A siker záloga a Klinsmann-faktor lehet

Vágólapra másolva!
2006.08.10. 19:59
Címkék
A német futballszurkolók nagy része még mindig eufórikus hangulatban van a hazai rendezésű világbajnokság után, és ez rendkívül jót tesz a pénteken rajtoló első osztályú bajnokságnak. A cél most az, hogy Bundesliga visszaszerezze az utóbbi években csökkenő súlyát a legerősebb európai pontvadászatok között.
Klinsmann néhány hét alatt félisten lett Németországban
Reuters
Klinsmann néhány hét alatt félisten lett Németországban
Klinsmann néhány hét alatt félisten lett Németországban
Reuters
Klinsmann néhány hét alatt félisten lett Németországban

Szavazás

Melyik csapat nyeri a német bajnokságot?

Írja be az itt látható számot!
A legnagyobb klubok rekordnak számító 360 ezer éves bérletet adtak el már a rajt előtt a német labdarúgó Bundesligában, ami egyértelműen az óriási sikert hozó világbajnokságnak köszönhető.

A vb keltette felhajtóerő éppen a legjobbkor jött, akkor, amikor az ország klubfutballja hosszú évek óta a legsúlyosabb mélyrepülését produkálja.

A Bundesliga-csapatok a korábbiakhoz képest valóban szerény teljesítményt nyújtottak a kontinentális kupasorozatokban, így a Bajnokok Ligájában és az UEFA-kupában. A német futball 2002-ben elveszítette a negyedik BL-kvótáját, azaz azóta csak három csapata vehet részt a legrangosabb vetélkedésben (kettő a főtáblán, egy a selejtezőben kezd). Jelenleg Spanyoloszágnak, Olaszországnak és Angliának van négy kvótája.

Ezzel párhuzamos – noha egyébiránt nem törvénszerű – jelenség a legjobb Németországban játszó futballisták exodusa, az úticél főként Anglia, Itália és Spanyolország.

Legutóbb Michael Ballack (Chelsea), Tomas Rosicky (Arsenal) és Dimitar Berbatov (Tottenham) távozott Angliába, de várható, hogy a vb-gólkirály Miroslav Klose is hamarosan külföldön keresi majd a kenyerét.

Itt kell megemlíteni: a kiáramlás összefüggésben van a Kirch médiakonszern 2002-es csődjével is, hiszen így eurómilliókat veszítettek a klubok is, és nem bírják az árversenyt a hispán, angol és olasz vetélytársakkal.

A legutolsó komoly siker a Klaus Topmöller irányította Bayer Leverkusen nevéhez kapcsolódik, a "gyógyszergyáriak" 2002-ben döntőbe jutottak a Bajnokok Ligájában. Azóta kis túlzással semmi…

A futballőrület a vb alatt minden képzeletet felülmúlt, de a lelkesedés még most is tart
Reuters
A futballőrület a vb alatt minden képzeletet felülmúlt, de a lelkesedés még most is tart

A világbajnokság, elsősorban pedig a válogatott nagyszerű és magával ragadó szereplése tehát megváltásként jött. Jürgen Klinsmann volt szövetségi kapitány munkamódszereinek adaptálása most már trend a Bundesligában, amely a reformok révén talán hamarosan néhány év múlva még utol is érheti a három éllovast.

Ez persze még nem most lesz, valószínű ugyanis, hogy még az első számú óriás, a Bayern München sem tudja majd felvenni a versenyt a legjobb spanyol és angol együttesekkel.

A Manchester Unitedtől távozó Ruud van Nistelrooy például még véletlenül sem választotta volna a Bayern Münchent a Real Madrid helyett, és ez jól mutatja a jelenlegi erőviszonyokat.

Valójában egyetlen német klub sem tud olyan súlyos összegeket fizetni játékosokért, mint az angol, spanyol vagy olasz riválisok, ráadásul aztuán, hogy a Borussia Dortmund két szezonnal ezelőtt majdnem csődbe ment a magas kiadások miatt, mindenki még óvatosabb.

A Bajnokok Ligája 2005–2006-os idényében a bajnok Bayern München és a Werder Bremen a főtáblán indulhat, míg a Hamburger SV akkor jut a legjobb 32 közé, ha a hazai 0-0 után kiharcolja a továbbjutást Pamplonában az Osasuna ellen.

A nemzetközi sikerek záloga sokak szerint a "Klinsmann-faktor". Ha a Bayernnek és a Werdernek – amelynek játékosállománya éppen a vb-bronzérmes válogatott tagjaira épül – sikerül ugyanolyan elszántságot, fizikai és mentális erőt felmutatnia, mint a Nationalelfnek a vb-n, akkor jöhetnek a sikerek, jöhet a fejlődés, és a világ legjobb játékosai számára egy idő után talán ismét vonzó cél lesz a Bundesliga.

Addig egyelőre marad az építkezés…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik