Ősi magyar sikersportág – gondoltuk egészen mostanáig, ám a nemrég véget érő ötkarikás játékokon nagyon megtépázták az önbizalmunkat a mozgás ezen műfajában. Mindössze egy érmet nyert ugyanis a magyar vívóválogatott, de máris itt a lehetőség, hogy egy másik magyar vívóválogatott kiköszörülje a csorbát, legalább részben. A pekingi paralimpiára hét pengeforgatónk szerzett indulási jogot – a második legnépesebb csoport a magyar csapatban az övék –, és szinte nincs is olyan versenyzőnk, aki ne álmodna éremről. A legtöbb esélye erre ismételten Szekeres Pálnak van, aki volt már politikus is, hiperaktív emberként közéleti funkcióinak se szeri, se száma, ám ezúttal ismét sportolóként mutatja meg magát a világnak, és állítólag jó formában van.
Legalábbis tőrben.
„Az idén volt négy Világkupa-verseny, és közülük kettőt megnyertem. Azt a kettőt, amelyiken elindultam... Az elsőt a németországi Malchowban rendezték, amely után át is vettem a vezetést a világranglistán, így nyugodt szívvel hagyhattam ki a következőt, azt követően viszont már csak harmadikként jegyeztek. Úgyhogy ismét indultam, és a harmadik viadalon, az olaszországi Lonatóban megint győztem, amivel újra az első helyre ugrottam a rangsorban. Így a negyedik viadalra nem utaztam el, mégis magabiztosan mehetek Pekingbe, mert úgy érzem, a felkészülés jól sikerült. Bár ezen a héten kardoztam, és ebben a fegyvernemben nem szerepeltem túl jól a legutóbbi háziversenyen, tiszta a lelkiismeretem: amit tudtam, megtettem, és egyébként sem most kell jó formában lenni” – beszélt versenyévéről a kiváló vívó.
Szekeres azon kevesek egyike, akik olimpián és paralimpián is indulhattak már, hiszen ő nemcsak az immár 17 évvel ezelőtt történt sajnálatos balesete után, mozgássérült sportolóként vált híressé, hanem azelőtt is élsportoló volt, hogy kerekes székbe kényszerült. Előtte, 1988-ban, a szöuli nyári játékokon a tőrcsapat tagjaként szerzett bronzérmet, utána, 1992-ben, a barcelonai paralimpián már ugyanezen fegyvernem egyéni számában nyert aranyat. És azóta is rendszeresen részt vesz négyévenként az ötkarikás seregszemléken; az idei immár a hatodik olimpiája, ezen belül az ötödik paralimpiája, és amellett, hogy már az eddigieken nyújtott teljesítménye miatt is a legsikeresebb paralimpikonunkat tisztelhetjük benne, kevesebb mint egy hónappal a 44. születésnapja előtt, háromgyermekes apaként megint tőle várható az egyik legjobb magyar eredmény.
Sokat remélhetünk az úszóból vívóvá váló Krajnyák Zsuzsannától, aki világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát, valamint a tőrrel és párbajtőrrel egyaránt kiválóan bánó Dani Gyöngyitől, Juhász Veronikától és Pálfi Judittól is. A vívócsapat másik két (férfi)tagját, a paralimpiai újonc Horváth Gábort és Mató Gyulát nem nyomaszthatja az esélyesség terhe, de ők is szerezhetnek kellemes meglepetést.