Térjünk ki ma bővebben olyan játékosokra, akik karrierjük során ritkán kapták meg azt az elismerést, amire pedig annyira rászolgáltak!
Ki mással is kezdhetnénk, mint Jesús Navasszal: a 39 éves spanyol 2001 és 2024 között egy négyéves manchesteri kitérő kivételével a Sevilla FC-t szolgálta, kétszer nyert UEFA-kupát, Európa-ligát és Király-kupát, a válogatottal kétszeres Európa- és egyszeres világbajnok, 2023-ban Nemzetek Ligája-győztes. Mégis, nem tartották a világklasszisnak sem a szakírók, sem a szurkolók… egyszerűen csak nagyon-nagyon szerették és tisztelték. Vele és a tavaly búcsúzó Joaquínnal véget ért egy korszak a La Ligában, az utolsó lovagok is „leszereltek”.
A szélső az idők szavát megértve folyamatosan változtatott posztján és hozzáállásán. A válogatottban 15 év alatt jutott el 56 fellépésig, bátyja, Marco Navas játszott párszor a Sevillában, sőt egy bajnokin mindketten a keret tagjai voltak. Pályafutása utolsó fél évében a fizetését jótékony célokra fordította.
Hogy Toni Kroos mit jelentett a Real Madridnak, az csak azután derült ki, hogy visszavonult, alig 34 évesen. A kihalófélben lévő fazonszabászok egyik utolsó nagy alakja, világbajnok, hatszoros Bajnokok Ligája-győztes, sokszoros német és spanyol bajnok, kupagyőztes, volt az U17-es Eb és vb aranylabdása is, 2014-ben, 2018-ban és 2024-ben az Év játékosa odahaza, négyszer az Év csapatának a tagja a FIFA szerint, 114 válogatott mérkőzésén 17 gólt és 21 gólpasszt, három vébén és négy Eb-n öt érmet szerzett. Kiváló meglátásai és élményszámba menő passzai mellett a mezőnymunkából is kivette a részét.
Miként a nagy Leonardo Bonucci (37), korunk olasz védőfejedelme, aki fél évvel Giorgio Chiellini után szintén visszavonult. Játszott az Interben, a Milanban és a Juventusban is, az Union Berlinben és a Fenerbahcében vezetett le. 107.4 millió eurót fizettek érte (a Genoában, a Pisában, a Trevisóban és a Bariban is futballozott), cserélték, beszámították és közös tulajdonban vették, ahogyan az talján földön szokás. Volt odahaza az Év játékosa, 9 bajnokságot és 11 kupát nyert, Európa-bajnok (és a döntő legjobbja!), rengetegszer tagja az Év csapatainak odahaza, az UEFA és az IFFHS színe előtt – csak az európai kupákkal nem volt szerencséje.
502 mérkőzésen 37 gólt szerzett a Juvében
Raúl García (38) az Osasunában tűnt fel, az Atléticóban Diego Simeone képezte át mindent vivő harcossá, 45-ször találkozott ellenfélként a Real Madriddal! Navas 33, Joaquín 37 meccset játszott „csak” a királyi klub ellen, a régi időkből 47-ig jutott a nagy Andoni Zubizarreta. A Bilbao tízmilliót fizetett Garcíáért 2015-ben, a baszkoknál 363 mérkőzésen 124 kanadai pontot tett a közösbe – és acélkemény mezőnymunkát, 211 sárga és 8 piros lappal a háta mögött vonult vissza. Mielőtt kérdeznék: a Real elleni mérkőzéseken 18 sárga és 2 piros lap a mérlege.
Joe Hart (37) hetvenöt válogatottságára két-két Eb és vb jutott, a Manchester Cityvel és a Celtickel nyert pár trófeát, négyszer volt az Év kapusa a Premier League-ben, egyszer Skóciában. Nyilván Hart sem tudott hiba nélkül védeni, de elég legyen a dicséretére annyi, hogy Gianluigi Buffon minden idők egyik legjobb kapusának nevezte őt!
Éder (38) brazilból lett olasz futballista, játszott a Sampdoriában és az Interben, egy vagyont keresett Kínában, aztán hazatért a Sao Paulóhoz, de a Criciúmából vonult vissza. A squadra azzurrát 26 fellépésén 6 góllal segítette (a dédapja olasz volt, a braziloknál csak az olimpiai válogatott bő keretéig jutott), játszott a 2016-os kontinenstornán, egyébként az 1982-es vébén is szereplő legendás brazil támadóról, Éderről kapta a nevét. A csak 1999-ben visszavonuló „keresztapához” hasonlóan viszonylag kis termetű, villámgyors, technikás, gólerős játékos volt, szintén jeleskedett a szabadrúgásokban – a Serie A-ban 60, a Serie B-ben 51 gólt szerzett.
A középső középpályás Paulinho (36) karrierje nem szokványos módon indult, először az FC Vilniusban, aztán az LKS Lódzban légióskodott, végül a Corinthiansban futott be. A Tottenham 19.75, a Kuangcsou Evergrande 14, a Barcelona 40 milliót fizetett érte, aztán a kínai csapat 47.5 millióért vásárolta vissza. A szaúdi Al-Ahliban két hónapig sem bírta, hazatért a Corhoz, onnan vonult vissza a nyáron. Kedvenc csapatával klubvilágbajnok és Libertadores-kupa-győztes; brazil, spanyol és kínai bajnok, kétszer aranylabdás odahaza, egyszer Kínában, a selecaóval két vébén járt, 2013-ban pedig megnyerte a Konföderációs Kupát.
Jókor, jó helyen
ANGLIÁBAN vonult vissza alig 33 évesen a kameruni bekk, Joel Matip, aki sokáig a Bundesliga egyik legmegbízhatóbb emberfogója volt, a Schalkében játszva, ezért vitte őt Liverpoolba Jürgen Klopp. Nyert BL-t, bajnoki címet, a válogatottal egy ANK-n és két vébén járt, 2019-ben az Év csapatának a tagja Afrikában, kétszer volt a hónap legjobbja a Premier League-ben. Unokatestvére az Afrika-klasszis Joseph-Désiré Job és az a Thomas Job is, aki annak idején játszott a Honvédban is.
Matip brazil kollégája, Felipe Monteiro (35) lelkes iparos volt, odahaza játszott a Corinthiansban, az FC Porto, az Atlético Madrid és a Nottingham Forest összesen 40 millió eurót áldozott érte, az angolok tavaly vették 2.3 millió euróért. A Corral klubvilágbajnok; brazil, portugál és spanyol bajnok, kétszer az Év csapatának tagja Portugáliában, két válogatottságára jutott egy Copa América-ezüstérem. 19-szeres angol válogatottként akasztotta szögre az ilyenkor illendőket Ryan Bertrand (35), nyert BL-t, El-t és FA-kupát, játszott a Chelsea-ben, a Southamptonban és a Leicester Cityben, szerepelt olimpián és Eb-n – mégis, 2015-ben, amikor az Év csapatának a tagja lett a PL-ben, nem csak ekkora karrierről álmodott. 2021-ben nagyon súlyos sérülést szenvedett, utána már csak egy mérkőzést játszott a tartalékok között, egy év reménykedés után visszavonult.
BELGIUMBAN kerített erre az aktusra sort, alig 27 évesen Justin Verlinden (Patro Eisden), akinek édesapja, Dany sokkal jobb kapus volt (12-szeres belga Szuperkupa-győztes!). Az izlandi ék, 2014-es holland gólkirály Alfred Finnbogason (35, 73/18, Eupen) játszott a 2016-os Eb-n, két év múlva hazája első vb-gólját szerezte. 119 válogatottságán 62 kanadai pontot szerzett Okazaki Sindzsi, a támadó játszott a VfB Stuttgartban, a Málagában, a Mainzban, a Leicester Cityben és a St. Truidenben is, angol bajnok, 2016-ban Ázsia legjobbja – 2009-ben, még a Simizu S-Pulse színeiben az év gólkirálya az IFFHS szerint! Ázsia-kupa-győztes, szerepelt Copa Américán és három vb-n.
SVÁJC három nagy búcsúzóval kéredzkedett be a cikkünkbe: a 36 éves, párszoros válogatott Fabian Lustenberger nemrégiben még Dárdai Pál szavát itta a berlini öltözőben, utolsó klubja a Young Boys volt. Hatvan válogatott meccsén 11 gólt lőtt Eren Derdiyok, a 2008-as és a 2016-os Eb-n is ott volt, járt vb-n, négy csapattal lett bajnok, légióskodott a Leverkusenben és a Hoffenheimben, az utolsókat, szerencsére gólokat a Schaffhausenben rúgta. Ő török, Mario Gavranovic (35) bosnyák származású, de horvát állampolgár is, játszott a Schalke mellett a Dinamo Zagrebben és a HNK Rijekában (mindkettővel bajnok), mi akkor találtunk rá, amikor a svájci negyedik ligáig pörgettük vissza a Transfermarktot. Két vb-ről és egy Eb-ről is ismerős lehet a neve.
NÉMETORSZÁG világbajnokot is búcsúztatott, Erik Durm nyert El-t és pár kupát is, a Dortmunddal. Tett egy rövidebb kalandot Huddersfieldben, egy hosszabbat Frankfurtban, a Kaiserslauterntől „retirált” 2024 elején sérülései miatt – egy hatodosztályú csapatban azért még futballozgat. A villámléptű szélsőnek, André Hahnnak is meggyűlt a baja a sérülésekkel, 2015 körül majdnem egy évet kellett kihagynia, 2022-es műtétjére konkrétan ráment a karrierje. A profi karrierje, mert az egyszeres válogatott szélső az ötödosztályban még játszik, és a Frankfurti ifiket edzi – legszebb éveit a HSV-ben, az Augsburgban és a Mönchengladbachban töltötte. A 2014-es vb előtt a bő válogatott keret tagja volt, de a tornáról lemaradt. Shkodran Mustafi (32) ott volt Brazíliában, és ő is feladta a harcot a sérüléseivel, 2019 óta nem sokat játszott. Ennyi kisebb-nagyobb kihagyással eljutni a HSV-ig, az Evertonig, a Sampdoriáig, a Valenciáig, a Schalkéig, az érte 41 millió eurót fizető Arsenalig, a Levantéig, 20 válogatottságig, egy Eb-bronzéremig és egy Konföderációs Kupa-aranyéremig… kész művészet!
Nem volt ennyi Marvin Plattenhardt (32, Hertha) karrierjében, de hétszeres válogatott – és sérülései miatt nem játszott 2023 óta. Patrick Herrmannért (33) egykoron az Arsenal és a Manchester United is kapkodott, de a támadó megmaradt közönségkedvencnek Mönchengladbachban. Oliver Hüsing (31) nem lett az a Ferencvárosnál, utolsó klubja a Hansa Rostock. Nem akarta elhagyni a Bundesligát a 2017-es Konföderációs Kupa győztese és gólkirálya, Lars Stindl (36), a 11-szeres válogatott támadó Hermann oldalán töltötte legeredményesebb éveit, majd vágott pár gólt Karlsruhében, nevelőcsapatában, mert mindig hűséges típus volt. Sebastian Rode (34) bátrabb volt, 14-szer váltott klubot, megjárta a Bayernt, a Dortmundot és a Frankfurtot is, kétszeres bajnok és Német Kupa-győztes, El-aranyérmes.
A napfényes OLASZORSZÁGBAN kényszerből váltott pályát a 29 éves védő, Cristiano Lombardi, akit talán rekordként hétszer is kölcsönadott a Lazio: Lombardi 19 meccset kapott 13 év alatt a rómaiaknál, ma már az ifiket edzi ugyanott. Lorenzo Tonelli 33 éves, az Empoli neveltje, ez is volt utolsó klubja, közben a Napoliban és a Sampdoriában játszott felváltva (2022-es, sokadik térdsérülése után összesen már csak 18 percig futballozhatott, előtte a Lecce ellen a kispadról érdemelt ki egy piros lapot). Paolo Farago a Bolognában, a Cagliariban, a Leccében és a Comóban is játszott, a negyedik, a harmadik és a második ligában is bajnok volt. 2019 óta 13-szor műtötték meg csípőgondjai miatt, a borászatára koncentrál innentől. Párszor hírbe hozták a squadrával, a középpályás neve magyar felmenői ellenére nálunk nem merült fel komolyabb szinteken, vagy legalábbis nem tudunk róla.
Emiliano Viviano (39) hatszoros válogatott, az Interben, az Arsenalban, a Fiorentinában, a Sampdoriában, a Sporting CP-ben és utoljára az Ascoliban is játszott. Eladták, kölcsönadták, opciózták, fele játékjogával kereskedtek, nem csoda, ha egy alkalommal azt sem tudta a sportigazgatója, most éppen hányadán állnak vele: Stefano Pedrelli nem tudta a szokásos vaklicit során, hogy a játékos teljes áráról vagy csak annak 50 százalékáról van szó, így a nevető második, az Inter nyert a maga 4.1 milliójával – a Bologna 4.71 milliót adott volna a kapusért, de ennek tévedésből csak a felét vállalta be.
Az izlandi középpályás, Emil Hallfredssont 39 éves koráig vitte a virtus, pontosabban a Virtus Verona, a Tottenham neveltje több olasz klubban is megfordult, az Udinesében és a Hellas Veronában is, járt Eb-n és vb-n. Két kontinenstorna jutott az osztrák Stefan Ilsankernek (35, 61/0), utolsó klubja a Genoa volt, előtte a Frankfurttal El-t nyert, és segített az RB-csoportnak Salzburgban és Lipcsében is.
AFRIKA négy ismertebb játékost búcsúztatott, az egyik a 46-szoros válogatott Szaber Helifa, akiért 11 éve 2.5 millió eurót fizetett a Marseille, de legnagyobb sikereit odahaza aratta, kétszer volt tunéziai gólkirály, játszott egy vb-n, három ANK-n, és 2013-ban az övé az Év gólja a Ligue 1-ben. Az algériai Adlen Gédiura (39, 62/2) a Wolverhamptonban, a Nottinghamben, a Crystal Palace-ben, a Middlesbroughban és a Watfordban is játszott, és 18. klubjából, a Beluizdadból vonult vissza – szintén egy vb- és három ANK-részvétellel a háta mögött (2019-ben aranyérmet szerzett, a torna álomcsapatába is befért). Ahmed Fathi 134 válogatottságára három ANK-arany jutott, jár olimpián, vb-n és Konföderációs Kupán, tízszeres bajnok és háromszoros Afrikai BL-győztes az al-Ahlival, ennyiszer volt az Év csapatának tagja kontinensén. Játszott a Hull Cityben és a Sheffield Unitedben, Egyiptom új szuperklubjából, a Piramidszból vonult vissza, 39 évesen. Dél-Afrika nagy távozója Bernard Parker (38, 72/23) volt, a TS Galaxy előtt a Crvena zvezdában és a Twentében is játszott, holland bajnok és kupagyőztes, odahaza gólkirály, 2010-ben vb-résztvevő, negyedik a Konföderációs Kupán 2009-ben.
AMERIKÁBAN játszotta utolsó tétmérkőzését az argentin támadó, Lisandro López (41, 7/1), aki az FC Portóban és a Lyonban is közel állt a nagy befutáshoz. Légióskodott Katarban, Brazíliában és az USA-ban, a Sarmiento volt utolsó csapata. Odahaza kétszer, Portugáliában egyszer volt gólkirály, ott, Franciaországban és hazájában is volt a bajnokság legjobbja, de a válogatottban soha nem számoltak vele komolyan. Pablo Piatti (35, 1/0, Estudiantes) a Valenciából, az Almeríából és az Espanyolból lehet ismerős, Federico Fernández (35, 32/3, Estudiantes) a Getaféből, a Newcastle Unitedből és a Napoliból, utóbbival kétszeres Olasz Kupa-aranyérmes, nevelőegyesületével, az Estudiantesszel Libertadores-kupát nyert – tíz éve a válogatottal meg majdnem egy világbajnokságot. Utolsó mérkőzésén „szuperbajnok” lett szeretett klubjával.
Jesús Dátolo (40, 3/2) a Boca Juniors, a Napoli, az Espanyol, az Olympiakosz és pár brazil klub után a Tristán Suárezben vezetett le, a kétszeres brazil válogatott Rafael (34, 2/0) a Botafogóhoz tért haza 2008 és 2020 közötti európai kalandjai (Basaksehir, Manchester United, Olympique Lyon) után – nyert több angol bajnoki címet, és miként Dátolo, Libertadores-kupát, de volt klubvilágbajnok és olimpiai ezüstérmes is. Ikertestvére, Fábio is kétszeres válogatott, ő a Flamengo és az MU után játszott a Queens Parkban, a Middlesbroughban, a Nantesban, a Cardiff Cityben és végül a Gremióban, Rafaelnél kevesebb trófeát gyűjtve. És egyszerre vonulnak vissza.
Osvaldo Alonso (39, 17/2) kubai, de az USA-ban maradt egy 2007-es torna után, öt amerikai csapatban is játszott, megkapta az állampolgárságot is. A 83-szoros ghánai válogatott Harrison Afful is az MLS-ből intett búcsút a profilétnek, a Michigan Starsból, nyert Afrikai BL-t a tuniszi Eszperansszal, volt ghánai aranylabdás, az ANK és Afrikai álomcsapatának is a tagja, öt ANK-n és egy vb-n szerepelt.
Imádhatta a lengyel futballt a hondurasi Boniek García (40, 134/3) atyja, a kis Boniek játszott Houstonban, a CD Olimpiából vonult vissza, hat Arany-kupa- és két vb-részvétel után. A mexikói Andrés Guardado (38, Club León) 182-szeres válogatott, az Atlas után, 2007 és 2024 között Európában játszott (Betis, Valencia, PSV, Leverkusen, Deportivo La Coruna). Nyert Intertotó-, spanyol és holland kupát, holland bajnokságot, három Arany-kupát, volt aranylabdás is ez utóbbi sorozatban, de az Eredivisiében is. Copa América-bronzérmes, de alighanem öt vb-szereplésére a legbüszkébb!
Zárjuk „amerikai” szakaszunkat egy újabb apa-fiú kapcsolattal: Éder Borelli (34) mexikói-argentin: apja, Jorge Borelli sokszoros argentin válogatott bekk, járt az 1994-es vb-n is, előtte Copa América-aranyérmes, a felesége mexikói – Éder teljes neve Éder Nicolás Borelli Cap, anyai nagyapja a lengyel-magyar származású Vladislao Cap, aki egy vb-n játékosként, egyen szövetségi kapitányként szolgálta az argentinokat. A Transfermarkt nem jelzi, de Éder testvére, Mateo Borelli (argentin-lengyel állampolgár) a Club de Lyont erősíti az amerikai harmadosztályban.
További visszavonultak
Romulo (brazil-olasz, 37, olasz válogatott kerettag volt, Cruzeiro, Fiorentina, Hellas Verona, Juventus, Genoa, Lazio, Brescia, Athletic Club, 1x olasz bajnok, 2x Olasz Kupa-győztes)
Marco Ruben (argentin, 38, 1/1, River Plate, Dinamo Kijev, Tigres, Villarreal, 2015-ben argentin gólkirály és az Év játékosa)
Paolo Goltz (argentin, 39, 1/0, CF Améria, Boca Juniors, Colón, 2x CONCACAF BL-gy., Copa Sudamericana-gy., 2013-ban az Év csapatának a tagja Dél-Amerikában)
Gonzalo Bergessio (argentin, 40, 3/2, Benfica, St.-Étienne, Catania, Vélez, Nacional, Sampdoria, Tristán Suárez, 5x uruguayi gólkirály, 2020-ban az Év játékosa Uruguayban)
Matías Sánchez (argentin, 37, Banfield, Independiente, Racing Club, Columbus Crew, Melbourne Victory, Temperley, Libertadores Kupa-gy., 2007-ben U20-as világbajnok)
Pedro Geromel (brazil, 39, 2/0, Palmeiras, 1. FC Köln, Mallorca, Gremio, Libertadores Kupa-gy., 2018-as vb-r., 4x az Év csapatának tagja Brazíliában)
Aloísio (kínai-brazil, 36, 5/1, Grémio, Sao Paulo, Kuangcsou, América Mineiro, 1x kínai gólkirály)
Diego Souza (brazil, 39, 7/2, Flamengo, Fluminense, Sao Paulo, Vasco da Gama, Al-Ittihad, Botafogo, Gremio, Benfica, Recife, 1x brazil gólkirálya, 2009-ben az Év játékosa)
Gabriel Silva (brazil, 33, Palmeiras, Granada, Udinese, St.-Étienne, Genoa, Ponte Preta, U20-as világbajnok és Copa América-gy.)
Carlos Villanueva (chilei, 38, 13/1, Blackburn, Universidad Católica, Audax Italiano, 2007-ben az Év játékosa Chilében és az Év csapatának a tagja Dél-Amerikában, 1x Copa América-r.)
Jonathan Bornstein (amerikai, 40, 38/2, Chivas USA, Tigres, Chicago Fire, CDS Vida, 2007-es Arany Kupa-gy., 2x Copa América-r., 2009-es Konföderációs Kupa-ezüstérmes, 2010-es vb-r., 2006-ban az Év újonca az MLS-ben, 2x az Év csapatának a tagja az MLS-ben)
Fernando Uribe (kolumbiai, 36, 2/0, Chievo Verona, Flamengo, Santos, Toluca, Millionarios, Deportivo Pereira, 7x kolumbiai b., 1x Libertadores Kupa-gy., 2x kolumbiai, 1x mexikói b.)
Jesús Molina (mexikói, 36, 32/0, Tigres, Santos Laguna, Chivas, UNAM Pumas, 1x CONCACAF BL-gy., 1x Copa América- és Konföderációs Kupa-r.)
Armando Cooper (panamai, 37, 123/9, St. Pauli, Toronto, Árabe Unido, 2010-es vb-r., 2x Arany-kupa-bronzérmes, 1x Copa América-r.)
César Medina (panamai, 32, 1/0, 16 éven át játszott az Alianza FC-ben, 3x panamai gólkirály)
Marcelo Moreno (bolíviai, 37, 108/31, Sahtar, Werder Bremen, Flamengo, Csangcsun Jataj, Cerro Porteno, Cruzeiro, brazil U-válogatott, kínai g., UEFA-kupa-gy., 4x Copa América-r., a 2022-es vb-selejtezők g.)
Matías Alonso (uruguayi, 41, River Plate, Penarol, Celta Vigo, Bari, Cerro Porteno, The Strongest, Uruguay FC, 1x uruguayi g., apja, Daniel Alonso a Sevillában játszott, testvére, Iván az Espanyolban, unokatestvére, Diego Alonso a Valenciában és az Atlético Madridban)
FOLYTATJUK!