A tavalyi, riói olimpia szervezőbizottságának elnöke, a COB-ot 22 éve vezető Nuzman szerdán, a börtönből küldte el lemondó levelét, a Brazil Olimpiai Bizottság pedig azonnal Wanderleyt léptette elő a helyére. Utóbbi úgy fogalmazott: Nuzman lemondása „megkönnyebbülés”, mert így felgyorsulhat a problémák megoldásának folyamata.
A 75 éves jogászt múlt csütörtökön tartóztatta le a brazil rendőrség, mert a gyanú szerint az ő segítségével kétmillió dollárnyi kenőpénzt utaltak elsősorban afrikai NOB-tagoknak a 2016-os ötkarikás helyszínről döntő 2009-es voksolás előtt.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság pénteken a szervezetben betöltött minden tisztségéből felfüggesztette Nuzmant, aki a NOB tiszteletbeli tagja volt, illetve a 2020-as tokiói játékok előkészületeit felügyelő bizottságban tevékenykedett. A NOB előzetesen felfüggesztette a COB-ot is, és beszüntette az átutalásokat a brazil szervezetnek, ugyanakkor hangsúlyozta, a szankciók nem érintik az ország sportolóit, akik így részt vehetnek a jövő februári pjongcsangi téli olimpián.
Bő egy hónapja a brazil rendőrség 11 helyszínen tartott házkutatást, ezt követték a csütörtöki letartóztatások, amelyek során Nuzman mellett Leonardo Grynert, a riói szervezőbizottság marketingvezetőjét is őrizetbe vették.
Egy korábbi televíziós riport szerint a NOB 2009-es, koppenhágai helyszínválasztó kongresszusa előtt három nappal egy brazil üzletember, Arthur Cesar de Menezes Soares Filho 1.5 millió dollárt utalt át Papa Massata Diack - a volt NOB-tag, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) akkori elnöke, Lamine Diack fia – egyik cégéhez.
A riói olimpia szervezői tavaly márciusban, az ötkarikás játékok előtt tagadták, hogy szavazatvásárlással nyerték el a rendezési jogot Chicagóval, Madriddal és Tokióval szemben.
Brazil sajtóinformációk szerint Nuzman, aki ugyancsak tagadja az ellene felhozott vádakat, egy svájci bankban 16 kilogramm aranyat helyezett el.