labdaszerzésben, a csatársor pedig még mindig félelmetes Neymarral, Messivel és majd Suárezszel. Valószínűleg nem fog hiányozni Alexis, akivel jó néhány gól távozott ugyan, de alighanem pótolható lesz.
Úgy tűnik tehát, hogy jól sikerültek a Barca erősítései, és a katalán csapat nagy reményekkel indulhat harcba a bajnoki trófeáért.
A Real Madridnálaz edzővel, Carlo Ancelottival elégedettek voltak, folytathatja munkáját az olasz. És micsoda játékosok kerültek a keze alá! Kétségtelen, hogy a bajnokságban csak harmadik lett a csapat, de megnyerte a Bajnokok Ligáját, ami 12 év „gyötrelmének” vetett véget nemzetközi szinten.
Ezek után természetesen nagy terveket kezdtek szövögetni a klub vezetőségében, Florentino Pérez elnök pedig nekilátott az erősítésnek. A feneketlennek tűnő madridi pénzeszsák megint kinyílt, és szép kis aranyrögök kerültek a Santiago Bernabéuba…
Például Toni Kroos, a világbajnok német csapat nagy erőssége, akit sokan már most az egész Liga legjobb fogásának tartanak, pedig azért még bizonyítania kell. Mindenesetre az érte a Bayernnek fizetett 30 millió euró még alaposan megtérülhet.
Más kávéházJames Rodríguez. A kolumbiai gólvadász alig 80 milliócskát ért a királyi klubnak, de a vb-n láthattuk, hogy megéri az árát a remek „Hámesz”, akivel nagyon megerősödött a már eddig sem karcsú támadó szekció.
A vb újabb felfedezettje, Keylor Navas kapus pedig alighanem Iker Casillas helyét fogja átvenni a kapuban. Casillas persze egy intézmény Madridban, óvatosan is bánnak vele, de egy Navast vétek lenne a kispadon jegelni, és ezt mindenki jól tudja.
Amint azt is, hogy mennyire jó játékos Di María és Khedira, mégis azt duruzsolják a jól értesültek, hogy távozni fognak Madridból, méghozzá még szeptember előtt. A hírek alapján ez bizony könnyen lehet. Állítólag ők maguk sem akarnak maradni. Sok a dudás ebben a madridi csárdában…
Az előző szezonban a védelmet érte a legtöbb kritika, méghozzá jogosan. Sergio Ramos és Pepe Ancelottinál szinte kirobbanthatatlan, de a többi poszton harc van a csapatba kerülésért.
A középpályán hemzsegnek az ászok arra a három kiadó helyre… Kroos, James, Khedira, Xabi Alonso, Illarramendi, Modric, Isco, Di María. Innen még menni fognak, az biztos.
A csatársor pedig szállítani fogja a gólokat Cé Ronaldo, Benzema, Bale és Jesé erre garancia. A Blancók hívei pedig megalapozottan reménykedhetnek abban, hogy ebben a szezonban is Madridban marad a bajnoki cím, de már nem az Atléticónál.
Az azért már látszik, hogy a sztárparádé önmagában nem garancia a sikerre, és hogy a keményen védekező gárdák ellen nem lesz könnyű a játék. Ezt bizonyította a spanyol Szuperkupáért vívott párharc is az Atlético ellen, amelyben alulmaradt a Real.
Az üldözőboly
Az új szezon előtt Spanyolországban általában úgy vélekednek, hogy az első háromba az említetteken kívül más csapat nem férhet be, de közvetlenül az élbolyban fog szerepelni a Bilbao, amely meglehetősen masszív csapat benyomását kelti, ahogy arról a Napoli is megbizonyosodhatott a BL-selejtezőn. Igaz, egyik legjobbja, Ander Herrera nélkül, aki már az MU-ban játszik, de a bilbaóiak így is veszélyes ellenfelei lehetnek a legjobbaknak is, főleg hazai pályán.Aztán ott van a Valencia, amely kiválóan erősített, ezért a szurkolók véleménye szerint befuthat a negyedik helyre. Akárcsak az Európa-liga tavalyi győztese, a Sevilla FC. Igaz, eladta Rakiticot és Morenót, de jött két kiváló játékos, Denís Suárez és Iago Aspas, valamint a barcás Deulofeu, akitől nagyon sokat várnak.
A többi csapat a középmezőnyben fog tömörülni vagy éppen a kiesés elkerüléséért vívja ádáz harcát a nagyok árnyékában.
Mely csapatok eshetnek ki?
Ahogy azt már megszokhattuk az utóbbi időben, igen éles a harc a spanyol bajnokságban a kiesés elkerüléséért. Nem túlzás kijelenteni, hogy a csapatok fele veszélyben van, bármelyik kieshet. Ugyanakkor egyértelmű, hogy a spanyolok szerint a felkerült csapatok közül kell keresni a három kieső többségét. A legtöbben úgy vélik, hogy az újonc Eibar, valamint a hihetetlen körülmények között feljutó Córdoba búcsúzik majd az élvonaltól. Egyik sem lenne meglepetés, de ne feledjük el, hogy a feljutás első évében gyakran előfordul, hogy szárnyalnak az újoncok… Ugyanakkor a harmadik kiesőre már több „jelentkező” is akad. Veszélyben lehet az Almería, az Elche, a Granada, a meggyöngült Getafe, de még akár a Deportivo La Coruna is. Egyáltalán nem lenne csoda, ha az utolsó forduló döntene ebben a kérdésben
FRISS HÍREK A SPANYOL ÁTIGAZOLÁSI PIACRÓL • ÁTIGAZOLÁSI KÖRKÉP
Kié lesz a Pichichi-trófea?
Az előző szezon góllövőlistájának első hét helyezettjéből öt a következő idényben is a spanyol bajnokságban rémísztgeti a kapusokat. A gólkirály, Cristiano Ronaldo idén is elérheti a tavalyi 31 gólt, bár sokak szerint aggasztó, hogy a portugál klasszis régebb óta különféle sérülésekkel küszködik, és a világbajnokság sem tett jót az állapotának. Ha egészséges marad, idén is gólkirály lehet. Tavaly Lionel Messi volt a második 28 találattal, nem lenne meglepő, ha ebben a szezonban is ott lenne a topon. Az Atléticótól Angliába távozott Diego Costa és vele 27 gól, amelyet nehéz lesz pótolni. Talán a tavalyi lista 7. helyezettje, Griezmannsegít, csak 11 gólt kellene hozzátennie a legutóbbi 16-hoz.
Barcelonából hiányzik majd a házi góllövőlista második helyezettje, Alexis Sánchez, de a helyette érkezett Luis Suárez is képes lehet a 19 gólt elérni. De amúgy is nyüzsögnek a gólvágók a spanyol ligában: Neymar, Bale, Benzema, James Rodríguez…
Csoda lenne, ha nem a „három nagy” valamelyikének a keretéből kerülne ki a gólkirály. Erre azért ne fogadjon senki…
A bajnokság hatása a spanyol válogatottra
A brazíliai világbajnokságon alaposan elhasalt a spanyol labdarúgó-válogatott. Bár sokan megkongatták a vészharangot, keresték-kutatták az okokat, de valahogy mégsem történt földindulás.
Xavi mindenesetre visszavonult, bár Del Bosque azt mondta róla, hogy fontosabb volt a csapatnak, mint a szövetségi kapitány, és reméli, hogy megváltoztatja még a döntését.
Del Bosque maradt a helyén, és most már csak arra kell figyelnie, hogy megtalálja azokat az embereket, akik a jövőben a spanyol válogatott meghatározó emberei lehetnek. Egyelőre nem kell sietnie, de már ott volt a kupameccseken, és szorgosan figyelte a bilbaói Iturraspét, De Marcost és Muniaint. Nyilván nem véletlenül. Aztán ott van még Koke vagy Isco szem előtt, Herrera már Angliában vitézkedik. A csatársorba illő játékosokból viszont keveset láthat hazai földön, mert a légiósok egyelőre jobbak, a spanyol csatárok többsége pedig külföldön játszik. Jesé aligha fog sok szerepet kapni, Morata már a Juventusé, viszont Deulofeu talán végre több játéklehetőséghez jut azzal, hogy immár a Sevillát erősíti.
Az biztos, hogy ha a spanyol válogatott a legjobbak közé akar tartozni, akkor a legjobbjainak meghatározó szerepet kell betöltenie a bajnokságban. A tendencia egyelőre ezzel ellentétes, de talán már az őszi idényben választ kapunk arra, hogy meglesz-e az új Xavi vagy David Villa.
Gazdasági kérdések
A gazdasági helyzet kulcskérdés a spanyol labdarúgásban. Az utóbbi időszak felelőtlen gazdálkodása miatt sok klub csődközeli helyzetbe került, és rengeteg adósságot halmozott fel. Ennek az egyik oka az ellenőrizhetetlen – gyakran önkormányzati – pénzek felhasználása volt, a másik, hogy az FC Barcelona és a Real Madrid költségvetésével nem lehet versenyezni, ez a két nagy pedig nagyon felverte az árakat. A többi klub sokat panaszkodott és ma is panaszkodik a tévés jogdíjak igazságtalan, csak a két nagynak kedvező eloszlása miatt, és ezen a téren még mindig nincs kellő előrelépés.
A spanyol profi liga elnöke, Javier Tebas nemrég büszkén jelentette ki, hogy javult a klubok anyagi helyzete, ami annak volt köszönhető, hogy a liga megbeszélte a klubokkal, mennyit költhetnek, mennyit fektethetnek játékosvásárlásokban, segítettek az adósságok visszafizetésének megoldásában, és szigorú ellenőrzést vezettek be. Vagyis, amelyik klub nem teszi meg a szükséges intézkedéseket, az nem kap indulási engedélyt.
A liga meglátása szerint a süllyesztőbe került Murcia és Zaragoza után a legnagyobb veszélyben a bajnok, az Atlético Madrid van. Ezért nyomatékosan figyelmeztette a madridi klubot, hogy figyeljen oda a gazdálkodására. A profi klubok közül súlyos gondjai vannak és lehetnek az Osasunának és a Getafénak is.
„A liga másfél éve nagyon szorgosan munkálkodik azon, hogy ellenőrizze a klubok gazdálkodását, és hogy a csapatok konszolidálják az adósságukat. Szerintem három idényen belül megnyugtatóan fog rendeződni a kérdés, és kétezer-húszra teljesen magunk mögött hagyhatjuk ezt a gondot” – magyarázta Tebas.
Vezetőedző | Stadion | Férőhely | Mezgyártó | |
Almería | Francisco Javier Rodríguez (spanyol) | Mediterráneo | 21 350 | Nike |
Athletic Bilbao | Ernesto Valverde (spanyol) | San Mamés | 36 651 | Nike |
Atlético Madrid | Diego Simeone (argentin) | Vicente Calderón | 54 851 | Nike |
Barcelona | Luis Enrique (spanyol) | Camp Nou | 99 787 | Nike |
Celta Vigo | Eduardo Berizzo (argentin) | Balaídos | 31 800 | Adidas |
Córdoba | Albert Ferrer (spanyol) | Nuevo Arcángel | 25 100 | Acerbis |
Deportivo | Víctor Fernández (spanyol) | Riazor | 34 600 | Lotto |
Eibar | Gaizka Garitano (spanyol) | Ipurúa | 5 250 | Hummel |
Elche | Fran Escribá (spanyol) | Martínez Valero | 36 017 | Kelme |
Espanyol | Sergio González (spanyol) | Cornella-El Prat | 40 423 | Puma |
Getafe | Cosmin Contra (román) | Coliseum Alfonso Pérez | 17 700 | Joma |
Granada | Joaquín Caparrós (spanyol) | Nuevo Los Cármenes | 23 156 | Joma |
Levante | José Luis Mendilibar (spanyol) | Ciudad de Valencia | 25 534 | Nike |
Málaga | Javi Gracia (spanyol) | La Rosaleda | 30 377 | Nike |
Rayo Vallecano | Paco Jémez (spanyol) | Estadio de Vallecas | 14 708 | Errea |
Real Madrid | Carlo Ancelotti (olasz) | Santiago Bernabéu | 85 454 | Adidas |
Real Sociedad | Jagoba Arrasate (spanyol) | Anoeta | 32 076 | Adidas |
Sevilla | Unai Emery (spanyol) | Ramón Sánchez Pizjuán | 48 649 | Warrior |
Valencia | Nuno Espírito Santo (portugál) | Mestalla | 55 000 | Adidas |
Villarreal | Marcelino García Toral (spanyol) | El Madrigal | 24 500 | Xtep |