A futballt megváltoztató középpályás és a csatárok réme is letette a lantot

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
Vágólapra másolva!
2024.12.31. 09:34
A régi szépben... (Fotó: AFP)
Fura, nagyon fura év végi összefoglalókat írni a visszavonultakról: egyrészt a konkrét cikkírást több tízórás keresés előzi meg, minden bajnokságot egyesével végig kell böngészni, az aktuális és az előző idényt illetően is (sokan évekkel azután vonulnak vissza, hogy klub nélkül maradtak, és erről rendre elfelejtik értesíteni az NSO-t), másrészt rájön az ember, hogy a 2000-es évek végén elbúcsúztatott nagy sztárok gyerekei akasztják már szögre a stoplisukat. Háromrészes minisorozatunk befejező részét olvashatják.

 

Mit nem írtunk le még Andrés Iniestáról? Búcsúzzunk a tiki-taka agyától a tényekkel: 131-szeres válogatott, világbajnok, U17-es, U19-es és kétszeres felnőtt Európa-bajnok, kilencszeres spanyol bajnok, négyszeres Bajnokok Ligája-győztes, mellé 19 másik trófeát szerzett a katalánokkal, Japánban is bajnok és kupagyőztes, egészen 40 éves koráig játszott, kilencszer az Év csapatának a tagja a FIFA szerint, ezüst- és bronzlabdás – az elhódított címekre már régen nem fog emlékezni senki sem, amikor csodás passzai élénken élnek még a szurkolókban. Kevés olyan játékost búcsúztatunk, aki megváltoztatta magát a sportágat, talán edzőként is megteszi ezt?

Pepe (41) nem volt forradalmár, „csupán” minden idők egyik leghatékonyabb emberfogója, szakmájának minden csínját és bínját ismerő hátvédje. Az Alagoano neveltjét a Marítimo fedezte fel, a Porto kétmillióért vette meg, 30 millióért adta el, a Real Madridban 334-szer szerepelt tíz év alatt, és 15 trófeát nyert. A Portóval eggyel többet, de tett egy kis kitérőt a Besiktasban is. Háromszoros BL-győztes, de odahaza az Eb-aranyérem miatt lett legenda, nyert Nemzetek Ligáját is. 141-szeres válogatott – 2006-ban hívták a brazil válogatottba, de ekkor már eldöntötte, a portugálokat választja.


Nem volt nagy klasszis Nani (36), de többször is közel állt a nagy befutáshoz. Sokszoros angol bajnok és egyszeres BL-győztes a Manchester Uniteddel, játszott a Sporting CP után a Lazióban, a Valenciában, a Fenerbahcében, igen jól ment neki Orlandóban, kisebb csapatok után az Estrela Amadorából vonult vissza, meglehetős csendben. A karrierje során 616 mérkőzésen lőtt 128 gólt, adott 141 gólpasszt, ez elég jó mutató, a válogatottban 112 mérkőzésen 48 kanadai pontot szerzett, de három Eb-s szereplésére csak egy vb-részvétel jutott neki.


A chilei kapus, Claudio Bravo 41 évesen vonult vissza, 150-szeres válogatott, hosszú karrierje során öt csapatban játszott: a Colo-Colóban, a Real Sociedadban, a Barcelonában, a Manchester Cityben és végül a Betisben. Ha nem is lett akkora újító, mint Iniesta, a „kapus tiki-taka”, a rövid passzos játék egyik első képviselője lett Josep Guardiola keze alatt. Kétszeres Copa América-aranyérmes, kétszer a torna legjobb kapusa, két világbajnokságon védett.

Kevin Strootman (34) napjaink egyik legjobb középső középpályása lett volna, ha nem szenved egymás után háromszor is nagyon súlyos sérülést, miután a PSV-től az AS Romához igazol. Így is eljutott 46 válogatottságig, ez kész csoda, járt a 2012-es Eb-n is. 2018-ban a Marseille 25 millió eurót fizetett érte, de csak 78 meccsen játszott ott, majd a Genoából vonult vissza.

Csúcsformában

Szinte el is felejtkeztünk már a francia szélsőről, Jérémy Ménezről, holott még mindig csak 37 éves. Nem csoda, ha eltűnt a szemek elől: a Monaco, a PSG, a Bordeaux, a Roma és a Milan kiszolgálása után 2017-ben eligazolt az Antalyasporhoz, majd Mexikó felé vette az irányt. Paris FC, Reggina és Bari, majd a 24-szeres válogatott csatár visszavonult. Az U17-es Eb-győztes Ménez szintén járt a 2012-es Eb-n.

SPANYOLORSZÁGBAN tette le futballistaként a lantot a Sevillával háromszoros El-győztes Coke (37 éves, utolsó klubja a harmadosztályú Sanluqueno), a Deportivo La Corunát és a Newcastle Unitedet is erősítő Xisco (38), aki légióskodott Thaiföldön és a Penarolban is – ő a 4. vonalbeli Atlético Baleares színeiben búcsúzott. 90-szeres válogatott Szokratisz Papasztathopulosz (36), játszott a Werderben, a Milanban, a Genoában, a Dortmundban, az Arsenalban, az Olympiakoszban és utoljára a Betisben. Nyert pár kupát, a Milannal bajnokságot, 2014-ben az Év csapatának a tagja a Bundesligában, 2007-ben U21-es Eb-ezüstérmes, két vb-n és egy Eb-n is villogott. A Jordan Lecskovot idéző Roman Zozulja (36, 33 válogatott mérkőzésen 4 gólt szerzett) a Dnipróban (El-ezüstérmes lett a klubbal), a Dinamo Kijevben és a Betisben is kereste a kenyerét, a negyedosztályú Rayo Majadahonda jelentette a végállomást pályafutásában.

AJÁNLÓ. A spanyol futball utolsó lovagja és a németek karmestere is szögre akasztotta

Lengyelországban a Piast Gliwice intett búcsút a 35 éves Tom Hateleynek – igen, az ő édesapja a Rangers, a Milan és a Monaco egykori remek csatára, Mark Hateley. Európa délebbi részén vonult vissza Nikolaj Mihajlov (36, 45/0), aki majdnem olyan remek kapus volt, mint édesapja, az 1994-es vb-hős Boriszlav. A kisebbik Mihajlov a Liverpool neveltje, a Levszkivel és a Twentével is nyert bajnokságot és kupát, 2011-ben a holland élvonal legjobb kapusa, odahaza az Év játékosa. A bosnyák Ervin Zukanovic (37, 38/0) tizenhét csapatban játszott, utoljára a görög Aszteraszban, előtte a Romában, a Genoában, a Gentben, a Sampdoriában és az Atalantában is szerepelt.

Morgan Schneiderlinért (35, 15/0) 35 millió eurót fizetett a Manchester United, 23 milliót az Everton, a Southampton és a Nice viszont sokkal olcsóbban megúszta, a görög Kifisziaszhoz ingyen igazolt. Az MU-val FA-kupát és El-t nyert, a válogatottal a legjobb nyolcig jutott a 2014-es vébén, ezüstöt nyert két év múlva a kontinenstornán.

Megfordult Magyarországon a horvát Stipe Bacelic-Grgic (36, Sibenik), a Puskás Akadémiában és Mezőkövesden, a bosnyák Nenad Kiso (35, Zemun) ellenben kevés emléket hagyott maga után Debrecenben, ami nem csoda, mert csak 2012 szeptembere és decembere között játszott ott. Pontosabban egy mérkőzésen, a Nyíregyháza ellen a Magyar Kupában – így szerezte meg karrierje egyetlen trófeáját. Egyszeres horvát válogatott Goran Milovic (35, Olimpija); 2021 januárja és júliusa között 17-szer láthattuk őt a Diósgyőr mezében.

A szerb Zoran Tosics (37) 76 válogatottságig jutott, a Lamia előtt meg a Partizan Beogradig, a Manchester Unitedig és a CSZKA Moszkváig, négy országban bajnok, 2010-ben vb-résztvevő. Jevhen Konopljanka (35, 87/21) a CFR előtt a Dnipóban, a Sahtarban, a Sevillában és a Schalkében is szerepelt, az ukrán válogatottal két kontinenstornán játszott. Az Év játékosa odahaza, a Sevillával El-első 2016-ban.

Nikola Kalinic (36) 2018-ban világbajnoki döntős (az ezüstérmet nem vette át, mert a tornáról hazazavarta a szövetségi kapitány, ugyanis a sérülésére hivatkozva nem akart pályára lépni), a karrierje során 64.3 millió eurót adott érte a Dnipro, a Fiorentina, a Blackburn, a Milan, az Atlético Madrid és a Roma, aztán ingyen tért vissza nevelőegyesületéhez, a Hajduk Splithez. Az Atléticóval El-győztes, három Eb-n egyszer volt eredményes. Gökhan Inler (40) egy Eb-n és két vb-n járt, fénykorában a Napoli, a Besiktas, a Leicester és az Udinese szűrője volt, öt csapattal bajnok, a Nápollyal kétszer Olasz Kupa-győztes; ma technikai igazgató Udinében.

AJÁNLÓ. NB II: visszavonult az egyszeres magyar válogatott védő

A Transfermarkt adatai szerint MAGYARORSZÁGON búcsúzott a professzionális labdarúgástól a felnőttválogatott keretben is megforduló Adorján Krisztián (31); a középpályás a Honvéd előtt az MTK-ban, a Liverpoolban, a Groningenben, a Novarában, a Virtus Entellában és a Budafokban is játszott. Igazi közönségkedvencnek számított Kispesten a horvát bekk, Ivan Lovric (39), aki 2007-ben került hazánkba a Kastel Gomlicától, a Kecskemét színeiben 31-szer, a Honvédében 340-szer szerepelt, bajnok és kupagyőztes. Nagy József (36) a Fradi neveltje, Nyíregyházán, Pécsen, Győrben és Mezőkövesden is kereste kenyerét, a BVSC-ből vonult vissza – ikertestvére, Nagy Sándor a Fradi után Pápán és Kecskeméten futballozott, két éve „retirált”.

Dombai András neves elődök nyomába lépett Tatabányán, korábban Pápán és Újpesten szerepelt, a 45 éves kapus édesapja is védett a Bányászban és az FTC-ben is (sőt Dombai ). A 201 centiméter magasra nőtt Antal Botond többször is a nagy befutás határán állt Diósgyőrben, a csapatban 119-szer szerepelt, egyébként az Újpest neveltje, onnan igazolt a Watfordhoz, majd Kecskeméten bizonyított. Utolsó klubja a Tiszakécske volt, ma egy akadémiát vezet Katarban, és az ottani válogatott kapusedzője.

Egerszegi Tamás (33) szintén eljutott az U21-es válogatottig, és 16 klubban fordult meg, például az Újpestben, a Vasasban, a Diósgyőrben, a Paksban, a Siófokban, a Gyirmótban, a Győrben, a Mezőkövesdben és végül a Kozármislenyben.

AJÁNLÓ. Koman Vladimir bejelentette a visszavonulását.


ÁZSIÁBAN tette le a lantot a 41-szeres lengyel válogatott középpályás, Adrian Mierzejewski (38), futballozott a Trabzonsporban, az Al-Naszrban, az Emirátusokban, Ausztráliában majd hat különböző kínai klubban. Volt odahaza és Ausztráliában is az idény legjobbja, 2012-ben játszott az Eb-n. Repül az idő! Negyvenéves a nigériai csatár, Bartholomew Ogbeche, a PSG, a Middlesbrough és több spanyol klub egykori ásza, 2020-ban és két éve indiai gólkirály volt, és személyében a 2002-es vb egyik utolsó még aktív résztvevője búcsúzott, ő speciel a Hyderabadból. Ogbeche az első ázsiai vb idején még csak 17 esztendős volt!

A japán karmester, Ono Sindzsi (45) 56-szoros válogatott, megfordult a Bochumban és a Feyenoordban, Szapporóban rendeztek neki búcsúmérkőzést – a rotterdamiakkal 2002-ben UEFA-kupát nyert (Paul Bosvelt és Brett Emerton játszott mögötte, Bonaventure Kalou, Igor Kornyejev és a későbbi ferencvárosi Leonardo az oldalán, Pierre van Hooijdonk, Jon Dahl Tomasson, Johan Elmander, Ebi Smolarek és Robin van Persie előtte), és Ázsia aranylabdása lett. Nyert Ázsia-kupát és konföderációs ezüstérmet, három világbajnokságon rúgta a labdát, és személyében az 1998-as világbajnokság egyik utolsó még aktív résztvevője búcsúzott.

Az észak-koreai Rjang Jong Gi (42) 21-szeres válogatott, és mivel Japánban született, törvényesen légióskodhatott ott, 2003-tól egészen 2024 februárjáig. Pak Csu Jung (39) Dél-Koreát képviselte 68-szor, 25 gólt szerzett, megfordult a Monacóban és az Arsenalban, de a Celta Vigóban és a Watfordban is, majd Ulszanban fejezte be a pályafutását. 2004-ben Ázsia legjobb U20-as játékosa, 2012-ben olimpiai bronzérmes, vb-ből neki három jutott. Bafétimbi Gomis (39) megállt 12 válogatottságnál, a Kawasaki Frontalében, az Al-Hilalban, a Galatasarayban, a Marseille-ben, a Swansea-ben, az Olympique Lyonban és a Saint-Étienne-ben is kereste a kenyerét. Három unokatestvére, Nampalys Mendy, Honore Gomis és Rémi Gomis is profi lett. B. Gomis volt szaúdi és török gólkirály, az Ázsiai BL aranycipőse és kétszeres győztese, 2008-ban Eb-résztvevő.

AJÁNLÓ. Világbajnok és legendás szépfiú is búcsúzott az örök tehetségek mellett

Messze vándorolt hazájától utolsó mérkőzéséhez a 74-szeres román válogatott kapus, Ciprian Tatarusanu (38), aki legszebb napjait a Milanban, a Fiorentinában és a Lyonban töltötte, utolsó csapata a szaúdi Abha volt. 2015-ben az Év játékosa odahaza, egy évre rá Eb-résztvevő. A venezuelai Jeffrén most 36 éves, 2009-ben egyike volt a Barcelona nagy ígéreteinek: Sporting CP, Valladolid, Grasshoppers, AEK Larnaca, Slaven Belupo, Al-Dhaid, Lamphun Warrior és végül Chiangmai United, így futott a volt spanyol U-válogatott szélső pályaíve. A Barcával háromszoros bajnok, BL-győztes, a spanyolokkal U19-es és U21-es Európa-bajnok… Innen nézve óriási csalódást érezhetett visszavonulásakor.

Ciprian Tatarusanu (fotó: AFP)

Néha saját magának sem szívesen vallja be az ember: itt a vége. Így vannak ezzel a futballisták is? Másfél-két éve nincs csapata a zseniális Javier Pastorének (35), akiért a karrierje során összesen 71 millió eurót fizettek, és 2023 nyarán szakított a Katar SZC-vel. A jó nevű szűrő, Pelé (35, Milan, Monaco), Kévin Malcuit (31, Napoli), a magának Magyarországon is rajongókat szerző Stefano Okaka Chuka (35, Basaksehir), Colin Kazim-Richards (38, Karagümrük) páros, a Barcelona által a Sevillától 17 millió euróért megvett Aleix Vidal (35, Espanyol), az 52-szeres montenegrói válogatott Nikola Vukcsevics (35, Al-Ahli Szaúdi), az egyszeres holland válogatott Jean-Paul Patrick Boëtius (30, Hertha), Marco Benassi (30, Fiorentina), a 2012-es ANK gólkirálya, Cheick Diabaté (36, Perszepolisz), a svájci, majd bosnyák felnőttválogatott Izet Hajrovic (33, Arisz), a Manchester Cityben és az Interben is játszó Felipe Caicedo (36, Abha), a Real Madrid neveltje, a csupa izom Daniel Opare (34, Seraing), a 100-szoros Burkina Fasó-i válogatott Charles Kaboré (36, Chamois Niort) aligha folytatja már magasabb szinten másfél éves kihagyás után.

Santi Mina még csak 29 éves, de az ő futballkarrierje máris véget ért.

Rossz hírünk van a középkorúaknak, nagyon úgy néz ki, Ruud Gullit fia, Johan Cruyff testvérének az unokája, Maxim Gullit (23) is visszavonult, és szintén 2023 nyara óta nincs csapata a volt válogatott kerettag Szőke Adriánnak.


A LEGIDŐSEBB visszavonult játékos, akire ráakadtunk, az 50 éves kapus, David Douglas, akinek utolsó klubja az új-zélandi Hamilton Wanderers volt. Többen visszatértek a nyugdíjból: ifjabb Vladimír Weiss (35, Slovan), a vele egyidős, 27-szeres válogatott Ömer Toprak (Weingarten), Stefan Ilsanker (35, Koppl), 61/0), a chilei Pablo Hernández (38, San Martín) és Claudiu Keserü (38, Cserno More, de ő január elején ismét visszavonul a tervei szerint).

Csakis szilveszter okán jegyeznénk meg, hogy nem játszik már többé a volt Villarreal- és Bruges-ász Tomás Pina (37, Murcia), nem tolta túl a kerékpárt az iráni Traktorban is légióskodó Ditmar Bicaj (35, Flamurtari), nem csodálkoznak többé a drukkerek a háromszoros kolumbiai válogatott Stalin Motta (40, Cúcuta) nevén, és az online kommentátorok őszinte örömére nem játszik többé tétmérkőzést a sokszoros thai válogatott Sinthaweechai Hathairattanakool (42, Police Tero) sem.

További visszavonultak

Itaj Sehter (izraeli, 37, 27/5, Kaiserslautern, Nantes, Swansea, Hapoel Petah Tikva, angol Ligakupa-győztes)
Tomer Hemed (izraeli, 37, 37/17, Mallorca, Brighton, Queens Park, Almería, Charlton, Maccabi Haifa, 2018-ban az Év játékosa Izraelben)
Vadis Odjidja-Ofoe (belga, 35, 3/0, Anderlecht, Hamburg, Norwich, Gent, Olympiakosz, Legia Warszawa, Hajduk Split, 2017-ben az Év játékosa a lengyel bajnokságban)
Sasko Pandev (északmacedón, 37, Dinamo Zagreb, Goran Pandev testvére)
Ivan Radovanovics (szerb, 36, 10/0, Partizan Beograd, Bologna, Genoa, Atalanta, Jedinsztvo Ub)
Filip Bradaric (horvát, 32, 6/0, Hajduk, Cagliari, Celta, Zrinjski Mostar, 2018-as vb-ezüstérmes)
Iszmail Aisszati (marokkói, 36, 2/0, PSV, Ajax, 5x holland b., 2x U21-es Eb-győztes a hollandokkal
Olcay Sahan (török, 39, 29/2, Leverkusen, Borussia Mönchengladbach, Besiktas, Ankaraspor, 2016-os Eb-résztvevő)
Umut Bulut (török, 41, 39/10, Galatasaray, Toulouse, Sariyer, 2010-es török gólkirály)
José Crespo (spanyol, 37, Sevilla, Hellas Verona, Aston Villa, Bologna, APOEL Nikosia, U19-es Eb-gy., 2006-os UEFA-kupa-gy.)
Georgios Efrem (ciprusi, 35, 51/5, Arsenal, Rangers, APOEL Nikosia)
Jorgosz Cavellasz (görög, 37, 50/3, Eintracht Frankfurt, Monaco, AEK Athén, Atromitosz, 2012-es Eb-, 2014-es vb-r.)
Filip Bradaric (horvát, 32, 6/0, Hajduk Split, Cagliari, Celta Vigo, Al-Ahli Szaúdi, Zrinjski Mostar, 2018-as vb-ezüstérmes)
Aojama Tosihiro (japán, 38, 12/1, 21 évet játszott a Sanfrecce Hirosimában, 2015-ben a japán bajnokság legjobbja, 3x az Év csapatának a tagja, 2014-es vb-r.)
Milos Ninkovics (szerb, 39, 28/0, Dinamo Kijev, Crvena zvezda, Western Sydney, 3x ausztrál, 2x ukrán, 1x szerb b., 2x az Év játékkosa, 5x az Év csapatának tagja Ausztráliában, 2010-es vb-r.)
Ignatiy Nesterov (üzbég, 41, 106/0, Budonykor, Navbahor, 13x üzbég bajnok, 5x Ázsia-kupa-r.)
Ross Nicholson (új-zélandi, 49, 13/0, Twenty 11, 2010-ben visszavonult, 2022-ben kezdte újra, 1998-as ÓNK-gy., 1999-es Konföderációs Kupa-r.)
Ismaeil Matar (arab emírségekbeli, 41, 124/34, al-Szadd, al-Vahda, 4x Ázsia-kupa-r., 2003-ban az U20-as vb aranylabdása)
Sebastián Tagliabúe (arab emírségekbeli-argentin, 39, 18/5, Once Caldas, al-Sabab, Sardzsah, 3x emírségekbeli, 1x szaúdi gólk.)
Askan Dedzsagah (iráni, 38, 57/11, Hertha, Wolfsburg, Fulham, Nottingham Forest, Fulad, 50-szeres német U-válogatott, U21-es Eb-gy., 2009-es német b., 2x vb- és Ázsia-kupa-r.)
Nicolai Müller (német, 37, 2/0, Eintracht Frankfurt, Mainz, Hamburg, Hills United)
Nabil el-Zsar (marokkói, 38, 10/2, St.-Étienne, Liverpool, Las Palmas, Al-Muajdar, francia U18-as válogatott)
Nadir Belhadzs (algériai, 42, 54/4, Lens, Portsmouth, Al-Szadd, Al-Muajdar, francia U18-as válogatott, 2010-ben ANK- és vb-résztvevő, az ANK álomcsapatának a tagja)
Paul-Georges Ntep (kameruni, 32, Auxerre, Rennes, Wolfsburg, St.-Étienne, Ho Si Min City FC, kétszeres francia és négyszeres kameruni felnőtt válogatott

AJÁNLÓ. Nem ilyen pályafutásról álmodott: Enzo Zidane 29 évesen visszavonult

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik