Szombaton a férfi maratoni futással kezdődött a világbajnokság utolsó előtti napja, és ami fontos, ismét nem esett az eső. A mezőny a városban rajtolt, és három nagy kör megtétele után érkeztek meg a versenyzők a stadionba. Elsőként Dzsauad Garib, aki megvédte címét. A marokkói futó a táv elején a bollyal haladt, 30 kilométernél próbált először megszökni ellenfeleitől. Akkor még többen vele tartottak, de a következő kísérleténél már csak az olimpiai bajnok Baldini ment vele.
Dwight Phillipsnek egyetlen érvényes kísérlete volt, elsôre 860 centimétert ugrott, így a világ idei legjobb eredményével gyôzött
Dwight Phillipsnek egyetlen érvényes kísérlete volt, elsôre 860 centimétert ugrott, így a világ idei legjobb eredményével gyôzött
Az NSO ajánlja:
10. IAAF ATLÉTIKAI VILÁGBAJNOKSÁG. HELSINKI, 2005. AUGUSZTUS 6-14.
Hibázott, az olasznak Garib irama ezúttal túl gyorsnak bizonyult, annyira, hogy kénytelen volt föladni a küzdelmet. Garib, aki 22 éves korában kezdett versenyezni, könnyedén nyerte meg a versenyt, és rendezők hada vigyázott arra, hogy ne ismétlődhessen meg a tavalyi, athéni eset. Emlékezetes, hogy az olimpián az élen futó brazil Vanderlei Limát egy néző a közönség soraiba lökte. Helsinkiben az utat végig lezárták, a táv végén el is kerítették, és a vezető Garibot négy biciklis követte, nehogy valami baj történjen vele.
"Úgy terveztem, hogy harminc kilométerig a mezőnnyel megyek, és az utolsó tizenkét kilométert megnyomom - magyarázta Garib. - Sikerült így futnom, bár menet közben kissé megfájdult a gyomrom. Az időjárás nekünk kedvezett, és a közönség is nagyszerű volt. Még nem tudom, hogy két év múlva Oszakában megpróbálom-e harmadszor is megnyerni a vébét."
Lueyi Dovy maga sem hitte el, hogy a gyôztek 4x100-on
Julija Pecsonkinának végre sikerült aranyat szereznie. Az orosz versenyző két évvel ezelőtt javította 52.34 másodpercre a 400 méteres gátfutás világcsúcsát, a párizsi világbajnokságon mégis csak harmadik lett. Akkor a döntőben szokásához híven gyorsan kezdett, a táv végén lemerevedett, szinte egy helyben futott. Elmentek mellette. Tavaly az olimpián csak a nyolcadik helyen ért célba, ezúttal viszont okosan osztotta be az erejét. Most is ő futotta meg legerősebben a táv első felét, sőt, maradt ereje a folytatásra is. Nagy előnnyel fordult a célegyenesbe, és hiába próbálkozott, megközelíteni sem tudta őt a két amerikai, Lashinda Demus és Sandra Glover.
"Két éve várok erre az éremre - mondta Pecsonkina. - Ezúttal okosabban futottam, de úgy érzem, maradt még bennem. Mivel így is idei legjobbamat értem el, nem csoda, hogy nagyon elégedett vagyok."
Taktikai versenyt vívtak a női ötezresek. Négy etióp, két kenyai, két kínai futott a mezőnyben, de egyikük sem akarta hoszszabban vállalni a vezetést. Fél távnál érezték úgy az etiópok, itt az ideje annak, hogy szétrázzák a mezőnyt, de nem jártak sikerrel. Négy kilométernél még mindig tizenegyen voltak együtt, ezt követően előbb a kenyai Jepleting Ngetich, majd a kínai Hszing Huj-na ment az élre. De már mindenki az utolsó körre helyezkedett. A csöngőnél megindultak, Tirunesh Dibaba ment elöl, mögötte Meseret Defar, majd kissé lemaradva Ejegayehu Dibaba és Meselech Melkamu. A négy etióp. Az utolsó kétszázon Tirunesh Dibaba és Defar óriási küzdelmet vívott, a célegyenesbe egy vonalban fordultak, úgy tűnt, csak az utolsó centimétereken dől el, melyikük nyer. Nem így lett, ötvennel a cél előtt Defar nem bírta tovább, megelégedett az ezüstéremmel. A tízezerhez hasonlóan a két Dibaba a dobogó első és harmadik fokára állhatott, a húszéves Tirunesh két bajnoki címet szerzett. Fiatal kora ellenére ő az első nő, aki ötezer és tízezer méteren duplázni tudott.
Zsivoczky marad harmadik
A tízpróba sorrendje nem változik: Clay (középen), Sebrle (balra), Zsivoczky
Tegnap az IAAF tanácsa úgy foglalt állást, hogy a cseh tízpróbázók nem követtek el szabálytalanságot a szerdán véget ért versenyük során. Elôzôleg egy finn napilap vádolta meg doppingolással Roman Sebrlét és Tomás Dvorákot, akik az utolsó szám elôtt infúziót kaptak. A Helsingin Sanomat felvetette, hogy Sebrlét megfoszthatják második helyétôl, és így Zsivoczky Attila ezüstérmes lesz. A cseh csapat orvosa azt mondta, hogy glükózt adtak a versenyzôknek, mert veszélyesen leesett a vércukorszintjük. A verseny utáni doppingvizsgálaton az atlétáktól vért és vizeletmintát is vettek, s ezekben nem találtak tiltott szert. Sebrle tehát marad második, Zsivoczky harmadik, Dvorák nyolcadik. Doppingügy azonban így is akad. Az indiai diszkoszvetô, Neelam Jaswant Singh szervezetében tiltott szert, pemolinét találtak, így kétéves eltiltásra számíthat. Egy svéd nyolcszázasnak, Rizak Dirsheének az atléták falujában ajánlottak EPO-t – az esetet a svédek jelentették az IAAF-nek.
Dwight Phillips olimpiai és világbajnokhoz méltóan kezdett, a távolugrás döntőjében elsőre 860 centimétert ugrott. Ezzel eldőlt az aranyérem sorsa, az ezüstért azonban nagy csata folyt. A közönség Tommi Evilä miatt tombolt. A hazaiak ugrója a döntőbe 818 centiméteres országos csúcscsal került, ott azonban két belépett kísérlettel kezdett. Elképzelhető az izgalom, ami a harmadik próbálkozását megelőzte. Biztonságit ugrott. Biztonságit? Igen, mert nem fogott pontosan lécet, csakhogy 816 centiméternél landolt. Feljött a francia Salim Sdiri (821) mögé a harmadik helyre. Mire visszasétált, már csak negyedik volt, mert a ghánai Ignisious Gaisah 834 centimétert ugrott. És mire újra sorra került, már az ötödik helyen állt, a spanyol Lino Martínez 824-ig szállt. Aztán a hatodik lett a panamai Irving Saladino (820) miatt, de nem hagyta magát, 825 centire javította a finn rekordot. Majd szétrobbant a stadion. Evilä bronzérmes lett.
Két arannyal utazhat haza Lauryn Williams és két ezüsttel Veronica Campbell. Az amerikai és a jamaicai vágtázó a 100 méter döntője után a 4x100 befutójaként ismét összecsapott, és újra Williams bizonyult gyorsabbnak (41.78). A britek végre nyertek egy érmet. Férfi 4x100-as stafétájuk állhatott dobogóra, de csak a harmadik fokára. Az utolsó váltást ugyanis elrontották. Elsőként a remekül futó franciák értek célba (38.08), így Ladji Doucouré is két arannyal lett gazdagabb.
Női súlylökésben a fehérorosz Nagyezsda Osztapcsuknak négy érvényes kísérlete volt, és mind a négy húsz méteren fölötti eredménnyel. Bármelyikkel megnyerte volna a versenyt. Legjobbja, a 20.51 majdnem egy méterrel volt nagyobb, mint a második helyezett orosz Olga Rjabinkináé (19.64).
Hősként ünnepelték a jamaicaiak 4x400-as női váltójuk befutóját. Igaz, Lorraine Fenton először hibázott, mert átvétel után elejtette a botot, ennek ellenére, vagy éppen emiatt óriásit futott, és bevitte csapatát a döntőbe.
A mai műsor
13.20:
női maratoni, döntő
17.35:
férfi magas, döntő
18.25:
női gerely, döntő
18.30:
férfi 800 m, döntő
18.55:
női 1500 m, döntő
19.20:
férfi 5000 m, döntő
19.55:
női 4x400 m, döntő
20.20:
férfi 4x400 m, döntő
---- Justin Gatlin azzal a céllal érkezett Helsinkibe, hogy megismételje Maurice Greene hat évvel ezelőtti teljesítményét, győzzön 100 és 200 méteren, valamint a 4x100 méteres váltóban. Az első két vágyát könnyedén teljesítette, a harmadik azonban nem válhat valóra. Péntek este a lelátóról nézte, amint társai az előfutamban pályára lépnek, s lélekben készült a szombati döntőre. A pénteki négyes fogat feladata az volt, hogy a csapatot bevigye a fináléba. Ehelyett - ahogy arról tegnap lapunk is beszámolt - Mardy Scales és Leonard Scott elrontotta az első váltást, a bot a földre pottyant, és Gatlin elvesztette annak lehetőségét, hogy a harmadik aranyért fusson.
"Nem mondhatom, hogy nagyon el vagyok keseredve - reagált a történtekre a kétszeres világbajnok. - Az volt a dolgom, hogy megnyerjem a száz és a kétszáz métert, ezt megtettem. A váltóarany csak hab lett volna a tortán, ez most elmaradt. Elsősorban mégsem magamat sajnálom, hanem a többieket, akik ebben a számban szerezhettek volna világbajnoki érmet."
Maurice Greene, aki sérülése miatt egyéniben nem került be az amerikai csapatba, a váltó befutóembere lett volna, de így ő is hoppon maradt.
"Úgy látszik, csak egy esős vakációra jöttem Helsinkibe - mondta. - Szerettem volna Gatlinnak segíteni abban, hogy a három világbajnoki címet megszerezze, sajnos nem sikerült. Mivel én vagyok a csapatkapitány, megyek, és elnézést kérek tőle."
"Az én hibám volt - vállalta magára Scott. - Mondhatnánk, hogy nagyon csúszott a bot, de az csak mentegetőzés lenne. Amióta idejöttünk, egyfolytában a váltást gyakoroltuk, nem lett volna szabad elrontanunk."
Az amerikaiknál szinte hagyomány, hogy elrontják a váltást. Az 1912-es stockholmi olimpia volt az első nagy világverseny, amelyen emiatt zárták ki a csapatot, az 1960-as római olimpián és 1988-ban Szöulban ugyanezért estek ki a versenyből. Tíz évvel ezelőtt a göteborgi világbajnokságon a második váltásnál hibázott Jon Drummond és Tony McCall, két évvel később Athénban Brian Lewis nem tudta továbbadni Tim Montgomerynek a botot.
"Senkinek sem kell mentegetőznie - nyugtatgatta társait Gatlin. - Végül is ez a verseny nem a Justin Gatlin-show. Ez a csapat ügye, ez négyszer százas váltó, nem pedig Justin Gatlin saját stafétája. Még az is lehet, jól járok azzal, hogy nem kell újra rajtolnom. Pénteken ugyanis Zürichben a Golden League-viadalon indulok, ahol szeretném megjavítani a világrekordot. Legalább többet pihenek." ---- Bryan Clay 1991 óta a legnagyobb különbséggel nyerte meg a világbajnokság tízpróbaversenyét: 211 ponttal előzte meg Roman Sebrlét, s a rendkívül rossz körülmények ellenére három számban javította meg egyéni csúcsát. A nagy emberek között 180 centijével apró termetűnek számító Clay, akinek édesanyja japán, apja afroamerikai, az olimpián ezüstérmet szerzett, Helsinkiben mégis csak az volt a célja, hogy végigküzdje a versenyt. - Mivel Párizsban kénytelen voltam feladni a küzdelmet, ezúttal mindenképpen be akartam fejezni mind a tíz számot. Két éve a világbajnokság előtt négy nappal sérültem meg, s bár az orvosunk azt javasolta, ne induljak a versenyen, rajthoz álltam. Ám az első nap után nem tudtam tovább versenyezni. Az idén sem volt szerencsém, Götzisben a gerelyhajítás során eltörött az egyik bordám, ezért három hétig nem edzhettem. Kicsit lassan kaptam ismét erőre, s nem voltam százszázalékosan felkészülve Helsinkire.
- Ennek ellenére remekelt. - Életem legnehezebb versenye volt az itteni. Rossz volt az idő, s az első napi csúszás miatt csak négy órát aludtam az éjjel. Ám a nézők fantasztikusak voltak. Az, hogy ilyen esőben és szélben kitartottak, csodálatra méltó. Nélkülük nehezebb lett volna a verseny.
- Mikor érezte, hogy győzhet? - A négyszáz méter után már gondoltam erre.
- Három számban is megjavította egyéni csúcsát. - Ilyen rossz időben az sem lett volna csoda, ha sokat rontok, de szerencsére nem így történt. A tízpróbaversenyeken az a fontos, hogy ne hibázzon az ember. Én most súlyban, négyszázon és gerelyben az eddigi legjobbamat értem el, ezerötszázon pedig csak arra figyeltem, nehogy begörcsöljön a fájós lábam. A körülményeket tekintve a 8732 pontom igen jó, azt hiszem, nemsokára elérhetem a kilencezret is.
- Tavaly az év elején azt mondta, a feleségének köszönheti, hogy tízpróbázhat. - Ez így is van. Ahhoz, hogy erre a számra felkészüljön az ember, sokat kell edzeni. Míg ő pénzt keresett, én napi öt órán át edzettem a pályán s kétórányit az erősítőteremben. Ilyen elfoglaltság mellett nem lehet dolgozni, ugyanakkor tízpróbázóként nehéz szponzort szerezni.
- Hawaiiban, ahol felnőtt, többen a segítségére siettek. - Nélkülük sohasem lettem volna világbajnok.
- Hogyan lett éppen tízpróbázó? - Gimnazistaként több számban versenyeztem, tízpróbában is, de az, hogy itt ragadtam, Chris Huffinsnak, a sydneyi bronzérmesnek köszönhető. Edzőtáborozáskor ismerkedtem meg vele, ő biztatott, hogy válasszam ezt a számot, és ő mutatott be az edzőjének, Kevin Neilnek. Nem bántam meg, hogy hallgattam rá. Nemcsak az eredményeim miatt, hanem mert rendkívüli emberekkel ismerkedtem meg, el sem tudtam képzelni korábban, milyen jó hangulatú egy tízpróbaverseny. Közöttünk igazi barátságok szövődnek. Bárkit felhívhatok azzal, hogy éppen az ő városukban járok, adna-e szállást vagy edzhetek-e ott, ahol ő. Nincs közöttünk olyan, aki a másik kérését visszautasítaná. Nem hiszem, hogy létezik ugyanilyen a kapcsolat, mondjuk, a vágtázók között. Természetesen a versenyeken mindannyian a maximumot igyekszünk nyújtani, és ott elsősorban magunkra figyelünk.
A mai műsor
13.20:
nôi maratoni, döntô
17.35:
férfi magas, döntô
18.25:
nôi gerely, döntô
18.30:
férfi 800 m, döntô
18.55:
nôi 1500 m, döntô
19.20:
férfi 5000 m, döntô
19.55:
nôi 4x400 m, döntô
20.20:
férfi 4x400 m, döntô
---- 10. világbajnokság, Helsinki - döntők
Férfiak Maratoni Világbajnok: Dzsauad Garib (Marokkó) 2:10:10, 2. Christopher Isegwe (Tanzánia) 2:10:21, 3. Ogata Cujosi (Japán) 2:11:16, 4. Takaoka T. (Japán) 2:11:53, 5. S. Ramadhani (Tanzánia) 2:12:08, 6. A. Malinga (Uganda) 2:12:12, 7. P. Biwott Paul (Kenya) 2:12:39, 8. J. Rey (Spanyolország) 2:12:51. Távolugrás Vb: Dwight Phillips (Egyesült Államok) 860 (+1.6) - a világ idei legjobbja, 2. Ignisious Gaisah (Ghána) 834 (+0.2), 3. Tommi Evilä (Finnország) 825 (+2.9), 4. J. L. Martínez (Spanyolország) 824 (+2.9), 5. S. Sdiri (Franciaország) 821 (+2.1), 6. I. Salardino (Panama) 820 (+2.8), 7. G. K. Mokoena (Dél-Afrika) 811 (+2.6), 8. V. Zjuszkov (Ukrajna) 806 (+2.3). 4x100 m Vb: Franciaország (Ladji Doucouré, Ronald Pognon, Eddy De Lépine, Lueyi Dovy) 38.08 (a világ idei legjobbja), 2. Trinidad és Tobago (Kevon Pierre, Marc Burns, Jacey Harper, Darrel Brown) 38.10, 3. Nagy-Britannia (Jason Gardener, Marlon Devonish, Christian Malcolm, Mark Lewis-Francis) 38.27, 4. Jamaica (L. Clarke, D. Thomas, A. Waugh, M. Frater) 38.28, 5. Ausztrália (D. Batman, J. Ross, K. Neofytou, P. Johnson) 38.32, 6. Holland Antillák (G. Goeloe, C. Rafaela, J. Duzant, C. Martina) 38.45, 7. Németország (A. Kosenkow, M. Blume, T. Unger, M. Broening) 38.48, 8. Japán (Suecugu S., Takahira S., Josino T., Aszahara N.) 38.77
Nők 5000 m Vb: Tirunesh Dibaba (Etiópia) 14:38.59 (világbajnoki csúcs, régi: 14:41.82 Gabriela Szabo, Románia, Sevilla, 1999), 2. Meseret Defar (Etiópia) 14:39.54, 3. Ejegayehu Dibaba (Etiópia) 14:42.47, 4. M. Melkamu (Etiópia) 14:43.47, 5. Hszing Huj-na (Kína) 14:43.64, 6. Z. M. Mohamed (Tanzánia) 14:43.87, 7. P. J. Ngetich (Kenya) 14:44.00, 8. I. Ochichi (Kenya) 14:45.14. 400 m gát Vb: Julija Pecsonkina (Oroszország) 52.90 (a világ idei legjobbja), 2. Lashinda Demus (Egyesült Államok) 53.27, 3. Sandra Glover Sandra (Egyesült Államok) 53.32, 4. A. Jesien (Lengyelország) 54.17, 5. Huang Hsziao-hsziao (Kína) 54.57, 6. A. Blackett (Barbados) 55.06, 7. T. Terescsuk-Antipova (Ukrajna) 55.09, 8. M. Pskit (Lengyelország) 55.58. Súlylökés Vb: Nagyezsda Osztapcsuk (Fehéroroszország) 20.51, 2. Olga Rjabinkina (Oroszország) 19.64, 3. Valerie Vili (Új-Zéland) 19.62, 4. Sz. Kriveljova (Oroszország) 19.16, 5. N. Kleinert (Németország) 19.07, 6. Y. Cumbá (Kuba) 18.64, 7. Li Mej-jü (Kína) 18.35, 8. N. Horoneko (Fehéroroszország) 18.34. 4x100 m Egyesült Államok (Angela Daigle, Muna Lee, Me’Lisa Barber, Lauryn Williams) 41.78 (a világ idei legjobbja), 2. Jamaica (Daniele Browning, Sherone Simpson, Aleen Bailey, Veronica Campbell) 41.99, 3. Fehéroroszország (Julija Nyesztyerenko, Natalja Szologub, Alena Nevmerzsickaja, Okszana Dragun) 42.56, 4. Franciaország (P. Buval, L. Jacques-Sébastien, F. Dia, C. Arron) 42.85, 5. Brazília (R. M. da Costa, L. A. de Moura, T. R. Ignâcio, L. dos Santos) 42.99, 6. Kolumbia (M. Murillo, F. Palacios, D. Obregón, N. González) 43.07, 7. Nigéria (G. Kemasuode, E. Ojokolo, D. Osayomi, M. Nku) 43.25, 8. Lengyelország (I. Dorobisz, D. Onysko, D. Dydo, I. Brzezinksa) 43.49
Előfutamok Férfiak. 4x400 m. 1. előfutam: 1. Bahama-szigetek 2:59.73 (a világ idei legjobbja), 2. Jamaica 2:59.75. 2. ef.: 1. Egyesült Államok 3:00.48, 2. Trinidad és Tobago 3:01.91. 3. ef.: 1. Nagy-Britannia 3:01.95, 2. Franciaország 3:02.86 Nők. 4x400 m. 1. ef.: 1. Oroszország 3:20.32 (a világ idei legjobbja), 2. Lengyelország 3:26.04, 3. Fehéroroszország 3:27.65. 2. ef.: 1. Nagy-Britannia 3:26.19, 2. Brazília 3:26.82, 3. Ukrajna 3:27.23 ----