Hat UEFA-kupa-győztes tör újabb babérokra a „szbornajával”

Vágólapra másolva!
2008.05.27. 16:52
Guus Hiddink kijelölte huszonhármas utazó keretét a svájci-osztrák közös rendezésű Európa-bajnokságra, így eldőlt, kik utaznak a kontinenstornára, hogy visszaszerezzenek valamit a „szbornaja” régi dicsőségéből. Mert dicsőség, az volt bőven: a Szovjetunió jogutódjaként az oroszok egy Európa-bajnokságot és három elvesztett döntőt véshettek fel a dicsőségtáblára.
Bisztrov (jobbra) és az oroszok 6–0-ra ütötték ki Kazahsztánt a felkészülés hajrájában: az Eb-n nem lesz könnyű dolguk...
Fotó: Reuters
Bisztrov (jobbra) és az oroszok 6–0-ra ütötték ki Kazahsztánt a felkészülés hajrájában: az Eb-n nem lesz könnyű dolguk...
Bisztrov (jobbra) és az oroszok 6–0-ra ütötték ki Kazahsztánt a felkészülés hajrájában: az Eb-n nem lesz könnyű dolguk...
Fotó: Reuters
Bisztrov (jobbra) és az oroszok 6–0-ra ütötték ki Kazahsztánt a felkészülés hajrájában: az Eb-n nem lesz könnyű dolguk...

MEGLEPETÉSEMBER LEHET

Pavel Pogrebnjaknak itt a lehetőség, hogy a parádés UEFA-kupa-sorozat után a válogatottban is letegye a névjegyét. A hatalmas termetű (191 cm), iszonyatos fizikai erővel rendelkező csatár kíméletlen és hideg fejű a kapu előtt, ráadásul mivel a kupadöntőt kihagyta, alighanem pluszmotivációja is akad.
1960. július 10. A párizsi Parc des Princesben egy grúz és egy rosztovi fiú Európa trónjára ültette a szovjet válogatottat: Szlava Metreveli és Viktor Ponyegyelnyik góljaival a „szbornaja” hosszabbításban legyőzte Jugoszláviát, megnyerve ezzel az első kontinenstornát.

A szovjeteknek ezután csak elvesztett döntők maradtak: 1964-ben Spanyolország, 1972-ben az NSZK, végül 1988-ban Hollandia bizonyult náluk jobbnak a fináléban.

A függetlenedés óta nem volt igazán nagy dobása a „szbornajának”, a csoportmérkőzések mindig végállomást is jelentettek nekik a nagy tornákon, a legutóbbi vb-ről meg éppenséggel lemaradtak.

AKIK HIÁNYOZNAK

Alekszandr Kerzsakov nem zárt túl jó évet Sevillában, majd haza is tért Andalúziából a Dinamo Moszkvához. Kilenc bajnokin elért két gólja azonban kevés volt a behívóhoz. Az UEFA-kupa-döntő után utólag behívott Igor Gyenyiszov pedig gyakorlatilag indoklás nélkül visszamondta a csapattagságot.
Ezután született meg a döntés, hogy a gárdát egy valódi sztáredző kezébe adják: a világ legjobb trénerei közé tartozó Guus Hiddink így kapta meg a kapitányi pálcát. Az első lépés, a kijutás sikerült (többek között Anglia előtt), a csoport kiegyensúlyozott, de nem leküzdhetetlen nehézségű, ráadásul a Zenit UEFA-kupa-győzelme alighanem hatalmas lökést adhat orosz szurkolóknak és játékosoknak egyaránt.

A rendkívül stílusos focit játszó szentpéterváriak közül hatan tagjai az utazó keretnek, természetesen a félelmetes gólvadász Pogrebnjak és a kreatív, technikás Andrej Arsavin is megcsillanthatja képességeit az Eb-n.

GÁLÁNS OROSZ PÉNZJUTALOM

Az Orosz Labdarúgó-szövetség nem szűkmarkú a válogatott játékosaival szemben, a szervezet igazán gáláns prémiumokat ígért a június 7-én kezdődő Európa-bajnokságra. A futballisták minden győzelem után fejenként 10 ezer eurót (2,5 millió forint) tehetnek zsebre, ha pedig bejutnak a negyeddöntőbe, ezen felül illeti – szintén fejenként – 60 ezer eurós (15 millió forint) bónusz őket.
Kimarad viszont az UEFA-kupa-döntő egyik hőse, az első gólt szerző Gyenyiszov, aki meglehetősen érthetetlen módon nem kért a kontinenstornából, így csak tévén nézi a többieket…

Az utolsó keretszűkítés után Ivanov és Pavlenko maradt ki a csapatból, bár Hiddink mindkettejüket megkérte a válogatottal maradásra.

„Elégedett voltam az összes játékos edzésmunkájával, de csak huszonhárom embert vihetek ki. Ivanovot megkértem, hogy maradjon a csapattal az Eb alatt, és Pavlenkót is megpróbálom elkérni a Szpartaktól” – mondta a holland szakember.

Hiddinkről azt tartják, a mitológiai Midászhoz hasonlóan amihez hozzányúl, az arannyá változik. Ha sikerre tudja vezetni a nagyon gyors és erős orosz csapatot, élete egyik legnagyobb eredményét könyvelheti el.

AZ OROSZ VÁLOGATOTT UTAZÓ KERETE

Kapusok: Igor Akinfejev (CSZKA Moszkva), Vlagyimir Gabulov (Amkar), Vjacseszlav Malafejev (Zenit)
Védők: Alekszej Berezuckij (CSZKA Moszkva), Vaszilij Berezuckij (CSZKA Moszkva), Szergej Ignasevics (CSZKA Moszkva), Alekszander Anyukov (Zenit), Gyenisz Kologyin (Dinamo), Rinat Janbajev (Lokomotiv)
Középpályások: Dinijar Biljaletdinov (Lokomotiv), Jurij Zsirkov (CSZKA), Igor Szemsov (Dinamo), Dmitrij Torbinszkij (Lokomotiv), Vlagyimir Bisztrov (Szpartak), Konstantin Zirjanov (Zenit), Roman Sirokov (Zenit), Szergej Szemak (Rubin Kazany)
Csatárok: Andrej Arsavin (Zenit), Pavel Pogrebnjak (Zenit), Roman Pavljucsenko (Szpartak), Dmitrij Szicsev (Lokomotiv), Roman Adamov (FK Moszkva), Ivan Szaenko (Nürnberg)
Legfrissebb hírek

Svédország és Oroszország is öt gólt szerzett felkészülési mérkőzésen

Minden más foci
2025.03.25. 22:40

Az orosz futballelnök reméli, hogy válogatottjuk ott lehet a 2026-os vb-n

Minden más foci
2024.12.24. 11:37

Felkészülés: az orosz futballválogatott 8–0-ra verte a kubai csapatot

Minden más foci
2023.11.21. 12:15

UEFA: továbbra sem játszhatnak az orosz utánpótláscsapatok

Minden más foci
2023.10.10. 13:43

Labdarúgás: Kamerun lemondta az Oroszország elleni meccset

Minden más foci
2023.05.25. 12:55

Felkészülés: vb-résztvevővel ikszelt az orosz válogatott

Minden más foci
2023.03.23. 19:59

Oroszország: meghívták a válogatottat az első közép-ázsiai labdarúgó-bajnokságra

Minden más foci
2023.03.14. 11:04

Súlyemelés: az oroszok teljes csapattal bejelentkeztek az Eb-re

Egyéb egyéni
2023.02.20. 13:21
Ezek is érdekelhetik