Új bajnokot avatnak az NBA-ben, hiszen magyar idő szerint péntekre virradóra két olyan csapat csap össze a finálé első meccsén, amely nemhogy bajnoki címet nem nyert még, de most debütál a nagydöntőben. A Miami Heat és a Dallas Mavericks menetelése mégsem mondható meglepőnek, hiszen évek óta közel van a tűzhöz a két gárda.
Dirk Nowitzki a bajnoki cím megnyerésével hôssé válhat Dallasban
Dirk Nowitzki a bajnoki cím megnyerésével hôssé válhat Dallasban
A Miami tavaly a Keleti főcsoport döntőjének hetedik mecscsén maradt csak alul a Detroittal szemben, ráadásul úgy, hogy mindkét ásza, Dwyane Wade és Shaquille O’Neal is sérüléssel bajlódott. A Dallas az alapszakaszban évről évre bivalyerősnek tűnt, de a rájátszásra elfogyott az energiája, és nem tudta felvenni a versenyt rutinosabb ellenfeleivel.
A rév közvetlen közelébe értek
Most viszont minden sikerült a két csapatnak, a Miami az első körben még – főleg sérülések és eltiltások miatt – megszenvedett a Chicago Bullsszal, de utána átgázolt a New Jerseyn, és revánst vett a Detroiton. A Dallas pedig a Memphis kisöprése után előbb a címvédő San Antoniót, majd a tavalyi idényben őt a főcsoport-elődöntőben elbúcsúztató Phoenixet győzte le. Mindketten nagy feladatokat hajtottak végre, és mivel a legnagyobb klubokat sikerült kiiktatniuk saját főcsoportjaikból, kétségbe sem lehet vonni, hogy nem érdemtelenül jutottak el idáig.
Ráadásul mindkettejükben megvan, ami kell a sikerhez: kimagasló vezéregyéniségek, megbízható cseresor és kiváló edző. A Heatnél két vezér is van, Wade kívül, O’Neal a palánk alatt remekel. A center már sok mindent megélt pályafutása során, vesztett nagydöntőt az Orlando játékosaként, majd részese lehetett a Los Angeles Lakers legutóbbi dominanciájának, mielőtt belső viszály miatt tönkre nem ment a csapat, amelytől végül távozott. Floridában új együttest építettek köré, és Kobe Bryant után újabb remek dobó hátvédre talált Wade személyében. A 2003-as draft nagy hármasa (Wade, LeBron James, Carmelo Anthony) közül tehát Wade lehet az első, aki a trónra ülhet.
Dallas Mavericks
Alapításának éve: 1980 Színe: sötétkék-fehér-zöld-ezüst Csarnoka: American Airlines Center (19 200 fő), Dallas, Texas Edző: Avery Johnson Csapatkapitány: Dirk Nowitzki Visszavonultatott mezszámok: 15 Brad Davis, 22 Rolando Blackman Legjobb eredményei: 1x keleti bajnok (2006), 1x csoportgyőztes az alapszakaszban (1987) Idei csoportellenfelei (Délnyugati csoport): Houston Rockets, Memphis Grizzlies, New Orleans/Oklahoma City Hornets, San Antonio Spurs Alapszakaszbeli mérlege: 60 győzelem, 22 vereség, 73.2 százalékos mutató – 4. a Nyugati főcsoportban Út a döntőig. Főcsoport-negyeddöntő: Memphis (5. kiemelt) 4–0, főcsoport-elődöntő: San Antonio (1.) 4–3, főcsoportdöntő: Phoenix (2.) 4–2
A német egyedül eldöntheti
A másik oldalon Dirk Nowitzki a csapat motorja, a német támadásban az egész térfélen otthonosan mozog, remekül dob, ráadásul már a védekezése is kiforrott. Az NBA legjobb kosarasokkal ellátott posztján (a négyesen játszik többek között Tim Duncan, Rasheed Wallace, Pau Gasol, Shawn Marion és Elton Brand) is kiemelkedik vetélytársai közül, és ahogy neki megy a játék, úgy megy a Dallasnak is. Ütközni nem gyakran fog sem Wade-del, sem Shaqkel, inkább Udonis Haslem feladata lesz, hogy őrizze őt.
„Ez a harmadik idényem, és lehet, hogy soha többé nem kerülök ilyen helyzetbe – mondta Haslem a döntőről. – Össze kell szednem magam, mert a következő mérkőzéseken a liga legjobb játékosát kell fognom. Pályafutásom eddigi legnehezebb feladata áll előttem.” „Udonis meg tudja oldani a feladatot, ő egy nindzsa, akinek meg kell küzdenie a német sógunnal” – mondta O’Neal.
Húsz év van a két edző között
Haslemnek Antoine Walker és James Posey segíthet, a kispadról a még mindig az első bajnoki aranygyűrűjére hajtó Gary Payton és Alonzo Mourning állhat be. Talán ennél is jobb a Dallas kispadja, Jerry Stackhouse képes a leginkább arra, hogy a vállára vegye a csapatot, ha esetleg Nowitzkinak nem megy. Keith Van Horn és Erick Dampier is sokat megélt már, Marquis Danielszszel és az Adrian Griffin, Devin Harris duó kezdőből kiszoruló tagjával öten olyan kezdőcsapatot alkotnának, amely jó eséllyel indulna a rájátszásba kerülésért.
Miami Heat
Alapításának éve: 1988 Színe: piros-fekete-narancs Csarnoka: American Airlines Arena (19 600 fő), Miami, Florida Edző: Pat Riley Csapatkapitány: Dwyane Wade Visszavonultatott mezszámok: 23 Michael Jordan (nem játszott a Heatben, de a klubvezetöség ilyen módon ismerte el a teljesítményét) Legjobb eredményei: 1x keleti bajnok (2006), 6x csoportgyőztes az alapszakaszban (1997, 1998, 1999, 2000, 2005, 2006) Idei csoportellenfelei (Délkeleti csoport): Atlanta Hawks, Charlotte Bobcats, Orlando Magic, Washington Wizards Alapszakaszbeli mérlege: 52 győzelem, 30 vereség, 63.4 százalékos mutató – 2. a Keleti főcsoportban Út a döntőig. Főcsoport-negyeddöntő: Chicago (7. kiemelt) 4–2, főcsoport-elődöntő: New Jersey (3.) 4–1, főcsoportdöntő: Detroit (1.) 4–2
Az edzők tekintetében óriási a kontraszt. A 61 éves Pat Riley játékosként egy, edzőként négy bajnoki címet szerzett a Los Angeles Lakersszel. 1972-ben az NBA-be és az NFL-be is draftolták, ő az amerikai futball helyett a kosarazást választotta. A nyolcvanas évek edzői sikerei után New Yorkba, majd Miamiba szerződött, de a Knicksszel és a Heattel képtelen volt megismételni a Lakers sikereit. Elnök lett a Heatnél, majd amikor látta, hogy remek csapat alakult ki, visszajött Stan Van Gundy helyére. Giorgio Armanival ápolt barátsága a meccseken is megmutatkozik, elegáns és a hátrafésült haja miatt egyesek által alviláginak titulált külsője tiszteletet parancsoló.
A túloldalon 41 éves, azaz húsz esztendővel fiatalabb az edző. Avery Johnson 1999-ben a San Antonio irányítójaként szerzett már aranygyűrűt, edzőként ezt az első teljes idénye végén teheti meg. Johnsonról már kosaraskorában is sokan mondták, hogy kiváló edző lenne, vezetői képességeit Don Nelson is felismerte, és 2004-ben azzal az elhatározással szerződtette Dallasba, hogy saját utódját fogja faragni belőle. Hogy ez mennyire jól sikerült, mutatja, hogy Johnson az első 82 meccséből 66-ot megnyert edzőként. Ennyire jól még senki sem mutatkozott be, a mester áprilisban meg is kapta Az Év Edzője-díjat. Ám van valami, aminek még jobban örülne. Ehhez azonban négy meccset még meg kellene nyernie csapatával.
A döntő menetrendje
Június 8., csütörtök
Dallas–Miami
Június 11., vasárnap
Dallas–Miami
Június 13., kedd
Miami–Dallas
Június 15., csütörtök
Miami–Dallas
Június 18., vasárnap
Dallas–Miami*
Június 20., kedd
Miami–Dallas*
Június 22., csütörtök
Dallas–Miami*
*=ha szükséges (Magyar idő szerint minden találkozó másnap hajnali három órakor kezdődik, a Sport2 élőben közvetíti magyar kommentárral. Ismétlés aznap este a Sport1-en.) ----