A Lazio nyerte az Örök Város örökrangadóját

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2021.01.15. 20:40
Nagy csatában… (Fotó: AFP)
A Lazio 3–0-ra nyert a Roma ellen a Stadio Olimpicóban a Serie A 18. fordulójának nyitó mérkőzésén. Még soha nem rendezték meg az Örök Város derbijét pénteken.

OLASZ SERIE A
18. FORDULÓ
Lazio–Roma 3–0 (2–0)

Róma,
Olimpiai Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Orsato
Lazio: Reina – Luiz Felipe (Patric, 69.), Acerbi, Radu (Hoedt, 83.) – Lazzari, Luis Alberto, Leiva (Escalante, 65.), Sz. Milinkovics-Szavics, Marusics – Immobile (Muriqi, 83.), Caicedo (Akpa Akpro, 65.). Vezetőedző: Simone Inzaghi
Roma: Pau López – G. Mancini (Bruno Peres, 71.), Smalling, Ibanez – Karsdorp, Veretout (Pedro, a szünetben), Villar (Cristante, 60.), Spinazzola (Mayoral, 71.) – Lor. Pellegrini, Mhitarjan – Dzeko. Vezetőedző: Paulo Fonseca
Gólszerző: Immobile (14.), Luis Alberto (23., 67.)

Az első pénteki, és sajnos zárt kapus Derby della Capitale előtt Ciro Immobile és Edin Dzeko kapta a legtöbb figyelmet, ami nem is csoda, hiszen 2016 nyara óta ők a Serie A legjobb góllövői: előbbi 114, utóbbi 77 találatnál járt.

A derbi előtt, ugyanis Dzeko kihagyott ziccere után Ciro Immobile azonnal büntetett, a komplett Roma-védelem asszisztálásával, nem sokra rá ismét nem álltak a helyzet magaslatán Roger Ibanezék, eztLuis Alberto használta ki egy okos lövéssel, amely a jobb alsó sarokban kötött ki. Pepe Reina majdnem visszaadott egy potya gólt, de csak majdnem ejtett a jobb alsó sarokba egy kósza ívelést, Dzeko fejese után azonban Henrih Mhitarjan már hatalmas ziccert rontott el.

Igaz, nem játszanak már olyan spílerek és legendák az AS Romában és a Lazióban, mint néhány évvel ezelőtt, amikor például 5–1-re nyertek a „farkasok” városi riválisuk ellen, amikor a Francesco Antonioli – Cafú, Walter Samuel, Christian Panucci, Jonathan Zebina, Vincent Candela – Émerson (Marcos Assuncao, 83), Lima, Francesco Totti – Vincenzo Montella (Antonio Cassano, 74.), Marco Delvecchio (Damiano Tommasi, 60.) féle gárda diadalmaskodott az Angelo Peruzzi – Szinisa Mihajlovics, Alessandro Nesta (Guerino Gottardi, a szünetben), Fernando Couto – Giuseppe Pancaro, Dino Baggio (Karel Poborsky, a szünetben), Giuliano Giannichedda, Dejan Sztankovics, Stefano Fiore – Hernán Crespo, Simone Inzaghi (Fabio Liverani, 74.) tizennégy ellen, miközben olyan játékosok hiányoztak arról a bajnokiról, mint Aldair, Diego Fuser, Gabriel Batistuta, illetve Jaap Stam, Iván de la Pena, Gaizka Mendieta, Diego Simeone és Claudio López; de jó iramú, élvezetes mérkőzést produkáltak az utódok is.

Értelemszerűen nem szűkölködtünk gyilkos belemenésekben, kocsmai stílusú párbeszédekben és idegi alapú reklamálásokban, szerencsére az Örök Város derbije nézők nélkül is az, ami.

A második félidő elején Immobile és Felipe Caicedo is elpuskázott egy-egy helyzetet, megremegett az ötös előtt Szergej Milinkovics-Szavics lába is, nem úgy Luis Albertóé, aki ezúttal a tizenhatos elől talált a kapuba, és ezzel el is dőlt ez a bajnoki már a 67. percre.

Dzeko kétszer is szépíthetett volna a hajrában, de lábbal, majd fejjel sem célzott pontosan, majd Pedro fejelt közelről egykori válogatottbeli csapattársa, Pepe Reina kezébe. Ez nem a Roma napja volt…

A szurkolók természetesen felsorakoztak a stadion körül, még jóval a mérkőzés előtt, örömükben vagy bánatukban még énekelgettek, füstölögtek picit a lefújást követően is.

20. Crotone17231217–40–23 9

A Lazio ennél nagyobb különbséggel még soha nem nyert a Roma ellen!

90+6. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

Nagyon örülnek már a hazai cserejátékosok, egymás mellett állnak egy sorban és énekelgetnek.

Egyébként Luis Alberto is volt barcás. Előtte Roberto Mancini tudott laziósként duplázni bajnokin a Roma ellen, 1998-ban.

90+1. perc Acerbi mellől Pellegrini ívelését hatról Reina kezébe fejeli Pedro! Volt barcások egymás között, de ők ott soha nem játszottak együtt, csak a válogatottban.

Hat perc a ráadás.

90. perc Henrih Mhitarjan kap sárga lapot a cselezgető Lazzari fellökéséért.

88. perc Peres beadása Reináé.

85. perc Ez sincs bent, Karsdorp jobb oldali beadását követően Dzeko ballal éles szögből, két méterről kapura lő, de véd a bevetődő Reina. Aki elnézi Pellegrini kornerét, de Dzeko tízről a léc fölé fejeli a labdát.

83. perc Most, amikor Immobile is lemegy, Vedat Muriqi váltja a csapatkapitányt.

80. perc Wesley Hoedt váltja majd.

77. perc Radu lesérül egy passz közben, ápolás, csere lesz.

71. perc Pedro kap sárga lapot belemenésért. Marusics volt az áldozat, a balon.

71. perc Mancini és Spinazzola le a másik oldalon, Borya Mayoral és Bruno Peres be. Két védő le, ék és védő be.

69. perc Luiz Felipe le, Patric be. Védőcsere.

Nem is olyan Akpro változást hozott a csere.

67. PERC ELDŐLT? LUIS ALBERTO a bal alsóba talál jobbal, középről, 23 méterről, Akpro jobbról érkező passza után. 3–0!

66. perc Caicedo és Leiva le, Jean-Daniel Akpra Akpro és Gonzalo Escalante be.

63. perc Lucas Leiva kap sárga lapot Pedro buktatásáért.

63. perc López kikapja vetődve a bal alsó elől Immobile ballábas, 10 méteres lövését.

62. perc Luiz Felipe is kap egy sárga lapot, ellökte Dzekót, előtte Immobile passzát Caicedo jobbal feladja hat méterről Lópeznek!

61. perc Chris Smalling kap sárga lapot Szavics megrúgásáért.

60. perc Bryan Cristante be, Villar le.

58. perc Immobile passzát jobbal hétről kapura nyesi jobbal Szavics, de véd a balra elmozduló López. ZICCER!

57. perc Derült égből kapura lövés, de fogja a jobbra legördülő López a 16-os előtti, jobblábas Immobile-próbálkozást.

52. perc Immobile feldönti véletlenül Lazzarit, ápolás.

50. perc Pellegrini picit lök Leiván, akinek ettől kimegy a jobb válla, érdekes, ápolás. Mintha a csuklyás izma rándult volna meg.

49. perc Ibánez nem figyel, Lazzari már az ötös jobb sarka előtt, amikor közbelép Mancini. Előtte Caicedo bedobott egy műesést az ötös másik sarka és Smalling előtt, de nem nyert. Ibánez ellenben ellökte picit Lazarrit, de ő megúszta.

Másodjára, mert elsőre elrontotta a Lazio.

46. PERC FOLYTATUK!

46. perc Pedro be, Veretout le.

A legnagyobb balhé. 2004. március 21-én a szezonban másodszor találkozott egymással a két csapat, de amikor Roberto Rosetti lefújta a találkozót, csak másfél mérkőzésnek volt eredménye. A találkozót ugyanis a lelátón elszabaduló indulatok miatt az 50. percben félbe kellett szakítani. A balhét egy futótűzként terjedő rémhír váltotta ki, miszerint valakik úgy látták, hogy egy rendőrautó halálra gázolt egy fiatal szurkolót. Valójában annyit láttak, hogy egy test fehér lepedővel van letakarva, ami igaz is volt. Csakhogy a lepedő alatt lévő fiú élt, mindössze annyi baja volt, hogy egy kicsit sokat kapott a meccs előtti indulatokat megfékezni hivatott könnygázból, és a lepedővel takarták le, hogy ne megvédjék a még a levegőben lévő anyagtól. A stadionban lévők azonban ezt nem tudták, és a helyzet olyan kaotikussá vált, hogy a Roma három vezérszurkolója bement a pályára, hogy beszéljen Francesco Tottival, az AS Roma csapatkapitányával. Totti próbálta őket megnyugtatni, a hangosbemondó is elmondta, hogy nem halt meg senki, az ultrákat azonban már nem lehetett megfékezni. A szövetség alelnöke, Adriano Galliani a pályáról telefonálva utasította Rosettit, hogy fújja le a találkozót. A meccs utáni balhéban 170 rendőr sérült meg és 13 tifosót tartóztattak le.

Az első halott.
Sajnos a derbik velejárója az állandó erőszak a stadionban és az oda vezető utcákon egyaránt. Az olasz futball első szurkolói halálesete is egy Derby della Capitale során történt. 1979-ben egy Lazio-drukkert, Vincenzo Paparellit a szemén talált el egy, a római szektorból kilőtt rakéta. Olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy nem tudták megmenteni az életét.

A legundorítóbb drapéria.
Egyik szurkolótábor sem angyalok gyülekezete, de a Lazio hívei még maguk is tesznek azért, hogy közutálatnak örvendjenek. A klubnak egyébként is állandóan szemére vetik, hogy egykor az olasz fasiszta állam kegyeltje volt, és a szurkolók egy része, mintha szeretne ennek a képnek megfelelni. Az 1998–99-es szezon egyik derbijén a Lazio egyik ultracsoportja egy 50 méter hosszú drapériát feszített ki törzshelyükön, az Északi Kanyarban (Curva Nord), amelyen ez állt: „Auschwitz a hazátok, a kemencék az otthonaitok". Máskor a Roma színes bőrű játékosait vették célba, amire a bordó-sárgák egy „Birkák vagytok, akik a juhászaikat követik" drapériával válaszoltak.

E párharc legjobb góllövői
Dino Da Costa 11
Francesco Totti 11
Marco Delvecchio 9
Vincenzo Montella 8
Rodolfo Volk 7

Egyszer volt győzelem. Mindkét csapat több alkalommal is megfordult a másodosztályban, azaz a Serie B-ben, de soha nem egy időben. Kész szerencse, hogy az ilyen esetekre ott van a Coppa Italia, ami mégis lehetővé teszi a derbi tető alá hozását. Így volt ez 1971-ben, amikor a Lazio éppen a Serie B-ben vitézkedett, miközben a Roma az élvonalban küzdött. A kupában azonban ez nem számított: 1971. augusztus 29-én a két csapat történetében egyszeri alkalomként az alacsonyabb osztályú klub, ezúttal a Lazio, 1-0-ra legyőzte a magasabb osztályban játszót. A győztes gólt Ghinaglia szerezte.

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

A Veretout-kornert kifejeli Szavics.

45+2. perc Francesco Acerbi kap sárga lapot, ellökte a balon meginduló Dzekót.

42. perc Spinazzola 24 méteres ívelése Reina-csemege.

37. perc Villar ellöki Immobilét, aki nagyon szenved, biztos rosszul esett.

35. perc 61 százalékban a Romáé a labda, és egy ziccer a jutalom, de Dzeko lefejelt labdáját Mhitarjan jobbal a bal alsó mellé rúgja az ötös elől!

33. perc Gianluca Mancini kap sárga lapot Alberto felrúgásáért, saját rossz indítása után. És folyományaképpen.

30. perc Mezőnyfutballal folytatjuk.

Immobile négygólos a Serie A-ban a Derby della Capitalén, a laziótól nála csak a nagy Silvio Piola (6) és Tommaso Rocchi (5) jutott messzebb.

2009 óta Lazzari az első, aki duplázni tud e derbin, Pasqiale Foggia (Lazio) után.

Orsato és a kis Inzaghi nagyon komolyan összevész, ősi római átkokat szórnak egymásra, Fonseca udvariasan megtapsolja a játékvezetőt az előadásáért. Északabbi országokban ilyen párbeszéd után bíróságra mennének, itt sárga lap sincsen.

De megvarozzák. Ám gól a gól.

23. PERC MICSODA GÓL! Lazzari nagyot esik a 16-os jobb sarkára betörve, Ibánez mellett, azonnal reklamál, majd felpattan, és LUIS ALBERTO elé passzol, aki jobbal a jobb alsóba lő középről, 14 méterről. 2–0!

21. perc Pellegrini emelése elmegy az ötösön felugró Villar feje fölött, Veretout kornerét kiöklözi Reina.

20. perc Stefan Radu kap sárga lapot, elkaszálta Villar lábát. Caicedo a földön, ápolás.

18. perc Reina ment a jobb sarok előtt, ugyanis majdnem beejtett oda egy kósza emelést, amely után inkább Mhitarjant lökte, mintsem felugrott volna, majd kis híján a jobb alsóba lökte az elécsorgó labdát...

14. PERC EZ MÁR BENT VAN, CIRO IMMOBILE, KI MÁS?! Reina kirúgását elvéti Mancini, Immobile balról jobbra forgat, de Ibánezhez, aki azonban Lazzariba rúgja a labdát, akiről az ötös bal sarka elé csorog az, Smalling lemarad Immobiléről, a támadó meg jobbal a bal felsőbe lő. 1–0!

13. perc Pellegrini bal oldali beadásának melléollóz középen Mhitarjan, Dzeko Mancini elé simogatja a labdát, a védő jobbal 15-ről a léc fölé lő. Korner, és helyzet, nagy kavarodás végén Dzeko jobbal két lépésről a kapusba lő.

11. perc Szergej Milinkovics-Szavics kap sárga lapot Mhitarjan ellökéséért, majd kezezett is a biztonság kedvéért. A távoli ívelés Reináé.

9. perc A 100. laziós meccsén játszó Felipe szereli szépen a 16-osra betörő Dzekót.

A Roma 8, a Lazio 6 gólt lőtt az első negyedórában a ligában, ők ketten vezetik ezt a listát.

7. perc Radu újabb jó indítását az ötös bal sarkának előteréből feladja a kapusnak Immobile, ballal.

6. perc Immobile kap jó passzt a balon Radutól, de szereli őt könnyedén Mancini.

4. perc Szavics jobb oldali beadását elhalássza az ötösön Immobile lábáról Ibánez.

3. perc Marusics bal oldali, ballábas beadása Smallingé.

2. perc Laziós mezőnyfölénnyel.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A Lazio világoskék mezben és fehér nadrágban, a Roma tiszta bordóban.

Ez az első pénteki városi derbi.A Serie A legtöbb kiállítását ez a párosítás hozta, de meglepő!

Egy kis örökmérleg: 162 találkozó, 43 laziós és 59 római sikerrel, 163, ill. 203 rúgott góllal.