A Michael Phelps-Ian Crocker párviadal volt a nap csemegéje a 11. FINA-világbajnokság úszóversenyeinek hetedik napján a kanadai Montrealban. A két amerikai világklasszis közül ezúttal Crocker volt a jobb 100 pillangón. A 23. születésnapjához közeledő texasi fiatalember világcsúccsal győzött, ezzel visszavágott Phelpsnek a tavalyi athéni olimpián elszenvedett vereségért. Magyar versenyzőért nem izgulhattunk az éjszaka, ma viszont Cseh Lászlón lesz az ország szeme, hiszen aranyérmet várunk tőle 400 vegyesen. A nőknél ugyanebben a számban Risztov Éva és Jakabos Zsuzsanna lesz ott a rajtnál.
A győztes (balra) és a legyőzött. Phelps nem tűnik túl boldognak, ellentétben Crockerrel (fotók: Reuters)
A győztes (balra) és a legyőzött. Phelps nem tűnik túl boldognak, ellentétben Crockerrel (fotók: Reuters)
Michael Phelpsnek nem sikerült megszereznie az ötödik aranyérmét Montrealban, mert 100 pillangón Ian Crocker sokkal jobb volt nála.
A két amerikai - meg az ukrán Andrij Szergyinov - már 2003-ban olyan show-t rendezett ezen a távon, hogy aki ott volt a barcelonai Palau Sant Jordiban vagy látta tévén, annak tátva maradt a szája.
Két évvel ezelőtt előbb Szergyinov döntötte meg a világcsúcsot az elődöntőben (51,76 mp), majd jött Phelps, aki 51,47-re javította az ukrán néhány percet megélt rekordját. Ez volt július 25-én, a július 26-i fináléban pedig Ian Crocker került sorra: az akkor a 21. évében járó austini fiatalember áttörte az 51 mp-es határt, és 50,98-cal nyerte meg a világbajnoki címet Phelps előtt.
Tavaly az athéni olimpián fordult a kocka: a kissé indiszponált Crockert Phelps a döntőben megverte, igaz, egyikük sem úszott igazán nagy időt. De ott akkor nem is ez számított, hanem az olimpiai aranyérem. Crocker nagyon akarta, de marylandi vetélytársa - aki a görög fővárosban meg sem állt hat győzelemig - elhappolta az orra elől.
A portlandi születésű pillangóúszó azóta készült a visszavágásra, és az ellencsapás bombasztikus volt. Crocker a montreali döntőben kétséget sem hagyott afelől, hogy Phelps ezúttal nem fogja utolérni a második ötvenen, ahogyan azt Athénban tette. A célban 50,40 másodpercet mutatott az eredményjelző, ami azt jelentette, hogy Ian Crocker 36 századot faragott le a saját, tavaly Long Beachben úszott 50,76-os rekordjából.
Ian Crocker harminchat századot faragott le a korábbi abszolút időből
"Egyértelműen az volt a célom, hogy megdöntsem a világcsúcsot - nyilatkozta a finálé után a győztes. - Azt azonban nem tudhattam, hogy ilyen jól sikerül majd. Amikor Phelps ellen úszol, mindig feltételezned kell, hogy ha győzni akarsz, világcsúcsra van szükség. Az időeredményem, bevallom, engem is meglepett."
"Ebben az az évben nem sokat edzettem pillangón, de ezt nem azért mondom, hogy mentegetőzzem" - magyarázta Michael Phelps, aki az ötödik érmét szerezte a kanadai metropoliszban, de ez volt az első, ami nem arany.
ÉREMTÁBLÁZAT – ÚSZÁS
Ország
A
E
B
Egyesült Államok
13
9
5
Ausztrália
10
4
3
Dél-Afrika
2
1
2
Franciaország
2
1
1
Zimbabwe
2
1
–
Lengyelország
2
–
2
Németország
1
3
2
Olaszország
1
1
–
Kanada
–
4
1
Japán
–
3
5
Kína
–
1
3
MAGYARORSZÁG
–
1
1
Oroszország
–
1
1
Ausztria
–
1
1
Svájc
–
1
–
Ukrajna
–
–
2
Nagy-Britannia
–
–
1
Tunézia
–
–
1
Svédország
–
1
1
Horvátország
–
1
–
Érdekesség, hogy Phelps a mostani négy világbajnoki győzelme ellenére nem elégedett a formájával. Úgy érzi ugyanis, hogy két évvel ezelőtt Barcelonában tökéletesen úszott, Athénban ahhoz képest már nem ment neki olyan jól, és most a leggyengébb. Négy arany- és egy ezüstéremmel…
A húszesztendős amerikai egyébként azért csalódott kissé, mert 400 gyorson csak a 18. időt érte el a selejtezőben, így kiesett, míg 100 gyorson a hetedik helyen végzett. Ráadásul egyéniben Montrealban csak két aranynál tart, a másik kettőt váltóban szerezte. Így aztán könnyen előfordulhat, hogy az egyéni címeket nézve nem is ő, hanem Grant Hackett lesz a 2005-ös vb legeredményesebb férfiúszója, az ausztrálnak ugyanis két győzelme és egy második helye van, és 1500 gyorson címvédőként favoritnak számít.
"Minden, ami ezen a héten történt, ébresztőt jelent számomra - értékelte önmagát igen szigorúan Phelps. - Ez az egész a motivációról szól. Nem szeretnék olyan helyzetbe kerülni, hogy csalódást jelentsen versenyzés. Élvezni akarom az úszást. Remélem, ebben az évben azért nagyot fogok fejlődni."
Röviden a szombati nap többi döntőjéről:
Minden idők második legjobb idejével győzött a férfiak 50 méteres gyorsúszó számában Roland Schoeman, aki csak öt századdal maradt el az orosz Alex Popov 21,64 mp-es világcsúcsától. A dél-afrikai úszó az 50 méteres pillangó után - amely számban világcsúcsot ért el - másodszor szerzett aranyérmet ezen a vb-n.
Kirsty Coventry már a második aranyérmét szerezte Montrealban
Kirsty Coventry élete legjobb eredményével, 2:08,52 perccel fölényes győzelmet aratott női 200 háton, a zimbabwei úszónőnek ez volt a második aranyérme ezen a vb-n. Ebben a számban mind a mai napig az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina tartja a világcsúcsot, amelyet még 1991. augusztus 25-én állított fel Athénban.
Kate Ziegler nagy fölénnyel győzött a nők 800 méteres gyorsúszó számában. A korábban 1500-on már aranyérmet szerző, mindössze 17 esztendős amerikai lány élete első felnőtt világversenyén már a második versenyét nyerte meg.
Egy másik tinédzser, a szintén 17 éves ausztrál Danni Miatke győzött női 50 pillangón, az ezüstérmet a világcsúcstartó svéd Anna-Karin Kammerling szerezte meg honfitársa, Therese Alshammar előtt.
Végül az ausztrál női 4x100 méteres vegyesúszó-váltó új világbajnoki csúccsal, kevéssel elmaradva a saját világrekordjától magabiztosan nyerte meg a szombati utolsó döntőt a világbajnokságon.
Ez volt Ausztrália küldöttségének tizedik aranyérme a vb-n, az amerikaiak időközben tizenháromnál tartanak. ---- A hetedik nap előcsatározásai magyar részvevők és jelentősebb meglepetések nélkül zajlottak. Csak az jelentett némi újdonságot, hogy női 50 méter mellen az ausztrál Jade Edmistone jobb időt úszott rövid pályás világbajnok honfitársánál, Brook Hansonnál, és csak 22 századdal maradt el a brit Zoe Baker világcsúcsától. A férfiak 1500 méteres küzdelmében egyedül a brit David Daviesnek sikerült 15 percen belülre kerülnie, s ezzel megelőzte a nagy esélyes ausztrál Grant Hackettet, aki a fináléban minden bizonnyal "ütősebb" produkcióra lesz képes.
A női 200 méter mell világcsúcsának fejlődése 2:24.76 Brown (ausztrál) 1994 2:24.69 Heyns (dél-afrikai) 1999 2:24.51 Heyns 1999 2:24.42 Heyns 1999 2:23.64 Heyns 1999 2:22.99 Csi Huj (kínai) 2001 Beard (amerikai) 2003 2:22.96 Jones (ausztrál) 2004 2:22.44 Beard 2004 2:21.72 Jones 2005 ---- Mark Warnecke. Különleges figura az 50 méteres mellúszás specialistája. Nem mai gyerek, februárban volt 35 (!) éves, ennek ellenére szerdán a 12 évvel fiatalabb amerikai Gangloff előtt lett világbajnok. Orvosként dolgozik, az úszás nála szinte már csak hobbi. Igazi showman, még szép, hogy a sajtótájékoztatón majd szétszedték a német újságírók. Ebbe hallgattunk bele.
- Mark, mi a titok? - Nincs titok. Naponta négy kilométert úszok, egy méterrel sem többet, mellette viszont rengeteget súlyzózok, ami nagyon jót tesz nekem.
- Doktor úr, mit ajánl, hogyan fogyjak le? - Megmondanám, de az már pénzbe kerülne (nevetés a teremben).
- Mit kell tennie a többieknek, hogy legyőzzék? - Gyorsabbnak kell lenniük (ismét kacaj).
- Mikor nyerte az első aranyérmét? - Húúú, fogalmam sincs, talán húsz éve.
- Meddig úszik még? - Egyelőre jobban érzem magamat itt annál, hogy szeniorversenyeken induljak. Tehát maradok, lehet, hogy egy évig, lehet, hogy húszig…