Folyamatos viták a gumikról

Izsányi SzabolcsIzsányi Szabolcs
Vágólapra másolva!
2007.04.04. 23:29
Címkék
A gumiháború lezárása ellenére sem vált másodlagos témává az abroncskérdés a Formula–1-ben. Az új szabályok hangos viták középpontjában tartják a Bridgestone-t.

Az elmúlt években megszok hattuk, hogy a pilóták után a gumikról esik a legtöbb szó a Formula–1-es versenyeken. A Bridgestone és a Michelin gumiháborúja rengeteg érdekességgel szolgált, nem lehetett megkerülni a témát a futamokon, hiszen fontos világbajnoki pontok múltak azon, melyik gyár készített jobb abroncsot egy-egy viadalra.

Az idén a Michelin távozásával arra lehetett számítani, hogy a gumikérdés háttérbe szorul, de nem így történt. A Bridgestone és az új gumiszabályok nem engedik, hogy figyelmen kívül hagyjuk az abroncsokat.

Az egész azzal a szabállyal kezdődött, hogy az egyedüli gumiszállító cégnek minden versenyre kétféle, száraz pályára való abroncsot kell vinnie, és a csapatoknak ezt kötelező használniuk. Mi több, a futam során mindkét keveréket föl kell tenniük az autókra.

Ettől a taktikai csaták érdekesebbé válását várták a szakemberek, és hogy a nézők se maradjanak ki az izgalmakból, az utolsó pillanatban eldöntötték, hogy megjelölik az egyik (minden esetben a lágyabb) keveréket. Ausztráliában egy fehér pöttyöt rajzoltak a lágy gumira, de a jelölés nem sikerült valami jól, csak álló helyzetben lehetett látni, menet közben észrevehetetlen volt.

Tulajdonképpen mindeggyé is vált, ki melyik keveréket használja, a futam során ugyanis annyi gumi rakódott le az aszfaltra, hogy szinte semmi teljesítménybeli különbség nem mutatkozott a lágy és a közepes típus között.

A szakemberek egy része azonnal háborogni kezdett, és új ötletekkel állt elő. Ahhoz, hogy érvényesüljön a két keverék közötti különbségből adódó taktikai színesség, a versenyekre szállított gumiknak jobban kellene különbözniük egymástól. Mivel a Bridgestone nem szándékozik új összetételű abroncsokat gyártani, az előre meghatározott keverékkiválasztáson lehetne módosítani, és nem a szomszédos típusokat kellene szállítani (lásd az ábrát).

Nick Fry, a Honda csapatfőnöke szerint nem szabadna az első futam után ítélkezni és elhamarkodottan cselekedni, a sepangi tesztek után a versenyzők meg is erősítették óvatosságát. A múlt héten közepes és kemény keverékkel száguldoztak Sepangban, mint ahogy a versenyhétvégén is teszik majd, és a többségük úgy látta, hatalmas a különbség a két abroncs között.

A lágyabb – ez esetben a közepes keménységű – gumik megjelölésére is kerestek az első próbálkozásnál jobb megoldást, és sikerült is találni. Az abroncsokon lévő barázdák egyikét fehérre festik, és mivel a mélyedésnek a szabályok szerint nem szabad kopnia, a csík a gumi teljes elhasználódásáig látható lesz a helyszínen szurkolók és a tévénézők számára.

Legfrissebb hírek

Egy meg nem kapott üzenet, avagy búcsú Kőrösi Lászlótól

Minden más foci
5 perce

Futballklub lett Snoop Dogg és Modric közös biznisze

Angol labdarúgás
22 perce

Varga Zsolt örül, hogy nehéz meccseket játszottak eddig a vb-n

Vizes vb 2025
40 perce

Női futball-Eb: videohívást fogadott a sajtótájékoztatón az angol válogatott kapusa

Minden más foci
53 perce

Ötszörös pénzért értékesítheti az FTC Raul Gustavót, de Baráth Péter is távozhat – sajtóhír

Labdarúgó NB I
1 órája

Férfi kézilabda: visszatért Szegedre Herbert Gábor

Kézilabda
1 órája

Négygólos győzelemmel jutott a legjobb nyolc közé a vb-n a férfi pólóválogatott

Vizes vb 2025
2 órája

Kalmár Ákos röplabdázó szünetelteti a pályafutását

Röplabda
2 órája
Ezek is érdekelhetik