Több mint két héttel ezelőtt ült össze a Magyar Kajak-kenu Szövetség elnöksége: a napirendi pontok között az olimpiai felkészülési program mellett a válogatási elvekről és a mindenkori kapitány jogköréről is szó esett. Döntés azonban nem született, mert Vaskuti Isván szakmai alelnök az olimpiai felkészülési terv több ponton történő kiegészítését kérte Angyal Zoltán szövetségi kapitánytól. A kapitányi jogkörrel kapcsolatban sem határoztak, mivel úgy ítélték meg, az ehhez fűződő megállapítások kihatással lehetnek az olimpiai felkészülésre, éppen ezért – átfogóbb döntés reményében – október 25-re írták ki az új elnökségi időpontját.
Hogy mi történt azóta?
Hatékony háttérmunkának és Baráth Etele elnök közbenjárásának köszönhetően ismét „rajtengedélyt” kapott az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Kovács Katalin, Janics Natasa páros. Bár a feszültség nem szűnt meg Janics és egykori edzője, Fábiánné Rozsnyói Katalin között, a tréner kijelentette: nem gördít akadályt az elé, hogy a két lány ismét egy hajóban lapátoljon, s megkísérelje a kvalifikációt a pekingi olimpiára.
Sokak számára megkönynyebbülést hozott ez a döntés. De vajon mennyiben befolyásolja a kapitány válogatási elveit, és mennyiben írja át a kapitány jogkörével kapcsolatos kérdéseket?
„Utóbbira nem tisztem válaszolni, hiszen a kapitányi jogkör meghatározására külön bizottság létesült – mondja Angyal Zoltán szövetségi kapitány –, a válogatási elvekkel kapcsolatban azonban nem szeretnék újabb tartalmi vitákba bonyolódni, hiszen mindannyiunk számára fontos a női szakág sikere.”
Hogy mit takarnak a kapitány szavai?
Angyal elárulta, a női négyes összeállításával kapcsolatban kompromisszumkész. Bár továbbra is vallja, a legjobb megoldás az lenne, ha az egyes- és pároseredmények alapján állítanák össze a csapathajót, nem zárkózik el a négyes válogató elől sem. Természetesen azzal a kitétellel, ha az Európa-bajnokságon vagy a szegedi Világkupa-viadalon női négyesünk vereséget szenved a németektől, lehetőség legyen az egyeseredmények alapján új embert kipróbálni a hajóban.
A kapitány arról is beszámolt, hogy néhány versenyző, illetve egység számára szeretne védettséget kiharcolni. Eszerint Kovács Katalinnak, Vajda Attilának, a Kozmann György, Kolonics György kenu párosnak, valamint a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kajak kettesnek elegendő lenne a szegedi Világkupa első vagy második helyezése az olimpiai csapatba kerüléshez.
„Aki úgy gondolja, hogy ez nagy kedvezmény, óriásit téved –
mondja a kapitány. – A Világkupákon ugyanis nemzetenként két egység szállhat vízre, így jóval erősebb lesz a mezőny, mint a pekingi olimpián.”
A fentebb vázolt elképzeléseket természetesen egyelőre illik tervezetként kezelni, hiszen a végső döntést csütörtökön az elnökség mondja ki.