Egy arany- (Braun Ákos), egy bronzérem (Ungvári Miklós) és egy hetedik hely (Hadfi Dániel). Ez volt a férfiak mérlege a két évvel ezelőtti kairói vb-n. Megismételni is nehéz lesz, hát még felülmúlni. Persze a képességek alapján van rá esély, ám azzal tisztában kell lenni, a legnépesebb súlycsoportokban (73 és 81 kg) csaknem hatvanan lépnek tatamira, sőt Kairóban még a +100 kilogrammosoknál is huszonkilencen indultak, és nagyjából e dzsudokák harmada számára reális cél az olimpiai kvótaszerzés, ehhez minimálisan az ötödik helyen kell végezni.
A férfiaknál a hét résztvevő közül hatan tagjai az olimpiai keretnek, a hetedik magyar Rajcsányi Gergő (90 kg), aki a nyári eredmények alapján harcolta ki a részvételt, klubköltségen utazott Rióba, ahová magyar idő szerint szerda délután érkeztek meg a mieink. Nagysolymosi Sándor férfiszakágvezető nem volt szívbajos, az indulás előtt lazán, magabiztosan jelentette ki, négy-öt kvótát és legalább egy érmet vár a világbajnokságon. Nézzük, kik teljesíthetik a kapitány elvárásait.
Az idei eredmények alapján Hadfi Dániel lehet a legjobb magyar. A TFSE-Honvéd-Kipszer százkilós versenyzője az elmúlt két Eb-n egyedüli magyarként tudott érmet szerezni. Súlycsoportjában kiemelkedik gyorsaságával, robbanékonyságával, de technikailag is legjobbak közé tartozik.
„Pár méterre van a szállodától a tengerpart, így Barnával a többieket már kakaóbarnán fogadjuk – jegyezte meg Hadfi, aki Bor Barnával együtt már a nyitó napon tatamira lép, ezért két nappal korábban utaztak Rióba – Nem nyomasztanak az elvárások és az első napi feladatok sem, szeretnénk csütörtökön úgy szerepelni, hogy a hátralevő napokra az egész csapatnak jó kedvet teremtsünk.”
Hadfihoz hasonlóan Ungvári Miklós is szinte minden viadalon helyezettként végez. Az Eb-n ötödik lett, a legutóbbi braunschweigi versenyen harmadik, emellett tavasszal megnyerte a római Vk-versenyt, valamint bronzérmes lett a moszkvai Szuper-A vidalon. Az idén csak Bukarestben volt helyezetlen.
A felsorolásból méltánytalanság lenne kihagyni Braun Ákost, főleg azért, mert a 73 kilósok között ő a címvédő. A paksi dzsúdósnak remekül sikerült a 2005ös éve, Európa- és világbajnok lett. Azóta viszont nem tudta megismételni a nagy sikereket. Tavaly egyetemi világbajnok volt, ám a két Eb-n nem találta önmagát, igaz, a rendkívül sűrű súlycsoport sem kedvez neki (persze ez a riválisokra is igaz), nagyjából húsz egyforma képességű versenyzővel kell számolni. A tavasz utolsó Vk-viadalán, Bukarestben bronzérmes volt, reméljük, azt a formáját át tudja menteni az utazás előtti napon már szűkszavú és az esélyeket óvatosan latolgató dzsúdós. Braun Ákos klubtársa, Bor Barna is ott lehet a végelszámolásnál. A +100 kilós versenyző 2005-ben sérülés miatt hagyta ki a kairói vb-t, így ő Brazíliában debütál. De a bemutatkozás csak a világbajnokságra értendő, súlycsoportjában ugyanis már bizonyított. Korosztályos szinten több érmet szerzett, és a felnőttek között is van már Vk-győzelme, valamint Eb-5. helye is. Ráadásul kategóriájában szinte minden neves dzsúdóst legyőzött legalább egyszer, félnie tehát neki sem kell senkitől.
Az olimpiai keret Burján Lászlóval (60 kg) és ifjabb Nagysolymosi Sándorral (81 kg) teljes, őket sem szabad leírni, ám náluk a nagy kiugrás még várat magára, de képesek lehetnek szép eredmény elérésére.