A Dinamo Zagreb könnyedén győzött az Osijek ellen

POLGÁR LÁSZLÓ (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)POLGÁR LÁSZLÓ (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)
2022.05.08. 19:49
Az első félidőben gólt kapott és emberhátrányba került az Eszék (Fotó: NK Osijek)
A horvát élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban az NK Osijek 3–0-ra kikapott a címvédő és éllovas Dinamo Zagreb otthonában, és ezzel eldőlt, hogy az eszékiek már nem szerezhetik meg az első helyet. Ellenben a Dinamót már csak egy hajszál választja el az újabb bajnoki aranytól.

1. HNL, 34. FORDULÓ
Dinamo Zagreb–NK Osijek 3–0
Zágráb, Maksimir Stadion. 13 901
néző. V: Pajac
Zagreb: Livakovic – Sz. Risztovszki, Lauritsen, Sutalo, Bockaj – Ivanusec (Tolic, 82.), Ademi (Andrics, 84.) – Misic, B. Petkovic (Baturina, 84.), Orsic (Gojak, 84.) – Spikic (Menalo, 61.). Vezetőedző: Ante Cacic
Osijek:
Ivusic – Grgic, Skoric, Loncar, Cseberko – Nejasmic (Brlek, 56.), Zaper – Fiolic (Topcagic, 75.), Kleinheisler (Bartolec, a szünetben), K. Lovric (Fucak, 56.) – Miérez (Mance, 56.). Vezetőedző: Nenad Bjelica
Gólszerző:
Orsic (34.), Spikic (60.), Menalo (81.)
Kiállítva:
Cseberko (44.)

Ante Cacicnak, a Dinamo Zagreb néhány hete kinevezett vezetőedzőjének nagyon egyszerű dolga van: újra bajnoki címhez kell segítenie a zágrábiakat.

Erre már csak azért is adott az esély, mert a sokáig első számú kihívónak tekintett NK Osijek egyértelműen visszaesett az elmúlt fordulók során. Ebben közrejátszhat, hogy az eszéki szakvezető, Nenad Bjelica bizonytalan jövőjéről egyre több hír jelenik meg.

A Dinamo–NK Osijek bajnoki első félidejében az egymást jól ismerő páros, Bruno Petkovic és Mislav Orsic ismét remekelt. A 34. percben az összjátékuk révén szerezte meg a vezetést a Dinamo.

Ezután lényegében az történt a mérkőzésen, amit a fővárosiak akartak, tegyük hozzá, ebben az eszéki Jevhen Cseberko kiállítása az első félidő végén sokat számított. A vendégek – a szünetben lecserélt Kleisheisler László nélkül – nem tudtak változtatni.

A Dinamo számára 2–0 után lényegében már inkább arról szólt a találkozó, hogy peregjenek le a hátralévő percek. Még így is sikerült növelnie az előnyt, és a vége 3–0 lett.

A bajnokság már csak arról szól, hogy a zágrábi társaság botlik-e a következő fordulóban, mert ez esetben az utolsó körös Dinamo–Hajduk meccs igazi bajnoki döntővé avanzsál.

90+3. perc: vége a mérkőzésnek! Az eszékiek már nem lehetnek bajnokok, ellenben a Dinamót már csak egy hajszál választja el az újabb bajnoki aranytól.

90+2. perc: Gojak lő, Skoric ment a gólvonalról.

90+2. perc: Andrics lő nagy helyzetben középről, de Ivusic véd.

Három perc a hosszabbítás.

89. perc: Baturina lő 18 méterről középről, de blokkolják a lövést.

86. perc: Fucak kap lapot.

85. perc: az előző gólhoz hasonló akció végén a csereként beállt Tolic lő, de Ivusic most véd.

84. perc: további hazai cserék, Ademi, Orsic és Petkovic is lejön, Andrics, Gojak és Baturina folytatja.

82. perc: Ivanusec helyére Tolic jön.

81. perc: hárommal vezet a Dinamo! Szép támadás végén Petkovic jobbra passzolja a labdát, a lendületből érkező Luka Menalo szépen kilövi a jobb alsó sarkot. 3–0

79. perc: szöglet után Petkovic fejel, de gyengén, ezzel együtt némi kavarodás alakul ki a kapu előtt. Ivusic megszerzi a labdát, közben ütközik Lauritsennel, van is némi kakaskodás.

75. perc: Fiolic megy le, Topcagic jön be.

72. perc: Bockaj íveli középre a labdát, Petkovic fejel, Ivusicon túljut a labda, de Bartolec a gólvonalról ment.

71. perc: Spikic jön le, Menalo a helyén.

70. perc: Risztovszki lő 20 méterről, de eléggé mellé.

65. perc: Misic kap sárgát.

63. perc: Orsic lő 17 méterről, de nagyon fölé.

60. perc: már kettő a zágrábi előny. Szépen kidolgozott baloldali akció végén Bockaj passzol középre, Dario Spikic tökéletes ütemben lövi a labdát a kapu felé, Ivusicnak nincs esélye védeni a bal alsó sarokba tartó labdát. 2–0

56. perc: további eszéki cserék. Nejasmic lemegy, Brlek jön a helyére. Távozik Miérez is, őt Mance váltja, és Lovric is befejezi mára, őt Fucak pótolja.

53. perc: Risztovszki jobboldali beadása után Petkovic fejeli kapura a labdát, de Ivusic véd.

52. perc: Skoric az utolsó pillanatban ment a kiugrani készülő Orsic elől.

51. perc: Orsic veszi célba a kaput 22 méterről, de nagyon fölé lő.

48. perc: Miérez szerez labdát a zágrábi térfélen, de hátrafelé játszik, így nincs helyzet.

A szünetben cseréltek a vendégek, Kleinheisler jött le, Bartolec folytatja helyette.

Elkezdődött a második félidő!

45+2. perc: vége az első félidőnek!

Egy perc a hosszabbítás.

44. perc: Loncar hevesen reklamál a piros miatt, ezért sárgát kap.

44. perc: Cseberko megkapja a második sárga lapját, most Spikic megrúgásáért, így jön a piros is. Picivel hamarabb mehet az öltözőbe, mint a többiek.

41. perc: lendületes zágrábi támadás. Risztovszki megy el a jobb oldalon, középre ad, Ademi érkezik és egyből lő, de Ivusic bravúrral véd.

40. perc: Petkovic megint remekül ugratja ki Orsicot, most a jobb oldalon, de les miatt nincs belőle helyzet.

37. perc: Kleinheisler ad be pazarul a jobb oldalról, Miérez fejel, de a labda kevéssel a jobb kapufa mellé pattan.

34. perc: vezet a Dinamo! Mislav Orsic kap remek keresztlabdát Petkovictól a bal oldalon. Orsic kihasználja, hogy szellős az eszéki védelem, a tizenhatoson belül tisztára játssza magát, majd középről 12 méterről lő, a lapos lövés után a labda a bal alsó sarokban köt ki. 1–0

34. perc: újabb zágrábi támadás, többször is lehetőség nyíli, de mégsem tudnak helyzetet kialakítani.

32. perc: Spikic kapja meg középen a labdát a tizenhatoson belül, de nem tudja megjátszani.

29. perc: eszéki kontra, Lovric középre ad, a labda Fiolichoz, majd Kleinheislerhez kerül, utóbbi 15 méterről lő, de közben megcsúszik, így nem találja el a kaput.

28. perc: Miérez próbálja meg egymaga átjátszani a zágrábi védelmet, de nem sikerül neki, szerelik.

26. perc: Orsic kap remek labdát a bal oldalon, majd 20 méterről lő, de Ivusicnak nem okoz gondot.

24. perc: Laureitsen akadályozza Ivusicot a kirúgásban, közvetett szabadrúgás.

22. perc: Grgic ad be veszélyesen a jobb oldalról, de kifejelik.

21. perc: Miérez csapna le a lecsorgó labdára, de Livakovic gyorsabb.

17. perc: Orsic ad be a bal oldalról, Petkovic hat méterről fölé fejel. Nagy helyzet volt.

14. perc: Cseberko kap lapot, miután buktatta Petkovicot.

12. perc: Ivanusec kap remek labdát az eszéki tizenhatoson belül, lövőhelyzetet teremt magának, de fölé emeli a labdát.

10. perc: hazai támadás, de az eszéki védelem a helyén.

9. perc: Grgic jobboldali beadása után Miérez közelről a kapuba rúgja a labdát, de előtte a kezét érte, így Pajac nem adja meg.

Az első nyolc percben sokkal aktívabb az Eszék.

6. perc: újabb eszéki próbálkozás, de megpattan az egyik védőn, így a labda Livakovic kezébe pottyan.

6. perc: Kleinheisler adna be a jobb oldalról, de szögletre blokkolják a védők.

5. perc: Lovric adhat be a bal oldalról, de a védelem simán tisztáz.

Az első percekben nem sok mindent történt. A csapatok feltolták a védelmük első vonalát, nehéz előrejutni.

Elkezdődött a mérkőzés!

A mérkőzés 20.00-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

A címvédő és listavezető Dinamo Zagreb otthonában lép pályára a horvát élvonalban az Eszék, amelynek győznie kell, különben gyakorlatilag oda az aranyérem megszerzésének esélye.

Öt pontot veszített a horvát bajnokság legutóbbi két fordulójában az NK Osijek, a Rijekától elszenvedett idegenbeli vereséget az Istra 1961 elleni hazai döntetlen követte. A magyar válogatott Kleinheisler Lászlót is alkalmazó eszéki csapat így visszacsúszott a tabella harmadik helyére, öt ponttal van lemaradva az éllovas Dinamo Zagrebtől. Vasárnap este azonban faraghat hátrányából, mert éppen a címvédő fővárosiak otthonában lép pályára, ez az utolsó esélye a bajnoki cím megszerzésére, a győzelem elmaradása esetén gyakorlatilag kiszáll a versenyből.

Nenad Bjelica, az NK Osijek vezetőedzője a klubhonlapnak nyilatkozva elmondta: fájdalmas volt megélni az előző két fordulót, s bár van néhány sérült játékosa, a csapat készen áll a nagy ütközetre, mindenki tisztában van a rangadó jelentőségével.

Az Eszék négy éve győzött legutóbb bajnoki meccsen a Dinamo otthonában, a Zágrábban azóta megrendezett hét egymás elleni csatából – két döntetlen mellett – ötöt a hazaiak nyertek meg.

Az élcsoport a mérkőzés előtt: 1. Dinamo Zagreb 70 pont (33 mérk.), 2. Hajduk Split 69, 3. NK Osijek 65 (33)