Pontrúgás, Leonardo. Pont-rú-gás!

Vágólapra másolva!
2011.01.24. 13:01
Címkék
A rögzített szituációk azok a játékelemek, amiket szinte kizárólagos jelleggel ki lehet védeni előre megtervezett taktikával, fel lehet rá...

A rögzített szituációk azok a játékelemek, amiket szinte kizárólagos jelleggel ki lehet védeni előre megtervezett taktikával, fel lehet rá készülni, úgymond meg lehet tanulni. Ha megfigyeljük a legmagasabb szinten (BL - legjobb 4, BL - döntő) alig látni pontrúgás után született gólt. Talán kijelenthetjük: pontrúgás után közvetlenül gólt kapni elenyésző részben figyelmetlenség, viszont annál inkább felkészülésbeli hiányosság, magyarán taktikai hiba.

A szögletrúgást gyakran vegyes védekezéssel próbálják elhárítani, az emberfogást és aterületvédekezést közösen alkalmazva. Emberfogást csak a kifejezetten jól fejelők ellen érdemes alkalmazni, a többiek pedig a kapu előtti területet védik, illetve szokás a két kapufa mellé egy-egy embert állítani. A kapu előterébe, az ötösön belülre érkező labda a kapus feladatköréhez tartozik. Ha a védelem sikeresen felszabadított, tanácsos minél előbb egységesen előre mozogni, hogy a lesszabály veszélyének tegyék ki az ellenfél játékosait.

Közvetlen szabadrúgás esetén két szituációt különböztetünk meg. Mikor a pontrúgás gólveszéllyel fenyeget, illetve, amikor nem. Ha a szabálytalanság a kaputól távol történt, csak arra kell figyelni, hogy az ellenfél játékosait hamar felvegyék a védők. Egy gyorsan elvégzett szabadrúgás ne hozza ember- és tempóhátrányba a védőket. Ha a szabadrúgás távol, de oldalt van, akkor a védőknek szoros emberfogást kell alkalmazniuk, és tanácsos a támadókat minél messzebbre kényszeríteni a kaputól. Ez úgy érhető el, hogy a védelem egy meghatározott vonalban egységesen előrefelé mozog, ezáltal lesre próbálja állítani a támadókat. Egy erősen és élesen a védelem mögé lőtt labda a kapus feladatköréhez tartozik a helyzeti előnyéből kifolyólag.

Ha a szabadrúgás gólveszéllyel fenyeget, sorfalat kell alkalmazni. Ez legtöbbször a kapus képességein és abból adódó kívánságain alapszik, ebbe nem kívánunk részletesebben belemenni. A lényega kapu egyik oldalának fedezése a sorfal részéről. Nagyon fontos az egységes mozgás a sorfalon belül, nem nyílhat szét a sorfal és magas labdánál fontos, hogy egyszerre ugorjon fel mindenki.

1:27-től: A Catania ellen kapott gól egy rosszul elvégzett a kapura veszélytelen szögletből született, többször sem sikerült felszabadítani.

0:30-tól: A Napoli ellen Motta rosszul követi az emberét illetve Chivu is hibáztatható, hiszenhelyzeti előnyben megakadályozhatta volna a fejest.

2:00-től: A Bologna ellen egy szöglet utáni keveredés után ismét sokadjára sem sikerült felszabadítani. Érdekesség, hogy 1:05-nél és 1:13-nál két hasonló szabadrúgás szituáció egyikénél sem ugrik fel normálisan a sorfal, és talán nem is állnak jó helyen, hiszen mindkétszer könnyedén sikerült elrúgni mellettük a labdát. Di Natale későbbi góljának gyakorlatilag már megvolt ágyazva.

A Cesena ellen kivételesen nem pontrúgásból kapta a gólokat a csapat, hanem az egyik Materazzi egyéni hibája (1:37) a másik pedig Mottáé, aki nem követi az emberét, de Maicon is felvehette volna a beinduló embert, mivel aző embere játékon kívül volt(2:11).

1:04-től: az Udinese ellen egy jobboldali szöglet után - ami sikeresen ellett hárítva -először Pandev veszít párharcot, majd Motta fut ki könnyelműen a védekező harmadból. Talán Castellazzi is benne van: erős a lövés, de kicsit rosszul helyezkedik, feleslegesen lépett kijjebb, ésLucio hiábazárta a hosszút, mégis inkább középtájban állt, ahelyett, hogy a rövidre helyezkedett volna.Talán védhető lövés lett volna, de túlzás lenne az Ő nyakába varrni. 1:21-től:a második gólnálPandev egyszerűen nem ugrik fel a sorfalban, a labda pediggyönyörűen tekeredik a jobb alsó sarokba. 2:35-től: a harmadik gól megint egy pontrúgás után születik.A beívelést sikerül kifejeleni, majd a kihúzódó védelemben valaki figyelmetlen, és engedi az udinei játékost elpöckölni a labdát a kapus elől.

Az Inter támadóbb felfogása miatt törvényszerűen több lehetősége adódik az ellenfeleknek. Viszont feltűnően sok a közvetlenül vagy közvetve a pontrúgás utáni kapott gól. Bajnoki mérkőzésen 8 kapott gólból 6 pontrúgás után voltés mellékesen ide vehetjük a Genoa elleni kupameccset is, ahol lényegében már mindegy volt, de az utolsó pillanatokban ismét sikerült egy rögzített helyzetből gólt kapni.

Az offenzív csapatjáték miatt nagyobb területe nyílik az ellenfeleknek, de mivel a védelem egyénileg magasan kvalifikált, az ilyen szituációkat döntő többségben ki tudja védeni a csapat. Viszont ez a legmagasabb szinten nem fog működni, és ilyen szinten elfogadhatatlan a bizonytalankodás a rögzített szituációkban. Leonardónak a következő lépcsőfokban egyértelműen fejlődnie kell mind az ilyen szituációk kivédésében, mind a csapat stabilitását érintő általános szituációkban és kérdésekben. Például, hogy gólelőnyben a csapat tudjon passzívan is taktikusanjátszani, ne a következő találat legyen minden játékhelyzetben az első cél és prioritás.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik