Vb-selejtező: Észak-Koreában botlott az Ázsia-kupa címvédője, PL-légiósai vezérletével nyert Dél-Korea

M. B.M. B.
2024.09.10. 18:27
Szon Hung Min gólt, illetve két gólpasszt adva állt a koreai válogatott élére (Fotó: X/@theKFA)
Meglepetéseket hozott a 2026-as labdarúgó-világbajnokság ázsiai zónája harmadik selejtezőkörének 2. fordulója: a kontinensbajnok Katar nem tudott nyerni Észak-Korea vendégeként, Indonézia pedig döntetlent csikart ki a jóval magasabbra taksált ausztrálok ellen. Szaúd-Arábia hamar gól-, majd emberhátrányba került, de így is elvitte a három pontot Kínából; nyerni tudott továbbá Üzbegisztán, Dél-Korea, Japán és Jordánia is.

A-CSOPORT

A hazai mérkőzéseit a selejtezők ezen szakaszában Laoszban játszó észak-koreai együttes korán megszerezte a vezetést a regnáló kontinensbajnok ellen, a 19. percben Li Il Szung bődületes gólt ragasztott 24 méterről a bal felső sarokba (VIDEÓ ITT). Néhány perccel később Jang Kuk Csolt utolsó emberént elkövetett szabálytalanság nyomán kiállították, majd Akram Afif tizenegyesével egyenlített Katar (VIDEÓ ITT). A szünet előtt Almoez Ali a tizenhatos vonaláról bombázott a bal felsőbe, megfordítva az eredményt (VIDEÓ ITT). Azonban nem sokáig örülhettek a vezetésnek a katariak, a szünet után Kang Kuk Csol mesteri szabadrúgással egyenlített (VIDEÓ ITT). A második félidő derekán a szakadó eső miatt félbeszakadt a találkozó, de végül is sikerült befejezni – az eredmény viszont már nem változott, az emberhátrányban futballozó észak-koreaiak egy pontot otthon tartottak. 2–2

Valósággal potyogtak a gólok Biskekben, ahol a közönsége támogatását élvező kirgiz válogatott Joel Kojo góljával megszerezte a vezetést (VIDEÓ ITT) a 15. percben, majd három perc múlva az üzbégek a Rómában légióskodó Eldor Shomurodov révén egyenlítettek (VIDEÓ ITT). A második hazai gólt Odilzson Abdurahmanov szállította (VIDEÓ ITT), de a szünet előtt Husniddin Alikulov fejesével újfent egyenlített Üzbegisztán (VIDEÓ ITT). A 72. percben Shomurodov sarkazott Oston Urunov elé, aki két védőt kicselezett, majd belőtte az üzbégek vezető gólját (VIDEÓ ITT), amely győzelmet ért a belső-ázsiai országok rangadóján. 2–3

Nagy csatában nyert Irán az Arab Emírségekben, a vendégek győztes találatát Mehdi Gajedi szerezte szemfüles megoldással (VIDEÓ ITT). Az irániak így – Üzbegisztánnal karöltve – hibátlanul állnak a csoport élén. 0–1

B-CSOPORT

Az egyértelmű favoritként pályára lépő Dél-Korea Hvang Hi Csan átlövésével már a 10. percben megszerezte a vezetést Ománban (VIDEÓ ITT), de a hazaiak a szünet előtt Jung Szung Hjun öngóljával egalizáltak (VIDEÓ ITT). Sokáig úgy tűnt, az omániak képesek lesznek megőrizni a döntetlent a lefújásig, de a 82. percben megvillant a koreaiak sztárja, Szon Hung Min, aki 16 méterről öt (!) védő gyűrűjében lőtte be hazája második gólját (VIDEÓ ITT). A ráadás 11. percben Szon még egy gólpasszt is kiosztott Ju Min Kjunak, beállítva a 3–1-es végeredményt (VIDEÓ ITT).

Az ezzel egy időben játszott meccsen a jordániai Jazan al-Najmat kétszer is bevette Palesztina kapuját Malajziában (VIDEÓ ITT és ITT), míg a hazai oldalon Vesszam Abu Ali volt eredményes (VIDEÓ ITT). A mérkőzés hajrájában Nur al-Ravabdeh is betalált, bebiztosítva a jordániai sikert (VIDEÓ ITT). 1–3

A játéknap legkésőbbi találkozóján Rebin Szulaka piros lapja nyomán korán megfogyatkozott Irak Kuvaitban, de sem az emberelőnybe kerülő hazaiak, sem pedig az előzetesen esélyesebbnek hitt vendégek nem tudták feltörni az ellenfél védelmét – a mérkőzés gól nélküli döntetlennel zárult. 0–0

C-CSOPORT

Ausztrália kisebb meglepetésre nem tudott gólt szerezni Indonéziában (igaz, gólt sem kapott, 0–0), miközben a Roberto Mancini vezette szaúdi válogatott borzalmasan kezdett Kína vendégeként: Ali Ladzsami a saját kapuját vette be a 14. percben (VIDEÓ ITT), majd öt perc múlva Mohamed Kannót szórta ki a játékvezető, miután a vendégek középpályása a földön fekve belerúgott ellenfele hasába (VIDEÓ ITT). A közel-keletieknek ez nem szegte kedvét, Hasszan Kades az első félidő hajrájában (VIDEÓ ITT), majd a 90. percben fejjel volt eredményes (VIDEÓ ITT), kiharcolva a győzelmet csapatának. 1–2

A csoport harmadik mérkőzésén Japán idegenben sem adott esélyt Bahreinnek: Morita Hidemasza (VIDEÓ ITT és ITT), valamint Ueda Ajasze is duplázott (VIDEÓ ITT és ITT), az i-re a pontot pedig Ogava Koki tette fel (VIDEÓ ITT). Morijaszu Hadzsime gárdája Kína elgázolása után újabb fölényes győzelmet aratott, s két forduló után hibátlanul, 12 szerzett és nulla kapott góllal áll a csoport élén. 0–5

Fontos tudnivalók
Az ázsiai vb-selejtezőnek ebben a szakaszában az előző kör 18 továbbjutója három hatos csoportban újabb oda-vissza körmérkőzést vív. A 2025. júniusi zárás után a csoportok első két helyezettje (hat csapat) kijut a világbajnokságra.
Folytatás:
• 4. kör (6 csapat): az előző kör három csoportjának harmadik és negyedik helyezettjei két hármas csoportban körmérkőzést játszanak, de csak egyszer (visszavágók nincsenek). A csoportgyőztesek kijutnak a vb-re (újabb 2 kvóta).
• 5. kör (2 csapat): a 4. kör két csoportmásodikja oda-visszavágós párharcban dönt arról, melyikük képviseli Ázsiát az interkontinentális playofftornán.